Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 317

Θέμα: Aftermarket ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ για VStrom...

  1. #121
    Αρχικά δημιουργήθηκε από plumber
    Eνταξει φιλε doken, μη βαρας εστω οτι οι λαιμοι ειναι leo vince οπως λες, εκτος απο το K&N δεν εχω βαλει κατι σχετικα με προγραμμα γιατι το μηχανακι παει φοβερα στο δρομο ετσι οπως ειναι. Πρεπει ομως να παραδεχτω οτι και με το μαμα φιλτρο το μηχανακι πηγαινε εξισου καλα. Εχω την εντυπωση οτι με το Κ&Ν μονο ο ηχος αλλαξε. Ακους δηλαδη να τραβαει αερα ο παπας και τιποτα αλλο, βαριεμαι ομως να ξαναβγαζω το ρεζερβουαρ για να το αλλαξω. Ο ηχος ειναι αληθεια οτι ειναι φοβερος και μου αρεσει που το μηχανακι μου δειχνει και πιο επιθετικο απο πριν και ειναι... Ευχαριστω για την συμβουλη σου για την αλοιφη, θα το κοιταξω.
    βαραω γιατι ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη την εξατμιση στο V-STROM,και οταν λεω ΑΚΡΙΒΩς την ιδια ενοω ΑΚΡΙΒΩΣ!!!,με Κ&Ν,και νομιζω πως το Κ&Ν καταστρεφει τις μεσαιες,πετα το!!!!Ειχα δοκιμασει αρκετες ρυθμισεις με το ΥΟΣΗΙ BOX (σου ειπα που κατεληξα)αλλα επιμενω χωρις power comander βαλε μαμα ρυθμισεις και φιλτρο,
    κατα τ αλλα
    την εξατμιση θα την ευχαριστηθεις

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205

    exhaust

    Δεν καταλαβαινω τι λετε με ολα αυτα...

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

    1. ΤΟ ΚΝ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

    2. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ

    3. ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΑΡΩ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΟΤΣΟΜΟΥΡΑ Η ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΟΥΕΡ ΚΟΜΑΝΤΕΡ Η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ??

    4. ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ(ΔΝΣΗ ΚΑΙ ΤΗΛ) ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ

    ΕΛΠΙΖΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ..
    Leave it to Random to needlesly complicated things

  3. #123
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    Nai alla me i xoris programma, laimous, power commander???Peite epitelous
    Λοιπόν, για να τελειώνουμε με αυτή την υπόθεση χωρίς άγχος και εκνευρισμούς.....

    εγώ έχω βάλει την Trioval, και χρησιμοποιώ φίλτρο αέρος BMC. Δεν έχω βάλει power commander και δεν χρειάζεται να βάλω. Δεν μπορώ να βάλω την Yoshi απο λαιμούς γιατί δεν βγαίνει σε αυτό το μοντέλο. αρχικά την έβαλα χάρις τη πατέντα του μηχανικού μου, και στη συνέχεια με ενημέρωσε πως η Yoshi έχει βγάλει ένα ειδικό μαντζαφλάρι το οποό προσαρμόζει την Yoshi στην υπόλοιπη εξάτμιση. Θυμίζω πως για να βάλω την προαναφερθείσα εξάτμιση χρειάστηκε να κόψω τη μανίσια.


    αυτά απο εμένα._
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
    Λοιπόν, για να τελειώνουμε με αυτή την υπόθεση χωρίς άγχος και εκνευρισμούς.....

    εγώ έχω βάλει την Trioval, και χρησιμοποιώ φίλτρο αέρος BMC. Δεν έχω βάλει power commander και δεν χρειάζεται να βάλω. Δεν μπορώ να βάλω την Yoshi απο λαιμούς γιατί δεν βγαίνει σε αυτό το μοντέλο. αρχικά την έβαλα χάρις τη πατέντα του μηχανικού μου, και στη συνέχεια με ενημέρωσε πως η Yoshi έχει βγάλει ένα ειδικό μαντζαφλάρι το οποό προσαρμόζει την Yoshi στην υπόλοιπη εξάτμιση. Θυμίζω πως για να βάλω την προαναφερθείσα εξάτμιση χρειάστηκε να κόψω τη μανίσια.


    αυτά απο εμένα._
    εισαι ικανοποιημενος τωρα απο την αποδοση????????
    Leave it to Random to needlesly complicated things

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    απαντηστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao:
    Leave it to Random to needlesly complicated things

  6. #126
    Για εξάτμιση είχα ψαχτεί πριν από ένα χρόνο περίπου. Αρχικά μου άρεσε η LASER αλλά όταν πήγα στον εξουσιοδοτημένο μηχανικό που έκανα Service μου πρότεινε να βάλουμε την Yoshimura γιατί όπως μου είπε η Yoshimura δεν καταργεί το καταλύτη της μηχανής (το οποίο βέβαια είναι τεράστιο ψέμα). Μου πρότεινε μάλιστα να βάλουμε την Tri Oval (η οποία για μένα είναι κατάλληλη μόνο για Street μηχανές τύπου GSX-R) γιατί αυτή ήταν η κατάλληλη για το VStrom (το οποίο επίσης είναι ψέμα). Επειδή δεν μου άρεσε καθόλου η Tri Oval πάνω στην μηχανή του λέω να βάλουμε την RS3 που είχα δει σε αλλά VStrom. Δεν είχε κανένα πρόβλημα (γιατί να έχει εξάλλου) γιατί και η RS3 ήταν κατάλληλη για το VStrom (το οποίο επίσης είναι ψέμα).
    Βάζω τελικά την Yoshimura RS3 με την γνώστη και απαράδεκτη πατέντα του κοψίματος της ΄΄μαμάς΄΄ εξάτμισης και διαπιστώνω τέσσερα πράγματα.
    Πρώτον η εξάτμιση βρίσκεται πολύ κοντά στο πλαστικό της ουράς (με διαβεβαιώνουν βέβαια ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θερμότητας) και από αισθητικής απόψεως το αποτέλεσμα είναι χάλια.
    Δεύτερον ο ανάπτορας που συνδέει το τελικό με την σωλήνα της ΄΄μαμάς΄΄ εξάτμισης όταν τον κοιτάς πίσω από το μαύρο προστατευτικό είναι επίσης χάλια αισθητικά
    Τρίτον όπως είναι φυσικό έχει καταργηθεί ο καταλύτης ο οποίος - για οποίον δεν το γνωρίζει όπως εγώ τότε - βρίσκεται στο τριγωνικό κομμάτι που βρίσκεται πριν το ΄΄μαμά΄΄ τελικό.
    Τέταρτον και τελευταίο η απόδοση της μηχανής χαμηλά χάλασε και έκανε και ένα κούφιο θόρυβο (που φοβόσουν ότι θα σε πάρουν με τις ντομάτες αν πέρναγες νύχτα από καμία γειτονία) όταν άνοιγες από χαμηλά λες και ήταν κανένα καθαρόαιμο χωμάτινο Enduro. Η ρύθμιση δε που έγινε με το ΄΄μαγικό΄΄ βαλιτσάκι της Yoshimura δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα κάτι αναμενόμενο αφού το μόνο που κάνει αυτό το βαλιτσάκι είναι να σου προσθέτει η να σου αφαιρεί χοντρικά καύσιμο σε τρεις περιοχές στροφών (χαμηλές, μεσαίες, υψηλές) χωρίς βέβαια κανείς να γνωρίζει π.χ. αν στις χαμηλές έχεις ήδη πλούσιο μίγμα και στο κάνει πιο πλούσιο.

    Μετά από όλα αυτά τα αρνητικά και με σημαντικότερο επιχείρημα ότι ο καταλύτης έχει καταργηθεί καταφέρνω να δώσω πίσω την Yoshimura RS3 και να πάρω πίσω τα λεφτά μου.
    Τα παραπάνω που αναφέρω δεν έχουν σκοπό να καταγγείλουν κάποιον αλλά να περιγράψουν μια παραπληροφόρηση που είχε και πιστεύω έχει επικρατήσει σχετικά με το πως η Yoshimura είναι οι απολύτως κατάλληλες για τα VStrom. Όλοι (Yoshimura, Laser, Akrapovic κ.τ.λ.) βγάζουν ένα τελικό το οποίο πρέπει να προσαρμόσουν σε συγκεκριμένα μοντέλα Αυτή η προσαρμογή πρέπει να γίνει με τις λιγότερες παντέτες και με το όσο καλύτερο δυνατόν αισθητικό αποτέλεσμα κάτι που στην περίπτωση της Yoshimura δεν ισχύει ενώ ισχύει στην περίπτωση της Laser….

    Συνέχεια λοιπόν με την τοποθέτηση της Laser….

  7. #127
    Έχοντας λοιπόν απογοητευτεί από την Yoshimura επιστρέφω στα αρχικά σχεδία μου που ήταν η τοποθέτηση της Laser. Πριν την τοποθέτηση αποφασίζω να κάνω μια δυναμομέτρηση στον ΜΑΝΤΗ (καλό είναι να γίνεται μια για να βλέπουμε πως είναι ρυθμισμένο το μηχανάκι μας) για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης πριν και μετά. Η δυναμομέτρηση δείχνει ότι χαμηλά ήταν πολύ πλούσιο (ξεκινούσε από 18:1 στις 2500rpm περίπου και έφτανε 14:1 στις 5500 rpm περίπου) στις μεσαίες ήταν πότε φτωχό και πότε πλούσιο και στις ψηλές ήταν φτωχό. Ψιλοχάλια δηλαδή. Σε αυτά τα χάλια τον ρόλο του είχε παίξει και η χοντρική ρύθμιση που είχε γίνει με το ΄΄βαλιτσάκι΄΄ της Yoshimura που ανέφερα προηγουμένως.
    Η Laser χωρίς καταλύτη βέβαια (γιατί ο Αλεξόπουλος δεν φέρνει με καταλύτη) μπαίνει χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ στον MANTH (να σημειώσω εδώ ότι μέσα στην συσκευασία της εξάτμισης υπήρχε ένα δίχαλο τον οποίο χρησιμοποιείται ως στοπ του κεντρικού σταντ της Suzuki) και τοποθετείται εξαρχής το Sport σιγαστήρα το οποίο δεν έχει προδιαγραφές θορύβου.
    Στην συνέχεια γίνεται καινούργια δυναμομέτρηση η οποία δίνει + 2 HP περίπου και μια καμπύλη ισχύος παρεμφερή με την αρχική. Η μηχανή εξακολουθεί βέβαια να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά τροφοδοσίας (πλούσιο μίγμα στις χαμηλές, πλούσιο-φτωχό στις μεσαίες, φτωχό στις υψηλές) αν και το πλούσιο στις χαμηλές ήταν τώρα λιγότερο πλούσιο και το φτωχό στις υψηλές ήταν λιγότερο φτωχό. Η χαμηλή αύξηση στην ιπποδύναμη πέρα από τα προβλήματα τροφοδοσίας οφείλεται ως ένα σημείο στο ότι η εξάτμιση τοποθετήθηκε στα 10000χλμ περίπου και ο κινητήρας ίσως δεν είχε ανοίξει ακόμα.
    Για να λυθούν τα προβλήματα τροφοδοσία και για να αποδώσει καλύτερα η εξάτμιση αποφασίστηκε η τοποθέτηση POWER COMMANDER το οποίο τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε πάλι από τον ΜΑΝΤΗ. Το αποτέλεσμα ήταν + 5HP με παρεμφερή πάλι καμπύλη ισχύος σε σχέση με την αρχική. Το μηχανάκι έχει πάρει και πριν τις 5500rpm στις 5500rpm είναι περίπου στα ίδια ενώ μετά τις 5500rpm η ισχύς αυξάνει σταδιακά έως τους +5 HP ενώ και τα χαρακτηριστικά τροφοδοσίας είναι πλέον πολύ κοντά σε όλα το φάσμα στροφών στην στοιχειωμετρική αναλογία (που δεν είναι πάντως το γνωστό 14,7:1 αλλά λίγο μικρότερο).
    Το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν άψογο. Η εξάτμιση απέχει από το πλαστικό της ουράς όσο ακριβώς πρέπει, οι σωλήνες πριν το τελικό πολύ σωστά έχουν αρκετά φαρδύτερη διατομή μετά την ένωση τον δυο επιμέρους σωλήνων από το κάθε κύλινδρο, η ζέστη είναι αισθητά μειωμένη (λόγω και έλλειψης του καταλύτη βέβαια) και δεν δημιουργεί σχεδόν κανένα πρόβλημα στο δεξί πόδι του συνεπιβάτη και τέλος ο ήχος (με το Sport σιγαστήρα) έχει δύο πρόσωπα Όταν ανοίγεις σταδιακά το γκάζι σχεδόν δεν ακούγεται τίποτα ενώ όταν ανοίγεις απότομα το γκάζι ακούγεται ένας σφυρικτός ήχος που διαφέρει από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

    Αν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την εξάτμιση και το Power Commander πιστεύω ότι μπορώ να κερδίσω και καλύτερες αποδόσεις από τον καλύτερο προγραμματισμό του Power Commander και γι΄ αυτό όποιος μπορεί να βοηθήσει (π.χ. με χάρτες) είναι καλοδεχούμενος…

  8. #128
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2006
    Μηνύματα
    5

    Exclamation uelw ejatmhsh

    kalhmera!!!!!!!! loipon epeidh caxno edw kai peripoy 6 mhnes th ejatmish na balw sto DL 650 den exw kataferei na apofasisw.uelw bohueia!!!!!!!!!!!! uelw na kanei wraio uorhbw na einai aisuhtika wraia kai na moy dosei liga alogakia.den uelw omws na katarghsw ton katalhth.an mporei kapoios na bohueish thn katastash kai exei kamia protash as epikoinonisei.eyxaristw polu

  9. #129
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
    Έχοντας λοιπόν απογοητευτεί από την Yoshimura επιστρέφω στα αρχικά σχεδία μου που ήταν η τοποθέτηση της Laser...

    Για να λυθούν τα προβλήματα τροφοδοσία και για να αποδώσει καλύτερα η εξάτμιση αποφασίστηκε η τοποθέτηση POWER COMMANDER το οποίο τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε πάλι από τον ΜΑΝΤΗ....

    Το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν άψογο. Η εξάτμιση απέχει από το πλαστικό της ουράς όσο ακριβώς πρέπει, οι σωλήνες πριν το τελικό πολύ σωστά έχουν αρκετά φαρδύτερη διατομή μετά την ένωση τον δυο επιμέρους σωλήνων από το κάθε κύλινδρο, η ζέστη είναι αισθητά μειωμένη (λόγω και έλλειψης του καταλύτη βέβαια)......

    Αν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την εξάτμιση και το Power Commander πιστεύω ότι μπορώ να κερδίσω και καλύτερες αποδόσεις από τον καλύτερο προγραμματισμό του Power Commander και γι΄ αυτό όποιος μπορεί να βοηθήσει (π.χ. με χάρτες) είναι καλοδεχούμενος…
    Μπράβο σου για τη λεπτομερή πληροφόρηση...

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον p.c....

    Πόσο κόστισε το πακέτο;...Ο p.c. βγαίνει προγραμματισμένος για τη μηχανή μας από ανεξάρτητους κατασκευαστές; Θυμάσαι τη μάρκα;

    Sorry για την ασχετοσύνη...θα δουλέψει και ¨ευρεση¨ όμως...

    Thanx

    Kάτα τα άλλα...πέρι εξατμίσεων, με βάζει σε ακόμα πιο αρνητικές σκέψεις αυτό που έγραψε ο Tropeas παραπάνω :

    "Το συνηθισμένο πρόγραμμα μπαίνει γρήγορα σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο που έχει το κουτάκι της Yoshi...
    και αργά σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο με κουτάκι Yoshi, δυναμόμετρο, και καυσαναλυτή , για συγκεκριμένο και ολόσωστο tuning...
    Οι διαφορές στα δυο παραπάνω είναι η νύχτα με την μέρα...."
    'Ενα Jameson με πάγο...

  10. #130
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    απαντηστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao:

    Ξέρω....άργησα πολύ να απαντήσω.....


    Ναι είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο την απόδοση και απο κάθε πλευρά....
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  11. #131
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    [B]Μπράβο σου για τη λεπτομερή πληροφόρηση...

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον p.c....

    Πόσο κόστισε το πακέτο;...Ο p.c. βγαίνει προγραμματισμένος για τη μηχανή μας από ανεξάρτητους κατασκευαστές; Θυμάσαι τη μάρκα;

    Sorry για την ασχετοσύνη...θα δουλέψει και ¨ευρεση¨ όμως...

    Thanx

    To Power Commander κοστίζει περίπου 350€. Μαζί με την τοποθέτηση και την ρύθμιση πάει περίπου στα 600€. Προγραμματισμός από ''ανεξάρτητους κατασκευαστές'' δεν γίνεται το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ''χάρτες'' από internet για συγκεκριμένη μηχανή, εξάτμιση, φίλτρο κ.λ.π. Η μάρκα είναι Dynojet. Για να καταλάβεις όμως καλύτερα τι παίζει δες και εδώ

    http://www.powercommander.com/

  12. #132
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER

    To Power Commander κοστίζει περίπου 350€. Μαζί με την τοποθέτηση και την ρύθμιση πάει περίπου στα 600€. Προγραμματισμός από ''ανεξάρτητους κατασκευαστές'' δεν γίνεται το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ''χάρτες'' από internet για συγκεκριμένη μηχανή, εξάτμιση, φίλτρο κ.λ.π. Η μάρκα είναι Dynojet. Για να καταλάβεις όμως καλύτερα τι παίζει δες και εδώ

    http://www.powercommander.com/
    Από ό,τι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις σωστά τον pc....Δες τί γίνεται :

    http://www.moto.gr/forums/showthread...hlight=dynojet
    'Ενα Jameson με πάγο...

  13. #133
    Απο Μηχανής Θεός Το avatar του/της zeremefico
    Εγγραφή
    11/03/2006
    Μηνύματα
    55
    Οταν στρίβω, ξύνω σαγιονάρα...

    Το έχετε δοκιμάσει;;;

  14. #134
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Από ό,τι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις σωστά τον pc....Δες τί γίνεται :

    http://www.moto.gr/forums/showthread...hlight=dynojet

    Φίλε μου μην μπερδεύεις το VStrom με άλλα μηχανάκια που έχουν Ram Air και αισθητήρες για πίεση στο κουτί φίλτρου και τις εξωτερικές συνθήκες. Στην δική μας περίπτωση έχουμε τα εξής δεδομένα:
    Η κεντρική μονάδα κινητήρα πρώτον έχει αισθητήρες για την θέση του γκαζιού, την θέση του στροφάλου και την σχέση κιβωτίου, δεύτερον διαθέτει δύο διαφορετικούς χάρτες για την ανάφλεξη (προσοχή ανάφλεξη και όχι ψεκασμό καύσιμου) ένα για τις χαμηλές στροφές και ένα για τις υψηλές και τρίτον ελέγχει την δευτερεύουσα πεταλούδα (η πρωτεύουσα πεταλούδα ελέγχεται από τον αναβάτη με το γκάζι) και τον ψεκασμό καύσιμου.
    Το Power Commander στην δική μας περίπτωση διαφοροποιεί-ελέγχει μόνο τον ψεκασμό καύσιμου (ούτε τις πεταλούδες ούτε τους χάρτες ανάφλεξης πειράζει).
    Από τα παραπάνω βλέπεις ότι δεν υπάρχουν αισθητήρες ούτε για την πίεση στον κουτί φίλτρου ούτε για εξωτερικές συνθήκες απλά το μόνο που υπάρχει είναι το αυτόματο τσοκ το οποίο και δεν επηρεάζεται από το Power Commander. Άρα δεν χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις σε διαφορετικές εξωτερικές συνθήκες ούτε βέβαια άλλες ρυθμίσεις λόγω Ram Air.
    Στην πράξη λοιπόν τοποθετείται η μηχανή στο δυναμόμετρο για μια πρώτη δυναμομέτρηση και ανάλυση καυσαερίων. Από την ανάλυση των καυσαερίων βλέπουμε που έχουμε φτωχό μίγμα και που έχουμε πλούσιο μίγμα όποτε μπορούμε να επέμβουμε και ανάλογα.
    Στο CD που συνοδεύει το Power Commander υπάρχουν έτοιμοι χάρτες οι οποίοι αν και μπορεί να μην είναι απόλυτα προσαρμοσμένοι στα εξαρτήματα που έχουμε βάλει (εξάτμιση, φίλτρο κ.τ.λ.) “φορτώνονται” μέσω laptop στο Power Commander και γίνεται ξανά δυναμομέτρηση για να δούμε τα αποτελέσματα. Το σωστό βέβαια θα ήταν να γίνεται σε κάθε περίπτωση ένας διαφορετικός χάρτης αλλά εφόσον τα αποτελέσματα είναι συνήθως ιδιαίτερα ικανοποιητικά δεν υπάρχει λόγος ούτε βέβαια υπάρχουν συνήθως και οι απαραίτητες γνώσεις για να φτιάξει κανείς εξολοκλήρου ένα καινούργιο χάρτη.
    Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι για το δικό μας μοντέλο υπάρχουν 3 χάρτες στο επίσημο site του Power Commander ενώ για το SV650 που έχει τον ίδιο σχεδόν κινητήρα υπάρχουν 21 χάρτες (που καλύπτουν σχεδόν κάθε συνδυασμό εξάτμισης και φίλτρου). Μπορείς λοιπόν αν θες να δοκιμάσεις έναν από αυτούς τους χάρτες και αν σου κάτσει καλά στην δυναμομέτρηση και στην ανάλυση καυσαερίων να τον κρατήσεις.

  15. #135
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Και πάλι κατατοπιστικότατος....


    Σημ: Τα 250 ευρώ πάντως για ρύθμιση του pc πολλά μου φαίνονται. Και είσαι και προβληματισμένος για τις ρυθμίσεις που έγιναν...(εκτός και αν αναζητάς το τέλειο και καλά κάνεις...)

    'Ενα Jameson με πάγο...

Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρινα Για Vstrom
    από Grammarios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 16:44
  2. ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ Vstrom
    από Grammarios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 10:00
  3. λαστιχα για vstrom 1000
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 07:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF