Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 207

Θέμα: Πως επιλέγεις μοτοσυκλέτα αν

  1. #121
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    θελουμε overdose τσεπη για να μπουμε στον αιωνα μας.
    Καλημερα φιλε μου! Αααχ για γελια και για κλάματα είμαστε, γι'αυτό το εριξα λιγο στο black humor, περαν την πλακα δεν βλεπω κανενα λογο να εχει καποιος στη κατοχη του(εκτος αν του μεινε κληρονομια απτο περασμενο αιωνα) ενα τετοιο μηχανακι καθως ολα τα κριτήρια κατ εμέ ειναι στο αρνητικό υπόβαθρο, οδηγικη αξιοπιστια, τεχνολογικη εξελιξη, ομορφια... Εκτος αυτου πρεπει να ξεπερασουμε τελειως επιτελους την παθογένεια που ειχαμε ως ελληναράδες του "ποιος την εχει μεγαλυτερη" Σε κυβικά και να κοιταξουμε λιγο αντικειμενικα τις αναγκες μας, να συμβιβαστουμε με την τσεπη μας ουτος ωστε να έχουμε και καποια καταναλωτικη συνείδηση! Αυτα πολυ φιλικά απο μενα και παλι την καλημέρα μου.

  2. #122
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.509
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Καλημερα φιλε μου! Αααχ για γελια και για κλάματα είμαστε, γι'αυτό το εριξα λιγο στο black humor, περαν την πλακα δεν βλεπω κανενα λογο να εχει καποιος στη κατοχη του(εκτος αν του μεινε κληρονομια απτο περασμενο αιωνα) ενα τετοιο μηχανακι καθως ολα τα κριτήρια κατ εμέ ειναι στο αρνητικό υπόβαθρο, οδηγικη αξιοπιστια, τεχνολογικη εξελιξη, ομορφια... Εκτος αυτου πρεπει να ξεπερασουμε τελειως επιτελους την παθογένεια που ειχαμε ως ελληναράδες του "ποιος την εχει μεγαλυτερη" Σε κυβικά και να κοιταξουμε λιγο αντικειμενικα τις αναγκες μας, να συμβιβαστουμε με την τσεπη μας ουτος ωστε να έχουμε και καποια καταναλωτικη συνείδηση! Αυτα πολυ φιλικά απο μενα και παλι την καλημέρα μου.
    δεν είναι για όλους όλα φίλτατε, άλλοι τα εκτιμούν σα μηχανές του χρόνου άλλοι τα προσπερνάνε αδιάφορα

    η ομορφιά που ανέφερες ειδικά είναι εντελώς υποκειμενική, υπάρχουν πολλοί εν αντιθέσει που δεν τους αρέσουν αισθητικά κανένα νέο μηχανάκι που κατασκευαστηκε απο το 2000 και μετά. Δε χωράει επιχειρηματολογία στο "γούστο"
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #123
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.509
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Doctor με εκπλησεις ευχάριστα με τις επιλογές σου. Μετά το ZR7 πηγές σε cbf 1000?
    Ταξιδιάρα ψυχή φίλε, τις μηχανές τις ήθελα για ταξίδι μακρινό και αφού έκανα σχεδόν όλη την ελλάδα και ένα γύρο κλασσικής ιταλίας με το zr7, πήγα στο cbf1000 για τα ευρωπαικά ταξίδια. Το zr7 θα μπορούσα να το έχω ακόμη άθραυστο μοτέρ σχεδιασμένο για χαμηλομεσαίες καθαρά βολτάδικο.
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    576
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Καλημερα φιλε μου! Αααχ για γελια και για κλάματα είμαστε, γι'αυτό το εριξα λιγο στο black humor, περαν την πλακα δεν βλεπω κανενα λογο να εχει καποιος στη κατοχη του(εκτος αν του μεινε κληρονομια απτο περασμενο αιωνα) ενα τετοιο μηχανακι καθως ολα τα κριτήρια κατ εμέ ειναι στο αρνητικό υπόβαθρο, οδηγικη αξιοπιστια, τεχνολογικη εξελιξη, ομορφια... Εκτος αυτου πρεπει να ξεπερασουμε τελειως επιτελους την παθογένεια που ειχαμε ως ελληναράδες του "ποιος την εχει μεγαλυτερη" Σε κυβικά και να κοιταξουμε λιγο αντικειμενικα τις αναγκες μας, να συμβιβαστουμε με την τσεπη μας ουτος ωστε να έχουμε και καποια καταναλωτικη συνείδηση! Αυτα πολυ φιλικά απο μενα και παλι την καλημέρα μου.
    Καλημέρα φίλε μου. Έχεις εν μέρη δίκαιο. Πιθανότατα να υπάρχουν ακόμα και σκούτερ αυτήν την στιγμή που ταξιδεύουν στα 100 με 140 καλυτερα αυτήν την στιγμή από τις μηχανές που προαναφερθηκαν και με ένα σωρό ηλεκτρονικά βοηθήματα που τα κάνουν πολύ ασφαλέστερα. Αλλά ακόμα αυτες οι γριές έχουν κάποια πλεονεκτήματα Πχ την παρατάω στον δρόμο με μια κουκούλα και δεν την πείραζε κάνεις, μου πέφτει κάτω και δεν πληρώνω τίποτα, είναι μεγάλες δικυκλες πλατφόρμες που μπορείς να κουβαλήσεις 140-160 λίτρα πράγματα + συνεπιβάτη, είναι κλασσικές δηλαδή ξεχωρίζεις από όλη την σημερινή αισθητική που κουράζει τα μάτια και άλλα τέτοια...

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    οι μοτοσυκλετες που αναφερθηκαν παραπανω σιγουρα ειναι τεχνολογικα ξεπερασμενες
    ανηκουν ομως σε μια εποχη διαφορετικης νοοτροπιας κατασκευης και καποιοι παλαιοι σαν εμενα τις βλεπουν με αλλο ματι
    ειδικα οταν ειναι πλεον στο 1/4 της τιμης σε σχεση με αντιστοιχες σημερινες που ειναι περισσοτερο σμαρτφον παρα μοτοσυκλετες
    εμενα προσωπικα με τραβαει η λιτη σχεδιαση ο Ι4 και τα στρογγυλα αναλογικα οργανα πραγματα που σημερα δεν βρισκεις στην αγορα

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    Ωραίο θέμα!

    Όσοι είμαστε από 35-40 και πάνω έχουμε ένα δέσιμο με αυτά τα παλιότερα μηχανάκια. Και εμένα μου αρέσουν αυτά που έχουν προταθεί πιο πάνω, το πρόβλημα κατ' εμέ είναι στο ότι καμιά φορά η ανάμνηση κρατάει μόνο τα καλά και αν σήμερα καβαλούσες ένα μηχανάκι 20ετίας μπορεί και να ξενέρωνες (ειδικά αν στο μεταξύ είχες και νεότερα μοντέλα).
    Δεν ξέρω επίσης τι γίνεται με τα ανταλλακτικά, ειπώθηκε πιο πάνω ότι αν πέσεις χέστηκες. Ιαπωνεζικό ανταλλακτικό 20ετιας+ παίζει να είναι φθηνό??? Και σαν μτχ θα υπάρχουν και αν ναι, σε τι κατάσταση - και τιμή?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #127
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οι μοτοσυκλετες που αναφερθηκαν παραπανω σιγουρα ειναι τεχνολογικα ξεπερασμενες
    ανηκουν ομως σε μια εποχη διαφορετικης νοοτροπιας κατασκευης και καποιοι παλαιοι σαν εμενα τις βλεπουν με αλλο ματι
    ειδικα οταν ειναι πλεον στο 1/4 της τιμης σε σχεση με αντιστοιχες σημερινες που ειναι περισσοτερο σμαρτφον παρα μοτοσυκλετες
    εμενα προσωπικα με τραβαει η λιτη σχεδιαση ο Ι4 και τα στρογγυλα αναλογικα οργανα πραγματα που σημερα δεν βρισκεις στην αγορα
    Θα αναφερω ενα ανριπροσωπευτικο παραδειγμα αξιοπιστιας-τιμης-λειτουργικοτητας και οτι αλλο συνεπαγεται στον ορο δικυκλο° μιας μοτοσυκλετας που για μενα ειναι ο σημαιοφορος για τους ελληνικους δρομους τον ελληνα αναβατη την τσεπη του και γενικα τις αναγκες του και θα ηθελα να μου αναφερθει 1 λογος που θα το προσπερνουσα και θα πηγαινα σε ενα 20ετιας, ο λογοσ για το kawasaki versys 300 x στα 5290 κουτα του 2017! Το θεμα ειναι μπορει ο ελληνας να ξεπερασει την παθογενεια των πολλων κυβικων των προηγουμενων χρονων και να παει σε κατι που τελικα μπορει να το "ταισει"- συντηρήσει να πληρωσει τελοι να το παει μια βολτα με αξιοπρεπεια χωρις να μπενει στο δίλημμα τσιγαρα η βενζίνη;βεβαια οπως αναφέρατε ποιο πανω περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα καλα ειναι οι συζητήσεις να γινοντε με αντικειμενικοτητα και οχι με ενα wannabe που λενε και τα αμερικανακια

  8. #128
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.495
    Εγώ πριν λίγο καιρό για μοτο ~25 ετών έδωσα ~40ε για συνεμπλόκ πίσω τροχού από την Yamaha Ολλανδίας,δεν υπήρχε εδώ.Μπορούσα να γλιτώσω μερικά ευρό αν δεν ζητούσα αεροπορική μεταφορά -άρα πιο σύντομη.
    Κατά τα άλλα ενοχλούμε κανέναν Κύριοι ;
    when life gets complicated... i ride.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ωραίο θέμα!

    Όσοι είμαστε από 35-40 και πάνω έχουμε ένα δέσιμο με αυτά τα παλιότερα μηχανάκια. Και εμένα μου αρέσουν αυτά που έχουν προταθεί πιο πάνω, το πρόβλημα κατ' εμέ είναι στο ότι καμιά φορά η ανάμνηση κρατάει μόνο τα καλά και αν σήμερα καβαλούσες ένα μηχανάκι 20ετίας μπορεί και να ξενέρωνες (ειδικά αν στο μεταξύ είχες και νεότερα μοντέλα).
    Δεν ξέρω επίσης τι γίνεται με τα ανταλλακτικά, ειπώθηκε πιο πάνω ότι αν πέσεις χέστηκες. Ιαπωνεζικό ανταλλακτικό 20ετιας+ παίζει να είναι φθηνό??? Και σαν μτχ θα υπάρχουν και αν ναι, σε τι κατάσταση - και τιμή?
    To παραπανω XJ900 DIVERSION επειδη ηθελα να το αγορασω -πριν αυξησει την τιμη του απο 2900 σε 3500 που το εχει τωρα-και το εψαξα σε ανταλλακτικα εχει καλυψη 99%.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #130
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    ... το πρόβλημα κατ' εμέ είναι στο ότι καμιά φορά η ανάμνηση κρατάει μόνο τα καλά και αν σήμερα καβαλούσες ένα μηχανάκι 20ετίας μπορεί και να ξενέρωνες (ειδικά αν στο μεταξύ είχες και νεότερα μοντέλα).
    ...
    Κρατάω ένα απόσπασμα από το μήνυμά σου, διότι το θεωρώ ως το πιο σημαντικό. Οι αναμνήσεις είναι ωραιοποιημένες, αφού έτσι λειτουργεί η μνήμη.

    Ως αντίλογο θα πω μόνο ότι τα νεανικά όνειρα έχουν αξία, που δεν δικαιολογείται με ορθολογιστικά κριτήρια. Οπότε καταλαβαίνω γιατί μερικοί έχουν πάθος για ορισμένες μοτοσυκλέτες που είναι ξεπερασμένες τεχνολογικά και έχουν δυσκολίες στη συντήρηση. Σου καρφώθηκε σε κάποια ηλικία ως ιδανική, δεν την πήρες τότε, έμεινε το πάθος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #131
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.495
    Γιατί να ξενερώσεις με ένα παλαιότερης τεχνολογίας/γενιάς;
    Νομίζω πως κάποιος με τόσα χρόνια εμπειρίας πάει συνειδητοποιημένος σε μια τέτοια αγορά.Και μην ακούσω παρακαλώ ''μα δεν έχουν φρένα.αμορτισερ.καίνε πολύ.στο επαρχιακό στροφιλίκι θα μείνεις πίσω.''
    Δεν τα έχει ανάγκη πολύς κόσμος αυτά,στην απέναντι πλευρά του ωκεανού έχει εκ. αναβάτες που οδηγούν ακριβώς τέτοιες μηχανές.
    Προσωπικά χαμογελάω όταν διαβάζω ότι π.χ το tracer ''δεν έχει αναρτήσεις'' ή κάτι παρόμοιο
    Δυσκολίες στην συντήρηση ;;;;
    when life gets complicated... i ride.

  12. #132
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.138
    Να το γυρίσω για λίγο στα καινούργια.. Θα μπορούσε και το Ninja 650 να είναι μια εναλλακτική, υπάρχουν δύο μοντέλα στοκ του '18 στην επαρχία. 7.200 το ένα και 7.300 το άλλο..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18EX650K_44SGY1DRS2CG_A.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	423522

  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    576
    Το βρίσκεις και με 7. Απορίπτεται λόγω προχειροτητας της σχεδίασης. Δεν είναι ούτε χρηστικό, ούτε σπορ. Καλύτερα το sv από αυτό (που και αυτό έχει φάει κάρτα)

  14. #134
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ούτε χρηστικό, ούτε σπορ.
    Όντως ισχύει..

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    576
    Το sv τουλάχιστον είναι απολαυστικό. Κάτι που εδώ δεν ισχύει.

Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2015, 15:36
  2. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 10:56
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 23:05
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF