Σελίδα 8 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #106
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν ίσχυε αυτό θα ίσχυε και για την Bosch λόγου χάρη. Κι όμως οι τιμές των Bosch έχουν μικρή διαφορά σε σχέση με έξω. Πιστεύω ότι είναι πολιτική της Makita Hellas.
    & αν δεν συμπληρώσω ποτέ αυτό της εγγύησης; Αν αγοράσεις κάτι από τη Γερμανία γιατί ζούσες εκεί και μετακόμισες; Κάτι δε μ'αρέσει στη Makita Hellas. Επίσης επειδή πρόσφατα έχω ασχοληθεί εκτενώς με εγγυήσεις ηλεκτρονικών συσκευών ο νόμος αναφέρει για αγορά εντός ΕΕ.

    & η μαλακία είναι ότι Κρήτη που ζω οι τιμές είναι ακόμα υψηλότερες

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    & αν δεν συμπληρώσω ποτέ αυτό της εγγύησης; Αν αγοράσεις κάτι από τη Γερμανία γιατί ζούσες εκεί και μετακόμισες; Κάτι δε μ'αρέσει στη Makita Hellas. Επίσης επειδή πρόσφατα έχω ασχοληθεί εκτενώς με εγγυήσεις ηλεκτρονικών συσκευών ο νόμος αναφέρει για αγορά εντός ΕΕ.

    & η μαλακία είναι ότι Κρήτη που ζω οι τιμές είναι ακόμα υψηλότερες
    Αν δε συμπληρώσεις την επέκταση της εγγύησης έχεις μόνο ένα χρόνο εγγύηση, όχι τρία.
    Έχεις δίκιο, λογικά δε πρέπει να στέκει νομικά να πρέπει να το αγοράσεις σώνει και ντε από δω.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #108
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν δε συμπληρώσεις την επέκταση της εγγύησης έχεις μόνο ένα χρόνο.
    Έχεις δίκιο, λογικά δε πρέπει να στέκει νομικά να πρέπει να το αγοράσεις σώνει και ντε από δω.
    Θα δοκιμάσω να στείλω mail στη Makita. Επίσης υπάρχει μάλλον και η πιθανότητα να συμπληρώσεις το ανάλογο "έντυπο" στο γερμανικό site. Κρίμα γιατί η τιμή ήταν πολύ καλή.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    To συνηθίζουν οι Γερμανοί. Το ίδιο μου συνέβη με Scubert αγορασμένο από Γερμανία και το περίφημο mobility programm όπου σου επαναχρηματοδοτεί το 1/3 της αξίας σε περίπτωση ατυχήματος.

    To register, it is essential that you have a residence in the country in which the helmet is purchased.

    μου το διευκρίνισαν και τηλεφωνικά.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  5. #110
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    σωστόοοοος!!!

    αυτό δεν κάνουμε ήδη εμείς αγοράζοντας απευθείας απ έξω;
    Λοιπόν εδώ τα πράγματα αρχίζουν και σοβαρεύουν. Το πρόβλημα της ανταγωνιστικότητας στις τιμές τις λιανικής το ζω από την πρώτη μέρα που άνοιξα μαγαζί με Η/Υ και είμαι επαγγελματίας 15 χρόνια τώρα. Έχω να ανταγωνιστώ θηρία που βασικά κάνουν ξέπλυμα χρήματος, έχω τους νησιώτες με το χαμηλό ΦΠΑ που έχουν κατακλύσει την αγορά με τιμές στην λιανική όσο εγώ αγοράζω χονδρική κάνοντας κέρδος την διαφορά του ΦΠΑ. Το μαξ ποσοστό κέρδους μου δεν ξεπερνάει το 5%. Πάντα όμως προσπαθώ να στηρίζω την οικονομία της χώρας μου όπου μπορώ και όπου αυτό είναι εφικτό. Αλλά δεν σου φαίνεται βαρύ το ίδιο προϊόν αξίας 220 ευρώ να το βρίσκεις με καπέλο 120 ευρώ???
    Και αν αυτό είναι πρόβλημα της Makita Hellas να βρει τρόπο να το λύσει
    μιλώντας με τα κεντρικά του προμηθευτή και όχι να κάνει παπάτζες με την εγγύηση για να κρατήσει πελατολόγιο. Σε αντίστοιχη περίπτωση με εισαγωγέα του είδους μου ήταν αρκετό ένα τηλ. στον συνήγορο του πολίτη για να
    διευθετηθεί άμεσα το θέμα, γιατί πάνω από πολιτικές και άλλες αρλούμπες των εταιριών είναι ο νόμος του κράτους.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #111
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν δε συμπληρώσεις την επέκταση της εγγύησης έχεις μόνο ένα χρόνο εγγύηση, όχι τρία.
    Έχεις δίκιο, λογικά δε πρέπει να στέκει νομικά να πρέπει να το αγοράσεις σώνει και ντε από δω.
    μια χαρά μπορεί να στέκει νομικά γιατί μπορεί η Makita Hellas να ισχυριστεί (μπορεί και να είναι αλήθεια) ότι την επέκταση εγγύησης την δίνει ο εδώ εισαγωγέας και όχι η διεθνής Μακίτα.

    Γουστάρει να κάνει στους πελάτες του ένα τύπου δώρο, μια προσφορά, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει. Αυτό δεν μεταβιβάζεται αυτόματα σε όλους τους πελάτες της Makita
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 05/11/2015 στις 07:40.

  7. #112
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    μια χαρά μπορεί να στέκει νομικά γιατί μπορεί η Makita Hellas να ισχυριστεί (μπορεί και να είναι αλήθεια) ότι την επέκταση εγγύησης την δίνει ο εδώ εισαγωγέας και όχι η διεθνείς Μακίτα.

    Γουστάρει να κάνει στους πελάτες του ένα τύπου δώρο, μια προσφορά, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει. Αυτό δεν μεταβιβάζεται αυτόματα σε όλους τους πελάτες της Makita
    Και στο Γερμανικό site αναφέρετε η επέκταση εγγύησης και μάλιστα χωρίς περιορισμό όσον αφορά το σημείο αγοράς.

    Θα φύγει mail στην Ιαπωνία.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αλλά δεν σου φαίνεται βαρύ το ίδιο προϊόν αξίας 220 ευρώ να το βρίσκεις με καπέλο 120 ευρώ???
    Όχι πλέον. Όταν εισαγωγέας Αμερικάνικων ιατρικών προϊόντων μου απέδειξε με χαρτί και με μολύβι πόσο στοιχίζει η εισαγωγή του ίδιου προϊόντος εδώ και πόσο στον Γερμανό εισαγωγέα. Και κατ' επέκταση με τι ΦΠΑ επιβαρύνεται εδώ και εκεί. Τα υπόλοιπα που γράφεις περί εγχώριου ανταγωνισμού δεν έχουν σχέση μαυτό που μιλάμε.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  9. #114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Θα δοκιμάσω να στείλω mail στη Makita. Επίσης υπάρχει μάλλον και η πιθανότητα να συμπληρώσεις το ανάλογο "έντυπο" στο γερμανικό site. Κρίμα γιατί η τιμή ήταν πολύ καλή.
    Ναι στείλε να μας φύγει η απορία (αν και το λέει ρητά, έχει και λίστα με μαγαζιά). Αν συμπληρώσεις το ανάλογο έντυπο στο γερμανικό site, λογικά θα πρέπει να το στείλεις εκεί αν σου χαλάσει. Πάντως εγώ έχω αγοράσει αυτό από Γερμανία και έγραψα τη makita hellas στα παλιά μου τα παπούτσια. Συμπλήρωσα και την εγγύηση δίχως να γράψω κατάστημα και ότι γίνει. Έτσι κι αλλιώς ερασιτέχνης είμαι, δύσκολο να το χαλάσω το makita.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ναι στείλε να μας φύγει η απορία (αν και το λέει ρητά, έχει και λίστα με μαγαζιά). Αν συμπληρώσεις το ανάλογο έντυπο στο γερμανικό site, λογικά θα πρέπει να το στείλεις εκεί αν σου χαλάσει. Πάντως εγώ έχω αγοράσει αυτό από Γερμανία και έγραψα τη makita hellas στα παλιά μου τα παπούτσια. Συμπλήρωσα και την εγγύηση δίχως να γράψω κατάστημα και ότι γίνει. Έτσι κι αλλιώς ερασιτέχνης είμαι, δύσκολο να το χαλάσω το makita.
    το ξέρουν απ το serial No.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #116
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Όχι πλέον. Όταν εισαγωγέας Αμερικάνικων ιατρικών προϊόντων μου απέδειξε με χαρτί και με μολύβι πόσο στοιχίζει η εισαγωγή του ίδιου προϊόντος εδώ και πόσο στον Γερμανό εισαγωγέα. Και κατ' επέκταση με τι ΦΠΑ επιβαρύνεται εδώ και εκεί. Τα υπόλοιπα που γράφεις περί εγχώριου ανταγωνισμού δεν έχουν σχέση μαυτό που μιλάμε.
    Εγχώριος ανταγωνισμός βασισμένος στην διαφορά του ΦΠΑ. Μια χαρά σχέση έχει κατά την γνώμη μου αν και το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Το ζητούμενο είναι
    τι πρέπει και τι θέλει να κάνει ο Έλληνας εισαγωγέας.
    Αλλά ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα του νήματος
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    και δεν το κανουν μόνο οι εταιρίες εργαλείων. Στην ευρωπη η KTM έβγαλε πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης μέχρι και 2 ακόμα χρόνια με μικρό σχετικά κόστος ανα έτος (σύνολο 4). Ενώ εδώ? ελλαδιστάν...

    σε email που έστειλα στην KTM αυστρίας και ρώτησα γιατι δεν γίνεται αυτό στην Ελλάδα, μου απάντησαν ευγενικά (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) οτι η επέκταση δεν ισχύει για όλες τις χώρες χωρίς φυσικά να αιτιολογήσουν το γιατι..

  13. #118
    Μέλος Το avatar του/της FACOM Βράττης
    Affiliate
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    & αν δεν συμπληρώσω ποτέ αυτό της εγγύησης; Αν αγοράσεις κάτι από τη Γερμανία γιατί ζούσες εκεί και μετακόμισες; Κάτι δε μ'αρέσει στη Makita Hellas. Επίσης επειδή πρόσφατα έχω ασχοληθεί εκτενώς με εγγυήσεις ηλεκτρονικών συσκευών ο νόμος αναφέρει για αγορά εντός ΕΕ.

    & η μαλακία είναι ότι Κρήτη που ζω οι τιμές είναι ακόμα υψηλότερες
    Νομικα στεκει απλα γιατι παρεχεται ως επεκταση εγγυησης και εχει δικαιωμα η τοπικη αντιπροσωπεια(δεν ξερω αν αποτελει θυγατρικη η τοπικο συνεργατη)να την διαθετει με οτι ορους θελει.
    Μπορει δηλαδη να εχει αγορασει απο μια ασφαλιστικη την επεκταση αυτη εναντι π.χ. 20ευρω ανα πωληθεν κομματι και να αποφασισε να το εχει ακριβοτερα κατα 20ε και να παριστανει οτι ειναι προσφορα...
    Facom ,εγγύηση εφ'ορου ζωής.Κατάλογοι και Προσφορές εδώ https://www.dropbox.com/sh/g1wf7al42...gyJky6Upa?dl=0

  14. #119
    Μέλος Το avatar του/της FACOM Βράττης
    Affiliate
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Και στο Γερμανικό site αναφέρετε η επέκταση εγγύησης και μάλιστα χωρίς περιορισμό όσον αφορά το σημείο αγοράς.

    Θα φύγει mail στην Ιαπωνία.
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις,μιας και οι Ιαπωνες φημιζονται για την ταχυτητα με την οποια απαντουν και την σοβαροτητα με την οποια το αντιμετωπιζουν.
    Η τουλαχιστον αυτο γινοταν παλιοτερα,τωρα δεν εχω γνωση.
    Θυμαμαι ενα φαξ που εστειλα καποτε στην Panasonic(Matsushita) στην Ιαπωνια για ενα βιντεο που μου καθυστερουσε η εδω αντιπροσωπεια Βιανε και μου απαντησαν μεσω φαξ σε 24 ωρες και σε αλλες 24 με παρακαλουσε η Βιανε να παω να το παρω να φαινεται οτι το θεμα εληξε...
    Facom ,εγγύηση εφ'ορου ζωής.Κατάλογοι και Προσφορές εδώ https://www.dropbox.com/sh/g1wf7al42...gyJky6Upa?dl=0

  15. #120
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Facom Βράττης Προβολή μηνύματος
    Νομικα στεκει απλα γιατι παρεχεται ως επεκταση εγγυησης και εχει δικαιωμα η τοπικη αντιπροσωπεια(δεν ξερω αν αποτελει θυγατρικη η τοπικο συνεργατη)να την διαθετει με οτι ορους θελει.
    Μπορει δηλαδη να εχει αγορασει απο μια ασφαλιστικη την επεκταση αυτη εναντι π.χ. 20ευρω ανα πωληθεν κομματι και να αποφασισε να το εχει ακριβοτερα κατα 20ε και να παριστανει οτι ειναι προσφορα...

    α γειά σου, κλασικός Έλληνας έμπορος. Και βάζω και στοίχημα ότι αν πας κάτι για αλλαγή στην εγγύηση θα είναι και μανουριασμένος. Τες πα.

    @ Mike
    Πάρε το εργαλείο αγόρι μου απ' όπου το βρεις φτηνότερο και άσε τις επεκτάσεις εγγυήσεων. Αυτά που θεωρούνται αναλώσιμα πχ μπαταρίες, δεν τα καλύπτει, για τα υπόλοιπα μη σκας, ότι ζημιά είναι να σου βγάλει, θα στην βγάλει στις πρώτες ώρες λειτουργίας του. Αν δεν βγάλει ζημιά δεν θα πάθει τπτ ποτέ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 8 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF