Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 162

Θέμα: Test Ride Aprilia 2008

  1. #106
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Και βέβαια αληθεύει, χτες μάλιστα γνωριστήκαμε όταν ήρθε κι έκανε 5 test ride + τα "μαύρα".
    Αλλά ξέχασα το nickname του να τον κάνω ΡΟΜΠΑ σήμερα που ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΕ ενα απο τα χαρτάκια που έγραφα και τα έδιναν στους μηχανικούς να πάρουν το μηχανάκι.
    Τον πήραν πρέφα όμως όταν πήρε την θέση άλλων που περίμεναν την σειρά τους για το mille, και μόλις βγήκε στην έξοδο της πίστας τον κατέβασαν.

    Η μλκια του δεν ήταν τόσο ότι πλαστογράφησε, αλλά ενώ είχε κάνει test ride 2 φορές τα δικά του, έγραψε στα @@ του τόσα άτομα που δεν είχαν μπει ούτε μια φορά και περίμεναν την σειρά τους σαν φυσιολογικά άτομα, αντίθετα από ότι εκείνος.
    Το κουλό ήταν ότι μετά ήρθε να δικαιολογηθεί λέγοντας ότι του πήραν την σειρά.:a31:

    Ε βγάλτον φόρα παρτίδα ΤΑΚΟ ρε Νίκο να γίνει ρόμπα και εδώ μέσα ... άκου 5 τεστ την πρώτη μέρα και πλαστογράφησε να κάνει και άλλα ... ο μάγκας ...


  2. #107
    show must go on..... Το avatar του/της Frezas
    Εγγραφή
    12/05/2005
    Μηνύματα
    236
    Πηγα σημερα το μεσημερι κατα τις 2. Οπως το ειχα φανταστει, τα πραγματα ηταν πολυυυυ χαλαρα, διοτι λογω ελειψης βενζινης δε κυκλοφορουσε καμια μοτο, και κανεις δεν απομακρυνθηκε απο τη πολη (και εγω με αμαξι πηγα).

    Κοσμος ελαχιστος στη πιστα και σχεδον ολοι ειχαν ερθει με I.X. (εκτος απο ενα ζευγαρακι πιτσιρακαδων που ειχαν ερθει διακαβαλο απο την Ευβοια με παπι.... :shock: :shock: )



    Επελεξα να οδηγησω το Shiver και το Mana. (περσι ειχα οδηγησει το tuono, strada, falcon). Με το Shiver εκανα περιπου δυο δεκαλεπτα (καθως δεν ειχε αναμονη) και με το ΜΑΝΑ ενα.


    Εντυπωσεις........Το Shiver αν και μου αρεσει παρα πολυ οπτικα, μεσα στη πιστα με απογοητευσε...... κακη γεωμετρια, το μηχανακι με πολυ δυσκολια πλασαριζοταν στις στροφες, μετρια θεση οδηγησης, πολυ χαμηλα τα μαρσπιε, κουνηματα και ασαφεια του μπροστινου. Φρενα καλα.



    Απο μοτερ ως δικυλινδρο πολυ δυναμη απο το ρελαντι, ευστροφο, πολυ αμεση αποκριση στο γκαζι, λογω και του sport mode , αλλα τελιωνε γρηγορα και δεν ενοιωθα καπου να μου "τραβαει" τα χερια εντονα, ισως να ειναι και καλο αυτο αν το δεις απο πλευρας γραμμικότητας.

    Γενικα ωραιο μηχανακι αν δεν εχεις πολλες απαιτήσεις σε σπορ οδηγηση (που τις εχεις ομως απο ενα γυμνο street fighter), αλλα πραγματικα δε το λες πολυ στριφτερο. Ισως να ειχα και εγω μεγαλυτερες προσδοκιες και να περιμενα κατι διαφορετικο. Φταιει μαλλον που ειχα οδηγησει το Tuono περσι, και ειχα παθει τη πλακα μου, και περιμενα να βρω ενα baby Tuono, αλλα δεν ηταν ετσι.


    Επισης κατι αλλο που δε μου αρεσε, το κιβωτιο ταχυτήτων που θελει συνηθεια, εχει μεγαλες διαδρομες και αν δε κουμπωσει καλα η ταχυτητα σε αφηνει με νεκρα για πλακα, και ειδικα πριν απο στροφη με φορα δεν ηταν και οτι πιο ευχαριστο. Αλλα θυμαμαι και περσι απο το Τουονο, Strada, Falcon, στην ιδια εκδηλωση, οτι μαλλον αυτο ειναι γνωριμο στοιχειο των κιβωτιων της Απριλια και θελει εξοικείωση.



    Τωρα ερχομαστε στο ΜΑΝΑ που εχει μια βασικη ιδιαιτεροτητα, το ημιαυτοματο- σειριακο ή τελειως αυτοματο συστημα ταχυτήτων.


    Παιδες απλα εκπληκτικο....Δε περιμενα να με βολεψει τοσο πολυ. Το δουλευα στο ημιαυτοματο και κυριως απο τα κουμπια στο αριστερο γκριπ και επαθα τη πλακα μου. Το γκαζι τερμα ανοιχτο μονιμως στην επιταχυνση και απλα πατας το κουμπι (που εργονομικα ειναι αψογα τοτοθετημενο), και γινεται η αλλαγη αμεσοτατα, χωρις χρονοκαθηστεριση ή σκορτσαρισμα, δε το παιρνεις καν ειδηση.

    Φυσικα δεν εχει τα ξεσπασματα και την "ωμη" δυναμη του Shiver, δεν ειναι αλλωστε και αυτος ο σκοπος του (πιο τουριστικο γαρ), αλλα ηταν πολυ ευκολοδηγητο, με καλυτερη γεωμετρια, εμπαινε ευκολα στις στροφες και πολυ καλα δυνατα και σε αισθηση φρενα. Μιλαμε επαθα τη πλακα μου.
    Ξαναλεω δε σε προδιαθετει για σπορ οδηγηση αλλα ανετα σου προσφερει απολαυση και ασφαλεια.


    Αυτα σε γενικες γραμμες απο τα παραπανω μηχανακια.


    Οσον αφορα την διοργανωση εδειχνε καλυτερη απο περσι αλλα δε νομιζω να "δοκιμαστηκε " και καθολου (μιλαω βεβαια για σημερα Κυριακη) μιας δεν ειχε πολυ κοσμο.


    Ο ρυθμος που ακολουθουσε ο πλοηγος ηταν σβελτος για ενα μεσο οδηγο, και πολυ ικανοποιητικος για να εξαγεις ασφαλη συμπερασματα για τις μοτο.

    Το βασικο προβλημα ηταν και γι αυτους η ελειψη βενζινης, μιας και την ωρα που πηγα τους τελειωναν και τα τελευταια αποθεματα που ειχαν σε βαρελια μεσα στη πιστα.

    Μεγαλο μπραβο στα παιδια του Aprilia Bikers που υποστηριξαν με θερμη την διοργανωση αλλα και στην εταιρεια πανω απο ολα που σου προσφερει αυτη τη δυνατοτητα.


    Υ.Γ. : Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις συμφωνα με την δικια μου εμπειρια (η οποια δεν περιελαμβανε ποτε δικυλινδρη μοτο) και εχοντας ως μετρο συγκρισης κυριως 600αρια και 1000αρια japan Ι4 μηχανακια, και κυριως τη σημερινη μοτο μου, Fz1 Fazer.
    www.fazerclub.gr

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    ...




  4. #109
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AIFOS
    Εντυπωσεις........Το Shiver αν και μου αρεσει παρα πολυ οπτικα, μεσα στη πιστα με απογοητευσε...... κακη γεωμετρια, το μηχανακι με πολυ δυσκολια πλασαριζοταν στις στροφες, μετρια θεση οδηγησης, πολυ χαμηλα τα μαρσπιε, κουνηματα και ασαφεια του μπροστινου. Φρενα καλα.
    Για το shiver αποφεύγω να σχηματίσω γνώμη και περιμένω να το ξαναοδηγήσω.
    Ο λόγος είναι ότι οδήγησα 2 τελείως διαφορετικά μηχανάκια. Πήρα ένα πορτοκαλί καταρχήν μόνος μου. Το μηχανάκι ήταν πολύ ενδιαφέρον και καθώς ήμουν μόνος μου στη πίστα κινήθηκα σχετικά σβέλτα. Εστριβε και φρενάριζε καλά ενώ το μοτέρ το περίμενα πιο αδύναμο. Tο μόνο που με ξένισε λίγο ήταν η θέση οδήγησης μιας και ήταν πιο τουριστικό απ΄ότι θα ήθελα, ενώ και τα μαρσπιέ ήταν χαμηλά για την πίστα.

    Πήρα το απόγευμα του Σαββάτου ένα ασημί δικάβαλλο και κινήθηκα μέσα σε group. Το μηχανάκι είχε τον άστριφτο. Απλά και τέλος.
    Εβρισκε συνέχεια τα μαρσπιέ κάτω, ενώ άνοιγε συνέχεια και τη γραμμή του. Απογοητεύτηκα τελείως. Σε συζήτησα που είχα μετά, μου είπαν ότι ένα απ΄τα ασημί ήταν το 1ο shiver που είχαν φέρει στην Ελλάδα και ήταν αυτό που είχαν δώσει για τεστ σε περιοδικά. Δεν γνωρίζω αν οδήγησα το ίδιο αφού δεν κοίταξα χλμ. στο κοντέρ. Πάντως μεταξύ τους ήταν 2 διαφορετικά μηχανάκια.

    Το ΜΑΝΑ τι να σου πω....
    Μιας και τα είχαμε εχθες το απόγευμα σαν μηχανάκια πλοηγών, έκανα αρκετούς γύρους. Για βολτίτσες χαλαρές είναι το μηχανάκι. Ίσως να απευθύνεται στο κοινό που αγοράζουν μεγάλα scooter και θα ήθελαν κάτι σε look μοτοσυκλέτας. Το κιβώτιο όντως ήταν εντυπωσιακό. Μέσα στη στροφή ανεβοκατέβαζες ταχύτητες χωρίς κούνημα. Το γκαζάκι του ήταν ικανοποιητικό για αυτό που είναι. Αν και κάποιοι απ΄τους πλοηγούς ενθουσιάστηκαν, εμένα με άφησε παντελώς αδιάφορο.
    Η πλάκα ήταν που σε κάποιο group, με πέρασε ένα SXV και προσπάθησα να τον επαναφέρω στη τάξη....
    Νταξ.... μετά από 3 στροφές τον άφησα να κάνει τη βόλτα του

    Και μερικές φωτό από εχθές


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2046.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	130328
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #110



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2047.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	130329
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #111
    Το αστέρι της εκδήλωσης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2048.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	130330
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #112



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2049.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	130331
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #113



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2052.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	130333
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #114
    :hypnotize


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2051.jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	82,6 KB 
ID:	130334
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #115
    SXV 550 VDB του Διακάκη. Ότι και να πούμε είναι λίγο. Ο άνθρωπος πήγαινει ΤΑΠΑ παντού. Αν δεν με ξεγέλασε το χρονόμετρο του κινητού, γύριζε στο 1.06 1.07. Στην Κ9 λίγο ήθελε να ξύσει και τιμόνια κάτω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2050.jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	130337
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #116



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2053.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	130338
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #117
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Στην Κ9 λίγο ήθελε να ξύσει και τιμόνια κάτω
    Εδώ έκανε γύρο προθέρμανσης :rotflmao:

    photo clopyright από apriliabikers


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diakak.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	42,2 KB 
ID:	130339
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #118
    εγω καταναλωσα τα τελευταια αποθεματα του μπουσα,ψαχνοντας για βενζιναδικο χθες το πρωι...

    δυστυχως δεν βρηκα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #119
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Ε βγάλτον φόρα παρτίδα ΤΑΚΟ ρε Νίκο να γίνει ρόμπα και εδώ μέσα ... άκου 5 τεστ την πρώτη μέρα και πλαστογράφησε να κάνει και άλλα ... ο μάγκας ...

    Δυστυχώς με τόσα άτομα που περάσαν από μπροστά μου Σαββάτο και Κυριακή ήταν αδύνατον να θυμηθώ το nickname ενός ατόμου.
    Αν τον θυμηθώ.........
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  15. #120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Δυστυχώς με τόσα άτομα που περάσαν από μπροστά μου Σαββάτο και Κυριακή ήταν αδύνατον να θυμηθώ το nickname ενός ατόμου.
    Αν τον θυμηθώ.........

    δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω θελω ενα mille ή ενα dorsoduro για ν' ανεβω το σ/κ σερρες
    ούτε ενα βυσμα της προκοπης δεν έχουμε πλεον σ΄αυτό το φόρουμ ..... τι να πει κανεις...που οδεύουμε κύριοι ...ΑΙΣΧΟΣ!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    αυτός πάντως που παραδέχομαι, είναι ο Βύρωνας που με το πρόσχημα του εθελοντή, ξεπατώθηκε να οδηγάει ενα ολόκληρο σ/κ.....

    ...τι χαρτάκια και μαλακιες......του δωσε και κατάλαβε !!!!!

    μαλλια κόντεψε να βγάλει απο την κ@ύλ@ και μας το παιζε και ταλαιπωρημενος ο γεροκαράφλας ...

    :rotflmao: :rotflmao:


    Υ.Γ. ...ας είναι και tuono ....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Test ride για CBR600RR 2008
    από firefox στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2009, 19:56
  2. Test ride APRILIA SXV 450 & 550
    από KaTaNaS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 10:18
  3. Test Ride Triumth
    από GTZ750 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 11:13
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:17
  5. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF