Σελίδα 7 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 556

Θέμα: Επιτέλους η 1η μου ανακατασκευή.....(SRX400)

  1. #91
    Συνεχίζουμε με μερικες ακομα ατυχίες.
    Το βολάν επρεπε να εχει 6 βιδες εκ των οποιων μια ελειπε και μια ηταν αρκετα χτυπημενη που με δυσκολια θα εμπαινε το αλλενοκλειδο.
    Συγχωρεστε με αλλα μολις το ειδα τα εχασα και δεν μου περασε απο το μυαλο να βγαλω φωτο για να δειτε και εσεις.
    Την χτυπημενη τελικα την εβγαλα με ενα φιλο και ειπαμε να βαλουμε καινουργιες βιδες αλλα 2 απο αυτες βιδωναν μεχρι ενα σημειο και μετα κολλουσαν.
    Πιασαμε το κολαουζο λοιπον. Καθαρισαμε τα πασα για την μια αλλα για την αλλη καθως τα φτιαχναμε εσπασε μεσα το κολαουζο.
    ΠΡΟΒΛΗΜΑ καθοτι ρωτησε ο φιλος μου σε μηχανουργειο και του ειπαν οτι δεν γινεται να τρυπηθει γιατι ειναι πολυ σκληρο μεταλο και θα πρεπει να το σπασουμε κομματακι-κομματακι με κοπιδακι και σφυρι.

    Για πειτε ρε παιδια........Παιζει τιποτα αλλο?
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  2. #92
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    δυσκολη υποθεση το κολαουζο... εμενα παλια τα αναποδα κολαουζα μου σπαγανε... συμβατικο δυσκολα.. τωρα.. νομιω δεν κολαει κιολας... ειναι πολυ μεσα? δεν κανα κομματι να εξεχει?

  3. #93
    τελικα χθες αλλαξα ροτα και ξεκινησα να βγαζω μονος μου το σχεδιο της πλεξουδας
    Επειδη τα διαγραμματα που βρηκα ή μου δωσανε αλλοι ειναι του srx600, απο οτι ειδα σε σχεση με τη δικια μου πλεξουδα
    διαφερει σε αρκετα, οποτε πηρα στοιχεια απο την παλια δικια μου και το διαγραμμα που ειχα.
    το χωρισα σε 2 κομματια τα φωτα και την αναφλεξη
    πρωτα τελειωσα τα φωτα που ειναι και πιο ευκολο
    ΙΔΟΥ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fvta.jpg 
Προβολές:	915 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	271556

    και η αναφλεξη που ακομα δεν τελειωσε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cdi.jpg 
Προβολές:	911 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	271557

    και σε αυτο το σημειο οποιος μπορει μελεταει λιγο και βοηθαει
    καθε βοηθεια θα ειναι πολυτιμη
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    δυσκολη υποθεση το κολαουζο... εμενα παλια τα αναποδα κολαουζα μου σπαγανε... συμβατικο δυσκολα.. τωρα.. νομιω δεν κολαει κιολας... ειναι πολυ μεσα? δεν κανα κομματι να εξεχει?
    τιποτα φιλε μου. Ειναι ακριβως στο επιπεδο της καμπανας του βολαν, δηλαδη λιγο πιο μεσα απο το βολαν. Ενας αλλος μου ειπε να το χτυπησω σιγα-σιγα με κοπιδακι αναποδα για να παρει καμια αναποδη στροφη και μετα να δωσει πιασιμο για να την βγαλω. Δεν ξερω ομως κατα ποσο θα πετυχει. Επισης σιγουρο ειναι οτι δεν κολλαει ωστε να γινει το γνωστο κολπο με το παξιμαδακι.
    Η καμπανα με το βολαν βγαινουν με εξολκεα?
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  5. #95
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Οταν εφτιαχνα τη δικη μου πλεξουδα στο CBR 400 πηρα απ αυτον φυσες και οτι αλλο χρειαζομουν μου τα εστειλε πολυ γρηγορα και μεχρι τωρα δεν ειχα προβληματα.
    απο τον ιδιο παραγγειλα και εγω,τα εστειλε γρηγορα και εχει πολυ φθηνα μεταφορικα ητε αγορασεις ενα η περισσοτερα.

    τιποτα φιλε μου. Ειναι ακριβως στο επιπεδο της καμπανας του βολαν, δηλαδη λιγο πιο μεσα απο το βολαν. Ενας αλλος μου ειπε να το χτυπησω σιγα-σιγα με κοπιδακι αναποδα για να παρει καμια αναποδη στροφη και μετα να δωσει πιασιμο για να την βγαλω. Δεν ξερω ομως κατα ποσο θα πετυχει. Επισης σιγουρο ειναι οτι δεν κολλαει ωστε να γινει το γνωστο κολπο με το παξιμαδακι.
    Η καμπανα με το βολαν βγαινουν με εξολκεα?
    Βαλε μερικες φωτογραφιες καθαρες απο το σημειο που εχεις προβλημα να το δουμε καλυτερα, μην σε πιανει πανικος δεν υπαρχει κατι που δεν γινεται

  6. #96
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    η καμπανα βγαινει ευκολα με αεροοκλειδο η και χωρις. το βολαν θελει σιγουρα εξολκεα..

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Δες αυτα ισως σε βοηθησουν. Τα βρηκα παλιοτερα και τα κρατησα για καθε ενδεχομενο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BasicHondaChargingCircuitBatteryjpg.jpg 
Προβολές:	832 
Μέγεθος:	30,0 KB 
ID:	271642
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Custom_Motorcycle_Wiring_Diagram_by_Evan_Fell.png 
Προβολές:	830 
Μέγεθος:	54,5 KB 
ID:	271643

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Για το δευτερο. Απλα εκει που εχει τους πολλαπλασιαστες το μωβ καλωδια το πας στην ηλεκτρονικη σου.

  9. #99
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    η καμπανα βγαινει ευκολα με αεροοκλειδο η και χωρις. το βολαν θελει σιγουρα εξολκεα..
    πισω απο το βολαν ειναι η καμπανα του βολαν.Σωστα?
    Μπορω να τα βγαλω και τα 2 μαζι με εναν εξολκεα που εχω γιατι αυτος που εχω τωρα δεν το πιανει καλα το βολαν. Οταν παει να σφιξει πεταει τα αυτακια.Μαλλον θελει ενα με 4 αυτακια ή με πιο μακρια αυτακια.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x Προβολή μηνύματος
    Για το δευτερο. Απλα εκει που εχει τους πολλαπλασιαστες το μωβ καλωδια το πας στην ηλεκτρονικη σου.
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Πιστευω το συγκεκριμενο διαγραμμα θα με βοηθησει και ισως να ειναι και η λυση στα προβληματα που εβρισκα στη δικια μου σχεδιαδη

    Σου χρωσταω ε......
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  11. #101
    Μεχρι να λυσω το θεμα της πλεξουδας και του σπασμενου κολαουζου λεω να ξεκινησω και προεργασιες για το βαψιμο
    Λεω να περεσω ολα τα μεταλλικα βαμμενα με διαβρωτικο χρωματος και μετα ενα τριψιμο με 1000αρι γυαλοχαρτο

    Τα χρωματα σκεφτομαι να ειναι μαυρο και κοκκινο.
    Καπακια κινητηρα μαυρο ματ και κοκκινο σε καποια σημεια
    Μιζα τω αυτω
    Πλαισιο -ψαλιδι -ζαντα μαυρο
    Ουρα και τεποζιτο κοκκινο
    Θα προσπαθησω να το φωτοσοπαρω για να το δειτε κιολας αλλα δεν το εχω και τοσο με αυτο το προγραμμα
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  12. #102
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΟΡΝΕΤακιας Προβολή μηνύματος
    Μεχρι να λυσω το θεμα της πλεξουδας και του σπασμενου κολαουζου λεω να ξεκινησω και προεργασιες για το βαψιμο
    Λεω να περεσω ολα τα μεταλλικα βαμμενα με διαβρωτικο χρωματος και μετα ενα τριψιμο με 1000αρι γυαλοχαρτο

    Τα χρωματα σκεφτομαι να ειναι μαυρο και κοκκινο.
    Καπακια κινητηρα μαυρο ματ και κοκκινο σε καποια σημεια
    Μιζα τω αυτω
    Πλαισιο -ψαλιδι -ζαντα μαυρο
    Ουρα και τεποζιτο κοκκινο
    Θα προσπαθησω να το φωτοσοπαρω για να το δειτε κιολας αλλα δεν το εχω και τοσο με αυτο το προγραμμα
    το 1000αρι ειναι πολυ ψιλο.ξεκινα 500-800 νερου εφοσον δεν εχουν τσαμπουκαδες...

  13. #103
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    το 1000αρι ειναι πολυ ψιλο.ξεκινα 500-800 νερου εφοσον δεν εχουν τσαμπουκαδες...
    Φίλε Σπύρο τι εννοείς με τον επιστημονικό όρο "τσαμπουκάδες" ;

  14. #104
    ρε παιδες τι μπορει να ειναι αυτο το μαραφετι? Αρχικα νομιζα πως ειναι ρελε για τα φλας, μετα αφου ειδα οτι ειναι αλλο νομιζα πως ειναι ρελε για τη μεγαλη σκαλα στα φωτα. Τελικα διαπιστωσα οτι μαλλον δεν υπαρχει ρελε για τα μεγαλα φωτα στο srx. Σε αυτο καταληγουν 4 καλωδια. Τι να ειναι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	koyti.jpg 
Προβολές:	596 
Μέγεθος:	85,3 KB 
ID:	272010

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kouti.jpg 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	272011

    Μια υποσημειωση
    στο διαγραμμα λεει οτι καταληγουν 11 καλωδια στην cdi εμενα εχει 2 φισακια με 4 καλωδια το καθενα
    Μηπως ειναι και αυτο το μαραφετι μερος της cdi????????
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  15. #105
    Εν τελει ειμαι σιγουρος οτι τα διαγραμματα απο το srx που εχω ειναι του παλιου μοντελου με τα 2 πισινα αμορτισερ και εχει πολλες διαφορες με το δικο μου.
    Γενικα χανεται η μπαλα.
    Μηπως τυχαινει να εχει κανεις διαγραμμα απο το πιο καινουργιο???Η εστω διαγραμμα της ηλεκτρονικης ωστε να καταφερω να κανω μια δικια μου πλεξουδα αφου κατανοησω την λειτουργια της ηλεκτρονικης.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

Σελίδα 7 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF