Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 179

Θέμα: NC750X Manual VS V-Strom 650

  1. #106
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κατι λαθος μετρησατε εδω. δεν βγαινουν τα νουμερα. το στρομ (ακομη και το δικο μου που ειναι χαρχαλο) με 120-150 παει μαξ 6,5. εκτος αν πηγαινεις μονιμα 150 που παει 7+. παλι ομως θα πρεπει εσυ να καις 3,5/100 για να καψεις τα μισα.
    Δεν μετρήσαμε κάτι λάθος. Είχαμε φουλάρει και οι 2. Πριν τη βόλτα είχαμε κάνει και οι 2, 70 χλμ. πριν ξεκινήσουμε από το σημείο συνάντησης. Στη βόλτα, λοιπόν, επειδή πηγαίναμε παρέα κινούμασταν με την ίδια ταχύτητα πάνω κάτω. Στη βόλτα, μαξ ταχύτητα ήταν τα 135 κοντερίσια δικά μου, καθώς ακόμα ήμουν στο στρώσιμο και δεν ήθελα να ξεπεράσω τις 4000 στροφές. Γυρίσαμε, έχοντας γράψει τα ίδια χιλιόμετρα και οι μηχανές πήραν τα λίτρα που αναφέρω παραπάνω. Η δικιά μου έγραφε μέση κατανάλωση 3,8. Του αδερφού μου δεν έχει τέτοια ένδειξη, αλλά υπολογίζοντας τα λίτρα που πήρε σε σχέση με τα χιλιόμετρα που είχε κάνει, όντως έβγαινε γύρω στο 6,2-6,4 lt/100km

  2. #107
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν το σουτζουκι να μην ξεκίνησε γεμάτο.

    Σίγουρα όμως θα εχουν καναδυο λιτρα διαφορά στα 100.
    2,4-2,6 λίτρα διαφορά υπολογίσαμε βάση του τί κάψαμε. Κανείς μας δεν ξεκίνησε γεμάτος. Και οι 2 είχαμε κάνει περί τα 70 χλμ. Εντάξει, τώρα αν εγώ είχα κάνει 72 κι ο αδερφός 75, όντως μπορεί. Επίσης, αν κάπου άνοιξε ο αδερφός μέχρι τα 150 στην εθνική κι εγώ που το έστρωνα πήγα μέχρι 135, όντως παίζει. Δεν το είπα για να σταθούμε στα απόλυτα νούμερα, αλλά στο ότι η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.

  3. #108
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Δεν μετρήσαμε κάτι λάθος. Είχαμε φουλάρει και οι 2. Πριν τη βόλτα είχαμε κάνει και οι 2, 70 χλμ. πριν ξεκινήσουμε από το σημείο συνάντησης. Στη βόλτα, λοιπόν, επειδή πηγαίναμε παρέα κινούμασταν με την ίδια ταχύτητα πάνω κάτω. Στη βόλτα, μαξ ταχύτητα ήταν τα 135 κοντερίσια δικά μου, καθώς ακόμα ήμουν στο στρώσιμο και δεν ήθελα να ξεπεράσω τις 4000 στροφές. Γυρίσαμε, έχοντας γράψει τα ίδια χιλιόμετρα και οι μηχανές πήραν τα λίτρα που αναφέρω παραπάνω. Η δικιά μου έγραφε μέση κατανάλωση 3,8. Του αδερφού μου δεν έχει τέτοια ένδειξη, αλλά υπολογίζοντας τα λίτρα που πήρε σε σχέση με τα χιλιόμετρα που είχε κάνει, όντως έβγαινε γύρω στο 6,2-6,4 lt/100km
    135KM στις 4000 rpm ? Ειναι δυνατον; Το vstrom me 71hp αντι για 58 και θελει τουλαχιστον 5500rpm για να μην πω 6000rpm σε αυτα τα χιλιομετρα. Ειναι εξωπραγματικα τα νουμερα που λες όπως και για την καταναλωση.

    Δηλ ποσο εχεις τελική και στις ποσες στροφές;

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750

  5. #110
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    230
    Παιδια οι μετρησεις γιονται σε ευθειες οχι σε κατηφορες. Απο το βιντεακι φαινεται οτι εχει κατηφορικη κλιση. Επισης στα πρωτα sec δειχνει να εχει ευνοικο ανεμο.
    Ακυρη η συγκριση που εκανα με το vstrom για τις στροφες δεν θυμομουν οτι εχει κοκκινο στις 6500rpm ενω το vstrom στις 10.000 αλλα φαινεται τελειως αναξιοπιστος ο στιγμιαιος δεικτης καταναλωσης. Δεν γινεται να κινεισαι με 194KM/h και να εχεις καταναλωση 4l/100KM οπως φαινεται στο βιντεο. (1:01) Πρωτα απο ολα δεν παει τετοια τελικη σε κανονικες συνθηκες. Ουτε το vstrom δεν παει τοσα παρολο που υπαρχουν βιντεακια να το δειχνουν.

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750
    Η παράθεση της πηγής μπήκε για να καταλάβεις αυτό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Ακυρη η συγκριση που εκανα με το vstrom για τις στροφες δεν θυμομουν οτι εχει κοκκινο στις 6500rpm ενω το vstrom στις 10.000.
    Οι καταναλώσεις έτσι κι αλλιώς μετριούνται μόνο στο βενζινάδικο.

  7. #112
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Παιδια οι μετρησεις γιονται σε ευθειες οχι σε κατηφορες. Απο το βιντεακι φαινεται οτι εχει κατηφορικη κλιση. Επισης στα πρωτα sec δειχνει να εχει ευνοικο ανεμο.
    Είπα ότι πήγα έως 135χλμ/ώρα γιατί δεν ήθελα να ξεπεράσω τις 4000 στροφές. Δεν ανέφερα ότι τα 135 τα έπιασα σε ευθεία ή κατηφόρα. Δεν προσπαθούσα να κάνω μετρήσεις. Βόλτα κάναμε. Δεν είχαμε στο μυαλό μας να δούμε ούτε διαφορές στις καταναλώσεις ούτε να κάνουμε σύγκριση πόσα πιάνει κάθε μηχανή σε συγκεκριμένες στροφές του κινητήρα.

    Όταν επιστρέψαμε, απλά με ρώτησε ο αδερφός πόσα λίτρα πήρε που το ξαναγέμισα κι έτσι έγινε η κουβέντα.

    Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι. Ανέφερα τί είδα.

  8. #113
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    461
    Όσον αφορά την κατανάλωση, το NC έχει, εκτός της μέσης κατανάλωσης (Lt/100ΧΛΜ), ένδειξη πόσης βενζίνης έχει κάψει σε λίτρα. Έχω παρατηρήσει ότι αυτή η ένδειξη, είναι αρκετά αξιόπιστη. Δηλαδή, μου δείχνει ας πούμε ότι έχω καταναλώσει 9,3 λίτρα, πάω βενζινάδικο και παίρνει 9,3-9,4 λίτρα.

  9. #114
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    135KM στις 4000 rpm ? Ειναι δυνατον; Το vstrom me 71hp αντι για 58 και θελει τουλαχιστον 5500rpm για να μην πω 6000rpm σε αυτα τα χιλιομετρα. Ειναι εξωπραγματικα τα νουμερα που λες όπως και για την καταναλωση.

    Δηλ ποσο εχεις τελική και στις ποσες στροφές;
    Το μοτέρ είναι μισό honda jazz, υποτετράγωνο, άρα λογικό αυτό. Τώρα, το πόσο γρήγορα ανεβάζει είναι άλλου παπά ανέκδοτο
    Είναι όμως από τα πλέον αξιόπιστα και οικονομικά μοτέρ που μπορεί να βρει κανείς σε μοτοσυκλέτα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #115
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    135KM στις 4000 rpm ? Ειναι δυνατον; Το vstrom me 71hp αντι για 58 και θελει τουλαχιστον 5500rpm για να μην πω 6000rpm σε αυτα τα χιλιομετρα. Ειναι εξωπραγματικα τα νουμερα που λες όπως και για την καταναλωση.

    Δηλ ποσο εχεις τελική και στις ποσες στροφές;
    Τι σχέση είχαν οι στροφές με τα άλογα; Για ροπές έριξες μια ματιά για να δεις που βρίσκονται αυτές; Έτσι για τη συζήτηση τα σχεδόν 7 κιλά ροπής τα έχει στις 4750 στροφές. Στις 4000 στροφές είναι το σημείο που ο κινητήρας γουργουρίζει καθώς το μάξιμουμ της ιπποδύναμής το έχει στις 6250 στροφές.
    Επίσης.... οι στροφές επηρεάζονται ελάχιστα από τη κλίση του οδοστρώματος και κυρίως έχει να κάνει με τον χρόνο στον οποίο πιάνει μια μοτοσυκλέτα τη ταχύτητα της σε συγκεκριμένες στροφές, δηλαδή σε κατηφόρα απλά θα πιάσει τη σχέση ταχύτητας/στροφών πιο σύντομα σε σχέση με μια ευθεία (ή ακόμη χειρότερα συγκριτικά με μια ανηφόρα). Τώρα αν θα είναι 100 στροφές κάτω μικρή σημασία έχει και αυτό συνήθως θα συμβεί με λανθασμένη σχέση κουμπωμένη στο κιβώτιο συγκριτικά με τις συνθήκες. Εγώ θα έμενα στο ότι στις 3500 στροφές κρατάει τα 120 χλμ/ω και εκεί εύκολα πετυχαίνει εξαιρετικά αποτελέσματα στην οικονομία καυσίμου (μπορεί και καλύτερα αλλά λέμε να συζητάμε με νορμάλ όρους έστω και ενός χαλαρού ταξιδιού).

    Η παγκόσμια επιτυχία του NC750X οφείλεται σε αυτούς τους παράγοντες ακριβώς, στην αυτοκινητάδικη λειτουργία του (για όσους αρέσει αυτό) και στην υπέρ-οικονομία του.
    Μια χαρά τα λέει ο ptc. Σε πολλές περιπτώσεις έχει αποδειχθεί ότι η αντλία στο πρατήριο δίνει ακόμη καλύτερες επιδόσεις οικονομίας από αυτές που ανακοινώνει η Honda.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 18/01/2023 στις 09:01.

  11. #116
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το μοτέρ είναι μισό honda jazz, υποτετράγωνο, άρα λογικό αυτό. Τώρα, το πόσο γρήγορα ανεβάζει είναι άλλου παπά ανέκδοτο
    Είναι όμως από τα πλέον αξιόπιστα και οικονομικά μοτέρ που μπορεί να βρει κανείς σε μοτοσυκλέτα.
    Αυτό το αναπαράγουν και διάφοροι δημοσιογράφοι του "ειδικού" τύπου αλλά είναι μύθος. Ουδεμία σχέση έχει με κινητήρα Jazz. Μάλλον η Honda απλά έχει όφελος και επιτρέπει να αναπαράγεται αυτή η φήμη από τότε που εμφανίστηκε αυτό το μοτέρ.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό το αναπαράγουν και διάφοροι δημοσιογράφοι του "ειδικού" τύπου αλλά είναι μύθος. Ουδεμία σχέση έχει με κινητήρα Jazz. Μάλλον η Honda απλά έχει όφελος και επιτρέπει να αναπαράγεται αυτή η φήμη από τότε που εμφανίστηκε αυτό το μοτέρ.
    Τα έχω ξαναγράψει κάπου εδώ μέσα:

    Η ιστορία ξεκινάει από το αστείο που έκανε ο Soya Uchida επικεφαλής του project του NC700X, σχολιάζοντας (σε ελέυθερη μετάφραση):
    "Πήρα ένα πριόνι και έκοψα τον κινητήρα του Jazz στη μέση, αλλά δεν δούλεψε όπως έπρεπε, όποτε έπρεπε να ρίξουμε λίγη παραπάνω δουλειά".

    Επίσης ο επικεφαλής μηχανολόγος μηχανικός-σχεδιαστής Takanori Osuka υποστηρίζει ότι είχαν συναντήσεις με τους αντίστοιχους σχεδιαστές-μηχανικούς του τμήματος αυτοκινήτου 2 φορές το μήνα κατά τη διάρκεια σχεδιασμού του κινητήρα, για πρώτη φορά στην ιστορία της Honda.


    Σημ: Αυτά, κάπου, κάπως, κάποτε τα είχα διαβάσει σε αγγλόφωνα φλόρουμ, δεν μπορώ να ξέρω τον βαθμό ακρίβειας τους.

    Μάλλον το "αστείο" ήταν τόσο επιτυχημένο, που εξελίχθηκε σε "λαϊκό μύθο".
    Oldfarts never die

  13. #118
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό το αναπαράγουν και διάφοροι δημοσιογράφοι του "ειδικού" τύπου αλλά είναι μύθος. Ουδεμία σχέση έχει με κινητήρα Jazz. Μάλλον η Honda απλά έχει όφελος και επιτρέπει να αναπαράγεται αυτή η φήμη από τότε που εμφανίστηκε αυτό το μοτέρ.
    Επιτέλους και κάποιος άλλος που τονίζει αυτή την ιντερνετική ανοησία που έχει κρατήσει 10 χρόνια.


  14. #119
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό το αναπαράγουν και διάφοροι δημοσιογράφοι του "ειδικού" τύπου αλλά είναι μύθος. Ουδεμία σχέση έχει με κινητήρα Jazz. Μάλλον η Honda απλά έχει όφελος και επιτρέπει να αναπαράγεται αυτή η φήμη από τότε που εμφανίστηκε αυτό το μοτέρ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους και κάποιος άλλος που τονίζει αυτή την ιντερνετική ανοησία που έχει κρατήσει 10 χρόνια.

    Οκ ρε σεις, το δέχομαι, ακόμα και έτσι, όμως, δεν παύει να να είναι "αυτοκινητάδικο", σωστά; Με κόκκινο στις 6 κάτι Χιλ. Εκεί που μόλις αρχίζουν να "ξυπνάνε" άλλα μοτέρ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #120
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οκ ρε σεις, το δέχομαι, ακόμα και έτσι, όμως, δεν παύει να να είναι "αυτοκινητάδικο", σωστά; Με κόκκινο στις 6 κάτι Χιλ. Εκεί που μόλις αρχίζουν να "ξυπνάνε" άλλα μοτέρ.
    Το κόκκινο είναι στις 7250 εδώ και αρκετά χρόνια.
    Πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις. Ειδικά με το DCT.

    Για μένα ένα από τα πλέον ολοκληρωμένα μοτέρ μοτοσυκλέτας για πραγματικά συνείδητοποιημένους αναβάτες.
    Αξιοπιστία, χαμηλή κατανάλωση, ροπή, χαμηλές στροφές λειτουργίας και αρκετή δύναμη για λίγο κέφι σε στροφές αν το θέλει κάποιος.

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)
    από panoswolf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2011, 08:22
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Manual V Strom 650
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 21:17
  4. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF