Σελίδα 8 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 349

Θέμα: Παραλειπόμενα των ΛΑΔΟΛΟΓΙΩΝ !!!

  1. #106
    ΦΑΙΝΕΤΑΙ.....ΔΕΝ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΕΤ ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ ΚΑΔΕΝΕΣ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΙ,ΚΑΔΕΝΕΣ, ΚΟΥΖΙΝΕΤΑ ΕΙΝΑΙ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ!!!

  2. #107
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Ξέρει κάποιος αν το honda supra παίρνει λάδια προδιαγραφών SG η λάδια SH. Επίσης θα με ενδιέφερε να μου πει κάποιος αν παίρνει και το Grandt SG ή SH . Δεν έχω τα βιβλιαράκια τους και στις δύο περιπτώσεις οπότε δεν ξέρω τι πραγματικά προτείνει η honda

  3. #108
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    To be continued.....

    (το "καθαρισα" σε word και περιμένω..)
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  4. #109
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
    (το "καθαρισα" σε word και περιμένω..)
    Τζάμπα δουλειά έκανες !!!

    Περίμενε λίγο να καθαρίσει αυτό και τα ξαναλέμε ....

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #110

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Ρε παιδια διαβαζω 20 λεπτα και εμεινα με την φουφου στο χερι, 'η θα μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο λαδι 'η τα λεπτα μου πισω.
    Αγαπητε Oldman εισαι φοβερος και μαλλον ειχες διαθεση για πλακα.
    Μηπως 4 μερες μετα εχεις ορεξη να μοιραστης την γνωση σου μαζι μας ?? Αντε και αμα πεις θα σου πω πως θα φτιαξεις ευκολα Γαριδομακαροναδα και ψωμι η πως θα διαλεξεις ψηφιακη μηχανη,
    η προσφορα ισχυει μεχρι την Δευτερα. Ισχυει αν το ειπες και το εχασα.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Διαβαζωντας οσο προσεκτικα μπορουσα,τις λαδολογιες γιατι το επιπεδο μαθησης και κατανοησης πολλων ορων,ειναι αντριστοφως αναλογο της ηλικιας και προσπαθοντας να το κατανοησω μου βγηκαν ορισμενες αποριες,αν μπρεις ριξε λιγο φως.

    1) Αν καταλαβα καλα εισαι θετικος στην χρηση συνθετικων λαδιων,ακολουθωντας το ιξωδες του κατασκευαστη και την προδιαγραφη που πρωτεινει,χωρις να ειναι σιγουρο οτι καποια μεταγενεστερη προδιαγραφη ειναι καλυτερη.

    2) Μπηκα στο site της API http://api-ep.api.org/industry/index...07007000000000
    πατας Licensees και σου βγαζει ολες τις εταιριες και τα προιοντα που πηραν ποιστοποιηση και αλλες πληροφοριες κοντινες,αλλα πουθενα δεν κανει διαχωρισμο σε λαδια μηχανης και αυτοκινητου.

    Τις αποψεις σου που εχω δει ως τωρα εχεις το υποβαθρο και την γνωση να τις εμπειροστατωνεις πληρως,πιθανολογω οτι αφηνεις τα συμπερασματα σε μας ειτε να μην κατηγορηθεις για διαφημηση 'η υπευθυνος για την μ@λ@κια του καθενος μας.
    Λογω του οτι δεν μπορω να διαβασω ολα τα λαδια και οπως αναφερεις οτι 20αρι με 20αρι εχει διαφορα τι να κανω εγω σαν καταναλωτης,διαβαζω το ενχειριδιο και ακολουθω την μαρκα που μου πρωτεινει εμπορικα ο κατασκευαστης 'η την ψαχνω για να βρω ενα αξιολογο λαδι ωστε να εχω το δυνατον την καλυτερη προστασια???
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Δεν διάβασες αρκετά προσεκτικά τελικά

    Το "συνθετικό" που γράφει πάνω στο μπουκάλι δεν σου εξασφαλίζει οτι το λάδι είναι όντος συνθετικό.
    Υπό προυποθέσεις (οχι και τόσο δύσκολες)μπορεί να είναι και ορυκτέλαιο που βαφτίστικε συνθετικό με δικαστική απόφαση.

    Η προδιαγραφή που προτείνει ο κατασκευαστής των περισσοτέρων μοτο έχει καταργηθεί απο τις σύγχρονες προδιαγραφές οπότε δεν θα βρείς λάδι για μοτο με πιστοποίηση ΑΡΙ.
    Αντίθετα θα βρείς ένα κατασκευαστή (BMW) που δηλώνει οτι δεν πρέπει να βάζουμε στα προιόντα του λάδια με τις τρέχουσες προδιαγραφές τις ΑΡΙ.

    Η ΑΡΙ πιστοποιεί λάδια για βενζινοκινητήρες και για εμπορικής χρήσης κινητήρες (συνήθως πετρελαίου).
    Δεν πιστοποιούσε ποτέ για μοτο.

    επί της ουσίας τώρα ας απάντήσει ο Old εγώ μια κακία βγάζω απλά για τα "ειδικά" λάδια για μοτο.

  9. #114
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    ..επί της ουσίας τώρα ας απάντήσει ο Old εγώ μια κακία βγάζω απλά για τα "ειδικά" λάδια για μοτο...


    Επί της ουσίας απάντησες Στέφανε !!!

    Λάδια ΕΙΔΙΚΑ για moto (πρέπει να) υπάρχουν !!!

    Το θέμα είναι ότι, μπορεί οποιοσδήποτε παρασκευαστής λαδιών να "βαφτίσει" τα λάδια του Motorcycle Oil χωρίς να είναι παράνομος (ούτε καν παράτυπος...) !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    οχι δεν απάντησα, απλά αποσαφήνησα την ερώτηση ώστε να μας πείς την "προσωπική" σου άποψη επί του βασικού ερωτήματος:


    """"Τις αποψεις σου που εχω δει ως τωρα εχεις το υποβαθρο και την γνωση να τις εμπειροστατωνεις πληρως,πιθανολογω οτι αφηνεις τα συμπερασματα σε μας ειτε να μην κατηγορηθεις για διαφημηση 'η υπευθυνος για την μ@λ@κια του καθενος μας.
    Λογω του οτι δεν μπορω να διαβασω ολα τα λαδια και οπως αναφερεις οτι 20αρι με 20αρι εχει διαφορα τι να κανω εγω σαν καταναλωτης,διαβαζω το ενχειριδιο και ακολουθω την μαρκα που μου πρωτεινει εμπορικα ο κατασκευαστης 'η την ψαχνω για να βρω ενα αξιολογο λαδι ωστε να εχω το δυνατον την καλυτερη προστασια???"""

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Ο κατασκευαστης μου στο ενχειριδιο αφιερωνει 50 λεξεις για το λαδι (v-strom 650) και λεει οτι το προτεινομενο ειναι SF 'η SG της API SAE10W-40 επειδη ομως δεν υπαρχει αυτο το λαδι, διαλεξε λεει ενα εναλακτικο και παραθετει τον πινακα που ειδαμε παραπανω με τις θερμοκρασιες. Νομιζω οτι το 15-50 και το 20-50 καλυπτουν,αναφερει επισεις την καλυτερη ποιοτητα οχι συνθετικο 'η ημισυνθετικο κ.τ.λ
    Επανερχομαι λοιπον μηπως μπορεις να μου πεις, αν οχι το αποτελεσμα της ερευνας που σιγουρα εχεις κανει,προς τα που να κοιταξω,π.χ σε λαδια που δεν συσκευαζονται στην ελλαδα η στα site των εταιριων που τα φτιαχνουν, πως να δω, τι να προσεξω, γιατι ειναι γνωστο τι τα μεγαλυτερα ψεματα λεγονται με αριθμους.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  12. #117
    Σε ολα αυτα θελω να προσθεσω μια απορια μου!
    Κατα πόσο πρέπει η οχι στα λαδια μας να προσθετουμε βελτιοτικα τριβων?
    ΠΧ motor cote?

  13. #118
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Κατα πόσο πρέπει η οχι στα λαδια μας να προσθετουμε βελτιοτικα τριβων?
    ΠΧ motor cote?
    Αν νομίζεις ότι το λάδι σου "υστερεί" σε περιεκτικότητα βελτιωτικών τριβών, πρόσθεσε !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν νομίζεις ότι το λάδι σου "υστερεί" σε περιεκτικότητα βελτιωτικών τριβών, πρόσθεσε !!!

    Oldman σε ρωταω επειδη βλεπω οτι εχεις γνωσεις επι του θεματος.
    Θα θελα με λιγα λογιοα να μου πεις κατα ποσο βοηθαει ενα βελτιοτικο σαν το motor kote ποσο θα το προτινες αν θα το εβαζες εσυ στην μηχανη σου και κατα ποσο επιρεαζει λοιπα μερη του κινητηρα οπως τσιμουχες λαστιχακια η οτιδηποτε αλλο?
    Ξερω ειμαι λιγο απαιτητικος!
    Ελπιζω να εχεις την διαθεση να μου κανεις μια μικρη αναλυση επι του θεματος (πλεονεκτηματα μειονεκτηματα)
    Σε ευχαριστω προκαταβολικα

  15. #120
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Αντιτριβικά Πρόσθετα !!!



    ( Καθαρά Προσωπική Άποψη )

    Τα σημερινά λάδια ΔΕΝ έχουν την ανάγκη κάποιου ΕΠΙΠΛΕΟΝ πρόσθετου !!!

    Οι κινητήρες σχεδιάζονται (από άποψη λίπανσης) με γνώμονα τα λάδια που κυκλοφορούν την περίοδο εκείνη (άσχετα αν βγαίνουν στην παραγωγή κάποια χρόνια αργότερα...).

    Από την στιγμή που βάζεις λάδι προδιαγραφών που συνιστά ο κατασκευαστής, είσαι Ο.Κ. !!!

    Αν ψάξεις λίγο σε βάθος χρόνου, θα δεις ότι έχουν εμφανιστεί (και εξαφανιστεί !!!) ΠΑΡΑ πολλά "θαυματουργά" βελτιωτικά - πρόσθετα !!!

    Με την (πιθανόν λανθασμένη...) λογική ότι μια ανεξάρτητη εταιρεία (όχι πετρελαιοειδών...) ΔΕΝ μπορεί να αποσβέσει τα απαιτούμενα για την έρευνα κεφάλαια (άρα και δεν τα διαθέτει !!) πιστεύω ότι, στην καλύτερη περίπτωση, τα εν λόγω βελτιωτικά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ !!!

    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, μακροπρόθεσμα ή μη, θα κάνουν ζημιά στο μοτέρ (και στην τσέπη μας...) !!!

    Υ.Γ.
    Οι πιο "γηραλέοι" θα θυμούνται σε ΠΟΣΑ μοτέρ "βγήκαν τα μάτια" με το -τότε περίφημο- βελτιωτικό της STP ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 8 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 10:15
  2. Η ΨυΧολογια Των Χρωματων
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 09:30
  3. Ο ΑρΧοντασ Των ΔαΧτυλιδιων
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:19
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:05
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF