Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 166

Θέμα: επιλογη ταχυτητας για στροφη

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Επειδή το lowside το εχω ζήσει (οπως και ολοι μας δλδ.) : Οπως το λέει ο ZX-9R lowside μπορείς να πάθεις:

    1.) Οταν είσαι με κλίση (+ κακό οδόστρωμα) και ανοίξεις το γκάζι παραπάνω απ' οσο μπορεί να διαχειριστεί το πισινό λάστιχο. Θα ντριφτάρεις και στην καλύτερη θα ελατώσεις λίγο το γκάζι ωσπου να ξαναβρείς πρόσφυση και να ισιώσεις ή στην χειρότερη....εε...εδω δε χρειάζεται να εξηγήσω.

    2.) Πάλι είσαι σε κλίση (+ κακό οδόστρωμα) και για κάποιο λόγο (εμπόδιο) πανικοβληθείς και κοκκαλώσεις το μπροστινό ή πισινό φρένο. Αν και μερικές φορές αν πατήσεις το μπροστινό το lowside θα εξελιχθεί σε highside--->πως θα γίνει αυτό:

    Είσαι σε κλίση δεξιά-->πατάς (ή και τσαρουχώνεις οτι γουστάρετε) το μπροστινό-->το τιμόνι χτυπάει στην αρχή το αριστερό στόπ, μετά το δεξιό και ξανά απ' την αρχή ώσπου να αφήσεις το φρένο, αφήσεις αρκετά το γκάζι ή πέσεις. (ναι, τα κατάφερα και δεν έπεσα τότε).

    Νικο ολα αυτα στο παπι;
    Τα εχεις γενικα λιγο μπλεγμενα...
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #107
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Νικο ολα αυτα στο παπι;
    Τα εχεις γενικα λιγο μπλεγμενα...
    ναι, λιγακι Νικο...

  3. #108
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Στο παπί βέβαια. Αφού δεν εχω οδηγήσει και τίποτα αλλο (το CB400 της σχολής απ' εξω).

    Ρε αλήθεια σας λέω!!!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  4. #109

    Re: εεεε????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Ξανακαλησπερα,

    Μετα το λινκ που παραθετω δεν εχω αλλο επιχειρημα.. Για το οτι θα φυγεις αερα σε μια γλυστερη στροφη αν κατσικωσεις το γκαζι πιστευω οτι δεν χρειαζεται επιχειρηματα (αν μου πειτε να επιχειρηματολογησω σε αυτο θα τρομαξω)..........

    Δεν ειπα πουθενα για ντριφτ με 200+ και αντισταση ανεμου ?!? Ουτε και ξερω να κανω τετοια κολπα!! Το μονο που ειπα ειναι οτι παθαινεις χαι και με πολλα και η αιτια που θα γλυστρισει ο πισω σκεφτομαι ειναι λογω της αντιστασης του αερα, τοσο περιεργο ειναι αυτο που λεω ?

    Ξαναματακαλησπέρα

    Σχετικά με το ερώτημα .....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Απλα πιστευω οτι εχεις μπερδεψει την εννοια του λοου σαιντ, ειναι κατι που δεν το παθαινεις απαραιτητα απο μπροστινο (πχ σε μια γλυστερη στροφη ανοιξε παρα πολυ γκαζι αποτομα και κρατα το ανοιγμενο, θα πεσεις απο την μεσα μερια της μηχανης, λοου σαιντ)...
    Το ότι μπορεί να πέσει απ΄την μέσα μεριά, δεν σημαίνει ότι είναι και low side. Εδώ μιλάς για κατάσταση ελλιπούς πρόσφυσης (γλυστερή άσφαλτος) και καρύδωμα γκαζιού. Απ΄το απότομο άνοιγμα γκαζιού, είτε θα έχουμε υπερστροφή ισχύος, είτε θα φύγει και με τα δύο και ότι κάτσει....

    για την υπερστροφή με τα 200+ sorry αν δεν το κατάλαβα σωστά. Πιστεύω όμως πως η πιθανότητα high σε αυτά τα χιλίομετρα μειώνεται σημαντικά, εκτός και όπως δυστυχώς είπες για το ZX10 σου, αλλά και ανέφερε και ο dimdoc οδηγάμε κάποιο κτήνος 1000. Αυτά τα μηχανάκια προφανώς και μπορούν να σε στείλουν εύκολα.

    Ως low side νομίζω πως θεωρούμε τις πτώσεις από δίπλωμα του μπροστινού, που θα προέλθει είτε από φρενάρισμα, είτε από μεγάλη ταχύτητα εισόδου, είτε απο χάσιμο των σημείων εισόδου στη στροφή με αποτέλεσμα το άνοιγμα της γραμμής και κλείσιμο του γκαζιού και κάποιες άλλες περιπτώσεις του στυλ πίσω φρένο μέσα στη στροφή.

    Θα συμφωνήσω βέβαια με τον dimdoc που σίγουρα ξέρει πολύ περισσότερα από μένα, καθώς τα έχει δοκιμάσει στην πράξη δεκάδες φορές, αλλά και γιατί πουθενά δεν έχω διαβάσει για lowside την ώρα που ανοίγουμε γκάζι. Ίσως και να κάνω λάθος.....

    Σε ότι αφορά το link της wikipedia, κρατάω μιά δύο (ισχυρές) ενστάσεις.

    1)Lowside is a type of motorcycle accident usually occurring in a curve and most often caused by either locking wheel due to excessive braking or accelerating too hard out through a corner

    Η 1η περιγραφή είναι σωστή. Η 2η ".accelerating too hard out through a corner." είναι η περιγραφή του highside.

    2)Drivers are usually advised to do a lowsider rather than a highsider if neither can be avoided. The lowsider has the advantage of the motorcycle sliding before the driver, thus not threatening to crush him.

    Αυτό είναι για πολλά γέλια.....
    :rotflmao:

    @ mako: Κανενα ψάρεμα πηγαίνεις ρε, ή το κοψες το ελεύθερο?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000


    Ρε αλήθεια σας λέω!!!
    Ρε σε πιστευουμε αλλα οι παρατηρησεις σου δεν εχουν καμια σχεση με φαινομενα οπως τα lowside,highside,tankslapping κτλ.
    Συμπεριφορα του παπιου ειναι αυτα που εγραψες οταν του διαταρασσεις την ισορροπια του με ποικιλους τροπους,οχι φαινομενα που προκυπτουν κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες και ενεργειες.
    Εδω εξεταζουμε συγκεκριμενα πραγματα και οπως να το κανουμε το παπι ειναι διτροχο αλλα δεν ειναι μοτοσυκλετα.

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #111
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Ρε σε πιστευουμε αλλα οι παρατηρησεις σου δεν εχουν καμια σχεση με φαινομενα οπως τα lowside,highside,tankslapping κτλ.
    Συμπεριφορα του παπιου ειναι αυτα που εγραψες οταν του διαταρασσεις την ισορροπια του με ποικιλους τροπους,οχι φαινομενα που προκυπτουν κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες και ενεργειες.
    Εδω εξεταζουμε συγκεκριμενα πραγματα και οπως να το κανουμε το παπι ειναι διτροχο αλλα δεν ειναι μοτοσυκλετα.

    Ok αλλα δεν ηταν δλδ. lowside οποτε είχα κλίση σε στροφή και άνοιγα το γκάζι και μετά έτρωγα "φέτα"

    Ή για το highside: Απο ευθεία-κατηφόρα σε δεξιά στροφή-ανηφόρα και γούσταρα να το παίξω λιγάκι. Άνοιξα τέρμα το γκάζι, τα χέρια μου μπετόβεργες στο τιμόνι, το τιμόνι ακίνητο και το υπόλοιπο μηχανάκι να ντριφτάρει δεξιά-αριστερά (πως μαλακίζονται τα ΚΤΜ ), τελειώνει η ανηφόρα, κλείνω απότομα το γκάζι και ξαναβαπτίζομαι σε Niko-eclasamentes
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  7. #112

    Re: Re: εεεε????

    έγραψα πριν κατι για το λινκ της wikipedia, αλλά αυτό δεν το είδα οτι το έγραφε, τι μλκ είμαι! , ειναι περασμένη ώρα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    1)Lowside is a type of motorcycle accident usually occurring in a curve and most often caused by either locking wheel due to excessive braking or accelerating too hard out through a corner

    Η 1η περιγραφή είναι σωστή. Η 2η ".accelerating too hard out through a corner." είναι η περιγραφή του highside. ένσταση και απο μένα, δεν ξέρω πως το έχουν γράψει αυτό

    2)Drivers are usually advised to do a lowsider rather than a highsider if neither can be avoided. The lowsider has the advantage of the motorcycle sliding before the driver, thus not threatening to crush him.

    Αυτό είναι για πολλά γέλια..... byron, γιατί??

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Ok αλλα δεν ηταν δλδ. lowside οποτε είχα κλίση σε στροφή και άνοιγα το γκάζι και μετά έτρωγα "φέτα"

    Αμα το κανεις συχνα μπορεις να το αποκαλεις οπως γουσταρεις...:rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	not worthy.gif 
Προβολές:	64 
Μέγεθος:	11,6 KB 
ID:	109655
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #114
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αμα το κανεις συχνα μπορεις να το αποκαλεις οπως γουσταρεις...:rotflmao:
    εεεεεεελα ρε κρούκη....
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  10. #115
    Πάμε μία τα βασικά αν και τα μάτια μου κλείνουν ...

    LowSide (Δηλαδή το χάσιμο του μπροστινού που οδηγεί στην πτώση του αναβάτη από την "χαμηλή" -low- θέση σε σχέση με το οδόστρωμα ) συμβαίνει επί το πλείστον όταν η μοτοσυκλέτα βρίσκεται υπό κλίση και το όριο πρόσφυσης του μπροστινού τροχού ξεπερνιέται ... ο μπροστινός τροχός γλιστράει με μηδενική πλέον πρόσφυση σε κλάσμα δευτερολέπτου και ο αναβάτης (τις περισσότερες φορές ) σέρνεται στο οδόστρωμα συνήθως ακίνδυνα (αν φοράει κατάλληλο εξοπλισμό και πάντα μιλάμε για περιβάλλον ασφαλές)....



    Για να "σπάσει" ο μπροστινός τροχός την πρόσφυση πρέπει :
    - Η κλίση μας να είναι πάρα πολύ μεγάλη ,πέραν δηλαδή από το ωφέλιμο σημείο πατήματος του ελαστικού,
    - Να μειωθεί απότομα ο συντελεστής τριβής (π.χ. περνάμε πάνω από λάδια ενώ είμαστε υπό κλίση, η το οδόστρωμα είναι γλιστερό) και τέλος,
    - Να συμβεί κάτι που θα "φορτίσει" απότομα την μπροστινή ανάρτηση και κατά συνέπεια θα αυξήσει τον συντελεστή τριβής μέχρι το σημείο γλιστρήματος (αν δείτε μια καμπύλη πρόσφυσης, ανεβαίνει όσο αυξάνει ο συντελεστής τριβής και ξαφνικά βουτάει και γίνεται παράλληλη προς τον ΧΧ άξονα σε ένα σύστημα καρτεσιανών , που σημαίνει πως από εκεί και μετά η πρόσφυση μηδενίζεται )...

    αυτό μπορεί να είναι :

    -απότομο φρενάρισμα υπό κλίση που θα φορτίσει το μπροστινό
    -απότομο κλείσιμο του γκαζιού που λόγω ροπής αδράνειας θα μετατοπίσει το βάρος μπροστά και θα φορτίσει το μπροστινό..


    Πολύ δύσκολα θα χάσουμε το μπροστινό αν την στιγμή που στρίψουμε (αφού δηλαδή έχουμε επιλέξει γραμμή και έχουμε κάνει γυροσκοπικό , και η μοτοσυκλέτα πια κινείται πάνω στο τόξο "arc" στροφής) με σωστό έλεγχο γκαζιού (throttle control ) "ελαφρώσουμε" το μπροστινό ... ανοίγοντας λίγες λίγες μοίρες το γκάζι



    αυτά το ολίγα από μένα , και κάθε παρατήρηση στο θέμα δεκτή.... τα υπόλοιπα το ερχόμενο Σάββατο (ελπίζω αυτό το thread να μην έχει άσχημη κατάληξη )




  11. #116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Πάμε μία τα βασικά ...
    και εγω αυτό ήξερα...
    +1

  12. #117

    Re: Re: Re: εεεε????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έγραψα πριν κατι για το λινκ της wikipedia, αλλά αυτό δεν το είδα οτι το έγραφε, τι μλκ είμαι! , ειναι περασμένη ώρα...
    Γιάννη λέει ...

    1)Lowside is a type of motorcycle accident usually occurring in a curve and most often caused by either locking wheel due to excessive braking or accelerating too hard OUT through a corner

    Η 1η περιγραφή είναι σωστή. Η 2η ".accelerating too hard out through a corner." είναι η περιγραφή του highside. ένσταση και απο μένα, δεν ξέρω πως το έχουν γράψει αυτό

    Νομίζω (δεν είμαι και πολύ σίγουρος ) ότι εννοεί πως αν διαλέξω μια λάθος γραμμή (πολύ νωρίτερα από το apex) θα με οδηγήσει εκτός ... αν προσπαθήσω να διορθώσω αυξάνοντας την κλήση μάλλον θα χάσει το μπροστινό την πρόσφυση...


    και εμένα τώρα που το διαβάζω πάλι , λίγο στον αέρα μου φαίνεται....

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    Γεια

    Λοιπον, λοου σαιντ: The lowsider or lowside is a type of motorcycle accident usually occurring in a curve and most often caused by either locking wheel due to excessive braking or accelerating too hard out through a corner. Τι λεει εδω ο ορισμος του ποιητη ? γλυστραω τον πισω εως να δω την πινακιδα, αλλα χωρις να το αφησω και να γινει χαι....... Αυτο που γραφω ειναι κατευθειαν απο τον ορισμο στην wikipedia, μπαιρον, πιστευω οτι ο ορισμος του χαισαιντινγ ειναι εκει που λεει accelerating too hard out through a corner εκει που το λαστιχο χανει προσφυση μετα ξαναβρισκει και πετας....

    οπτικοακουστικο υλικο:
    http://www.youtube.com/watch?v=CB1SI...0track%20squid

    δεν εχω αλλα να πω ??!!??!! με πιανει απελπισια, μιλαω για κατι τοσο κοινο και με κοιταν (δηλαδη μου γραφουν) σαν να ειμαι εξωγηινος ... Αυτο ακριβως (με αρκετα περισσοτερα χλμ) εχω παθει και ελεγα οτι το μηχανακι κανει σβουρες μετα ... Εψαξα και μετα απο πολυυ ωρα το βρηκα και σε εικονα . Τωρα εγω αυτο το πραμα το ηξερα σαν λοουσαιντ, προφανως εχετε αλλη αποψη, τι να πω, μπορει να κανω λαθος (εγω, η wikipedia, ποσοι αλλοι, το εχω δει σε σχολιασμο αγωνων σε sbk, παλια motogp και δεν ξερω εγω που αλλου...), Εν παση περιπτωση, ας κανει καποιος το ψυχικο να μου δωσει τον ορισμο του λοου, και ζητω αφεση αμαρτιων για το προηγουμενο λαθος


    @mako: 2) εκει που ελεγα για ξενοφερτα εννοουσα οτι το αφηνουμε ανοιχτο το γκαζι και οτι γινει, ισως να δουλευει καλυτερα στην ασφαλτο του εξωτερικου η στην πιστα ???? 3) πολυ πιθανον, καποιος να μου δωσει τον σωστο ορισμο ???? 4) οδηγω αρκετα χρονια κατηγοριας χιλιαρι (με το 9αρι του νικ μου ειχα κανει γυρω στα 178000 χλμ σε 2+λιγο χρονια (καπου το 2000), αυτο λεει τιποτα? μπορει να ειμαι ενας ευθειακιας κουλος, δεν μιλαω για σενα, σε εχω δει με το 675 απο κοντα στα μεγκαρα αν δεν κανω λαθος...), δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης ρε παιδες, λαθη κανει και ο καλυτερος, δεν θα κανουμε εμεις (εγω, για μενα μιλαω, μην αρχισει κανεις )? Πολυ σωστα οπως ειπες μετα απο τοσα χρονια οδηγησης πηγες και σου ανοιξαν τα ματια, εγω απο την αλλη προτιμω να διαβαζω βιβλια και να ρωταω καναν δυο φιλους πολυ μακρυα απο την κατηγορια του μεσου οδηγου για τα πραματα, και πραγματικα μου εχουν ανοιξει κατα καιρους τα ματια σε θεματα που περιοδικα, τυπος, ειδικοι και αλλα πολλα εχουν πεταξει του κοσμου τις βλακειες στο ελλαδισταν... Για αυτο και ειμαι σκεπτικος κτλ........ Πολυ πιθανον να εχω λαθος, επισης πολυ πιθανον τα μαθηματα να ειναι πολυ καλη φαση, ισως καποτε αξιωθω να παω κι'ολας.....

    @spirit, τον ορισμο του λοου τον ηξερα 'δια ζωσης'.. Προφανως στα σχολεια η καπου αλλου επικρατει αλλο νοημα στην εννοια, πολυ πιθανο ισως να σημαινει κατι αλλο για τους ξενους - στην αργκο, ενω στα σχολεια να σημαινει κατι αλλο (εχουν φτιαξει πιο σωστα τους ορισμους?)? (Στο google αν γραψεις lowsiding θα δεις πολλες σελιδες που να λενε οτι λεω, ασχετο για να μην παρεξηγιουμαστε, τον ορισμο δεν τον εμαθα σημερα, τον χρησιμοποιω πολλα χρονια ετσι, πιθανως δε λαθος )

    @νικο: Τα παπια εχουν μυστηρια γεωμετρια, μηχανηματα του διαβολου λεω εγω

    @μπαιρον: νομιζα οτι υπερστροφη ισχυος ειναι το λεγομενο ντριφτ, εγω λοου νομιζα οτι εννοουμε την κατω μερια και χαι την πανω, απο αυτη την 'αργκο' νομιζω ειχε βγει και ο ορισμος.... :wacko: , για την περιγραφη του χαι ειπα πανω πανω, αυτο με το λοου αντι του χαι το εχουν πει πολλυυυυυ διασημοι οδηγοι αγωνων google it

    @gcrook : οπως προειπα, μηχανηματα του διαβολου....


    (π.σ. τον ντιμντοκ δεν τον ξερω προσωπικα

    φρεε φορ ολ (για πουσυ τραβατε αλλου )
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Το "too hard out" ειναι μαλλον ιδιωματισμος, κοινως "ΠΑΡΤΑ" η "ΚΑΡΥΔΙ" ,αλλα δεν μπορω να το συνδεσω με αυτο που ειπε ο Ακης για γραμμη εισοδου-εξοδου.
    Μαλλον εχει γινει καποιο λαθος και εννοει το highside, η ξερω γω τι.....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #120
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Δημήτρη ενα εχω να πω:










































    ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ LOWSIDE ! ! !




    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή κράνους για SΤ
    από +Arxiereas+ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 12:40
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 23:32
  3. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 10:56
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF