Σελίδα 8 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 192

Θέμα: κρανος απο lidl...

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος

    Δεν συγκρινα κεφαλι με αγκωνα...μιλησα για αυτους που το παιζουν δεν ξερω τι με το αραι των 800+ στο κεφαλι (πιθανον και καποιοι συνομιλητες εδω) αλλα απο κατω τζινακι και αθλητικο παπουτσακι.......αν ο αλλος φοραει κριβιτ κρανος ,μπουφαν και μποτες και παντελονι σωστο,ποιος θα ειναι ποιο καλυμενος?

    επειδη τυχαινει και φοραω arai με αθλητικο απο κατω και τζην, νομιζω δικαιουμαι να απαντησω σ'αυτο...

    θα σου πω λοιπον οτι προτιμω να φοραω κατι σωστο στο ΚΕΦΑΛΙ μου (το οποιο ειναι ζωτικης σημασιας) και κανω τους συμβιβασμους μου στο παπουτσι και στο παντελονι, ξεροντας οτι αν γινει η στραβη ο αστραγαλος και η γαμπα ειναι πιο ευκολο να γιανουν...

    τι να το κανω λοιπον, να φοραω το crivit ή το οποιοδηποτε no name κρανος και να φοραω και ολα τα υπολοιπα, οταν πεφτοντας χτυπησω το κεφαλι και ανοιξει το κρανος και το κεφαλι μου στα 2??


    ειμαι της αποψης οτι παντα θα κανεις καποιους συμβιβασμους στο θεμα εξοπλισμος...
    προτιμω να ειναι το παντελονι και τα παπουτσια, αφου κρανος, μπουφαν, γαντια...φοραω παντα χειμωνα καλοκαιρι...
    καποιος αλλος μπορει να κανει αλλους συμβιβασμους και να φοραει κρανος, μποτες...
    αυτο ειναι θεμα προσωπικο του καθενα...

    το κρανος ομως θεωρω οτι ειναι ο βασικος εξοπλισμος που ΠΡΕΠΕΙ να φορανε ολοι, ακριβως γιατι ειναι ζωτικοτατης σημασιας...
    βλεπω κατι κλαρινογαμπρουληδες που φορανε το μπουφαν μηχανης επειδη τους δινει ογκο και φαινονται τιτανοτεραστιοι, χωρις κρανος και καμαρωνουν σαν τα γυφτικα σκεπαρνια...


    δεν το συζηταμε οτι αν καποιος μπορει να φοραει τα παντα, παντοτε, ειναι το ιδανικο σεναριο...
    αλλα αν ειναι να φοραω μαϊμουδιες και να νομιζω οτι θα με προστατεψουν οπως θα με προστατευαν τα επωνυμα, καλυτερα να μην φοραω τιποτα...πιο συνειδητοποιημενος θα ειμαι...

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Ζ'ωο το αθλητικό κάντο μποτάκι του μπάσκετ (έστω) ο αστράγαλος και ο τένοντας είναι πολύ πούσ..ς
    ανανήψαντας

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Εγω φοραω μποτες γαντια μπουφαν οποτε το θεμα δεν αναφέρεται σε μενα...






    ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΦΟΡΑΩ





    Κολάν καί...........


    ΓΟΒΑ ΣΤΙΛΕΤΟ

  4. #109
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος που ένα κράνος αραι κάνει 800+ ευρό ειναι καθαρά για πίστα(τους λόγους φαντάζομαι τους ξέρεις)..επίσης η αραι και η σοει και κανα 2 ακόμα
    ειναι οι μόνες που βγάζουν κράνη με μεγέθη ανάλογα την ανάγκη του αναβάτη.. οι πιο πολλές για οικονομία βγάζουν ένα καλούπι και ανάλογα το μέγεθος
    βάζουν διαφορετική επένδυση εντός ωστε να καλύψουν τη περίμετρο του κεφαλιού (άλλα μαξιλαράκια το xs άλλα το Large)
    Επομένος ειναι πιο εφαρμοστό και ασφαλέστερο στο κεφάλι σου οταν έχει καλύτερη εσωτερική στήριξη.
    Το χτύπημα που είδες στο βίδεο δεν αφορά μόνο την ενεργεια της πρόσκρουσης που θα περάσει εσωτερικά στη καμπίνα (ακα το εσωτερικό κέλυφος)
    αλλα δείχνει οτι ενα αιχμηρό αντικείμενο δεν έφτασε στο κεφάλι σου να το αγγίξει...αν τρυπήσουν όλες οι στρώσεις και μείνει ανέπαφο το κεφάλι σου εισαι μια χαρά
    για την ενέργεια που θα αποροφηθεί απο τα Layers είναι άλλα τεστ που γίνονται
    τώρα αν εσύ δε το βλέπεις αυτο στο βιντεάκι και κολάς στα άλλα ..
    Μαλλον εχεις μεινει χρονια πισω...πολλες εταιρειες βγαζουν διαφορετικα καλουπια (που οπως και αραι) καλυπτουν συνηθως απο μεγεθη...αστο...
    Και ο λογος δεν ειναι για να ειναι ποιο εφαρμοστο (αυτο εξαρταται απο το αν παρεις σωστο μεγεθος) αλλα για μειωση βαρους και μετωπικης επιφανειας (στους τυχερους(?) που δεν φορανε μεγαλα μεγεθη)...

    Για το 2ο μερος σου απαντησε stefanos...και snell περνανε πολλα κρανη (ολος τυχαιως και το δικο μου scorpion που ειναι snell προδιαγραφης)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    μπλα μπλα...μπλα...:
    1.crivit φασκει με το noname.
    2.το ποσο ευκολα επανερχονται αστραγαλος,καρποι κτλ. πεστο σε αυτους που τα χασανε...να δεις τι θα σου πουνε...
    3.απο που και ως που κατι που περναει καποιες προδιαγραφες επισημες ,βαφτιζεται μαιμουδια και συμπεραινεις οτι θα ανοιξει στα 2? για τσεκαρε κατι κρανη στο ebay 0 προδιαγραφων (που θα τα δεις και σε μοτοσυκλετομαγαζα παρεπιπτοντως) να δεις τι ειναι μαιμουδια...
    Τελευταία τροποποίηση από IRA57; 22/02/2014 στις 23:39.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ζ'ωο το αθλητικό κάντο μποτάκι του μπάσκετ (έστω) ο αστράγαλος και ο τένοντας είναι πολύ πούσ..ς
    ενιοτε φοραω τα μπασκετικα μου, αλλα δεν μπορω ρε κτηνε να πηγαινω παντου με τα lebron james...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	6,5 KB 
ID:	310366

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος

    1.crivit φασκει με το noname.
    2.το ποσο ευκολα επανερχονται αστραγαλος,καρποι κτλ. πεστο σε αυτους που τα χασανε...να δεις τι θα σου πουνε...
    3.απο που και ως που κατι που περναει καποιες προδιαγραφες επισημες ,βαφτιζεται μαιμουδια και συμπεραινεις οτι θα ανοιξει στα 2? για τσεκαρε κατι κρανη στο ebay 0 προδιαγραφων (που θα τα δεις και σε μοτοσυκλετομαγαζα παρεπιπτοντως) να δεις τι ειναι μαιμουδια...

    1. sorry, αλλα εγω γκουγκλαρα crivit και μου εβγαλε αυτο...αν εσυ γουσταρεις να αγορασεις κρανος απο μια εταιρεια (που πιθανοτατα ειναι θυγατρικη της lidl) που φτιαχνει απο παπουτσια, μπουφαν, ρολογια μεχρι μηχανακια ψαρεματος, be my guest...

    2. εκανα συγκριση με το ποσο ευκολα επανερχονται αυτα σε σχεση με το κεφαλι...αν δεν το καταλαβες, δεν μπορω να κανω κατι...αν μιλας παλι για παντελης απωλεια μελους, θα προτιμησω να χασω τον αστραγαλο μου απο το κεφαλι μου...

    3. πολλα πραγματα περνανε προδιαγραφες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τα εμπιστευομουν...το ιδιο ισχυει και για τα κρανη... στο ebay ψαχνω επωνυμα κρανη τα οποια υπαρχουν στην μιση τιμη που πουλανε τα εδω μαγαζια...αρα τα 800€ γινονται αυτοματα 400€ και εγω μπορω να αγορασω...αν παλι εβρισκα Ελλαδα καποιο με 400€, ebay το βρισκεις με 200€..αρα μια χαρα τιμη για ενα κρανος...και μην μου πει κανεις οτι εχει να δωσει 3 και 4 χιλιαρικα για μηχανη και δεν εχει 200€ για κρανος....ουτε τα λαστιχα δεν κανουν τοσα....

  7. #112
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    1. sorry, αλλα εγω γκουγκλαρα crivit και μου εβγαλε αυτο...αν εσυ γουσταρεις να αγορασεις κρανος απο μια εταιρεια (που πιθανοτατα ειναι θυγατρικη της lidl) που φτιαχνει απο παπουτσια, μπουφαν, ρολογια μεχρι μηχανακια ψαρεματος, be my guest...

    2. εκανα συγκριση με το ποσο ευκολα επανερχονται αυτα σε σχεση με το κεφαλι...αν δεν το καταλαβες, δεν μπορω να κανω κατι...αν μιλας παλι για παντελης απωλεια μελους, θα προτιμησω να χασω τον αστραγαλο μου απο το κεφαλι μου...

    3. πολλα πραγματα περνανε προδιαγραφες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τα εμπιστευομουν...το ιδιο ισχυει και για τα κρανη... στο ebay ψαχνω επωνυμα κρανη τα οποια υπαρχουν στην μιση τιμη που πουλανε τα εδω μαγαζια...αρα τα 800€ γινονται αυτοματα 400€ και εγω μπορω να αγορασω...αν παλι εβρισκα Ελλαδα καποιο με 400€, ebay το βρισκεις με 200€..αρα μια χαρα τιμη για ενα κρανος...και μην μου πει κανεις οτι εχει να δωσει 3 και 4 χιλιαρικα για μηχανη και δεν εχει 200€ για κρανος....ουτε τα λαστιχα δεν κανουν τοσα....
    1.Και η yamaha φτιαχνει και κιθαρες...δεν βλεπω κανεναν να το σκεφτεται αυτο οταν αγοραζει γιαμαχα...αρα ακυρο...
    2.εγω προτιμαω να εχω και τα 2...και φορωντας κατι αλλο απο αραι που καλυπτει καποιες προδιαγραφες και απαιτησεις δικες μου δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χασω το κεφαλι μου....
    3α.και πολλες εταιρειες σπονσοραρουν τα προιοντα τους μεσω διασημων...π.χ. κιθαρες,που ουτε εγω εμπιστευομαι οτι επειδη την παιζει ο κλαπτον ή ο μαλμστην ειναι και καλη και ταιριαζει σε αυτο που θελω...
    3β.δεν εχω το χερι μου στην τσεπη κανενος για να ξερω ποσα εχει.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    1.Και η yamaha φτιαχνει και κιθαρες...δεν βλεπω κανεναν να το σκεφτεται αυτο οταν αγοραζει γιαμαχα...αρα ακυρο...
    2.εγω προτιμαω να εχω και τα 2...και φορωντας κατι αλλο απο αραι που καλυπτει καποιες προδιαγραφες και απαιτησεις δικες μου δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χασω το κεφαλι μου....
    3α.και πολλες εταιρειες σπονσοραρουν τα προιοντα τους μεσω διασημων...π.χ. κιθαρες,που ουτε εγω εμπιστευομαι οτι επειδη την παιζει ο κλαπτον ή ο μαλμστην ειναι και καλη και ταιριαζει σε αυτο που θελω...
    3β.δεν εχω το χερι μου στην τσεπη κανενος για να ξερω ποσα εχει.


    οκ, με κερδισες....
    αγορασε το crivit και πηγαινε με 260 και γυρνα και το κεφαλι...

    αν και οταν πεσεις (που το απευχομαι), προσπαθησε να γραψεις εδω να μας πεις τα συμπερασματα σου...

    εγω θα παραμεινω κοροϊδο και θα τα σκαω στην arai, για να παιρνει και τα ποσοστα του ο pedrosa και ο haga...

  9. #114
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οκ, με κερδισες....
    αγορασε το crivit και πηγαινε με 260 και γυρνα και το κεφαλι...

    αν και οταν πεσεις (που το απευχομαι), προσπαθησε να γραψεις εδω να μας πεις τα συμπερασματα σου...

    εγω θα παραμεινω κοροϊδο και θα τα σκαω στην arai, για να παιρνει και τα ποσοστα του ο pedrosa και ο haga...
    Δεν ειπα οτι θα παρω κριβιτ και ουτε θα το επαιρνα για να παω με 260 γτ δεν με καλυπτει σε αυτα που θελω (ουτε και το αραι παρεπιπτοντως).
    Εχω πεσει και με νολαν και με αραι και με σκορπιον...καμια διαφορα...
    Εγω θα τα σκαω σε εταιρειες που δεν παει το budget στην τσεπη του pedrosa αλλα σε R&D που δεν αναλωνεται σε χαζοgimmicks οπως ρυθμιζομες αεροτομες...

  10. #115
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Είναι προφανές ότι βλέπετε το θέμα από εντελώς διαφορετική οπτική γωνία, οπότε τζαμπα οι διαξιφισμοί. Δεν πρόκειται να πείσει ο ένας τον άλλο, όσα επιχειρήματα και να φέρει.

    Το όλο θέμα ξεκινάει για το αν είναι μάπα το κράνος από τα lidl. Για όποιον θεωρεί κράνη των 100-120 ευρώ μάπα, από όπου και να είναι, τότε είναι και αυτό μάπα. Για όποιον θεωρεί ότι κράνη των 100 ευρώ δίνουν προστασία, το crivit έχει εφάμιλλη ποιότητα και κάνει 60 ευρώ αντί για 100-120.

    τι μπλέκετε τώρα γυρίσματα του κεφαλιού με 260 και εξωτικά υλικά; Είπε κανείς ότι το κράνος αυτό συναγωνίζεται τα Arai και Shoei σε ποιότητα κατασκευής;

  11. #116
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Κυριε των δυναμεων...

    Ή της τρολιας το πανηγυρι γινεται ή υπαρχει τερααααστιο προβλημα

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ο καθενας πληρωνει οσο νομιζει οτι αξιζει το κεφαλι του.

    Δηλαδη αν πληρωσεις 500 ευρω,τοσο αξιζει το κεφαλι σου?Και γιατι να μην δωσεις 800-900 η 1500 ευρω να παρεις ΤΟ καλυτερο?Δεν αξιζει 1500 το κεφαλι σου?

    Δινεις 500 ευρω και παιρνεις ΤΟ κρανος και πας στο δρομο με 250.Ο αλλος δινει 150 και παει στο δρομο με 130.Σε περιπτωση πτωσης ποιος θα υποστει μεγαλυτερη ζημια?Και ποιος απο τους δυο τελικα υπολογιζει περισσοτερο το κεφαλι του?

    Το ακριβο κρανος και ο ακριβος εξοπλισμος για καποιους ειναι ενα καλο αλλοθι."Πηγαινα με 250,εσπασα το κεφαλι μου και εγινα κομματια.Επειδη ομως ειχα καλο εξοπλισμο θα ξαναπερπατησω σε 25 χρονια".Βρε δεν μας χεζεις?

    Για μενα η ουσια ειναι αλλου.Πρεπει να παιρνουμε ,καταρχην, κρανος αναλογα με τη χρηση.Αλλο θα παρει αυτος που το θελει για πολλα ταξιδια με σχετικα υψηλες ταχυτητες η μπαινει σε πιστα και αλλο αυτος που το θελει για την πολη.Το κρανος μου δεν ειναι ακριβο.Γνωριζω μεχρι που μπορει να με προστατεψει και οδηγω με αναλογες ταχυτητες.

    Φυσικα οταν καποιος αγοραζει φθηνο κρανος απο το super market πρεπει να γνωριζει οτι και η ζελατινα θα χαραχθει,αρα δεν θα βλεπει καλα και θα θαμπωνει το χειμωνα και δεν θα βλεπει με τη βροχη κλπ,κλπ.Αρα θα επηρεαστει η ασφαλεια του (παθητικη) με αλλους τροπους που μπορει να οδηγησουνε σε ατυχημα.

    Ο καθενας στην τελικη και αυτα που λεμε τα ακουω βερεσε ,αγορασει κρανος αναλογα με την τσεπη του και οχι αναλογα με το ποσο κοστολογει την κεφαλα του.
    Να μην εχουμε ομως ψευδαισθησεις το φθηνο ειναι φθηνο και σε προστατευει αναλογα.Δεν πρεπει να περναμε στους νεοτερους την αντιληψη οτι και η φθηνοδουλεια κανει τη δουλεια της.

    Οσοι μπορειτε αγοραστε κρανη επωνυμα και καλα,αξιζουνε τα λεφτα τους.Οσοι δεν μπορειτε ,αγοραστε κατι αναλογο με αυτο που μπορειτε να πληρωσετε αλλα να ξερετε οτι θα προσαρμοσετε τον τροπο οδηγησης σας αναλογα.

    Παλικαρια μου,αλλο η πατατα και αλλο το μπον φιλε.

  13. #118
    νομίζω οτι το είπε και κάποιος άλλος παραπάνω....

    το ανοιγόμενο έχει 60 € αυτή την εβδομάδα....

    20 νοματαίοι, 3€ έκαστος, σφυρί, κάμερα, τεστ....

    όσο για το κόστος, πείτε οτι ήπιαμε καφέ.....

    να ανοίξω λογαριασμό?

  14. #119
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    νομίζω οτι το είπε και κάποιος άλλος παραπάνω....

    το ανοιγόμενο έχει 60 € αυτή την εβδομάδα....

    20 νοματαίοι, 3€ έκαστος, σφυρί, κάμερα, τεστ....

    όσο για το κόστος, πείτε οτι ήπιαμε καφέ.....

    να ανοίξω λογαριασμό?
    Για να ειναι ολοκληρωμενο το τεστ χρειαζομαστε και ενα arai των εξακοσιων....τουτεστιν αλλοι 200 νοματαιοι
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Για να ειναι ολοκληρωμενο το τεστ χρειαζομαστε και ενα arai των εξακοσιων....τουτεστιν αλλοι 200 νοματαιοι
    και δύο εθελοντες να τα φοράνε όταν θα πέσει η σφυριά.....

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απο Lidl!!!
    από GTZ750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 23:03
  2. κράνος από ευρώπη
    από firefox στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 15:29
  3. Κράνος από Lidl.
    από iziogas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:22
  4. Κρανος απο που???????
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:01
  5. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 03:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF