Σελίδα 84 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 34747980818283848586878889 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.246 έως 1.260 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1246
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750
    Απ'οσα μου λετε απο το car καταληγω στα παρακατω τρια (τα δυο αναφερθηκαν ηδη).

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...o-trekking-ktm
    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...trekking-ideal
    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...to-fitness-mbm

    Το ΚΤΜ ειναι Large τα αλλα δυο XL (αν υποθεσουμε οτι ειναι σωστα τα χαρακτηριστικα που αναγραφονται). Απο το IDEAL θα ξεκινουσα κανονικα αλλα ειναι μιαμιση ωρα απο Θεσσαλονικη.
    Θα περασω και απο δυο ποδηλαταδικα που εχω σχετικα κοντα να κανω μια ερωτηση.

    Σας ευχαριστω, με βαλατε σε μια κατευθυνση κατευθειαν.

  2. #1247
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.241
    Δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος, αλλά αφού έχεις ήδη ποδήλατο και θεωρώντας ότι είναι το κατάλληλο μέγεθος για εσένα (κοντό μου φαίνεται), στη θέση σου θα έβαζα ένα σετ πιο ασφάλτινα ελαστικά και θα δοκίμαζα αν μου κάνει πριν σκάσω άλλο ένα 200+άρι. Δεν πιστεύω οι 26άρηδες τροχοί να είναι τόσο πρόβλημα στην πόλη.

  3. #1248
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ...
    (πρώτη φορά που θα αγοράσω ποδήλατο στην ενήλικη ζωή μου)
    ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ...
    Έχω κι αυτό στο parking που δεν έχει πίσω ανάρτηση αλλά κι αυτό 26" είναι.

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...mountain-romet
    ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος, αλλά αφού έχεις ήδη ποδήλατο και θεωρώντας ότι είναι το κατάλληλο μέγεθος για εσένα (κοντό μου φαίνεται), στη θέση σου θα έβαζα ένα σετ πιο ασφάλτινα ελαστικά και θα δοκίμαζα αν μου κάνει πριν σκάσω άλλο ένα 200+άρι. Δεν πιστεύω οι 26άρηδες τροχοί να είναι τόσο πρόβλημα στην πόλη.
    Αν εννοείς το παραπάνω, μάλλον εννοεί αποθηκευμένη προτίμηση στο car.gr.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1249
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.241
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν εννοείς το παραπάνω, μάλλον εννοεί αποθηκευμένη προτίμηση στο car.gr.
    ΟΚ, τώρα βγάζει πιο πολύ νόημα... θα ισχυριστώ ότι ήταν αργά και ήμουν κουρασμένος

  5. #1250
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.174
    Πόσος είναι ο ptc ρε παιδιά;

    Υπάρχουν πολλά ποδήλατα σαν fitness, είναι αυτά που βολεύουν στην αρχή και μπαίνει ο κόσμος σε διαδικασία να
    εκτιμήσει την ζωή με το ποδήλατο στην πόλη. Κοστίζουν καινούρια 250-350 οπότε σαν μεταχειρισμένα είναι στο μπάτζετ.
    Πολλά έχουν ανάρτηση, αξίζει το κόστος (~40ε) να την αντικαταστήσεις με ένα πιρούνι.
    Κουράζει με το βάρος της, ενοχλεί με την κίνηση που κάνει, γλυστρά ο εμπρός στις στροφές αν είσαι βαρύς ..
    Είναι ένα χαρακτηριστικό για κάποιον που φοβάται την είσοδο του στο ποδήλατο, δεν το χρειάζεσαι εσύ.

    Για πάνω από 1.95 θέλει προσοχή το μέγεθος, είναι άδικη η βιομηχανία στους ψηλούς.
    Κοντά στα 100kg θέλουν προσοχή τα οικονομικά περιφερειακά για να αντέξουν.

    Αν σε εξυπηρετεί να φοράς καπελάκι ή σκουφί μέσα από το κράνος, είναι καλύτερα.
    Υπάρχουν εσώρουχα με pad που είναι πιο άνετα αλλά σώζουν και λιγο την φθορά στο παντελόνι.

  6. #1251
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Δυστυχώς πλέον με 300 ευρώ αγοράζεις σίδερο με το κιλό, όχι ποδήλατο....

  7. #1252
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750
    1.90-82kg είμαι. Εγώ πιστεύω πως κάτι σαν κι αυτά που έχω βάλει στο τελευταίο post θα με καλύψει. Μακάρι να χρειαστώ και καλύτερο στο μέλλον.

    Από εξοπλισμό λογικά θέλω για αρχή φώτα*2, καθρέφτη και κράνος;

  8. #1253
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    206
    Σωστό αυτό που λες, ότι στην ποδηλασία το σημαντικότερο ρόλο παίζει ο ποδηλάτης κ όχι το ποδήλατο.
    Αυτό όμως ισχύει στην ποδηλασία δρόμου.
    Ένα full carbon road bike με ακριβούς τροχούς σε σχέση με άλλο αλουμινίου κ φτηνούς τροχούς με υψηλή αντίσταση κύλισης ζυγίζει 3 κιλά λιγότερο, αλλά κάνουν μεγάλη διαφορά, ειδικά στις ανηφόρες.
    Θα κουράσουν μεν τον ποδηλάτη, αλλά η διαδρομή θα βγει, έστω κ αρκετά πιο αργά.
    Στο βουνό όμως, τα πράγματα αντιστρέφονται.
    Το φτηνό trekking θα ζυγίζει γύρω στα 14 κιλά, το φτηνό πηρούνι ελατηρίου έχει διαδρομή μόλις 63mm με προφορτιση ελατηρίου μόνο.
    Οι ευαίσθητοι τροχοί έχουν στενά ημιασφάλτινα ελαστικά που γλιστρούν στις κροκάλες με μεγάλο κίνδυνο πτώσης., ενώ η υποτυπώδης ανάρτηση του μεταφέρει όλους τους κραδασμούς κ επιβάλει την οδήγηση στο χώμα πολύ αργή.
    Είχα ένα ακριβό trekking, το Merida crossway 500 κ ήταν καλό μόνο σε χωματόδρομους χωρίς πέτρες, αλλιώς θ εμπρός ρόδα γλιστρούσε.
    Το mountain των 7.000€ που αναφέρεις, με πίσω ανάρτηση ή χωρίς, έχει carbon σκελετό, ζυγίζει 10 κιλά, έχει ακριβή ανάρτηση αέρος 100-140 mm, μεγάλης διαμέτρου, με πλήρεις ρυθμίσεις ανθεκτικούς τροχούς με αρκετά φαρδιά λάστιχα 2,25-2,50 που απορροφούν κραδασμούς κ γλιστρούν πολύ λιγότερο.
    Όπως καταλαβαίνεις, είναι κυρίως τεχνικό το θέμα.
    Τόσα χρόνια ποδηλάτης, δεν έχω δει κανέναν με trekking να κάνει απαιτητικές χωμάτινες διαδρομές.
    Είναι τα ιδανικά ποδήλατα για τους δρόμους της Αθήνας, αλλά όχι για βουνό.
    Σαν να συγκρίνεις στο χώμα ένα NC750 με ένα καθαρόαιμο χωμάτινο μηχανάκι.

    (Απάντηση στον Νεοσσός)

  9. #1254
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Από εξοπλισμό λογικά θέλω για αρχή φώτα*2, καθρέφτη και κράνος;
    Κράνος και γάντια για προστασία. Τονίζω τα γάντια για χειμώνα-καλοκαίρι, διότι αν γλιστρήσεις, το χέρι ακουμπάει συνήθως πρώτο κάτω και τα γάντια περιορίζουν τους τραυματισμούς.
    Εάν κινείσαι νύχτα τα φώτα είναι απαραίτητα και υποχρεωτικά από το νόμο, όπως και τα ανακλαστικά. Το κράνος περιέργως δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά είναι το κουδουνάκι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1255
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.179
    Χρόνια ποδηλάτης δεν είμαι, ουτε απαιτητικός σε σπεκς. Είχα πάρει ένα μεταχειρα τρεκινγκ με 27.5 ιντσες νομιζω με 60 ευρώ (που στην πορεία του αλλαξα πολλά και κόστισε κοντα σε αυτά τα λεφτά) και καλύτερο από τα 3 που έβαλες δεν ήταν. Ουτε αναρτήσεις ουτε τίποτα, μονο V-brakes.

    Ε δεν είχα ποτέ θέμα. Το καλοκαίρι το χρησιμοποιούσα καθημερινά πανε-ελα στη δουλειά, και χωματόδρομο εμπαινα καμιά φορά και διαδρομές μεγάλες είχα κάνει (σπανια 40-50χλμ). Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπιζα στις μεγάλες βόλτες ήταν που άρχιζε να με πονάει ο κώλος μου. Κάποια στιγμή άλλαξα και σέλα (φτηνιάρα με τζελ) και κάπως βελτιωθηκε η κατάσταση. Μικρή διαφορά είδα επίσης και από το παλουκόσελο που είχε αμορτισέρ.

    Και τα 3 φαίνονται αξιολογα, όποιο πάρεις θα είναι υπεραρκετο για τις αναγκες σου και ο μόνος λόγος να το αντικαταστήσεις με κάτι καλύτερο είναι να την "δεις" διαφορετικά και από αρχάριο της βόλτας το γυρίσεις σε επαγγελματια χομπίστα.

    Προσωπικά θα πήγαινα στο κτμ, ίσως λόγω ονόματος, ενα παρόμοιο έχει και ένας φίλος μου που το πήρε επίσης μτχ και παρόλο που ο παλιος ιδιοκτήτης είχε αφαιρεσει καποια περιφερειακα (φωτα, σχαρα, τετοιες παπαριτσες) φαινόταν πολυ καλής ποιότητας, μου άρεσε.
    Το άσπρο αρχικά δεν με ενθουσίασε, έχει όμως βιντατζ πινελιές και το κάνει λίγο πιο ξεχωριστό, κάτι που μετράει για μένα για ποδήλατο βόλτας.
    Το ιντεαλ ουδετερο, έχει αποδειξει την αξία του νομίζω και θεωρείται ένα από τα καλά ονόματα και μάλιστα ελληνικής κατασκευής;
    Επίσης δεν φαινεται να χτυπαει στο μάτι για κλοπή.

    Πιο σημαντικό όμως είναι το μέγεθος, μπορείς να βρεις στο νετ οδηγους πως να υπολογίσεις σε ποιο μεγεθος να κινηθεις ανάλογα με το σωματοτυπό σου, το ύψος μόνο δεν αρκεί. Αν βρεις το σωστό μέγεθος δεν σε περιορίζει τίποτα μετά.

    Φώτα αν σκοπευεις να κινεισαι βράδυ επιβάλλεται, υπάρχουν αρκετές λύσεις, καθε μια με τα υπερ και τα κατα.



    Και μιας και το έφερε η κουβέντα, η κλοπή είναι ενα ακομα στοιχείο που πρέπει να λάβεις υπόψη. Αν σκοπευεις να το αφήνεις έξω δεν αξίζει να επενδύσεις πολλά λεφτα. Όσο πιο σάπιο και αδιαφορο τόσο το καλύτερο.

  11. #1256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εάν κινείσαι νύχτα τα φώτα είναι απαραίτητα και υποχρεωτικά από το νόμο, όπως και τα ανακλαστικά. Το κράνος περιέργως δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά είναι το κουδουνάκι.
    Στην Ελλάδα; Από πότε;
    Στη Γερμανία όντως έτσι είναι και έχω δει να κοβουν και πρόστιμο. Εδώ όμως είναι βαλκάνια!

  12. #1257
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    1.90-82kg είμαι. Εγώ πιστεύω πως κάτι σαν κι αυτά που έχω βάλει στο τελευταίο post θα με καλύψει. Μακάρι να χρειαστώ και καλύτερο στο μέλλον.

    Από εξοπλισμό λογικά θέλω για αρχή φώτα*2, καθρέφτη και κράνος;
    Λογικά καβαλάς 56-58, ξεχωρίζει εύκολα από τμήμα του λαιμού ανάμεσα στον οριζόντιο και τον διαγώνιο.
    Πάνω από 13cm συνήθως είναι σε αυτά τα νούμερα.

    Έχε και έναν αντάπτορα για τις βαλβίδες σου σε βενζινάδικο, κλίπ για το παντελόνι και γάντια.
    Βάζεις μερικά ml υγρό για λάστιχα μια φορά το χρόνο και δεν ανησυχείς για μικρο σκασίματα.

  13. #1258
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα; Από πότε;
    Στη Γερμανία όντως έτσι είναι και έχω δει να κοβουν και πρόστιμο. Εδώ όμως είναι βαλκάνια!
    Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, Άρθρο 81 §6:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΚΟΚ
    Τα ποδήλατα, εκτός από τα χρησιμοποιούμενα σε αθλητικούς αγώνες, επιβάλλεται να είναι εφοδιασμένα με ένα κουδούνι.
    Επίσης τα ανακλαστικά στοιχεία είναι υποχρεωτικά από τον νόμο, σε πετάλια και αλλού. Κι αυτά είναι ουσίας, αν έχετε παρατηρήσει πόσο καλά φαίνεται ένα ποδήλατο το βράδυ από τα ανακλαστικά, μόλις πέσουν τα φώτα του αυτοκινήτου πάνω τους.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/01/2024 στις 13:24.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1259
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το θέλω για να κάνω κάνα δυο ωριαίες βόλτες τη βδομάδα για γυμναστική, εντός πόλης. Δε σκοπεύω να δώσω πάνω από 200€ για αρχή.

    Έχω κι αυτό στο parking που δεν έχει πίσω ανάρτηση αλλά κι αυτό 26" είναι.

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...mountain-romet

    Αν έχει όρεξη να ρίξει κανείς μια ματιά στο car και να μου πει τι θα κοιτούσε είμαι όλος αυτιά. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι.

    Edit: Έβαλα μέχρι 250€ και 28"+ και μου βγάζει αυτά. Βλέπετε κάτι ενδιαφέρον;

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...m=28&sp=0&pg=1
    καποιος φιλος σου θα εχει ενα. ζητησε του να στο δωσει με ανταλλαγμα να του το μαζεψεις. βαλε φρεσκα λαστιχα, φτιαξε φρενα, αλλαξε αλυσιδα και ντιζες και κανε τις βολτες σου. αν τελικα γουσταρεις θα θελεις ποδηλατο 500+ ευρω γιατι απο εκει και πανω παιρνεις κατι ας πουμε σοβαρο. το δινεις πισω και ψαχνεις πλεον το ποδηλατο σου. ενα αρχαιο ποδηλατο που εχω 30 ετων και ενα ολοκαινουργιο των 300 ευρω που εκανα βολτα εχουν 10% διαφορα στην οδηγηση.

  15. #1260
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    ...Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπιζα στις μεγάλες βόλτες ήταν που άρχιζε να με πονάει ο κώλος μου. Κάποια στιγμή άλλαξα και σέλα (φτηνιάρα με τζελ) και κάπως βελτιωθηκε η κατάσταση. Μικρή διαφορά είδα επίσης και από το παλουκόσελο που είχε αμορτισέρ.
    ...
    Γι' αυτό ακριβώς είπα στον Πέτρο να κάνει μικρής διάρκειας βόλτες στην αρχή. Την πρώτη εβδομάδα το πολύ μισάωρα. Τη δεύτερη ίσως κάνει και 45 λεπτά. Σε καμία περίπτωση βόλτα μίας και δύο ωρών στην αρχή, διότι μπορεί να αποθαρρυνθεί, όπως έχουν πάθει πάρα πολλοί, και να νομίζει ότι δεν του ταιριάζει η ποδηλασία. Το σώμα χρειάζεται προσαρμογή, η οποία θέλει χρόνο. Ο κώλος συνηθίζει σε λίγες εβδομάδες και δεν χρειάζεται καν αλλαγή σέλας. Η μέση και ο αυχένας μπορεί να χρειαστούν περισσότερο χρόνο, ειδικά αν κάνεις το λάθος να τα ταλαιπωρήσεις στην αρχή.

    Επίσης, κάτι που μαθαίνεις στην ποδηλασία, είναι να αλλάζεις ταχύτητες πριν κουραστείς, αυξάνοντας έτσι την αντοχή σου. Επίσης μαθαίνεις ότι οι ανηφόρες βγαίνουν αργά. Αν βιαστείς, θα κουραστείς άσκοπα (εκτός αν το κάνεις εσκεμμένα, σαν προπόνηση).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF