Σελίδα 8 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 237

Θέμα: Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.

  1. #106
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μετά από 350κάτι περίπου χιλιόμετρα εθνικής και μια βόλτα μέσα από την Δρέσδη, έφτασα στο Βερολίνο στο οποίο δυσκολεύτηκα πραγματικά να μπω. Οι πινακίδες στον περιφερειακό του δεν ήταν ιδιαίτερα κατανοητές με αποτέλεσμα να χαθώ 2-3 φορές.

    Ο Δημήτρης έφευγε για διακοπές την επόμενη μέρα οπότε θα είχε να μαζέψει τα πράγματα του και να πήγαινα να μείνω στο δωμάτιο του με όλο τον εξοπλισμό και τις βαλίτσες θα ήταν λίγο άβολο. Βρίσκω λοιπόν εύκολα ένα hostel με 13 ευρώ, παρατάω τα πράγματα και πάω για sightseeing.

    Το πρώτο πράγμα φυσικά που ήθελα να δω ήταν το τείχος. Απομεινάρια υπάρχουν σε διάφορα σημεία στην πόλη αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι είναι το East Side Gallery. Ένα κομμάτι μήκους 1,3km γεμάτο ζωγραφιές με θέμα κυρίως την αλλαγή και την ελπίδα. Συνέχεια είχε το κέντρο του Βερολίνου και βόλτα με την μηχανή στα διάφορα κτήρια και μνημεία. Το βραδύ θα συναντούσα τον Δημήτρη σε ένα μαγαζί που έπαιζε μουσική (DJ) με έναν φίλο του, οπότε όταν άρχισε να βρέχει έντονα το απόγευμα είπα να μην πάρω την Leela και να χρησιμοποιήσω το μετρό.

    Πριν πάω από το μαγαζί που ήταν ο Δημήτρης πέρασα μια βόλτα από το Absinth Depot για να ικανοποιήσω την περιέργεια μου σχετικά με αυτό το ποτό. Είχα πιει άλλη μια φορά στην Ελλάδα ένα σφηνάκι αλλά εκεί είχε πάρα πολλά είδη. Μετά από 2 διαφορετικά και ένα πουράκι σηκώνομαι για να φύγω. Ενώ δεν ήμουν μεθυσμένος και το κεφάλι μου ήταν μια χαρά, στον δρόμο περπάταγα zig-zag. Fun!

    Το μαγαζί που έπαιζε ο Δημήτρης ήταν ένα πολύ ωραίο bar σε έναν δρόμο με πολλά άλλα bar και μαγαζιά. Ήπιαμε μερικές μπυρίτσες με 3? την μία και αφού του ευχήθηκα καλές διακοπές έφυγα γιατί η κούραση είχε αρχίσει να κάνει έντονη την παρουσία της. Το περπάτημα μέχρι το hostel ενίσχυσε την ήδη καλή εικόνα που είχα για το Βερολίνο. Έχει τα στοιχεία της μεγαλούπολης χωρίς να χάνει το χαρακτήρα του. Έχει έναν αέρα, μια πολύ έντονη δυναμικότητα σαν να σου λέει «Άντε γαμήσου, εδώ είναι Βερολίνο». Σύμφωνα με τον Δημήτρη ίσως να με επηρέασε και η περιοχή στην οποία έμενα, κοντά στο East Side Gallery, οπού ήταν αρκετά κοντά στις δικές μου προτιμήσεις, rock μπαράκια με τραπεζάκια έξω, άραγμα με μπύρες σε παγκάκια και πλατείες και ακομπλεξάριστα βλέμματα.

    Την επόμενη είχα πολλά χιλιόμετρα μπροστά μου. Ο προορισμός ήταν οι Βρυξέλλες οπού θα συναντούσα την ξαδέρφη μου που σπουδάζει εκεί. Ήξερα από την αρχή ότι δεν θα είχα πολύ χρόνο στο Βερολίνο μιας και ήταν προσθήκη τελευταίας στιγμής οπότε δεν με ενόχλησε που δεν είδα τα πάντα. Πριν φύγω όμως στην λίστα μου βρισκόντουσαν 3 πράγματα: Check Point Charlie, Ramones Museum, κατανάλωση Currywurst. Αφιέρωσα αρκετή ώρα σε αυτά με αποτέλεσμα να φύγω από το Βερολίνο κατά τις 14:00. Φυσικά όσο δύσκολο ήταν το να μπω, τόσο δύσκολο ήταν και το να βγω.

  2. #107
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    East side gallery 1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1340.jpg 
Προβολές:	1168 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	179966

  3. #108
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    East Side gallery 2.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1341.jpg 
Προβολές:	1170 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	179967

  4. #109
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Απομεινάρια του τοίχους κοντά στο Check Point Charlie.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1391.jpg 
Προβολές:	1167 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	179968

  5. #110
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Check Point Charlie 1.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1387.jpg 
Προβολές:	1157 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	179969

  6. #111
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Check Point Charlie 2.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1386.jpg 
Προβολές:	1163 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	179970

  7. #112
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Check Point Charlie 3.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1388.jpg 
Προβολές:	1160 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	179971

  8. #113
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Alexanderplatz.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1355.jpg 
Προβολές:	1163 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	179972

  9. #114
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο άνθρωπος - ψησταριά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1352.jpg 
Προβολές:	1157 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	179973

  10. #115
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η έντονη έκφραση διακρίνεται παντού στο Βερολίνο. Εδώ σε ένα κτήριο κοντά στο hostel. Εδώ μπορείτε να δείτε και την δημιουργία του έργου αυτού.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1394.jpg 
Προβολές:	1170 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	179974

  11. #116
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Τα επόμενα 850 χιλιόμετρα ήταν άσχημα. Βαρετή Autobahn, μεγάλη κατανάλωση βενζίνης λόγω υψηλών στροφών, ενοχλητικοί Γερμανοί οδηγοί, έργα, παρακάμψεις. Οι οδηγοί κάνανε προσπεράσεις με +5 χιλιόμετρα… Για να μην περνάω λοιπόν ανάμεσα από τα αμάξια αναγκαζόμουν να κόβω με αποτέλεσμα να παίρνει ώρα για να πιάσει τα 170 – 180 η Leela, και αυτό επαναλαμβανόταν συνεχώς. Αρκετά έργα στον δρόμο με περίεργες παρακάμψεις οι οποίες δημιουργούσαν διχάλες των οποίων οι δρόμοι όμως οδηγούσαν στο ίδιο σημείο… Την πρώτη φορά που είδα διχάλα, χωρίς κάποια πινακίδα βέβαια, απλά ακολούθησα το μπροστινό αμάξι και σκεφτόμουν «Τι διάολο;». Τουλάχιστον ο καιρός ήταν καλός, ιδανική θερμοκρασία κάτω από καταγάλανο ουρανό στον οποίο βόλταραν αερόστατα και ανεμοπλάνα.

    Με το που μπήκα Βέλγιο είχε αρχίσει να σουρουπώνει. Η εθνική μέχρι τις Βρυξέλλες σχετικά άδεια και η ένδειξη FUEL που αναβόσβηνε για τα τελευταία αρκετά χιλιόμετρα με πρόσταζε να κρατάω χαμηλές στροφές. Πόδια στα μανιτάρια, άραγμα στις αποσκευές που βρισκόντουσαν στο πίσω κάθισμα και cruising ακούγοντας μουσική. Τελικά βρίσκω βενζινάδικο 40-50 χιλιόμετρα πριν τις Βρυξέλλες. Η είσοδος στις Βρυξέλλες ήταν ιδιαίτερη, βρίσκεσαι στην εθνική, μπαίνεις σε ένα υπόγειο τούνελ και ξαφνικά βρίσκεσαι μέσα στην πόλη. Αργότερα ανακάλυψα πως υπάρχει ένα τούνελ περιφερειακά του κέντρου με εξόδους στις διάφορες περιοχές των Βρυξελλών.

    Το μήνυμα στο κινητό μου από την ξαδέρφη μου περιείχε διεύθυνση, μια κοντινή πλατεία, περιοχή και την υπόθεση της πως θα το βρω με το GPS. Χα! Αξιοποιώ λοιπόν τις ικανότητες πλοήγησης που με έβγαλαν ασπροπρόσωπο μέχρι στιγμής και αρχίζω να υποθέτω και να ρωτάω. Οι περισσότεροι Βέλγοι μίλαγαν τέλεια αγγλικά αλλά μου δόθηκε και η ευκαιρία να ξεσκονίσω τα γαλλικά μου. Χρειάστηκε να ρωτήσω πολλές φορές, 8 περίπου, αλλά γενικά ήταν πολύ ενδιαφέρον. Στο μυαλό μου έχει μείνει η εικόνα της κοκκινομάλλας γοητευτικότατης Βελγίδας η οποία προσπαθώντας να προσανατολιστεί άρχισε να στρίβει δεξιά και αριστερά δημιουργώντας έτσι, στα δικά μου μάτια, μια μικρή μαγική χορογραφία.

    Όταν επιτέλους βρήκα το σπίτι, με περίμενε η Ιωάννα έχοντας φτιάξει ένα από τα αγαπημένα φαγητά που μας έφτιαχνε η γιαγιά μας. Μετά τα γεμιστά λοιπόν πήγαμε για ένα γρήγορο ποτό σε ένα καταπληκτικό bar της περιοχής. Στις Βρυξέλλες έμεινα 4 μέρες, γνώρισα πολλούς ανθρώπους από όλη την Ευρώπη, ήπια πολλές μπύρες, είχα πολλές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις, έκανα πολλές βόλτες αλλά είχα την ευκαιρία να χαλαρώσω και λιγάκι.

    Στις Βρυξέλλες η κούραση έκανε εντονότερη την παρουσία της. Τα γόνατα μου με ενοχλούσαν κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του ταξιδιού αλλά όταν έσκυψα να σηκώσω κάτι και μετά δεν μπορούσα να σηκωθώ, ήταν σημάδι πως έπρεπε να αράξω λίγο. Η μία μέρα λοιπόν είχε κυρίως άραγμα στο σπίτι.

    Μια από τις στιγμές που ξεχώρισαν ήταν όταν πήγα να δω cinema με κάποια παιδιά από την σχολή της Ιωάννας. Βρέθηκα λοιπόν να βλέπω μια Ρουμάνικη ταινία, με ολλανδικούς και γαλλικούς υπότιτλους, παρέα με μια Ελληνίδα, μια Ρουμάνα, έναν Ιταλό και δύο Βέλγους, και χωρίς να ξέρω καμία γλώσσα βρήκα την ταινία απολαυστική και την κατάλαβα απόλυτα θυμίζοντας μου πως τα μόνα τείχη που υπάρχουν στην επικοινωνία είναι αυτά που σηκώνουμε μόνοι μας. Μια ακόμα ενδιαφέρουσα σκηνή ήταν όταν εγώ και η Ιωάννα ζητήσαμε Paella σε ένα Πορταγαλέζικο εστιατόριο με αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης να μας κρατάει μούτρα και να αρνείται να μας φτιάξει. Τέτοια συμπεριφορά δεν είχα δει μέχρι στιγμής, και μου θύμισε έντονα την Ελλάδα. Τελικά ίσως αυτό το «Μεσογειακό ταπεραμέντο» να είναι αληθινό.

    Η αίσθηση που αποκόμισα από τις Βρυξέλλες ήταν αυτή μιας ζωντανής πόλης στην οποία πάντα κάτι τρέχει. Όλες τις μέρες που έμεινα εκεί υπήρχε κάτι σχετικό με την διασκέδαση και την τέχνη. Live σε μπαράκια, δωρεάν συναυλίες σε πάρκα και παραδίπλα party με DJ, κάποιου είδους show με μουσική και φωτισμούς στην κεντρική πλατεία, Αφρικανικό Fest με 2 μουσικές σκηνές και πάγκους με προϊόντα. Όλοι οι άνθρωποι είναι απροσδόκητα φιλικοί και είναι με διαφορά η πιο πολυπολιτισμική πόλη που έχω βρεθεί.

    Δυστυχώς δεν είδα άλλες πόλεις του Βελγίου, εκτός από ένα πέρασμα μέσα από την Αμβέρσα, οι οποίες από ότι έμαθα δεν έχουν καμία σχέση με τις Βρυξέλλες. Δεν πειράζει, την άλλη φορά κι αυτές. Συνέχεια είχε το 'Αμστερνταμ στο οποίο βρισκόταν ήδη ένας Αμερικάνος που είχα γνωρίσει στην Πράγα, ο Scott, ο οποίος μου έδωσε πληροφορίες για το hostel στο οποίο βρισκόταν. Φεύγω λοιπόν μια μέρα νωρίτερα από τις Βρυξέλλες μιας και τα εισιτήρια για το Βέλγικο GP της F1 που μπορεί να μου έβρισκε η Άννα, μια κοπέλα από την Ρωσία που δουλεύει στην Bridgestone, τα πήρε ο προηγούμενος στην σειρά προτεραιότητας. Πέρασμα λοιπόν από την Αμβέρσα, όπου το μόνο που είδα ήταν ραβίνους σε ποδήλατα, και άφιξη στο Άμστερνταμ κάνοντας κατά λάθος μια παράκαμψη 100 χιλιομέτρων σε μια εθνική με πολύ κίνηση.

  12. #117
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Εικόνα που αντίκρυσα όταν είχα σταματήσει για να βάλω ένα φουτεράκι με το που μπήκα Βέλγιο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1396.jpg 
Προβολές:	1165 
Μέγεθος:	35,7 KB 
ID:	179975

  13. #118
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ένας από τους πολλούς κήπους των Βρυξελλών.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1405.jpg 
Προβολές:	1165 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	179976

  14. #119
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στοά στις Βρυξέλλες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1412.jpg 
Προβολές:	1155 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	179977

  15. #120
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στενάκι στο κέντρο της πόλης με εστιατόρια που σερβίρουν το παραδοσιακό (?) φαγητό. Μύδια με πατάτες τηγανητές.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1415.jpg 
Προβολές:	1158 
Μέγεθος:	59,6 KB 
ID:	179978

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ένα Test Ride με τα όλα του..!!!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 13:59
  2. Μια ποικιλία με απο όλα
    από Tigas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 16:18
  3. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 10:37
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 03:52
  5. Ποιο απ'ολα τα αξεσουαρ ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 10:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF