Σελίδα 9 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 1055

Θέμα: yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    παιδιά τελικά όλοι έχετε βάλει τα μαμα μανιτάρια όπως φαίνεται...

    Αφαιρούνται εύκολα αν χρειαστεί;

    Πρέπει να αφαιρεθεί κάποιο εξάρτημα της μηχανής για να τοποθετηθούν;
    Ρωτάω διότι λέω να τους πω να τα τοποθετήσουν αλλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάτι που θα αφαιρέσουν έτσι ώστε να το ζητήσω να μου το δώσουν για να μπορώ αν θέλω να τα αφαιρέσω αργότερα!

  2. #122
    2 βιδες αλλαζουν μονο (τις αλλαζουν με μεγαλυτερες) και κοβουν λιγο ενα κοματι απο τα πλαστικα (που δεν ειναι εμφανες) μπαινουν βγαινουν ευκολα, σχετικα!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    και όπως κατάλαβα από τις φωτογραφίες στηρίζονται σε δικό τους τριγωνικό πλαίσιο. Οπότε ενδεχομένως σε πτώση (μη στατική) θα στραβώσει ή θα σπάσει αυτό το πλαίσιο και όχι το σασί της μηχανής πάνω στο οποίο βιδώνει το πλαίσιο-βάση των μανιταριών... Σωστά;

  4. #124
    Σωστά .. αλλα και παλι αναγκαστικα ειναι βιδωμενο στο σασι!!! οπώτε!!! αχρειαστα να ειναι, στις περισσοτερες περιπτωσεις θα βοηθησουν!!! τωρα αν ειναι να τυχει ετσι ωστε να τραβηξουν και το σασι μαζι .... τι να πεις !! .... ωραια συζητηση εχουμε πιασει!!! εχω καταφτυστει!!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428

    πάμε για κρύες να χαρούμε τα μηχανάκια μας!

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Πήγα την πρώτη βόλτα!

    Τα σπάει η μηχανή!!!

    Τι βενζίνα να βάλω; ;
    Το βιβλίο λέει ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ αλλά από την άλλη λέει να βάζετε >91 οκτάνια αν χτυπάει πηράκια κλπ.
    Σηνήθως χρησιμοποιώ 100ρα σε όλα μου τα οχήματα. Πειράζει να βάζω 100ρα λέτε;

  7. #127
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    για οσους ενδιαφεροντε για τεστ/σχολια για την εν λογω μηχανη υπαρχει στο e-bike ιουνιου εκτενες αρθρο
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  8. #128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Πήγα την πρώτη βόλτα!

    Τα σπάει η μηχανή!!!

    Τι βενζίνα να βάλω; ;
    Το βιβλίο λέει ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ αλλά από την άλλη λέει να βάζετε >91 οκτάνια αν χτυπάει πηράκια κλπ.
    Σηνήθως χρησιμοποιώ 100ρα σε όλα μου τα οχήματα. Πειράζει να βάζω 100ρα λέτε;
    Η απλή αμόλυβδη είναι 85 - 90 οκτανια και η "100αρα" εκτιματε γύρο στα 90 -95 οκτανια οπωτε αναλόγος πρατηριο (καλο η κακο) κρίνεις αν θα βάλεις απλη η 100αρα

    Ξεχασα να ευχηθώ

    ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΟΥ!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  9. #129
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    τα μαμίσια λάστιχα τελικά είναι μάπα; Αργούν να ζεσταθούν;

    Αν είναι να τα αλλάξω πριν την κυκλοφορήσω μήπως μπορέσω και τα ανταλλάξω στο κατάστημα. Ποιά προτείνετε για να ζεσταίνονται γρήγορα και να έχουν πολύ καλό κράτημα;
    Η αντοχή στα χλμ δεν με ενδιαφέρει καθώς κάνω ελάχιστα χλμ το χρόνο και έτσι όταν θα τα ξαξαλλάξω θα είναι λόγω χρόνου και όχι λόγω χλμ. Θα έχουν κάνει λίγα χλμ αλλά θα έχουν περάσει πχ 2-3 καλοκαίρια...
    καλη η απορια σου.αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν φορανε ολες τα ιδια λαστιχα. εχω ακουσει για metzeler, bridgstone και η δικια μου(diversion) εχει τα dunlop για τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλα.κανεις αλλος απο την παρεα εχει καμια αλλη αποψη για το θεμα?
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Ευχαριστώ!!!!

    Dunlop Sportmax Roadsmart (54η εβδομάδα του 2008 - made in japan) φοράω τελικά και ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα μόνο άριστες κριτικές!
    Πολύ γρήγορη κορώνα, στρίβει για πλάκα η μηχανή, και πολύ καλά κρατήματα λένε. Οπότε μάλλον αρκετά τυχεροί όσοι έχουμε τα συγκεκριμένα λάστιχα!

    Εβαλα τελικά 95 οκτάνια και βλέπουμε. Φοβήθηκα την 100ρα μήπως έχει τίποτα πρόσθετα περίεργα (το βιβλιαράκι γράφει "ΜΟΝΟ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ" - ίσως βέβαια το "ΜΟΝΟ" να πηγαίνει στο "αμολυβδη"...).

    Μου άρεσε που τα όργανα ανάβουν αυτόματα όταν έχει χαμηλό φωτισμό!

    Δύο ερωτήματα μου προέκυψαν:

    1) Η θερμοκρασία μου ανέβηκε μέχρι 105 βαθμούς. Πολλοί είναι; Μπορούμε να σβήνουμε και να φεύγουμε όταν έχει τόση θερμοκρασία ή θα πρέπει να περιμένουμε το βεντιλατερ να την κρυώσει; Και αν ναι, πρέπει να δουλέψει το βεντιλατερ με σβηστό ή αναμμένο κινητήρα;

    2) Είναι εύκολο να ρυθμίσω το τιμόνι; Γράφει ότι έχει 2 θέσεις. Δεν ξέρω όμως αν την έχουν φέρει στα μέτρα μου (1.73 ύψος, προφανώς πρέπει να έρθει προς τα μένα το τιμόνι). Πως να καταλάβω σε ποιά θέση βρίσκεται τώρα;

  11. #131
    Kαι γω για τα λαστιχα καλα λογια εχω ακουσει (τα DUNLOP φοραει και μενα) αν και οσοι εχουν τα BRIDGESTONE ειναι ακομα ποιο τυχεροι!

    Η θερμοκρασια αυτη (105 αντε 107) ειναι και η μεγιστη που θα δεις σε "κλειστη" διαδρομη, πανω απο τους 100 102 αναβει το βεντιλατερ, σε συνθηκες ταξιδιου παιζει 90 - 94 (Καλοκαιρακι βλεπεις) δεν εχει νοημα (πιστευω) να περιμενεις να σταματησει το βεντιλατερ καλυτερα με το που σταματας να το σβηνεις γιατι θα κρυωσει γρηγοροτερα ο κινητηρας!

    Το τιμονι απο οσο εχω δει ειναι εργοστασιακα στην κοντυτερη θεση.. !!! για βγαλε καμια φωτο!!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  12. #132
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Αύριο πρωί-πρωί φωτογραφίες!
    Τώρα πρέπει να φύγω επειγόντως...

    Τρίτη Αθήνα για κράνος, μπουφάν, γάντια και το σκέφτομαι για givi σχαρα και βαλίτσα ή και πλαινές ή σαμάρια.

    *of topic: Με την μηχανή δεν πρόλαβα να κλείσω για διακοπές και τώρα δεν βρίσκω πουθενά (για κυκλάδες). Αλλά και την φάση να περιμένω για Σεπτέμβρη και να μην μου υπόσχονται το χρώμα που ήθελα δεν την ανέχτηκα! Την έφερα από πολύ μακριά που την βρήκα, ήρθε άψογη και πινακίδα θα βγάλω μόνος μου!

  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Πάρτε την πρώτη της...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2016.jpg 
Προβολές:	863 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	169118

  14. #134
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Πάρτε την πρώτη της...
    κουκλα ειναι..............καλοταξιδι

    μου ειπαν απο την yamaha οτι καλα ειναι να μην σβηνει η μηχανη οταν δουλευει το βεντιλατερ. και το δικο μου παει στους 100+ βαθμους αλλα σε αυτη τη θερμοκρασια δουλευει μην το φοβασαι.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  15. #135
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    μεγειες τοργαλειακ' ......
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 9 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion Full Fairing
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 08:30
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  3. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  5. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF