Σελίδα 9 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 741

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με αυτά που λέει ένας λιγο ποιό πάνω είναι προέλευσης taiwan με ότι αυτό συνεπάγεται στην αξιοπιστία των μετρήσεων.
    Εγώ άποψη δεν έχω. Αλλά η αγορά έχει γεμίσει με τέτοια σε αρκετά χαμηλές τιμές. Το ερώτημα από εμένα είναι πόσο μεγάλο είναι το σφάλμα τους σε σχέση με ένα επωνυμο-πανάκριβο?

    Αν το δυναμόκλειδο έχει αυτή την καστάνια κεφαλή (με το μαύρο στρογγυλό στην μέση τις δύο βίδες δεξιά αριστερά και τον επιλογέα κατεύθυνσης κάτω και κοντά στην λαβή), είναι στην καλύτερη Ταϊβανέζικο, ό,τι και αν σου λέει ο πωλητής, ό,τι και αν γράφει επάνω του. Αν το δυναόκλειδο έχει αυτόν τον τρόπο ρύθμισης της ροπής (χτυπημένα νούμερα πάνω στο σώμα) , ή τον δίπλα, είναι Ταϊβανέζικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν μετράει σωστά. (καλό είναι να ξέρετε τι αγοράζετε) Άρα γιατί να αγοράσει κάποιος κάτι που μάλλον δεν μετράει σωστά, ακόμα και αν είναι φθηνό; (αν το δυναμόκλειδο σου ή αυτό που θες να αγοράσεις μοιάζει με τα παρακάτω και ίσος έχει διαφορετικά χρώματα αστό καλύτερα ή τουλάχιστον πήγαινε κάπου να το μετρήσεις μήπως και είσαι εσύ ο τυχερός)
    Ο άνθρωπος έχει ολόκληρη περιγραφή που συνοδεύεται από φωτογραφίες για συγκεκριμένο τύπο εργαλείου.
    Δεν αναφέρεται σε όλα τα εργαλεία που προέρχονται από taiwan.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ο άνθρωπος έχει ολόκληρη περιγραφή που συνοδεύεται από φωτογραφίες για συγκεκριμένο τύπο εργαλείου.
    Δεν αναφέρεται σε όλα τα εργαλεία που προέρχονται από taiwan.
    Η παρακάτω είναι η φωτό από το ροπόκλειδο της force

    Εγώ βρίσκω μεγάλη ομοιότητα με τα φθηνά στα οποία αναφέρεται.

    Σύμφωνα με αυτά που λέει , έχει μαύρο στρογγυλό στην κεφαλή , 2 βίδες αριστερά-δεξιά και χτυπημένα νούμερα στην περιστρεφόμενη λαβή ρυθμισης.

    Επίσης έχει μεγάλη ομοιότητα με αυτά που έχω δει κατά καιρούς να πουλάνε στα lidl στα praktiker κοκ.
    και φυσικά με αυτό που έχω εγώ (η φίρμα που έχει χτυπημένη επάνω είναι της tengtools.)
    Και απλά αναρωτιέμαι!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2016-11-05_152518.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	21,0 KB 
ID:	372644

  3. #123
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Ένα φθηνό μαχαίρι όταν το πρωτοαγοράζεις κόβει? Ε ναι ψιλοκόβει! Δεν ξυρίζει ρε παιδί μου αλλά κόβει.
    Ένα ακριβό μαχαίρι όταν το βγάλεις απ' τη συσκευασία του όμως κόβει με την σκέψη.
    Και τα δύο πάντως τη δουλειά την κάνουν μια χαρά για τα λεφτά που κόστισαν. Σωστά?

    Προσπερνάμε το γεγονός ότι τα δυναμόκλειδα δεν είναι εργαλεία αλλά όργανα μέτρησης και συνεχίζουμε!

    Τι θα γίνει στα παραπάνω μαχαίρια μετά από λίγη χρήση?
    Το ένα θα σταματήσει θα κόβει τόσο καλά και το άλλο θα συνεχίσει όπως την πρώτη μέρα που βγήκε απ' του κουτί του.

    Και η χρήση συνεχίζεται.
    Το πρώτο έχει σταματήσει να κόβει και το δεύτερο κόβει κανονικά.
    Στη συνέχεια το πρώτο δε θα μπορεί να κάνει καμία δουλειά, ενώ στο δευτερο έχει μείνει τουλάχιστον μια κόψη χρηστική (working edge).

    Πάμε τώρα να τα τροχίσουμε! Το καλό μαχαίρι με μερικά περάσματα έχει γίνει και πάλι ξυράφι. Το άλλο.....


    Με λίγα λόγια το φθηνό δυναμόκλειδο μετά από λίγη χρήση θα αρχίσει να χτυπάει όπου να 'ναι.
    Πότε?
    Δεν το ξέρεις!
    Μπορείς να εμπιστευτείς ένα τέτοιο εργαλείο?

    Το καλό δυναμόκλειδο θα χτυπάει σταθερά για πολύ μεγάλο διάστημα. Μετά από πολύ χρήση θα εξακολουθεί να χτυπάει σταθερά αλλά με μια μικρή απόκλιση απ' την επιθυμητή ροπή. Είναι και αυτό πολύ βασικό.

    Αν το φθηνό μπορεί να επισκευαστεί, η επισκευή του δε θα κοστίσει λιγότερο απ' του ακριβού. (και θα χρειαστεί επισκευή πολύ νωρίτερα).

    Γιατί κολλάτε μόνο στο αν είναι αξιόπιστο όταν είναι καινούριο? Αυτό είναι μόνο ο πρόλογος. Το χαρτί με τις μετρήσεις το μόνο που μας δείχνει είναι ότι έγινε έλεγχος και μετράει σωστά. Πολλές μάρκες δεν το κάνουν ούτε αυτό. Όπως βγαίνει απ' την γραμμή παραγωγής μπαίνει στο κουτί του, εκεί είναι λαχείο αν θα σου κάτσει κάποιο που μετράει σωστά.

    Και ναι, ένα φθηνό δυναμόκλειδο 10-210 όταν είναι καινούριο θα χτυπάει με πολύ μεγάλη απόκλιση στα άκρα αλλά θα έχει μια σχετική ακρίβεια στη μέση. Ένα φθηνό 20-100 μπορεί να έχει μόνο 1 με 2% απόκλιση όταν είναι καινούριο, σε σχέση με ένα ακριβό. Και τα δύο μετά από λίγη χρήση θα έχουν γίνει σώβρακο όπως γίνονται ολα τα φθηνά εργαλεία όταν χρησιμοποιούνται. Γιατί για να έχουν αντοχή τα σωθικά τους, πρέπει μάλλον να είναι από ακριβότερα υλικά.


    Και όταν λέω φθηνά δεν εννοώ κινέζικα ή ταιβανέζικα, εννοώ φτηνιάρικα. Υπάρχουν και κινέζικα και ταιβανέζικα που είναι πολύ καλά και αξιόπιστα, δεν είναι όμως καθόλου φθηνά!
    Sent from me using a computer.

  4. #124
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Η παρακάτω είναι η φωτό από το ροπόκλειδο της force

    Εγώ βρίσκω μεγάλη ομοιότητα με τα φθηνά στα οποία αναφέρεται.
    Κάνεις ένα λάθος, κοιτάς μόνο την εμφάνιση! Ναι οσα έχουν αυτή τη σχεδίαση συνήθως προέρχονται από κίνα, ταιβάν κτλ, όμως δεν είναι όλα ίδια. Ας μοιάζουν!
    Η τιμή είναι ίδια? Και όταν λέω τιμή δεν εννοώ διακυμάνσεις που οφείλονται στο ποσοστό κέρδους που θέλει να έχει ο έμπορος. Εννοώ την διαφορά που έχουν σε έναν κατάλογο προσφορών πχ.

    Ένα toptul με 190 ευρώ μπορεί να μοιάζει με ένα μανεσμαν που κοστίζει 20 ευρώ.

    Ναι ένα toptul με ένα teng που κοστίζουν το ίδιο και μοιάζουν σα δυο σταγόνες νερό, είναι ακριβώς τα ίδια εργαλεία. Μα είναι λογικό αυτό αφού ούτε η teng ούτε η toptul κατασκευάζει δυναμόκλειδα. Απλά ο κατασκευαστής είναι ένας ταιβανέζος που δεν τον γνωρίζουμε.

    Και norbar επίσης μπορείς να βρεις σε διάφορες μάρκες. Και μάλιστα σε πάρα πολλές μάρκες. Όσοι θέλουν να έχουν ένα αξιόλογο δυναμόκλειδο στον κατάλογό τους μπορούν να παραγγείλουν ένα απ' την norbar. Guess what! Συνήθως η τιμή σε αυτά είναι λίγο μεγαλύτερη!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος

    Σύμφωνα με αυτά που λέει , έχει μαύρο στρογγυλό στην κεφαλή , 2 βίδες αριστερά-δεξιά και χτυπημένα νούμερα στην περιστρεφόμενη λαβή ρυθμισης.


    Αυτό σας φαίνεται αρκετά κινέζικο? (made in germany είναι)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HZ6114-1CT.png 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	372645

    Αυτό? (λέει made in usa αλλά το μισό είναι import απ' την ταιβάν, assembled in usa απ' την CDI για λογαριασμό της snapon. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων!).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	new snap on qd2fr75 38 torque wrench 3.JPG 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	372646
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/11/2016 στις 15:15.
    Sent from me using a computer.

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Δυναμόκλειδο Teng ή Force ή Toptul δεν έχω. Έχω ένα παλιό Britool που έχω βάλλει φωτογραφία μερικές σελίδες πριν αλλά όπως είπε και ο daz κάποιες μάρκες made in Taiwan έχουν αξιοπρεπεστατα προιόντα. Toptool και Teng που έχω προσωπική εμπειρία από δικά μου αλλά και φίλων είναι μιά χαρά σε όλα τα προιόντα τους. Το πρόβλημα με δυναμόκλειδα είναι ότι σαν όργανα ακριβείας πρέπει να έχουν υποστήριξη από κατασκευαστή και αντιπρόσωπο. Αύτός είναι ο κύριος λόγος που για το επόμενο δυναμόκλειδο που θα συμπληρώσει το εύρως από 30-150 Ν κοιτάζω ποιά έχουν υποστήριξη στην Αθήνα ας είναι λίγο ή πολύ ακριβώτερα.

  6. #126
    λοιπων .
    ολα τα εργαλεια χανουν με τον καιρο οπως ακομα και οι ζυγαριες.
    κανονικα θελουν καθε χρονο καλιμπρεσιον σε εξιδικευμενη εταιρια διακριβοσεων που κανει μετρισεις και ποιστοποιοι το ποσο χανει, δεν το κανουν να μην χανει, δεν το επισκευαζουν δηλαδη , ολα χανουν απλα σου λεει οτι τωρα χανει τοσο τον επομενο χρονο θα ποιστοποιησεις οτι χανει τοσο. εγω εχω 3 δυναμικληδα force που πρεπει να παρουσιαζω καθε χονο λογο του iso9002 που εχουμε στο μαγαζι της διακριβοσεις μετρισης. μετα απο 12 χρονια το προτο μου δυναμοκλιδο εχει απειροελαχιστη αποκλιση απο την αρχικη. οι μετρισεις που αναφερει η καθε ετταιρια και ποιστοποιοι δεν γινονται απο τον κατασκευαστη αλλα απο εταιρια διακριβοσεων ασχετος εαν ειναι γερμανια η κινα και οι διακριβοσεις ειναι αλληθεις γιατι αν δεν ειναι τους το κληνουν σε χρονο ντετε. η κινα με την ταιβαν σε θεμα ποιιοτητος ειναι η μερα με την νυχτα στην ταιβαν φτιαχνονται ολα τα επωνυμα και απλος γραφει οτι ειναι της ταδε μαρκας,
    εγω εχω αυτα
    http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%...%bf-38-6-30nm/

    http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%...f-38-19-110nm/

    http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%...0%b3-70-350nm/
    Τελευταία τροποποίηση από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ; 06/11/2016 στις 07:42.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  7. #127
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Γιαγιά αρκούδα δεν έχουν όλα τα δυναμόκλειδα πιστοποίηση. Επίσης κάποια που μπορεί να έχουν ένα χαρτί πιστοποίησης με κάποιες μετρήσεις, δεν υπάρχει επάνω σε αυτό το χαρτί ο αριθμός του δυναμόκλειδου ή το δυναμόκλειδο δεν έχει αυτόν τον αριθμό. Αυτά τα δυναμόκλειδα μπήκαν απ' την γραμμή παράγωγης στο κουτί τους το οποίο το άνοιξε πάλι ο αγοραστής.

    Η Ταιβάν έχει ανέβει πολύ σε σχέση με το παρελθόν και πολλοί κατασκευαστές το αναφέρουν με υπερηφάνεια ότι είναι made in taiwan. Δεν φτιάχνονται όμως όλα τα επώνυμα εκεί. Το θέμα με την χώρα παραγωγής δεν είναι τόσο απλό όταν αυτή αναφέρεται επάνω στο προιόν. Έχω γράψει αρκετές φορές κάποιες απ' τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρεί ώστε να σταμπαριστεί το made in somewhere.

    Κάπου είχα ένα χαρτί μετρήσεων ενός φθηνού δυναμόκλειδου που δεν μπορώ να το βρω. Αν αυτό ήταν όργανο μέτρησης...!!!
    (Και ξαναλέω, όταν λέω φθηνό εννοώ φτηνιάρικο ασχέτος χώρας παραγωγής ή ακόμα και τιμής).

    Κατά τα άλλα η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε δύο προιόντα θα έχει και αντίχτυπο στην ποιότητα. H norbar για παράδειγμα (για να πιάσουμε δυο δυναμόκλειδα του ίδιου κατασκευαστή και όχι δυο διαφορετικών μεταπωλητών) έχει δυο σειρές, την ΤΤι και την profesional. E δε μπορεί αυτά τα δύο να είναι ίδια, όταν έχουν διαφορά στην τιμή!
    Τώρα ποιες απο αυτές τις διαφορές που έχουν αφορούν τον χομπίστα (περιστασιακό χρήστη), είναι άλλο θέμα. Κατά τη γνώμη μου ο χομπίστας υπερκαλύπτεται με την φθηνή σειρά. Θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται να κυνηγάμε πάντα το απολύτως κορυφαίο (υπό προϋποθέσεις φυσικά) αλλά αυτό που καλύπτει τις ανάγκες μας. Τώρα η κύρια ανάγκη μας από ένα όργανο ακριβείας είναι να μετράει σωστά και να το εμπιστευόμαστε.

    Το ότι κάποια στιγμή ένα όργανο ακριβείας θα αποκτήσει απόκλιση είναι το μόνο σίγουρο και εξαρτάται και απ' τη χρήση και απ' την ποιότητα. Όταν διαπιστωθεί ότι ένα δυναμόκλειδο χάνει, φυσικά και διορθώνεται. Δεν το μετράμε για να δούμε ότι χάνει 3% και να ρυθμίσουμε ανάλογα την επιθυμητή ροπή, δεν είναι ζυγαριά να μετράει 10 γραμμάρια λιγότερο ή παχύμετρο που έχει φθαρεί και έχει αποκτήσει απόκλιση 0.1μμ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/11/2016 στις 18:21.
    Sent from me using a computer.

  8. #128
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Κάτι για τις αποκλίσεις των δυναμόκλειδων γιατί πολλοί δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι!

    Τα περισσότερα δυναμόκλειδα της αγοράς έχουν απόκλιση 3%. Κάποια έχουν 2% και κάποια άλλα έχουν 4%. Μεγάλο ρόλο στην τιμή της απόκλισης έχει ο τύπος του δυναμόκλειδου και το εύρος ρύθμισης ροπής. Τα υπόλοιπο οφείλεται στην κατασκευή (αντοχή στις στρεβλώσεις) και στον μηχανισμό.

    Για τον τύπο δε θα πω πολλά ενδεικτικά μόνο θα πω ότι υπάρχουν ηλεκτρονικά, και μηχανικά. Τα μηχανικά είναι σταθερής ροπής (προρυθμισμένης απ' το εργοστάσιο που δεν αλλάζει) και ρυθμιζόμενης ροπής. Και τα δυο μπορεί να είναι ράβδοι (δλδ χωρίς κεφαλή) και αυτά που όλοι ξέρουμε (είτε με καστάνια είτε χωρίς).

    Όταν ένα δυναμόκλειδο έχει απόκλιση 3% αυτό το 3% είναι +3 και -3% και αναφέρεται σε όλη την κλίμακα.

    Πχ. Έχουμε ένα δυναμόκλειδο 40-200.

    Στα 40nm μπορεί να έχει απόκλιση +3% και στα 200nm -3%. Αν το βάλω στα 200νμ λοιπόν και του κάνω 3 μετρήσεις θα μου δώσει 3 νούμερα τα οποία θα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Δλδ δε θα χτυπάει τη μια στα 193 και την άλλη στα 206nm (που είναι το -/+3% του 200). Θα χτυπάει συνέχεια στα 193 με 194nm που είναι το -3% του 200.

    Το δυναμόκλειδο που θα χτυπάει την μία 193 και την άλλη 200τόσο κάνει μόνο για σφυρί.

    Εδώ βλέπουμε δυο δυναμόκλειδα απ' τον ίδιο κατασκευαστή hazet (το πρώτο και το τρίτο). Το πρώτο είναι το ακριβό μοντέλο και το τρίτο είναι το παλιότερο και φθηνότερο. Στο πρώτο δίνει νομίζω +/- 2 ή 3% και στο άλλο +/-4%. Η facom και η gedore δίνουν -/+3%.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2016-11-06 20-00-27.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	372721

    Παλιότερα, ακόμα και οι σοβαροί κατασκευαστές προσπαθούσαν να δώσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος. Σιγά σιγά όμως αυτό εγκαταλείφθηκε προς όφελος της ακρίβειας.
    Το παλιό μου δυναμόκλειδο ήταν ένα gedore 10-100. Οι μετρήσεις που είχε στην πιστοποίηση ήταν στα 20 στα 50 και στα 100νμ δεν ήταν στα 10. Η καινούρια σειρά της gedore είναι 20-100.

    Πολλά κινέζικα λένε ότι είναι 10-110 ή ακόμα και 5-200. Όπως καταλαβαίνετε μια φορά να το βάλεις στα 200, την επόμενη που θα το ρυθμίσεις στα 10 θα χτυπάει ότι γουστάρει. Δεν είναι τυχαίο που μόνο στα φθηνά υπάρχουν αυτές οι κλίμακες.

    Ένα δυναμόκλειδο που στα 40nm έχει 10% απόκλιση και σε όλη την άλλη κλίμακα +/-3% δεν είναι όργανο ακριβείας. Τα περισσότερα φθηνά σε κάποια περιοχή έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση ακόμα και όταν είναι καινούρια. Που χάνει το καθένα μπορεί να μη το ξέρει ούτε αυτός που το κατασκεύασε. Όταν παλιώσουν δεν θέλω να ξέρω τι κάνουν.

    Όταν πάμε το δυναμόκλειδό μας να μας το μετρήσουν καλό είναι να κάνουμε 3 διαφορετικές μετρήσεις σε 3 διαφορετικές περιοχές που θα πιάνουν ολο το εύρος της κλίμακας που μας προσφέρει.

    Όταν αυτό αποκτήσει απόκλιση ή μας πάθει κάποια ζημιά, μπορεί να διορθωθεί ακόμα και χωρίς να σταλεί στον κατασκευαστή. Φυσικά όταν αγοράζουμε δυναμόκλειδο με 20 ή με 30 ευρώ δεν μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία. Αν όμως πληρώσουμε 80αρι και άνω, καλό είναι να γνωρίζουμε τι δυνατότητα υπάρχει στην Ελλάδα. Για παράδειγμα καλά και χρυσά τα hazet αλλά αν χρειαστώ το οτιδήποτε? Να πάρω το προχον που είναι φθηνότερο απ' το hazet αλλά αν χρειαστώ το οτιδήποτε τι κάνω? Το 80αρι που κοστίζει δεν ειναι και λίγο, όταν αρχίσει να χάνει τι θα το κάνω?

    Κάποια φθηνότερα για σύγκριση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2016-11-06 19-58-01.jpg 
Προβολές:	320 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	372720


    *υπήρχαν και κάποια φθηνά που μετρούσαν καλύτερα νομίζω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/11/2016 στις 23:28.
    Sent from me using a computer.

  9. #129
    Τι άποψη έχετε για αυτό εδώ; Πού τα φτιάχνει η Beta ξέρουμε;

  10. #130
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contravener Προβολή μηνύματος
    Τι άποψη έχετε για αυτό εδώ; Πού τα φτιάχνει η Beta ξέρουμε;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	beta2.JPG 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	372866

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	norbar.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	30,9 KB 
ID:	372867

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2821529
    Sent from me using a computer.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    κατι προσφορες σε norbar πηρε το ματι μου..........

  12. #132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    [FONT=arial, sans-serif]Ωραίος!

    [/FONT]Το μικρό η norbar το δίνει 8 - 50 Nm αν δεν κάνω λάθος, ενώ η Beta 8 - 60 Nm. Θεωρείς ότι της Beta δε μπορεί να δουλευτεί στο εύρος 50 - 60 Nm;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κατι προσφορες σε norbar πηρε το ματι μου..........
    Μπορείς να δώσεις πληροφορίες; Πού τις είδες;

  13. #133
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Φίλε έχει πολλά μοντέλα. Να κοιτάς στις σελίδες των κατασκευαστών. Δε θυμάμαι εύρος ρύθμίσεων ούτε ξέρω τι γίνεται μεταξύ beta και norbar. Ειδικά τα καινούρια μοντέλα της norbar δε τα ξέρω καθόλου.

    Edit. . Σίγουρα όμως δε μπορείς να δουλέψεις κανένα δυναμόκλειδο εκτός ρύθμισης.
    Sent from me using a computer.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contravener Προβολή μηνύματος
    [FONT=arial, sans-serif]Ωραίος!

    [/FONT]Το μικρό η norbar το δίνει 8 - 50 Nm αν δεν κάνω λάθος, ενώ η Beta 8 - 60 Nm. Θεωρείς ότι της Beta δε μπορεί να δουλευτεί στο εύρος 50 - 60 Nm;



    Μπορείς να δώσεις πληροφορίες; Πού τις είδες;
    http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-p...t-50-trutorque

  15. #135
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contravener Προβολή μηνύματος

    Το μικρό η norbar το δίνει 8 - 50 Nm αν δεν κάνω λάθος, ενώ η Beta 8 - 60 Nm.
    Τωρα που μπήκα από υπολογιστή, έριξα ματιά από περιέργεια..

    Όπως είπα να κοιτάς σελίδες κατασκευαστών και αντιπροσώπων γιατί έχουν διάφορες σειρές.

    8-60 είναι και της norbar.

    http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-p...0-professional
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/11/2016 στις 18:41.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 9 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF