Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 151

Θέμα: περί συνεργείων...

  1. #121
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Κάποιοι είστε ισοπεδωτικοί και δεν θέλετε να καταλάβετε!

    Χωρίς να λέω ότι κάποια απ' αυτά που περιγράφετε δεν συμβαίνουν.
    Sent from me using a computer.

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    TIP: όσοι πάτε για πλήρες σέρβις τα μοτό σας, ζητείστε ΜΕΤΑ που υποτίθεται έγινε το σέρβις, τις σημειώσεις που έκανε ο μάστορας, με το τι διάκενα μέτρησε, το καπελότα έβγαλε και τι καπελότα έβαλε. Άμα κάνεις βαλβίδες όλα αυτά τα μετράς και τα γράφεις, υποτίθεται. Κι άμα δεν σας κοιτάξει για καμιά 10'' σαν εξωγήινο ο μάστορας, πριν πει κάποια δικαιολογία τύπου ''α κάπου εδώ τόχαμε, το πετάξαμε'' κ.ο.κ. να το στείλετε στον ΣΚΑΙ να το πει ειδήσεις, ''μάστορας ΠΡΑΓΜΑΤΙ έκανε ρύθμιση βαλβίδων''.
    λεω μια φορα στο μαστορα

    -τελικα οι βαλβίδες ηθελαν? (ειχαν ξεφυγει δηλαδη?)
    Πάυση σε φάση τι λέει τωρα αυτος....
    -αααα ναι ηθελαν λίγο

    χαχαχα

  3. #123
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ότι κάτι είναι στραβό στην μοτοαγορά είναι βέβαιο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Για τα λάστιχα αντε να το καταλάβω, ειδικά για τα SS, αλλά οκ και για τα υπολοιπα μεσαίου κυβισμού και άλλης κατηγορίας. Για τα αμορτισέρ δεν ξέρω, τα δικά μου Ohlins μπορεί να είναι φτηνότερα από τη αντιστοιχη 4δα Ohlins για ένα γρήγορο αμάξι των 300-400 ίππων.

    Αλλά το φλας του CBR 70€ και το ένα πλαινό φαιρινγκ 500€; Ένα κομμάτι πλαστικό με λίγο αφρολέξ είναι που βγάζουν σε πρέσα. Να μην πω και για τα αυτοκόλητα που παίζει να τα φτιάχνει παρθένα Γκέισα με το χέρι.

    Δεν έχω τιμές για το πόσο έχουν έξω βέβαια, μπορεί απλά να είναι παγκόσμιο φαινόμενο ότι οι αναβάτες μοτό είμαστε απλά μ@λ@κες και γουστάρουμε να τα δίνουμε για τη κ@υλα μας.
    Απολύτως σωστά όσα λες γιατί οι μηχανές δεν αντιμετωπίζονται ως μέσα μεταφοράς αλλά ως εργαλεία που βγάζουν γούστα και ως τέτοια χρεώνονται τα ανταλλακτικά και οι εργασίες.
    Επίσης σχεδόν όλοι οι κάτοχοι συνεργείων πρέπει να έχουν περάσει από κοινό δάσκαλο σε σχέση με το ύφος που πρέπει να έχουν απέναντι στον πελάτη, έχουν ορκιστεί σίγουρα με βαρύ όρκο να μην λένε σχεδόν ποτέ αλήθεια και να αφήνουν με τις απαντήσεις τους το τοπίο ομιχλώδες και σχετικά με την βλάβη αλλά και σχετικά με το πως αποκαταστάθηκε και με τι υλικά. Κάτι σαν τους γιατρούς που φοβούνται μην τους διαψεύσει η πορεία υγείας του ασθενή και λένε πάντα μισόλογα.
    Άλλο ένα κομμάτι που χρήζει ανάλυσης είναι η παρουσία του πελάτη στον χώρο του συνεργείου. Αν είσαι μάγκας μάστορας και δεν φοβάσαι την ατζαμοσύνη σου δώσε το δικαίωμα στον πελάτη να έχει οπτική επαφή με την μηχανή του. Σωστά δεν πρέπει να μπαίνει ο πελάτης στον χώρο συνεργείου και για την αποφυγή τραυματισμού ή την πρόκληση ζημιάς από μέρους του αλλά θα πρέπει να μπορεί να βλέπει τι και πως γίνεται στο μηχανάκι του. Εδώ βγάζανε την βενζίνη από τα ντεπόζιτα των μηχανών που ήταν μέσα στο συνεργείο και καλά για να πλύνουν καρμπιρατερ, για να μην αγοράσουν οι γύφτοι και θα κολλήσουν να σου αλλάξουν τα μισά λάδια??? Ναι το έχω δει και αυτό, ο μέγκλας ο μάστορης ο πολλά βαρύς ο παντογνώστης άνοιγε την τάπα αποστράγγισης του κάρτερ και αφού άφηνε να αδειάσει η μισή περίπου ποσότητα την ξανα έκλεινε και συμπλήρωνε με φρέσκο λαδάκι. Έτσι χρέωνε 4 λίτρα κι έβαζε 2. Και στον δείκτη ή το τζαμάκι το λάδι ξανθό ξανθό και ο πελάτης ευχαριστημένος και ο μάστορης κερδισμένος. win win κατάσταση.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #124
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σιγά την πυρηνική φυσική.

    Συνήθως τα σέρβις τι περιλαμβάνουν, τα λέει με ένα πινακάκι το ίδιο το owners manual, ούτε καν το service. Αυτό με τις εργασίας στον ένα άξονα, τα χιλιόμετρα στον άλλον, και τις βουλίτσες στις ''συντεταγμένες''.

    Στα ψηφιακά πράγματα, αν εξαιρέσουμε κάτι Ducati με κλειστά διαγνωστικά, τα περισσότερα άλλα διαβάζονται με τον ένα ή άλλον τρόπο και από τον ερασιτέχνη.

    Στην τελική όσο σημασία να έχει το εξειδικευμένο διαγνωστικό (γιατί αυτό έχει ο εξουσιοδοτημένος που δεν έχει ο μη-εξουσιοδοτημένος ή ο ερασιτέχνης) δεν είναι το παν, δεν είναι καν σημαντικό στο σύνολο εργασιών της συντήρησης.
    Καλή τύχη.

  5. #125
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Για να πας σε μη εξουσιοδοτημένο όντας εντός εγγύησης και να μη την χάσεις, πρέπει να είσαι πολύ διαβασμένος σχετικά με το τι απαιτεί η συντήρηση του οχήματός σου. Σωστος,αλλα τι παραπανω να θελει απο αυτα που γραφουν τα service manual;

  6. #126
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Η διαφορές τιμών στα σέρβις και τα ανταλλακτικά πάντως μεταξύ μοτο και αυτοκινήτων είναι εξωφρενικές (με κατά πολύ υψηλότερες των μοτο).
    Προσφατα ειχα αυτη τη συζητηση και δυστυχως ειναι σχεδον αστεια η διαφορα,σε σημειο να σκεφτεσαι και τελικα να καταληγεις οτι μας θεωρουν επιεικως αφελεις...

  7. #127
    ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΑΣΑΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ.......




    Και επειδή έχω και ένα φόβο......μη βγω εκτός θα γράψω πως βλέπω εγώ εδώ και 40 χρόνια
    τα συνεργεία ΜΟΤΟ.
    Θυμάμαι από το 70-80 ακόμα,κάθε φορά που πηγαίναμε στο συνεργείο ήταν σαν να μπαίναμε
    στο άβατο του μάγκα που θα μας έπιανε τον κώλο..!!
    Ύφος 100 καρδιναλίων,στυλάκι αυθεντίας,μαγκιά ατελείωτη και πλερουά ΤΣΕΚΟΥΡΙ..!!
    Είχες μηχανάκι..?? Σε έσκιζαν,δούλευες ένα μήνα για να αλλάξεις τακάκια και λάδια.
    Τα μηχανάκια με τον καιρό εξελισσόταν ,ή τεχνολογία έμπαινε επάνω στις μοτό,ΑΛΛΑ
    τα συνεργεία πάλευαν για χρόνια με δύο κλειδιά και το ΑΥΤΙ του μάστορα..!!
    Το τι πατάτες έχω ζήσει........ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.
    Απλά παίρναμε Τζαπάν και παρακαλούσαμε να μη χρειαστεί τίποτε.
    Από εκεί μου έμεινε και το κουσούρι με τα Τζαπάν............
    Άνοιγες για ρύθμιση βαλβίδες..?? Ήταν σαν μεταμόσχευση καρδιάς τουλάχιστον..!!
    Οι μηχανόβιοι τον καιρό εκείνο καλώς ή κακώς και γενικά όλο το συνάφι ΕΙΧΕ ΚΑΚΟ ΟΝΟΜΑ.
    Κυκλοφορούσαμε και μας έδειχναν με το δάχτυλο,αλήτες μας ανέβαζαν ,αλήτες μας κατέβαζαν.
    Θα μπορούσαν λοιπόν και οι χώροι όπου τις έφτιαχναν να χαρακτηριστούν διαφορετικά..??
    Άρπα κόλα σύστημα παντού.
    Εξουσιοδοτημένα..?? Τι είναι αυτό..?? Καουμπόικα πράγματα.Ότι νάναι γενικά..!!
    Αυτή τη δόξα του παρελθόντος λοιπόν και αυτή την αίγλη με κάποιον τρόπο φρόντισε ο χώρος
    του συνεργείου να την μεταφέρει και να την προσαρμόσει στις σημερινές συνθήκες βέβαια
    οι οποίες είναι πολύ διαφορετικές.
    Το μηχανάκι κάποτε ήταν ΓΚΑΥΛΑ και μόνον αυτό,γιαυτό την ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ..!!
    Σήμερα είναι τα πάντα και προπαντός εργαλείο,εξισώθηκε πλέον με το αυτοκίνητο σε ότι αφορά
    την ευχρηστία ,σαν μέσο κυκλοφορίας,μεταφοράς, κ.λ.π.
    Παρόλα αυτά είναι ένας εύκολος τρόπος ,ΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΑΝΕ κάποιοι επιτήδειοι.
    Άλλο λοιπόν βάζω λάδι που έχει περισσότερες απαιτήσεις το μοτέρ μιας μοτό με 2-3 ευρώ παραπάνω το λίτρο
    και άλλο ξεβιδώνω δυό βίδες για να αλλάξω τακάκια στα φρένα και ζητάω τα διπλά ή τριπλά από
    ότι σε ένα αυτοκίνητο.
    ΚΕΚΤΗΜΕΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ από το παρελθόν..??
    Εύκολος τρόπος για κονόμα..??
    Νεανικό κοινό που απευθύνονται και το θεωρούν πιο εύκολο στο χώσιμο..??
    Θεωρούν ότι είναι ακόμα οι Μπάρναρντ...που κάνουν επεμβάσεις ανοιχτής καρδιάς..??
    Από προσωπική εμπειρία 40 χρόνων θεωρώ πως ΜΑΣΤΟΡΙΑ με κεφαλαίο στην πόλη μου
    τη Θεσσαλονίκη.........ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ...!!
    Οι μοτό έχουν απαιτήσεις πολύ μεγάλες σήμερα και οι μηχανικοί πρέπει να παρακολουθούν από κοντά.
    Όλοι ξέρουν να αλλάζουν λάδια φίλτρα και τακάκια,αν και έχω δει τέρατα και σημεία,
    ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ..??
    Όσο για τα εξουσιοδοτημένα ή μη δεν υπάρχει κανόνας.
    Το ότι οι εξουσιοδοτημένοι διαθέτουν διαγνωστικά κ.λ.π.εργαλεία,είναι ένα παραμύθι.
    Η αγορά είναι γεμάτη από ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ πλέον,με το κιλό τα βρίσκει αυτός που ενδιαφέρεται.
    Η πρόταση μου είναι ,εφόσον στα εξουσιοδοτημένα ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να μας πιάνουν τον κώλο,
    όπως για παράδειγμα έδωσα εγώ 45 ευρώ για αλλαγή λαδιών σε ΠΑΠΙ παρακαλώ,ονόματα δε λέμε,
    και όταν είπα τι είναι αυτό ρε παιδιά, μου απάντησαν ότι μου τέντωσαν και την αλυσίδα,
    ένα κόστος δηλαδή ΑΝΤΕ 7-8 ΕΥΡΩ που ας έλεγαν 15-20,
    να μένουμε στα εξουσιοδοτημένα όσο υπάρχει η ΕΓΓΥΗΣΗ και μετά αριβεντέρτσι.....ας βρούμε
    έναν καλό μάστορα εφόσον συνεχίζεται αυτή η πολιτική από μέρους τους.
    Τώρα να ψάχνομαι με Πανευρωπαικές εγγύησεις κ.λ.π.και να με τρέχουν.....άστο..!!
    Ένας τρόπος να μας τα παίρνουν είναι το να βασίζονται στην ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ μας.
    Στο ΑΝ θα πάθει ,τι ΘΑ πάθει κ.λ.π
    Είδαμε όμως τις αντιδράσεις των εταιριών σε σοβαρές περιπτώσεις.....
    Πόσες φορές ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΚΛΕΦΤΙΚΑ...??
    Οπότε και εκεί κρίνετε και αποφασίζετε μόνοι σας ,εάν θα πάτε να δώσετε τα παραπάνω
    χρήματα για τα 2 χρόνια της εγγύησης.
    Νομίζω ότι ΑΞΙΖΕΙ,σε δύο χρόνια που κρατάει η εγγύηση πόσα θα σας φορτώσουν επιπλέον..??
    Σκεφτείτε ότι υπάρχει και το μετά,κάποιες ανακλήσεις κ.λ.π.που αν δεν πας από την αρχή
    μετά ίσως έχεις πρόβλημα.
    Παζάρια λοιπόν τα 2 πρώτα χρόνια και επάνω από το κεφάλι τους ώστε να φτιάχνουν αυτά που
    πρέπει και όχι αυτά που γουστάρουν,αυτά που γράφει το μάνουαλ δηλαδή.
    Μην τρώτε χόρτο με το παραμύθι το γνωστό ,ότι εμείς αυτά προτείνουμε λες και η Ελλάδα
    έχει συνθήκες Σαχάρας...!!
    ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,αλλαγή λαδιών στα ...........όσα,φίλτρο τόσα,
    οι κατασκευαστές δεν είναι μαλάκ......αυτοί που ψάχνονται για περιττά σέρβις
    θέλουν να πουλάνε βασιζόμενοι στην άγνοια μας την ανασφάλεια μας και τη λαχτάρα μας
    στο να κάνουμε το καλύτερο για τη μοτό μας...!!!
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 21/01/2017 στις 06:59.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.533
    αναφερθηκε και ποιο πανω..........
    αν ψαξεις και βρεις τον καλυτερο μαστορα, τον πιο ευγενικο, συνεργασιμο, γνωστη, φθηνο κλπ και τον εμπιστευτεις και τον συστησεις κιολας την τριτη φορα που θα πας θα στη φορεσει
    ειναι νομος.....
    γιατι δεν υπαρχει παιδεια
    οι απαιτησεις σε προσοντα για να ανοιξει καποιος συνεργειο ειναι ελαχιστες και οι σχολες μηχανικων μοτο ανυπαρκτες
    οι πιο πολλοι ειναι εμπειρικοι και ως βοηθοι μαθαινουν κυριως πως θα κοροιδεψουν τον πελατη
    νομιζω πως στα αυτοκινητα που ο κυκλος ειναι πολυ μεγαλυτερος τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα

  9. #129
    ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..??





    Κάθε 2 φορές να αλλάζω μάστορα..??
    Συμφωνώ στα υπόλοιπα,εξάλλου αυτό περιγράφω.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..??




    Κάθε 2 φορές να αλλάζω μάστορα..??
    Όχι ρε καμάρι ,απλώς θα βοηθούσε μετά από 40 χρόνια να άλλαζες μόνος σου λάδια και να τέντωνες την αλυσίδα.
    Τουλάχιστον στο παπί.

  11. #131
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Αναλώσιμα συγκεκριμένων προδιαγραφών π.χ.

  12. #132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οι πιο πολλοι ειναι εμπειρικοι και ως βοηθοι μαθαινουν κυριως πως θα κοροιδεψουν τον πελατη
    Τεράστιο κορόιδο ο Burges...

    http://www.motorcyclenews.com/news/2...ssis-mechanic/

  13. #133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε καμάρι ,απλώς θα βοηθούσε μετά από 40 χρόνια να άλλαζες μόνος σου λάδια και να τέντωνες την αλυσίδα.
    Τουλάχιστον στο παπί.


    ΦΙΛΕ........ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ






    Μη μπερδεύεσαι,το αν έχω τη διάθεση να αλλάξω μόνος μου λάδια τώρα στα 61 πλέον
    είναι το ζητούμενο.Και όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ έχω..!!
    Το αν μπορώ..?? Ποιος δεν θα μπορούσε μετά από 40+ χρόνια στις μοτό..??
    Ούτε εγώ είμαι το ζητούμενο στην κουβέντα μας.
    Το ότι κάποτε που είχα το μεράκι ρύθμιζα μέχρι και βαλβίδες μόνος μου δεν είναι λύση.
    Φιλεράκι ,άνω νεκρό σημείο κ.λ.π.
    Τώρα φυσιολογικό δεν είναι..??.Τα βαρέθηκα,αλλά όλοι αυτοί οι ιδιοκτήτες μοτό εκεί έξω
    ούτε εργαλεία έχουν,ούτε ράμπες έχουν,ούτε τη γνώση έχουν,ούτε αυλές έχουν να αλλάζουν λάδια.
    Αυτά που έγραψα λοιπόν δεν αφορούν εμένα προσωπικά αλλά όλους όσους
    έχουν στην κατοχή τους μοτό.Και η λύση σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στο φτιάχτο μόνος σου...!!!
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 21/01/2017 στις 19:59.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αναλώσιμα συγκεκριμένων προδιαγραφών π.χ.
    Ειδικά τα αναλώσιμα τα βρίσκεις και απο τους κατασκευαστές τους
    πολύ φτηνότερα ή πολύ καλύτερα αν θέλεις.

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος

    Δεν υπάρχουν. Μετανάστευσαν και αυτοί...
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περι συνεργειων ο λογος...
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2011, 18:43
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF