Σελίδα 90 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 40808586878889909192939495100140 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.336 έως 1.350 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1336
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Καλησπέρα, δυο ερωτησεις:

    Α. Το Wera Tool Check Plus το χτυπάμε? https://www.louis.de/en/artikel/wera...umber=10002726 Χρήση για "φορητό λίγο απ' όλα" το link είναι απλά ενδεικτικό, αν υπάρχει και Ελλάδα σε λογική τιμή θα το προτιμούσα.

    Β. PB Swiss ψωνίζω από το www.werk10.com και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την εξυπηρέτηση αλλά και από χρήση lifetime warranty που έχει χρειαστεί να κάνω σε κάτι bits E6. Η ερώτηση είναι αν ο Παγκάκης http://www.pangakis.gr/ που αναφέρεται στην σελίδα σαν distributor της PB Swiss φέρνει τίποτα ή όχι γιατί δεν τα βρίσκω πουθενά στην ελληνική αγορά.

  2. #1337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_Strom Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, δυο ερωτησεις:

    Α. Το Wera Tool Check Plus το χτυπάμε? https://www.louis.de/en/artikel/wera...umber=10002726 Χρήση για "φορητό λίγο απ' όλα" το link είναι απλά ενδεικτικό, αν υπάρχει και Ελλάδα σε λογική τιμή θα το προτιμούσα.

    Β. PB Swiss ψωνίζω από το www.werk10.com και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την εξυπηρέτηση αλλά και από χρήση lifetime warranty που έχει χρειαστεί να κάνω σε κάτι bits E6. Η ερώτηση είναι αν ο Παγκάκης http://www.pangakis.gr/ που αναφέρεται στην σελίδα σαν distributor της PB Swiss φέρνει τίποτα ή όχι γιατί δεν τα βρίσκω πουθενά στην ελληνική αγορά.
    Για Wera ρώτα στο Κολλέρη μήπως το έχει.

    Στο Παγκάκη είχα πάει πριν χρόνια ψάχνοντας και γω τα PB Swiss. Από αυτόν ψωνίζαμε από τη παλιά μου δουλειά PB Swiss, Holex, και γενικά όλα τα εργαλεία που δουλεύει η Hoffmann.
    Δυστυχώς δεν έχει φυσικό μαγαζί, πουλάει κυρίως χονδρική. Όμως οι κοπέλες που ήταν εκεί ήταν ευγενέστατες και μου είπαν ότι βλέπω στο στο κατάλογο μπορούν να μου το φέρουν. Αλλά ήταν μεγαλύτερο μπλέξιμο από το να τα παραγγείλω από έξω.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #1338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Μιά απλή-χαζή ερώτηση αλλά .... Γιατί σε συλλογές από καρυδάκια και κλειδιά βλέπω όλο και συχνότερα το 23 mm; Είναι και αυτό το νούμερο σαν το 18mm που παλαιότερα δεν είχε πουθενά και τώρα το συναντούμε συχνότερα; Ή απλά για να γεμίζει με νούμερα η εκάστοτε συλλογή; Ένα παράδειγμα είναι η συλλογή από γερμανοπολύγωνα της Gedore που είναι στον Magic 2016-2017. Μετά το 22mm εγώ θυμάμαι ότι πηγαίναμε πάντα 24-27-30-32 κτλ

  4. #1339
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Για Wera ρώτα στο Κολλέρη μήπως το έχει.

    Στο Παγκάκη είχα πάει πριν χρόνια ψάχνοντας και γω τα PB Swiss. Από αυτόν ψωνίζαμε από τη παλιά μου δουλειά PB Swiss, Holex, και γενικά όλα τα εργαλεία που δουλεύει η Hoffmann.
    Δυστυχώς δεν έχει φυσικό μαγαζί, πουλάει κυρίως χονδρική. Όμως οι κοπέλες που ήταν εκεί ήταν ευγενέστατες και μου είπαν ότι βλέπω στο στο κατάλογο μπορούν να μου το φέρουν. Αλλά ήταν μεγαλύτερο μπλέξιμο από το να τα παραγγείλω από έξω.
    Thanks, πηρα τηλεφωνο Κολλερη και το εχει. Η τιμη δεν με ξετρελανε αλλα Ok.

    Για τον Παγκακη οπως το ειχα φανταστει, τωρα πως τον θεωρει η PB Swiss distributor χωρις stock και χωρις μεταπωληση σε καταστηματα δεν μπορω να το καταλαβω.

  5. #1340
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Μιά απλή-χαζή ερώτηση αλλά .... Γιατί σε συλλογές από καρυδάκια και κλειδιά βλέπω όλο και συχνότερα το 23 mm; Είναι και αυτό το νούμερο σαν το 18mm που παλαιότερα δεν είχε πουθενά και τώρα το συναντούμε συχνότερα; Ή απλά για να γεμίζει με νούμερα η εκάστοτε συλλογή; Ένα παράδειγμα είναι η συλλογή από γερμανοπολύγωνα της Gedore που είναι στον Magic 2016-2017. Μετά το 22mm εγώ θυμάμαι ότι πηγαίναμε πάντα 24-27-30-32 κτλ
    Θα μου πει κανεις που χρειαζόμαστε 23mm κλειδί ή καρυδάκι????

  6. #1341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Θα μου πει κανεις που χρειαζόμαστε 23mm κλειδί ή καρυδάκι????
    Αν μας ποστάρεις καμιά συλλογή με 23 καρυδάκι, θα σου πούμε, αλλιώς....

    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #1342
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν μας ποστάρεις καμιά συλλογή με 23 καρυδάκι, θα σου πούμε, αλλιώς....

    http://www.unior-bike.com/cgi-bin/cm...780&prod=21346

  8. #1343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    UNIOR; Εδώ έχει το 20 αυτή η συλλογή, το 23 σε πείραξε; Το 23 μπορεί να το δουλέψεις και σε τίποτα υδραυλικά, το 20 πουθενά.

    Κάποια στιγμή είχαμε κάνει αυτή τη κουβέντα με το Daz, όταν πήρα τα τελευταία Hazet κλειδιά, λέγοντάς μου ότι τσάμπα παίρνω το 20 και το 23, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν δημόσια η κουβέντα ή με πμ.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #1344
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    23 καρυδάκι μπορεί να υπάρχει στα μπουλόνια ημιφορτηγών, στις δαγκάνες φορτηγών, σε ταπες λαδιών και γενικά σε μέρη που σπάνια θα έχει πρόσβαση κάποιος που δεν δουλεύει σε αυτοκίνητα και μάλιστα σε διαφορετικά μοντέλα.
    20αρι μπορεί να βρεις σε τάπες λαδιών αμερικάνικων αυτοκινήτων αλλά και πάλι πολύ σπάνια.

    Η πιθανότερη χρήση και για τα δύο είναι να γεμίζουν τις θέσεις στις θήκες και να κοπανάμε ρουλεμάν.
    Γερμανοπολύγωνα δε θα σου χρειαστούν πουθενά εκτός ίσως από τίποτα υδραυλικά το 23, αλλά υπάρχουν και τα γαλλικά.
    Sent from me using a computer.

  10. #1345
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν μας ποστάρεις καμιά συλλογή με 23 καρυδάκι, θα σου πούμε, αλλιώς....

    https://www.mabeo-direct.com/A-25684...-pans-s.430adp πάρε μία από μένα

    Υ.Γ βασικά αυτή είναι η δικιά μου

  11. #1346
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    UNIOR; Εδώ έχει το 20 αυτή η συλλογή, το 23 σε πείραξε; Το 23 μπορεί να το δουλέψεις και σε τίποτα υδραυλικά, το 20 πουθενά.

    Κάποια στιγμή είχαμε κάνει αυτή τη κουβέντα με το Daz, όταν πήρα τα τελευταία Hazet κλειδιά, λέγοντάς μου ότι τσάμπα παίρνω το 20 και το 23, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν δημόσια η κουβέντα ή με πμ.
    Δεν κοιτάω τα Unior, απλά αυτήν την συλλογή είχα πρόχειρη. Και στοις κασετίνες της σειράς 900 της Hazet έχει όπως είπες το 23. Αναρωτιέμαι απλά γιατί πρέπει να πληρώνουμε για συλλογές και να παίρνουμε πραγματα που δεν χρειαζόμαστε. Κοίταζα και την σειρά της Gedore από Magic 2016-17 σε γερμανοπολύγωνα και έχει 20,23. Κάνα 15-20αρι ισως και παραπάνω ευρώ για νούμερα που δεν έχω συναντήσει ποτέ.

  12. #1347
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    23 καρυδάκι μπορεί να υπάρχει στα μπουλόνια ημιφορτηγών, στις δαγκάνες φορτηγών, σε ταπες λαδιών και γενικά σε μέρη που σπάνια θα έχει πρόσβαση κάποιος που δεν δουλεύει σε αυτοκίνητα και μάλιστα σε διαφορετικά μοντέλα.
    20αρι μπορεί να βρεις σε τάπες λαδιών αμερικάνικων αυτοκινήτων αλλά και πάλι πολύ σπάνια.

    Η πιθανότερη χρήση και για τα δύο είναι να γεμίζουν τις θέσεις στις θήκες και να κοπανάμε ρουλεμάν.
    Γερμανοπολύγωνα δε θα σου χρειαστούν πουθενά εκτός ίσως από τίποτα υδραυλικά το 23, αλλά υπάρχουν και τα γαλλικά.
    Δες αυτά από πάνω που έγραψα στον Αχιλλέα. Όσο για καρυδάκι 20, μάλλον είναι 20,8 δηλαδή 13/16" αυτό που θα χρειαζόμαστε.

  13. #1348
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    To 20 δε δουλεύει σε 20.8 ή 13/16.

    Όπως στο έγραψα, 20μμ τάπα έχουν! Το 21 είναι αρκετά κοινό νούμερο.
    Στις τάπες έβαζαν συχνά σπάνια νούμερα, τώρα τα εργαλεία που χρειάζονται δεν είναι κοινά εργαλεία αλλά σπεσιαλ όπως πολύσφινο με τρύπα κ.α.

    Με τις συλλογές πάντα παίρνεις εργαλεία που δε χρειάζεσαι. Επίσης μπορεί να λείπουν εργαλεία που χρειάζεσαι. Για το 23 πρέπει να κοιτάξεις αν ανήκει σε κάποιο στανταρντ. Ο τρόπος που βγάζουν τις συλλογές είναι με βάση τα νούμερα που προβλέπονται σε κάποιο στανταρντ ή προσπαθούν να συνδυάσουν τα πιο κοινά στανταρντ. (din-iso-ansi).

    Οι συλλογές μπορεί να απευθύνονται και σε τομείς της βιομηχανίας που δεν ξέρουμε τι απαιτήσεις έχουν.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/09/2016 στις 12:00.
    Sent from me using a computer.

  14. #1349
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_Strom Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, δυο ερωτησεις:

    Α. Το Wera Tool Check Plus το χτυπάμε? https://www.louis.de/en/artikel/wera...umber=10002726 Χρήση για "φορητό λίγο απ' όλα" το link είναι απλά ενδεικτικό, αν υπάρχει και Ελλάδα σε λογική τιμή θα το προτιμούσα.
    Μια χαρά είναι. Δλδ παραπάνω από μια χαρά, η wera έχει πολυ ποιοτικές μύτες, τα κατσαβίδια της είναι καλά και άνετα και τα καρυδάκια της αρκετά ποιοτικά. Ένα αρνητικό που έχουν τα καρυδάκια είναι ότι δεν κάθονται πολύ σφιχτά επάνω στο καρέ, φυσικά είναι πλήρως λειτουργικά.

    Άλλες επίλογές για μικρές συλλογές μπορείς να δεις (και να ρωτήσεις) εδώ.

    Υπάρχει και αυτή η συλλογή που είναι απ' τις πιο φθηνές που μπορείς να βρεις. (πρόσεξε γιατί σε κάποιες μπορεί να βρεις διαφορετικά νούμερα καρυδάκια).

    Η ποιότητα της φθηνής σειράς της bacho δεν είναι σαν της wera αλλά η διαφορά στην τιμή είναι χαοτική.
    Sent from me using a computer.

  15. #1350
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Τα παρακάτω θέματα διαχωρίστηκαν απ' το θρεντ.
    Επίσης πολλές όμορφες φωτογραφίες μαζί με τα σύντομα σχόλια και τις πληροφορίες που τα συνόδευαν πήραν το δρόμο για το ανάλογο θρεντ

    Τα πενσοειδή και τα κατσαβίδια είχα προσπαθήσει απ' την αρχή να τα διαχωρίσω αλλά ήταν δύσκολο να γίνει χωρίς να χαθεί η συνοχή εδώ. Τα υπόλοιπα διαχωρίστηκαν ώστε να βρίσκουμε πιο εύκολα (και εμείς και όλοι όσοι ψάξουν στο μέλλον) όσα έχουν γραφτεί. Για παράδειγμα, οι αναφορές για την εγγύηση των εργαλείων ήταν διασκορπισμένες σε 125 σελίδες.

    Το tooladdicts παραμένει το θρεντ για κατασκευαστές, χώρες παραγωγής, μάρκες εργαλείων και γενικές πληροφορίες σε εργαλεία χειρός που δεν ανήκουν στις κατηγορίες που ήδη υπάρχουν.


    Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες-Γκαζοτανάλιες κ.α
    Κατσαβίδια - μύτες κατσαβιδιών - L keys κ.α
    Εγγύηση Εργαλείων
    Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ
    Πιστόλι υποπίεσης για υγρά φρένων
    Λείανση γραναζιού κιβωτίου ταχυτήτων
    Χωνί με εύκαμπτο λαιμό
    Μικρό ερασιτεχνικό πριονάκι
    Κλείσιμο εμβόλων σε δαγκάνες φρένων.
    Εργαλεία inox
    Τ-Handle Resistorx
    Καρυδάκια σε ίντσες!
    Υπερπλήρης Κασετίνα 3/8

    Έφτιαξα και ένα ευρετήριο θεμάτων, πιο πολύ για να βοηθάει εμένα, αλλά ίσως βοηθήσει και πολλούς από σας οπότε το φέρνω μπροστά απ' την κουρτίνα.


    Ευρετήριο θεμάτων
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF