Σελίδα 82 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 3272777879808182838485868792 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.216 έως 1.230 από 1776

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1216
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Λίγο δύσκολο να γεμίσεις πάντα στο ίδιο επίπεδο το ρεζερβουάρ και στα πολύ λίγα λίτρα (μόλις 14 παίρνει συνολικά το ΜΤ07) η διαφορά στο αποτέλεσμα είναι σημαντική.
    Κάνε τουλάχιστον 10 γεμίσματα όπως τα έκανες και μετά βγάλε τον μέσο όρο για πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα.

    Σίγουρα κλέβουν τα τριπ κομπιούτερ? Οι δικές μου αποκλίσεις δεν είναι πάνω από 2% (και στο μηχανάκι και στο αυτοκίνητο).
    Δηλαδή οι αντλίες των βενζινάδικων είναι ακριβέστατες και η βενζινη τους πεντακάθαρη.
    Θα συμφωνησω απολυτα, ειδικα στο τελευταιο κομματι.

    Κι εμενα παντως η εμπειρια μου με το ΜΤ δε μου ειχε δειξει πως ειχε καποια σοβαρη αποκλιση στην ενδειξη του tripcomputer. Οχι πως καθομουν να ασχοληθω με τα ml οπως ο φιλος πιο πανω βεβαια, στο περιπου παντα.

  2. #1217
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Λίγο δύσκολο να γεμίσεις πάντα στο ίδιο επίπεδο το ρεζερβουάρ και στα πολύ λίγα λίτρα (μόλις 14 παίρνει συνολικά το ΜΤ07) η διαφορά στο αποτέλεσμα είναι σημαντική.
    Κάνε τουλάχιστον 10 γεμίσματα όπως τα έκανες και μετά βγάλε τον μέσο όρο για πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα.

    Σίγουρα κλέβουν τα τριπ κομπιούτερ? Οι δικές μου αποκλίσεις δεν είναι πάνω από 2% (και στο μηχανάκι και στο αυτοκίνητο).
    Δηλαδή οι αντλίες των βενζινάδικων είναι ακριβέστατες και η βενζινη τους πεντακάθαρη.
    Ναί το ξέρω και πάντα έτσι μετράω ή για ακόμα πιο σωστά, καταγράφω όλα τα γεμίσματα και έτσι έχω μόνιμα μία ένδειξη της κατανάλωσης.
    Προσπάθησα να το γεμίσω το ίδιο αλλά προφανώς αφού δεν έχετε δεί μεγάλη απόκλιση δεν τα κατάφερα.


    Ο λόγος που κάνω τη μέτρηση είναι και για θέματα βλάβης στο μέλλον.
    Μετά απο 50.000 όπως έκανα και στο προηγούμενο μηχανάκι μου μπορώ να κάνω μία μέτρηση σε 1.000 χιλιόμετρα και να δώ αν έχει ανέβει η κατανάλωση και πόσο.
    Μεγάλη απόκλιση δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

    Και η μέτρηση κοστίζει 10" απο το χρόνο μου έξτρα σε κάθε γέμισμα οπότε είναι γελοίο να το σχολιάζουμε

    Πάντως στο VW Golf VI 160hp η απόκλιση είναι +0.7-1 λίτρο/100km σε μέτρηση 2.000χιλιομέτρων που είχα κάνει όταν το πρωτοπήρα.

  3. #1218
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ...
    Αν το κανεις λοιπον οντως για να εχεις μια εικονα της καταστασης του μοτερ και οχι γιατι προσπαθεις να σπασεις κανα ρεκορ καταναλωσης, το τριπ του ΜΤ07 ειναι μια χαρα ακριβες. Και μαλλον ειναι πιο συνεπες απο την οποια μετρηση κανεις εσυ.

    Οποτε θες μπορεις να του κανεις και reset, ωστε να δεις καταναλωση για συγκεκριμενη διαρκεια λειτουργιας.

  4. #1219
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    κοιτάω stand πίσω τροχού για το λάδωμα της αλυσίδας και αν βρώ όρεξη να τεντώσω την αλυσίδα καμιά φορά

    (ροπόκλειδο δεν έχω (ακόμα) αλλά και στο συνεργείο που ρώτησα δε χρησιμοποιούν
    όταν πάω για το πρώτο σερβις θα δώ πόσο δεκτικοί θα είναι στην πίεση μου και αν δε τα βρούμε θα ψαχτώ για αλλού)


    (Πρίν πεταχτείτε, στα πρώτα 200χιλιόμετρα ακουγόταν πολύ (οδήγηση και σε βροχή) και ενώ ήξερα ότι κάνει θόρυβο στο ΜΤ είπα να δοκιμάσω να τη λαδώσω με ένα belray και είδα τεράστια διαφορά. Οπότε χρειαζόταν λάδωμα.)


    Έχετε πάρει κάποιο οικονομικό που το προτείνετε?
    Το μόνο που κοιτάω είναι να σηκώνει >200κιλά ?
    Να πάω στο φθηνότερο ή με €10 παραπάνω σε μερικά πιο ενισχυμένα που βλέπω?
    https://www.skroutz.gr/c/1257/moto_c...dir=asc&page=2

    πχ.
    https://www.uride.gr/parts/paddock-s...essional-basic
    https://toolsforlife.gr/index.php?op...100&Itemid=165
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 08/12/2018 στις 09:31.

  5. #1220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    κοιτάω stand πίσω τροχού για το λάδωμα της αλυσίδας και αν βρώ όρεξη να τεντώσω την αλυσίδα καμιά φορά

    (ροπόκλειδο δεν έχω (ακόμα) αλλά και στο συνεργείο που ρώτησα δε χρησιμοποιούν
    όταν πάω για το πρώτο σερβις θα δώ πόσο δεκτικοί θα είναι στην πίεση μου και αν δε τα βρούμε θα ψαχτώ για αλλού)


    (Πρίν πεταχτείτε, στα πρώτα 200χιλιόμετρα ακουγόταν πολύ (οδήγηση και σε βροχή) και ενώ ήξερα ότι κάνει θόρυβο στο ΜΤ είπα να δοκιμάσω να τη λαδώσω με ένα belray και είδα τεράστια διαφορά. Οπότε χρειαζόταν λάδωμα.)


    Έχετε πάρει κάποιο οικονομικό που το προτείνετε?
    Το μόνο που κοιτάω είναι να σηκώνει >200κιλά ?
    Να πάω στο φθηνότερο ή με €10 παραπάνω σε μερικά πιο ενισχυμένα που βλέπω?
    https://www.skroutz.gr/c/1257/moto_c...dir=asc&page=2

    πχ.
    https://www.uride.gr/parts/paddock-s...essional-basic
    https://toolsforlife.gr/index.php?op...100&Itemid=165
    εχω με δίχαλο και παλι τέτοιο θα έπερνα. δεν ξερω γιατι μου φαινεται πιο ασφαλες. τωρα για τα κιλα δεν ξερω τι εννοουν. μιλάνε για βαρος μηχανής η βαρος που σηκωνει? 200 κιλα μάλλον σηκωνει οποτε σηκωνει τα παντα.

  6. #1221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εχω με δίχαλο και παλι τέτοιο θα έπερνα. δεν ξερω γιατι μου φαινεται πιο ασφαλες. τωρα για τα κιλα δεν ξερω τι εννοουν. μιλάνε για βαρος μηχανής η βαρος που σηκωνει? 200 κιλα μάλλον σηκωνει οποτε σηκωνει τα παντα.
    Ειναι το λεγόμενο "ωφέλιμο". Του "κιλού" κινέζικα ειναι μάλλον ,συνηγορεί και η τιμή σ'αυτο . Οποίος αγοράσει ας κάνει έναν οπτικό έλεγχο σε όλες τις κολλήσεις , μην βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #1222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εχω με δίχαλο και παλι τέτοιο θα έπερνα. δεν ξερω γιατι μου φαινεται πιο ασφαλες. τωρα για τα κιλα δεν ξερω τι εννοουν. μιλάνε για βαρος μηχανής η βαρος που σηκωνει? 200 κιλα μάλλον σηκωνει οποτε σηκωνει τα παντα.
    Εγώ έχω αυτό
    http://toolcenter.gr/express-trmt014...0kg-60633.html

    Δεν θυμάμαι απο ποιον το είχα πάρει,κανενα πρόβλημα δεν έχω,απλά το άνοιξα λίγο να φαρδυνει.
    Όταν θέλω να να λιπανω την αλυσίδα την σηκώνω και την βάζω μπροστά με ταχύτητα να γυρνάει ο τροχός και έτσι πλένω-λιπαινω την αλυσίδα.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  8. #1223
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Όταν θέλω να να λιπανω την αλυσίδα την σηκώνω και την βάζω μπροστά με ταχύτητα να γυρνάει ο τροχός και έτσι πλένω-λιπαινω την αλυσίδα.
    Ο Δαρβίνος θα ήταν περήφανος!
    Life begins at 45°.

  9. #1224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο Δαρβίνος θα ήταν περήφανος!
    Ορίστε;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  10. #1225
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο αυτό που κάνεις. Πόσο μάλλον για να το διαφημίζεις κιόλας. Γνωστό μέλος εδώ μέσα έχει χάσει 2 δάχτυλα με τον ίδιον τρόπο.
    Life begins at 45°.

  11. #1226
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Ορίστε;
    Ότι σου είπε ο blitz...αμα θες ακους......don't do it faidon....
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #1227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Την αλυσίδα την πλένω με το πιεστικό,δουλεύοντας ο κινητήρας με πρώτη,μετά αφήνω να δουλέψει κάνα πεντάλεπτο για να ζεσταθεί η αλυσίδα και τέλος την λιπανω εννοείται με σβηστό κινητήρα και το χέρι.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  13. #1228
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Την αλυσίδα την πλένω με το πιεστικό,δουλεύοντας ο κινητήρας με πρώτη,μετά αφήνω να δουλέψει κάνα πεντάλεπτο για να ζεσταθεί η αλυσίδα και τέλος την λιπανω εννοείται με σβηστό κινητήρα και το χέρι.
    Ααααα....εεε μα πες το έτσι....αν έχει oring Μην την κάνεις με το πιεστικό....Είναι ζημιά...
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #1229
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ααααα....εεε μα πες το έτσι....αν έχει oring Μην την κάνεις με το πιεστικό....Είναι ζημιά...
    Άρα αν έχει o-rings, πρώτη μέσα και με το χέρι. Got it.

  15. #1230
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Άρα αν έχει o-rings, πρώτη μέσα και με το χέρι. Got it.
    Μέσα είσαι..
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF