Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 154

Θέμα: "Κριση" μπαταριων την τελευταια εβδομαδα.

  1. #106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    αυτός από το apriliabikers βύρωνα; πόσο καιρό την έχεις; τιμή;
    ναι ο Παναγιώτης (backys έγραφε). Την έχω πάνω από χρόνο, δεν θυμάμαι ρε Μπάμπη τιμή. Με 12 στοιχεία (νομίζω σηκώνει και 10 το δικό μας και τα Mille) είχε 130-140 μαζί με ταχυσυνδέσμους. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

    Περίεργη συμπεριφορά στο κρύο, μου το είχε πει και ο sapilas και έμαθα το κόλπο. Πας να βάλεις μπροστά αν είναι παρατημένο καιρό, δεν παίρνει. Την αφήνεις για λίγο στο on ή ανάβεις λίγο φώτα να ζεσταθεί και παίρνει με τη μία. 800gr βάρος
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εντάξει παιδιά σε απρίλια μπήκε, ιταλικό μηχανάκι, πόσο χειρότερα να γίνουν τα ηλεκτρικά????

    Ναι, έτσι ακριβώς. Είδα το φως το αληθινο με τις Yuasa των 80€ που κάθε 1-1.5 χρόνο ήθελα μπαταρία απ΄την ακινησία + οτι έμεινα σύξηλος στην Συγγρού εν κινήσει, ένα βράδυ από καμμένο στοιχείο της Yuasa.

    Μια χαρά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι, έτσι ακριβώς. Είδα το φως το αληθινο με τις Yuasa των 80€ που κάθε 1-1.5 χρόνο ήθελα μπαταρία απ΄την ακινησία + οτι έμεινα σύξηλος στην Συγγρού εν κινήσει, ένα βράδυ από καμμένο στοιχείο της Yuasa.

    Μια χαρά.
    πέρα από την πλάκα δεν τις έχω σε εκτίμηση τις γιουάσα.... ίσως κάποτε, ναι να ήταν καλύτερες.... τώρα πια,
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε θα το ρισκάρω. Όπως είπα, δεν υπάρχει καλή κατηφόρα πολύ κοντά στο σπίτι

    Για τις HAIJIU λιθίου ξέρουμε κάτι; Δε μου γεμίζει το αυτί το όνομα, αλλά δε βρίσκω άλλες λιθίου, με μια πρόχειρη ματιά.
    Μιά τζελ Haijiu έβγαλε 4ετία (και 95000 χιλιόμετρα) στο fazer, με δύο πλήρεις αποφορτίσεις από αφηρημάδα. Στην δεύτερη αποφόρτιση ήμουν σίγουρος ότι "πέθανε" αλλά τελικά έβγαλε έναν χρόνο ακόμα. Ε την τρίτη φορά τελικά την θανάτωσα. Παράπονο ουδέν.

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    πέρα από την πλάκα δεν τις έχω σε εκτίμηση τις γιουάσα.... ίσως κάποτε, ναι να ήταν καλύτερες.... τώρα πια,
    Εξαρτάται. Στο sportcity που το κυκλοφορούσα κάθε μέρα, και είχε μια γαϊδούρα Yuasa μου έβγαλε 7 χρόνια (!). Στο Tuono που η χρήση του είναι σαφέστατα μικρότερη και μπορεί και να μείνει 2 μήνες χωρίς να πάρει μπροστά, τις Yuasa τις ξεφτίλιζε. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι πως μετά από κάθε επαναφόρτιση με τον Optimate, η περίοδος που άντεχε χωρίς να το κινώ ήταν φθίνουσα. Μέχρι που έφθανε στην εβδομαδιαία φόρτιση και τις άλλαζα.
    Μου έκατσε το καμμένο στοιχείο ένα βράδυ που νέκρωσαν όλα (και ευτυχώς ήμουν Αθήνα και μου έφεραν μπαταρία) οπότε είπα να βάλω κάτι άλλο στην καλή μου.

    Εχθές πχ, την έβαλα μπροστά μετά από αρκετό καιρό (Επίδαυρο με τον sapila & spyro), πήρε κανονικά με το κόλπο που είπα παραπάνω.

    Είδωμεν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #111
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Βύρωνα, είναι σαν αυτές εδώ; http://motydesign.com/product.php?ba...ll-battery-2x2

    Για δώσε λεπτομέρειες. Πρέπει να έχω αποφασίσει μέχρι το απόγευμα. Αν και τώρα που ήταν ζεστό, πήρε κανονικά.
    Life begins at 45°.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    ναι ο Παναγιώτης (backys έγραφε). Την έχω πάνω από χρόνο, δεν θυμάμαι ρε Μπάμπη τιμή. Με 12 στοιχεία (νομίζω σηκώνει και 10 το δικό μας και τα Mille) είχε 130-140 μαζί με ταχυσυνδέσμους. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

    Περίεργη συμπεριφορά στο κρύο, μου το είχε πει και ο sapilas και έμαθα το κόλπο. Πας να βάλεις μπροστά αν είναι παρατημένο καιρό, δεν παίρνει. Την αφήνεις για λίγο στο on ή ανάβεις λίγο φώτα να ζεσταθεί και παίρνει με τη μία. 800gr βάρος
    (είμαι άσχετος) αυτές οι μπαταρίες συνεργάζονται κανονικά με φορτιστή/συντηρητή;

  8. #113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βύρωνα, είναι σαν αυτές εδώ; http://motydesign.com/product.php?ba...ll-battery-2x2
    Ναι, μόνο που η δικιά μου έχει περισσότερα στοιχεία, λόγω κυβικών

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    (είμαι άσχετος) αυτές οι μπαταρίες συνεργάζονται κανονικά με φορτιστή/συντηρητή;
    Όχι, χρειάζονται ειδικό φορτιστή. Δεν θα χρειαστεί να την φορτίσεις όμως, μόλις βάλεις μπροστά στην γεμίζει γρήγορα και είσαι οκ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    α οκ. γτ το κουναω μια φορα το μηνα κ 3 μηνες το χειμωνα ελαχιστα γι'αυτο

  10. #115
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Με πείσατε για την επικινδυνότητα των LiPO και η OEM Yuasa έχει μισή τιμή, οπότε θα την προτιμήσω και θα κάνω δίαιτα, να χάσω 2 κιλά.
    Life begins at 45°.

  11. #116
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Με πείσατε για την επικινδυνότητα των LiPO και η OEM Yuasa έχει μισή τιμή, οπότε θα την προτιμήσω και θα κάνω δίαιτα, να χάσω 2 κιλά.
    O Βυρωνας εχει μπαταρία LiFePO4 η οποία δεν εχει κανένα κίνδυνο.

    Μην μπερδεύεις LiPo και Li-ion με LiFePO4, δεν ειναι το ίδιο πράγμα.Αλλο γραφει το ενα αλλος το αλλο και στο τελος όπως παντα στο moto.gr γινεται μια ωραία σαλάτα και καποιος που δεν το ξερει το θέμα μπερδεύεται τελείως.

    Παντως εχει ξανασυζητηθεί το θέμα κι εδω μεσα, ψαξτο.
    Τα βασικά προτερήματα της LiFePO4 ειναι το χαμηλό βαρος και οτι πρακτικά δεν αποφορτίζεται από μόνη της.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #117
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Γνωριζει κανεις προσδοκιμο ζωης της LiFePO4 , πρωτου φουσκωσουν τα στοιχεια;

  13. #118
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    O Βυρωνας εχει μπαταρία LiFePO4 η οποία δεν εχει κανένα κίνδυνο.

    Μην μπερδεύεις LiPo και Li-ion με LiFePO4, δεν ειναι το ίδιο πράγμα.Αλλο γραφει το ενα αλλος το αλλο και στο τελος όπως παντα στο moto.gr γινεται μια ωραία σαλάτα και καποιος που δεν το ξερει το θέμα μπερδεύεται τελείως.
    Το ξέρω ότι είναι διαφορετικές, απλά δε βρήκα LiFePO4 εδώ, με ένα πρόχειρο ψάξιμο και, εφόσον η Yuasa είναι φθηνή (~40€), δεν υπάρχει λόγος να κάνω πειράματα. 2 κιλά είναι 2 κιλά, βέβαια, αλλά.
    Life begins at 45°.

  14. #119
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Γνωριζει κανεις προσδοκιμο ζωης της LiFePO4 , πρωτου φουσκωσουν τα στοιχεια;
    Ξερω δύο που παίζουν εδω και 3 χρόνια και ειναι ΟΚ, αλλά δεν ειναι δικές μου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Γνωριζει κανεις προσδοκιμο ζωης της LiFePO4 , πρωτου φουσκωσουν τα στοιχεια;
    Κάνε λίγο υπομονή και θα σου πω εγώ μόλις σκάσει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από την τελευταία βόλτα της 'ξερής' περιόδου!
    από johnpan στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 22:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 14:51
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 12:08
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55
  5. Φωτό από την τελευταία Βόλτα ....
    από swtos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 16:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF