Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 166

Θέμα: επιλογη ταχυτητας για στροφη

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    πιστευω

    Πιστευω κοιτωντας τις απαντησεις οτι η αντιθεση των οσων λεμε ξεκιναει απο το οτι οριζετε ως λοου το γλυστρημα του μπροστινου μονο, ενω εγω λεω γενικα την τουμπα απο την κατω μερια (ειτε φταιει ο μπρος ειτε ο πισω).........................

    Το χαι σαιντινγ ειναι ενα λοου (συμφωνα με τον δικο μου ορισμο ) που δεν τελειωσε (δηλαδη εκει που εφευγε ο πισω ο μαγκας ξανακλεισε γκαζι η αφησε το πισω φρενο, επιασε ο πισω και το μηχανακι πεταξε απο την αλλη.....). Το χαι σιγουρα δεν οριζεται ως accelerating too hard out through a corner, αυτο μεταφραζεται ως "επιταχυνοντας πολυ 'σκληρα' στην εξοδο μιας στροφης"
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  2. #122
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Υπερστροφή ισχύως = drift (ναι, σωστό)
    Παρατεταμένο drift (βγαίνουμε πέρα απο το ωφέλιμο πέλμα του ελαστικού) = Lowside
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    Νικο...

    Νικο, αστα.... Και εγω.... Μην το πεις παραεξω γιατι θα μας δειρουν.................................






    Προτεινω να λεμε οτι πατησαμε μια γατα, η οτι ειχε λαδια ο δρομος, η οτι μας εκλεισε κατι
    Μην γινουμε και ρομπα......
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  4. #124
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: πιστευω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Πιστευω κοιτωντας τις απαντησεις οτι η αντιθεση των οσων λεμε ξεκιναει απο το οτι οριζετε ως λοου το γλυστρημα του μπροστινου μονο, ενω εγω λεω γενικα την τουμπα απο την κατω μερια (ειτε φταιει ο μπρος ειτε ο πισω).........................

    Το χαι σαιντινγ ειναι ενα λοου (συμφωνα με τον δικο μου ορισμο ) που δεν τελειωσε (δηλαδη εκει που εφευγε ο πισω ο μαγκας ξανακλεισε γκαζι η αφησε το πισω φρενο, επιασε ο πισω και το μηχανακι πεταξε απο την αλλη.....). Το χαι σιγουρα δεν οριζεται ως accelerating too hard out through a corner, αυτο μεταφραζεται ως "επιταχυνοντας πολυ 'σκληρα' στην εξοδο μιας στροφης"
    +1000

    Και 'γω έτσι το ερμηνεύω.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  5. #125

    Re: Γεια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    @spirit, τον ορισμο του λοου τον ηξερα 'δια ζωσης'.. Προφανως στα σχολεια η καπου αλλου επικρατει αλλο νοημα στην εννοια, πολυ πιθανο ισως να σημαινει κατι αλλο για τους ξενους - στην αργκο, ενω στα σχολεια να σημαινει κατι αλλο (εχουν φτιαξει πιο σωστα τους ορισμους?)? (Στο google αν γραψεις lowsiding θα δεις πολλες σελιδες που να λενε οτι λεω, ασχετο για να μην παρεξηγιουμαστε, τον ορισμο δεν τον εμαθα σημερα, τον χρησιμοποιω πολλα χρονια ετσι, πιθανως δε λαθος )
    πιθανώς λάθος ή εγώ ή εσύ ή τεσπα... ίσως όπως λές να ειναι και θέμα "σύμβασης", "ορολογίας"...
    πάντως ΔΕΝ μπορώ να αμφισβητήσω τις γνώσεις ούτε την εμπειρία σου, μια κουβέντα κάνουμε, αρκετά ενδιαφέρουσα νομίζω

    λοιπον, κλείνουν τα μάτια μου και δεν μπορώ να σκεφτώ και καθαρά, συνέχεια next time...

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    Δεν ειμαι πια τοσο σιγουρος

    Η εγω παω στραβα η ο γιαλος (αν κρινω απο την ποσοτητα των αντιθετω απαντησεων) οποτε μαλλον πρεπει να το ψαξω γιατι πλεον δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι εχω δικιο
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  7. #127
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: Νικο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Νικο, αστα.... Και εγω.... Μην το πεις παραεξω γιατι θα μας δειρουν.................................






    Προτεινω να λεμε οτι πατησαμε μια γατα, η οτι ειχε λαδια ο δρομος, η οτι μας εκλεισε κατι
    Μην γινουμε και ρομπα......
    Δεν πειράζει ρε Δημήτρη, τουλάχιστον θα υπερυφανευόμαστε πως τη "σκίσαμε τη γάτα" ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  8. #128

    Re: Δεν ειμαι πια τοσο σιγουρος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Η εγω παω στραβα η ο γιαλος (αν κρινω απο την ποσοτητα των αντιθετω απαντησεων) οποτε μαλλον πρεπει να το ψαξω γιατι πλεον δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι εχω δικιο
    οχι βρε αδερφέ, δεν είμαστε απόλυτοι, δεν θα σε στήσουμε στο ντάκο

    εξάλλου, έτσι όπως το θετεις εδω (και νομίζω οτι οντως εδω βρίσκεται το σημείο ασυμφωνίας) :
    Πιστευω κοιτωντας τις απαντησεις οτι η αντιθεση των οσων λεμε ξεκιναει απο το οτι οριζετε ως λοου το γλυστρημα του μπροστινου μονο, ενω εγω λεω γενικα την τουμπα απο την κατω μερια (ειτε φταιει ο μπρος ειτε ο πισω
    ... ετσι, συμφωνώ. Λοιπον καληνύχτες, αύριο...

  9. #129
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143
    @spirit: καλη ξεκουραση








    Ξανα:

    Δεν υπαρχει απο μερους μου θεμα αμφισβητισης ατομων η ικανοτητων η δεν ξερω 'γω τι αλλο, κουβεντα κανω και καλοπροαιρετη... (για αυτο ειναι τα φορουμ αλλωστε ) δεν ειναι διαγωνισμος για το ποιος την εχει πιο μεγαλη.. Εαν κανω καπου λαθος με διορθωνετε, μαθαινω κατι και προχωραμε, αντιστροφα και εγω... Ετσι πανε αυτα και μετα το διαβαζει καποιος που δεν ξερει και μαθαινει και αυτος, και τα λοιπα και τα λοιπα και τα λοιπα........

    παω για υπνο
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    Δεν με παιρνει υπνος με τιποτα μετα απο ολο αυτο το νερο που εφαγα

    Ενα τελευταιο πριν παω να την πεσω....

    Το καλυτερο λοου σαιντ βιντεο εβερ (ειδικα για μπαμπαδες μηχανοβιους)

    http://www.youtube.com/watch?v=EoVdd...0track%20squid

    Αστερι ο μπεμπης ????????????? :rotflmao: :rotflmao:
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  11. #131
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: Δεν με παιρνει υπνος με τιποτα μετα απο ολο αυτο το νερο που εφαγα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Ενα τελευταιο πριν παω να την πεσω....

    Το καλυτερο λοου σαιντ βιντεο εβερ (ειδικα για μπαμπαδες μηχανοβιους)

    http://www.youtube.com/watch?v=EoVdd...0track%20squid

    Αστερι ο μπεμπης ????????????? :rotflmao: :rotflmao:

    Ο μικρός στρίβει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!


    ...α ρε πατέρα (μου)...
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Απο την ζαλάδα και μόνο κάποια στιγμή θα έπεφτε.
    Εμείς στην ηλικία του μόνο ποδήλατο κάναμε!
    Άδικη κοινωνία! :rotflmao:
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  13. #133

    Re: Re: Re: εεεε????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    2)Drivers are usually advised to do a lowsider rather than a highsider if neither can be avoided. The lowsider has the advantage of the motorcycle sliding before the driver, thus not threatening to crush him.

    Αυτό είναι για πολλά γέλια.....
    :rotflmao:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    byr0n γιατί;;;
    Γιατί δίνει την λανθασμένη εντύπωση της δυνατότητας επιλογής. Το low με το high έχει σημαντικές διαφορές και στον τρόπο που εμφανίζεται και γιατί εμφανίζεται.
    Το να σου λέει ότι μπορείς να διαλέξεις είναι κουκουρούκου συμβουλή. Εγώ διαλέγω να μην πέσω καθόλου. Μπορώ ;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Το χαι σιγουρα δεν οριζεται ως accelerating too hard out through a corner, αυτο μεταφραζεται ως "επιταχυνοντας πολυ 'σκληρα' στην εξοδο μιας στροφης"
    Το high σίγουρα ορίζεται ως σκληρή, δυνατή, καρύδωμα (πες το όπως θες) επιτάχυνση στην έξοδο της στροφής που οδηγεί σε σαβούρδα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Παρατεταμένο drift (βγαίνουμε πέρα απο το ωφέλιμο πέλμα του ελαστικού) = Lowside
    Με την καμμία Νίκο.......


    Catmaster, μια χαρά τα είπες
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    highsiding

    Χαι νομιζω ειναι αυτο (απο το ιδιο σαιτ με ορισμους) : The highsider or highside is a type of motorcycle accident which is caused by a rear wheel gaining traction when it is not facing in the direction of travel. For a highside to take place, the rear wheel must first lose traction and drift out of the line travel of the motorcycle. The initial traction loss may be caused by a rear locked wheel due to excessive braking or by applying too much throttle when exiting a corner.

    Highside accidents are typically caused by overacceleration or braking in corners, but are also a result of locking the rear brake in an emergency stop while traveling straight at high speeds, such as on a highway.

    Μιας και εχω αναρρωτικη και μου 'παν να την περασω ταβλα-κρεββατι ειχα μπολικο καιρο να κοιταξω αν ειμαι σωστος εννοιολογικα.... Απο οτι ειδα μεχρι στιγμης στο νετ μαλλον καλα τα λεω, οποτε θα κρατησω προς το παρον τις αποψεις μου (θα ειμαι εννοιολογικα λαθος ως προς αυτους που εχουν παει σχολεια ? (τα μπαλωνω τωρα ))


    @μπαιρον: μαζι σου! Ποιος θελει να πεσει αλλωστε

    Υ.Γ. αυτο που ειπε ο Νικος ειναι σωστο παρεπιπτοντως (η εννοιολογικα λαθος σε σχεση με τους Ελληνικους/σχολειου ορισμους )



    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  15. #135

    Re: highsiding

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Highside accidents are typically caused by overacceleration or braking in corners, but are also a result of locking the rear brake in an emergency stop while traveling straight at high speeds, such as on a highway.

    αυτο που ειπε ο Νικος ειναι σωστο παρεπιπτοντως (η εννοιολογικα λαθος σε σχεση με τους Ελληνικους/σχολειου ορισμους )
    Ετσι όπως το διαβάζω δεν βλέπω κάποια διαφορά απ΄την περιγραφή που κάνει στο lowside. (εκτός απ΄το κομμάτι του φρένου.) Overaccelaration in corners λέει για το high, or accelerating too hard out through a corner λέει για το low.
    Τουλάχιστον έτσι όπως το μεταφράζω εγώ, out though a corner σημαίνει στην έξοδο της στροφής.

    Αν τωρα περιγράφουμε ως highside το τσαρούχωμα του πίσω φρένου, σε τέτοιο σημείο που θα γυρίσει στο πλάϊ και θα γραπώσει (στυλ ποδήλατο και 8άρια που κάναμε πιτσιρικάδες) , σωστό είναι μεν, αχρηστη πληροφορία δε, αφού πρώτα θα έπρεπε πρώτα να μας απασχολεί αν ξέρουμε να φρενάρουμε, πάρά πως ονομάζουμε την χύμα.

    BTW αυτό που είπε ο Νίκος είναι λάθος. (δεν σε πείθω, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ). Power drift ή Power Slide ή υπερστροφή ισχύος κάνουμε στην έξοδο και αφού το μηχανάκι έχει ήδη σηκωθεί αρκετά (και μπορεί να σπινάρει). Αν δεν έχει σηκωθεί αρκετά απλά τρώμε high. Εκτός και σε λένε Garry McCoy , που στρίβεις κι έτσι άμα λάχει.....

    Οι έννοιες δεν έχουν να κάνουν με την ορολογία των σχολείων. Έτσι λέγονταν και πριν τα σχολεία.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή κράνους για SΤ
    από +Arxiereas+ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 12:40
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 23:32
  3. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 10:56
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF