Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 126

Θέμα: Visualizer's πραπρά: 24/7 τα άπαντα..!!

  1. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    χαχαχα ωραίος οπότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου ..

  2. #107
    είσαι σίγουρος πάντως ότι πριν δεν ήταν έτσι;

  3. #108
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Αναρωτήθηκα πολλές φορές αλλά πιστεύω πως θα μου είχε κάνει εντύπωση όσες φορές καθάρισα τον μπροστινό τροχό και από την αντίσταση αλλά και από τον θόρυβο που ακουμπάνε τα τακάκια καθώς είχα πλήρη άγνοια ότι τα τακάκια ακουμπάνε στον τροχό ..

  4. #109
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Bρήκα μια άλλη πιθανή λύση
    "t's possible that the tiny release hole in your master cylinder is plugged. "

    Αναφέρεται σε κάποια μικρή τρυπούλα στο ρεζερβουάρ του υγρού των φρένων αν καταλαβαίνω σωστά η οποία μπορεί να είναι βουλωμένη αν καταλαβαίνω σωστά ; έχει κανείς καμιά ιδέα ;

  5. #110
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Τα καθάρισα όλα με σπρέι φρένων κτλπ αλλά δεν είδα κάποια διαφορά . Αυτό που παρατήρησα είναι μια μικρή φυσαλίδα στο τζαμάκι του ρεζερβουαρ των φρένων ..αλλά φαντάζομαι αυτό δεν είναι πρόβλημα ; Ο τροχός με αρκετή δύναμη κάνει 2 , 2,5 στροφές ο δίσκος μετά από βόλτα ενός 15 λεπτού και με κανονική χρήση των φρένων είναι ζεστός αλλά άνετα μπορείς να βάλεις το χέρι επάνω χωρίς να καείς ..

    Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν πχ πατήσω το φρένο και ο τροχός μπλοκάρει άμα με το χέρι μου σπρώξω ελαφρώς τη δαγκάνα τότε ο τροχός ίσα ίσα που βρίσκει και κάνει 4 -5 στροφές
    Τελευταία τροποποίηση από visualizer; 05/12/2015 στις 12:44.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από visualizer Προβολή μηνύματος

    Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν πχ πατήσω το φρένο και ο τροχός μπλοκάρει άμα με το χέρι μου σπρώξω ελαφρώς τη δαγκάνα τότε ο τροχός ίσα ίσα που βρίσκει και κάνει 4 -5 στροφές
    πιο λιανα αυτο...
    Γιαννης

  7. #112
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    άμα σπρώξω την δαγκάνα του φρένου με τα 2 δάχτυλα ( σαν να σκουντάς κάποιον με το δάχτυλο ) με λίγη δύναμη ο τροχός κινείται ποιο εύκολα ..

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.518
    οπως το περιγραφεις γενικα δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα
    αν το φρενο ηταν κολλημενο η δαγκανα δεν θα κουνιοταν με τα δαχτυλα
    αν προσπαθησεις να τσουλησεις το μηχανακι με τα χερια τι καταλαβαινεις;ξεκιναει δυσκολα και μετα ρολαρει ή θελει συνεχως πολυ δυναμη;

  9. #114
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Δοκίμασα σε μια βόλτα να μην φρενάρω καθόλου για κανένα 5 λεπτό ( χρησιμοποιούσα μόνο πίσω φρένο ) και μετά έλεγξα τον δίσκο και ήταν ζεστός αλλά μπορούσες να βάλεις το χέρι σου πάνω χωρίς να καείς .Αυτό που πρόσεξα είναι ότι άμα κάνεις ένα δυνατό φρενάρισμα ο δίσκος ανεβάζει θερμοκρασία πάρα πολύ .. είναι φυσιολογικό αυτό ? πχ φρέναρα αρκετά δυνατά 2 , 3 φορές μετά σταμάτησα να τσεκάρω τον δίσκο και έκαιγε πολύ .
    Το μηχανάκι το τσουλάω άνετα ..ούτε δύσκολα ξεκινάει ( είναι πούπουλο βέβαια ) ούτε νιώθω ιδιαίτερη αντίσταση . Νομίζω πως η μανέτα του φρένου είναι αρκετά σφιχτή δηλαδή δεν πατιέται πολύ , δεν έχει free-play .
    Οι φουσκάλες στο τζαμάκι τελικά είναι φυσιολογικές ; άλλοτε εμφανίζονται άλλοτε εξαφανίζονται .

  10. #115
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    370
    Είναι φυσιολογικό να ζεσταίνετε λίγο ακόμα και αν δεν το δουλεύεις. Και όταν το δουλεύεις ζεσταίνετε πολύ,

  11. #116
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Καλού κακού θα το πάω και στον μάστορα την δευτέρα να βγάλει το φρένο και να το ελέγξει .Το πιθανότερο απ'οτι καταλαβαίνω είναι να είναι η ιδέα μου αλλά επειδή είναι το μπροστινό φρένο θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δουλεύει σωστά !

  12. #117
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    370
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από visualizer Προβολή μηνύματος
    Καλού κακού θα το πάω και στον μάστορα την δευτέρα να βγάλει το φρένο και να το ελέγξει .Το πιθανότερο απ'οτι καταλαβαίνω είναι να είναι η ιδέα μου αλλά επειδή είναι το μπροστινό φρένο θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δουλεύει σωστά !
    Να είσαι από πάνω του και να κοιτάς προσεκτικά τι κάνει ώστε την επόμενη φορά να μην έχεις κανένα πρόβλημα

  13. #118
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Πήγα στον μάστορα και μου είπε ότι πρέπει να πατήσουν τα τακάκια καλά για να χαλαρώσει η μανέτα του φρένου και ότι είναι φυσιολογικό να βρίσκουν . Πετάχτηκα σήμερα μέχρι Πειραιά ( 1 ώρα απόσταση ) και μόλις έφτασα έβαλα το χέρι στον δίσκο και ήταν ζεστός σε λογικά πλαίσια , οπότε τσάμπα ανησυχούσα .Ευχαριστώ για την βοήθεια όλους ..
    Τώρα ψάχνω αυθεντικά ρουλεμάν honda αυτά είναι εντάξει ; η παίζει τίποτα φθηνότερο ( σε honda πάντα ) ;

    http://tinyurl.com/ojfjhzl

  14. #119
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Να βαλω και τπτ ρουλεμαν στο τίτλο ή να περιμενω και για αλυσιδα, γλύστρες κ.λ.π...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #120
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Σε αυτό το θέμα θα μου παρέχεται 24ωρη βοήθεια για ότι θέμα προκύψει στο μηχανάκι

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ακτινολόγησης, Τα άπαντα...
    από stam2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2017, 10:42
  2. Τα τελευταία 24 ευρώ και μια βόλτα.
    από S705 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2015, 15:25
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF