Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 201

Θέμα: πως γινεται ρε??

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    οι πιο οικονομικές μοτοσυκλέτες πηγή: http://maxitest.moto-station.com/moto/page-consos.html
    Οι πιο οικονομικές μοτοσυκλέτες μεγαλύτερες των 125cc.


    Μέσος όρος για της πρώτες 15 μοτοσυκλέτες (πάνω από 125 κ.εκ) είναι: 4, 05 Λίτρα,
    για τα πρώτα 15 αυτοκίνητα Μέσος όρος είναι : 5,22


    αλλά τα αυτοκίνητα κουβαλάν ένα τόνο, είναι σαν να ταίζεις μουλάρι και να αποδίδει σαν ελέφαντας,
    μην ξεχνάμε ότι αν το μετρήσουμε σε Ευρά, πολλά αυτοκίνητα κερδίζουν,αφού είναι Ντίζελ.

    1ον βαζεις μηχανακια ανω των 125cc...γιατι? τα κατω των 250cc στο πηγαδι κατουρησαν? δεν σε μεταφερουν δλδ αυτα?
    2ον βαζεις το βαρος στην εξισωση, λες και ειπαμε εμεις να μεταφερει το αμαξι ενα τονο...τι με νοιαζει εμενα ποσο μεταφερει το μοτερ του αμαξιου?
    3ον δεν βαζεις συγκριση επιδοσεων γιατι προφανως δεν συμφερει...

    και το ξαναλεω για να το καταλαβετε οι υπερμαχοι των αμαξιων..
    αν ειναι να μεταφερεις ατομα και πραγματα, σαφως και συμφερει το αμαξι..οπως αντιστοιχα συμφερει και το φορτηγο...
    αλλα αν ειναι να μεταφερεις το κουφαρι σου και μονο, το μηχανακι ειναι μονοδρομος στο θεμα μετακινηση και καταναλωση...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 15/03/2015 στις 20:11.

  2. #107
    ρε τι κάνετε ρεεεεεεεεεεεεεεε...!!!!!!!!!!! μετράτε την καύλα σε λ/χλμ????
    ή αλλιώς,όσοι κινούνται στις πόλεις...ταχύτατες μεταφορές και πάρκινγκ πανεύκολα=ποιότητα ζωής......
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #108
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.239
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος

    ξέχασα, εσύ είσαι εκει κάτω, στα εμιράτα.

    Στην Ελλάδα υπάρχει ΜΟΝΟ το 2.5L δεν φέρνουμε τα 3.0L λόγω κόστους αγοράς, ήδη το 2.5 κοστίζει 30.000 στην φουλ έκδοση.....μιλάμε πάντα για το μοντέλο του 2012
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    1ον βαζεις μηχανακια ανω των 125cc...γιατι? τα κατω των 250cc στο πηγαδι κατουρησαν? δεν σε μεταφερουν δλδ αυτα?
    2ον βαζεις το βαρος στην εξισωση, λες και ειπαμε εμεις να μεταφερει το αμαξι ενα τονο...τι με νοιαζει εμενα ποσο μεταφερει το μοτερ του αμαξιου?
    3ον δεν βαζεις συγκριση επιδοσεων γιατι προφανως δεν συμφερει...

    και το ξαναλεω για να το καταλαβετε οι υπερμαχοι των αμαξιων..
    αν ειναι να μεταφερεις ατομα και πραγματα, σαφως και συμφερει το αμαξι..οπως αντιστοιχα συμφερει και το φορτηγο...
    αλλα αν ειναι να μεταφερεις το κουφαρι σου και μονο, το μηχανακι ειναι μονοδρομος στο θεμα μετακινηση και καταναλωση...
    Το θέμα το άνοιξε άλλος φίλος, έβαλα την λίστα, σε μια προσπάθεια να δώσω μια αντικειμενικότητα στην απάντηση, είναι μοτοσυκλέτες πάνω από 125 κυβικά, γιατί και τα αυτοκίνητα έιναι πάνω απο 1.000 κυβικά. υπέρμαχος των αυτοκινήτων δεν είμαι, όταν έγραψα παραπάνω ότι το μηχανάκι μου καίει πάνω κάτω τα ίδια με το αυτοκίνητο, (δεν έχω παπάκι) φαίνεται καθαρά ότι έχω την μοτοσυκλέτα για άλλους λόγους... εγώ πάντως πιστεύω ότι οι μοτοσυκλέτες υστερούν γενικά σε τεχνολογία (και αξιοπιστία) απο τα αυτοκίνητα, πχ δισκόφρενα μπήκαν σε μηχανή πολλά χρόνια μετά από τα αυτοκίνητα, ABS, ψεκασμοί (προβληματικοί) και στα θέματα οικονομιάς νομίζω, έχουμε σωστά το μεράκι μας, αλλά πρέπει να έχουμε και απαιτήσεις από της εταιρείες.

  5. #110
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ......
    Επειδή έχει χιλιοκουβεντιαστεί στο παρελθόν το θέμα "Θα πουλήσω το αμάξι και θα πάρω μηχανάκι για να κάνω οικονομία", δε θυμάμαι ποιά ήταν η θέση σου.

    Αν αφήσουμε απ'έξω το "Δεν αξίζει να καβαλάς απλά και μόνο για την ευκολία και το βολικό του πράγματος" για να μη βγαίνουνε στο δρόμο χάροι και μελλοθάνατοι, κι εστιάσουμε καθαρά και μόνο στο κομμάτι οικονομίας, πιστεύεις ότι κάποιος που θα αφήσει ένα 1.200άρι αυτοκίνητο και θα πάει σε ένα 125άρι-250άρι μηχανάκι ή σκούτερ, θα βγει συνολικά κερδισμένος από οικονομικής πλευράς?

    Όλα μέσα σε ό,τι έχει να κάνει με κόστος χρήσης και συντήρης. Όχι μόνο η κατανάλωση.

    *Η μόνη περίπτωση να βγει κερδισμένος είναι το παπί και μόνο κατά την ταπεινή μου άποψη.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    καλα η λιστα ειναι αλλου για αλλου
    εχει μεσα το el 250 δικυλινδρο με 2 καρμπυρατερ και 30 αλογα που ανεβαζε κατι 12-13000 (το ειχα) και δεν εχει το cbf 250 (το εχω τωρα) που ειναι καντηλι

  7. #112
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτο ακριβως εννοω.Το βιοντιζελ (τουλαχιστον στην χωρα μας)ειναι προβλημα.Στο προηγουμενο επαγγελματικο αυτοκινητο, μου εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα με τους μυκητες παρολο που το αμαξι εγραφε συνεχως χλμ.Το αμαξι ρεταριζε και ηταν απροθυμο στο να ανεβασει στροφες.
    Το προβλημα το αντιμετωπισα με ενα "ματζουνι"μια στο τοσο και αλλαγη φιλτρου πετρελαιου καθε 7500χιλ.χλμ.

    Οι πλέον αρμόδιοι να μιλήσουν είναι όσα μέλη είναι ταξιτζήδες...

  8. #113
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.239
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται ότι to βιοντίζελ πρέπει να ανέρχεται στο 7% maximum σε αναλογία. Κάπου έχω ακούσει ότι σε μερικά χρόνια το ποσοστό αυτό θα αυξηθεί,. Κάποιοι βάζουν κάποια αντιμυκητιακά γιατί ακούγεται πως εάν το ντίζελ μείνει πολύ καιρό μέσα στο ρεζερβουάρ χωρίς να κινείται το αυτοκίνητο, αναπτύσσονται μύκητες και μούχλα με δυσάρεστα αποτελέσματα. Όπως προείπα άλλοι βάζουν, άλλοι δεν βάζουν τίποτα..

    Επειδή ασχολούμαι με τα αμάξια της εταιρίας τα οποία μετά από κάποια χλμ τα βγάζουμε προς πώληση ως μεταχειρισμένα (έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω απο 400 αμάξια αυτά τα 10 χρόνια....) και συγκεκριμένα μιλάμε για τα D-MAX, diesel 2,5 και παλιότερα και 3.0L.
    Αυτό με τους μύκητες ισχύει ΑΠΟΛΥΤΑ! έχουμε πάθει ζημιές σε συστήματα τροφοδοσίας (μπεκ, σωληνώσεις κ.λ.π) λόγω της ακινησίας των οχημάτων μέχρι να πωληθούν και μην φανταστείτε μεγάλη ακινησια, 7 με 10 μέρες το ανώτερω αρκουν για να προκληθεί ζημιά.
    Το πρόβλημα αυτό θα ενταθεί όταν το ποσοστό του βιοντίζελ από 7% που είναι τώρα θα πάει στο 10% σαν νούμερο μικρή φαίνεται η διαφορά, στην πράξη όμως, είναι χάος......
    οπότε προσέχετε οι έχοντες τέτοιους κινητήρες.
    Η λύση, απλή: μην φουλάρετε ΠΟΤΕ αν δεν πρόκεται να πάτε ταξίδι, βάζετε μικρές ποσότητες ώστε να ανανεώνεται το καύσιμο και μην αφήνετε σε ακινησία το όχημα πάνω από 3 μέρες κάθε φορά (αν προκύψει τέτοια ανάγκη απλά λίγο αντιμυκητιακό (20ML είναι αρκετά για μισό ρεζερβουάρ) δούλεμα το οχήματος με αυτό το μίγμα για κανένα 20λεπτο (μια βόλτα για καφέ, ας πούμε)
    Και problem slolved

    Όποιος θέλει να του πω αντιμυκητικό, π.μ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα το άνοιξε άλλος φίλος, έβαλα την λίστα, σε μια προσπάθεια να δώσω μια αντικειμενικότητα στην απάντηση, είναι μοτοσυκλέτες πάνω από 125 κυβικά, γιατί και τα αυτοκίνητα έιναι πάνω απο 1.000 κυβικά. υπέρμαχος των αυτοκινήτων δεν είμαι, όταν έγραψα παραπάνω ότι το μηχανάκι μου καίει πάνω κάτω τα ίδια με το αυτοκίνητο, (δεν έχω παπάκι) φαίνεται καθαρά ότι έχω την μοτοσυκλέτα για άλλους λόγους... εγώ πάντως πιστεύω ότι οι μοτοσυκλέτες υστερούν γενικά σε τεχνολογία (και αξιοπιστία) απο τα αυτοκίνητα, πχ δισκόφρενα μπήκαν σε μηχανή πολλά χρόνια μετά από τα αυτοκίνητα, ABS, ψεκασμοί (προβληματικοί) και στα θέματα οικονομιάς νομίζω, έχουμε σωστά το μεράκι μας, αλλά πρέπει να έχουμε και απαιτήσεις από της εταιρείες.
    ε, βαλε λοιπον και τα μικροτερου κυβισμου αμαξια, οπως και τα μικροτερου κυβισμου μηχανακια για να ειναι δικαιη η συγκριση...

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ασε με τώρα..ασχολούμαι με την λίτσα...ε την την λίστα της Λαγκάρντ.....

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχει χιλιοκουβεντιαστεί στο παρελθόν το θέμα "Θα πουλήσω το αμάξι και θα πάρω μηχανάκι για να κάνω οικονομία", δε θυμάμαι ποιά ήταν η θέση σου.

    Αν αφήσουμε απ'έξω το "Δεν αξίζει να καβαλάς απλά και μόνο για την ευκολία και το βολικό του πράγματος" για να μη βγαίνουνε στο δρόμο χάροι και μελλοθάνατοι, κι εστιάσουμε καθαρά και μόνο στο κομμάτι οικονομίας, πιστεύεις ότι κάποιος που θα αφήσει ένα 1.200άρι αυτοκίνητο και θα πάει σε ένα 125άρι-250άρι μηχανάκι ή σκούτερ, θα βγει συνολικά κερδισμένος από οικονομικής πλευράς?

    Όλα μέσα σε ό,τι έχει να κάνει με κόστος χρήσης και συντήρης. Όχι μόνο η κατανάλωση.

    *Η μόνη περίπτωση να βγει κερδισμένος είναι το παπί και μόνο κατά την ταπεινή μου άποψη.


    φυσικα και θα βγει κερδισμενος αν μιλας για 1200cc αυτοκινητο και 125-250cc μηχανακι...
    και δεν ειναι μονο το παπι...αν παρει ενα σκουτερ δλδ σ'αυτα τα κυβικα θα ειναι χαμενος? ακομα και εντουρακι να παρει, παλι κερδισμενος θα ειναι...
    θες κοστος αποκτησης? πιο πολυ το αυτοκινητο...
    θες κοστος συντηρησης και αναλωσιμα? ακομα πιο πολυ το αυτοκινητο..
    θες ασφαλεια τον χρονο?
    θες τελη?
    θες καταναλωση?
    θες κοστος παρκινγκ, αν δουλευει στο κεντρο?


    εκει που δεν θα τον συμφερει θα ειναι να παει να παρει κατι με >500cc...
    αλλα εκει μπαινει και ο παραγοντας κ@υλα...
    δεν μπορει να του προσφερει το αυτοκινητο την συγκινηση που θα του προσφερει το μηχανακι...
    ακομα και μονοκυλινδρο 250αρι εντουρακι 15ετιας να ειναι, τα σουζιδια που εχει να τραβηξει θα ειναι ανευ προηγουμενου...

  12. #117
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα το άνοιξε άλλος φίλος, έβαλα την λίστα, σε μια προσπάθεια να δώσω μια αντικειμενικότητα στην απάντηση, είναι μοτοσυκλέτες πάνω από 125 κυβικά, γιατί και τα αυτοκίνητα έιναι πάνω απο 1.000 κυβικά. υπέρμαχος των αυτοκινήτων δεν είμαι, όταν έγραψα παραπάνω ότι το μηχανάκι μου καίει πάνω κάτω τα ίδια με το αυτοκίνητο, (δεν έχω παπάκι) φαίνεται καθαρά ότι έχω την μοτοσυκλέτα για άλλους λόγους... εγώ πάντως πιστεύω ότι οι μοτοσυκλέτες υστερούν γενικά σε τεχνολογία (και αξιοπιστία) απο τα αυτοκίνητα, πχ δισκόφρενα μπήκαν σε μηχανή πολλά χρόνια μετά από τα αυτοκίνητα, ABS, ψεκασμοί (προβληματικοί) και στα θέματα οικονομιάς νομίζω, έχουμε σωστά το μεράκι μας, αλλά πρέπει να έχουμε και απαιτήσεις από της εταιρείες.
    Δυστυχως ισχυει απολυτα αλλα ειναι λογικο απο τη στιγμη που τα αυτοκινητα απευθυνονται σε πολλαπλασιο κοινο,να ειναι και πιο εξελιγμενα,καθως υπαρχει καλυτερη ''τροφοδοσια'' σε χρημα στο R&D τμημα τους.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως ισχυει απολυτα αλλα ειναι λογικο απο τη στιγμη που τα αυτοκινητα απευθυνονται σε πολλαπλασιο κοινο,να ειναι και πιο εξελιγμενα,καθως υπαρχει καλυτερη ''τροφοδοσια'' σε χρημα στο R&D τμημα τους.
    Η λογική είναι ότι η μοτοσυκλέτα πρέπει να βγάζει 150 hp/lt για να είναι ανταγωνιστική.
    Αυτό δεν γίνεται ούτε εύκολα ούτε φτηνά ούτε οικονομικά σε καύσιμα.

  14. #119
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Αυτο ειναι αλλο απο αυτο τονισα με τα κοκκινα γραμματα στο quote,που εκανα.Μιλησα μονο για το οτι τα συστηματα (abs,ψεκασμος κτλ) αυτοκινητου ειναι πολυ πιο εξελιγμενα απο τις μοτο...δεν εχει να κανει με την αποδοση.

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    εγώ πάντως πιστεύω ότι οι μοτοσυκλέτες υστερούν γενικά σε τεχνολογία (και αξιοπιστία) απο τα αυτοκίνητα, πχ δισκόφρενα μπήκαν σε μηχανή πολλά χρόνια μετά από τα αυτοκίνητα, ABS, ψεκασμοί (προβληματικοί) και στα θέματα οικονομιάς νομίζω, έχουμε σωστά το μεράκι μας, αλλά πρέπει να έχουμε και απαιτήσεις από της εταιρείες.
    Συμφωνω. Νομιζω οτι δυο απ τους λογους που τα αυτοκινητα ειναι πιο αξιοπιστα απο τις μοτοσυκλετες ειναι ο ογκος και το βαρος. Ο χώρος στο σασί που θα φιλοξενησει τον κινητηρα ενος αυτοκινητου δεν θετει αυστηρους και απολυτους περιορισμους στον ογκο και το βαρος του κινητηρα. Ετσι λοιπον ο κατασκευαστης αυτοκινητου εχει το περιθωριο να χρησιμοποιησει περισσοτερο και πιο βαρυ μεταλλο για την κατασκευη του κινητηρα ενος αυτοκινητου. Περισσοτερο (και ισως πιο βαρυ) μεταλλο = περισσοτερη ανθεκτικότητα.
    Το αντιθετο συμβαινει στους κατασκευαστες μοτοσυκλετας. Μερικες απο τις μεγαλες "σπαζοκεφαλιες" των κατασκευαστων μοτοσυκλετας, ειναι οι περιορισμοι του βαρους και του ογκου του κινητηρα (αλλά και ολοκληρης της μοτοσυκλετας), το βέλτιστο σημειο τοποθέτησής του στο πλαισιο (για να επιτευχθει το επιθυμητο κεντρο βαρους και ζυγισμα της μοτοσυκλετας) και φυσικα ο κινητηρας να βρισκεται σε χωροταξικη αρμονια με το υπολοιπο συνολο. Και οσο αυξανουν οι απαιτησεις για επιδοσεις, τοσο αυξανονται και οι περιορισμοι των κατασκευαστων σε βαρος και ογκο. Ακολουθως οι κατασκευαστες, για να επιτυχουν μικροτερο βαρος και ογκο, θα αναγκαστουν να χρησημοποιησουν λιγοτερο και ελαφρυτερο μεταλλο. Λιγοτερο (και ισως πιο ελαφρυ) μεταλλο = λιγοτερη ανθεκτικότητα.
    Ως εκ τουτου - σε γενικες γραμμες - ενα αυτοκινητο θα ειναι παντα πιο αξιοπιστο απο μια μοτοσυκλετα.


Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ευθυγράμμιση τροχών. Πώς γίνεται ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 06:16
  2. Αλλαγη λαδιου αμορτισερ πως γινεται
    από kinhsh στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 16:56
  3. Για όσους ξέχασαν πως γίνεται....
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 21:38
  4. Πως γινεται αληθεια ???
    από crs-k στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 17:16
  5. Πως γίνεται αλήθεια??????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF