Σελίδα 91 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 41818687888990919293949596101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.351 έως 1.365 από 1776

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1351
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου είπε ο μηχανικός στο εξουσιοδοτημένο ότι αν αγγίξει άλλος τη μηχανή χάνω την εγγύηση. Και αφορμή ήταν το προστατευτικό ψυγείου που είχα βάλει εγώ. (Το έβγαλα μετά βέβαια γιατί ανέβαζε θερμοκρασία)
    Δεν το συνέχισα γιατί μου άναψαν τα λαμπάκια και δε θέλω να μαλώσουμε όσο έχω την εγγύηση.
    Δηλαδή έβαλες μόνος σου ένα αξεσουάρ που αποδεδειγμένα ανέβαζε τη θερμοκρασία, και φταίει το εξουσιοδοτημένο, που σου είπε να μην πειράζεις το μηχανάκι γιατί θα χάσεις την εγγύηση. Μμ...

  2. #1352
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω όρεξη να μαλώνω ρωτάω. Το ξεκαθάρισα πιο πάνω.
    Και δεν πάω σε τυχάρπαστο αλλά επαγγελματία μηχανικό.

    Τα έχω γράψει πιο πάνω
    Ρε φίλος δλδ, τώρα συγγνώμη. Ας είναι και μηχανικός στη ΝΑΣΑ. Η εγγύηση που έχεις είναι να στο φτιάχνει ο Μήτσος ο συνεργειάς που είναι το επίσημο δίκτυο της εταιρείας. Αυτό με τους νόμους να το δείτε, αν δεν είστε νομικοί.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #1353
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή έβαλες μόνος σου ένα αξεσουάρ που αποδεδειγμένα ανέβαζε τη θερμοκρασία, και φταίει το εξουσιοδοτημένο, που σου είπε να μην πειράζεις το μηχανάκι γιατί θα χάσεις την εγγύηση. Μμ...
    google "αφορμή"

  4. #1354
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλος δλδ, τώρα συγγνώμη. Ας είναι και μηχανικός στη ΝΑΣΑ. Η εγγύηση που έχεις είναι να στο φτιάχνει ο Μήτσος ο συνεργειάς που είναι το επίσημο δίκτυο της εταιρείας. Αυτό με τους νόμους να το δείτε, αν δεν είστε νομικοί.
    Ναι θέλει πολύ γνώση για να ακολουθήσεις 6 βήματα που δίνει το OWNERS MANUAL!!!!!


    Κατα τα άλλα έχεις μείνει στο 2002 (ή κάπου εκεί κοντά που έγινε η ενσωμάτωση στην Ελληνική νομοθεσία!)

    https://www.google.com/search?client...AD%CE%BD%CE%BF

    Να το κάνω και πιο εύκολο
    Ο κανονισμός που λίγοι γνωρίζουν

    Μπορεί να έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε, όμως σύμφωνα με τον κ. Θωμά Μακεδόνα, ιδιοκτήτη μέχρι πρόσφατα εξουσιοδοτημένου συνεργείου αυτοκινήτων στα Κάτω Πατήσια, οι πελάτες που δεν γνωρίζουν τον κανονισμό 1400 της Ευρωπαϊκής Ένωσης από το 2002 είναι πολλοί. «Ο κανονισμός αυτός δίνει τέλος στην ‘υποχρέωση’ των πελατών να πηγαίνουν για σέρβις και ανταλλακτικά στις κεντρικές εταιρείες ή στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία», λέει ο κ. Μακεδόνας.

    Πιο συγκεκριμένα, ο κανονισμός επιτρέπει σ’ έναν ιδιοκτήτη αυτοκινήτου να επισκευάσει το αυτοκίνητό του κατά τη διάρκεια της εγγύησης και σε ένα μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο χωρίς να χάνει τα πλεονεκτήματα της εγγύησης που έχει. Επίσης, με τον συγκεκριμένο κανονισμό τα λεγόμενα «γνήσια ανταλλακτικά» μπορούν να διατίθενται και από ανεξάρτητα σημεία πώλησης και όχι αποκλειστικά από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, η δε εγγύηση του αυτοκινήτου δεν θα ακυρώνεται με τη χρήση ανταλλακτικών από την αγορά «after market» (ανταλλακτικά εφάμιλλα με αυτά της πρώτης τοποθέτησης, τα οποία όμως κινούνται την ελεύθερη αγορά και κοστίζουν φθηνότερα), αρκεί αυτά να έχουν την σχετική έγκριση από την Ε.Ε για τον συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου του ιδιοκτήτη. Δηλαδή, αν το αυτοκίνητο είναι Γερμανικό θα πρέπει να μπουν γερμανικά ανταλλακτικά, αν είναι Γιαπωνέζικο γιαπωνέζικα κ.ο.κ. και όχι imitation. Τέλος, η κεντρική αντιπροσωπεία η οποία εισάγει τον συγκεκριμένο τύπο αυτοκίνητου είναι υποχρεωμένη να παρέχει κάθε ανταλλακτικό δωρεάν ως υπόχρεος απέναντι στον πελάτη, ο οποίος είναι εντός εγγυήσεως ανεξάρτητα από το αν έχει κάνει σέρβις εντός η εκτός εξουσιοδοτημένου συνεργείου.

    Ποιο λοιπόν το όφελος από την επίσκεψη σε μια αντιπροσωπεία; Αρκετοί είναι οι ιδιοκτήτες οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν κάτι (έως πολύ) παραπάνω για να κάνουν σέρβις εκεί, θεωρώντας ότι έτσι εξασφαλίζουν την υψηλή αξία μεταπώλησης του αυτοκινήτου τους. Ισχύει κάτι τέτοιο; «Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο ζήτημα. Από την στιγμή που γράφονται τα σέρβις από το εκάστοτε συνεργείο στο βιβλίο συντήρησης, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα», λέει ο κ. Μακεδόνας και σημειώνει ότι ελλείψει stock πολλές είναι οι κεντρικές αντιπροσωπείες οι οποίες χρησιμοποιούν imitation ανταλλακτικά, αρκετές φορές χωρίς να έχει λάβει γνώση ο πελάτης και εδώ έγκειται μια ακόμα διαφορά στο σέρβις σε κάποιον ελεύθερο επισκευαστή και σε μια αντιπροσωπεία. Στις αντιπροσωπείες, ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου δεν μπορεί να ελέγξει ο ίδιος τα στάδια της επισκευής του, ενώ στον ελεύθερο επισκευαστή κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Επίσης, οι τιμές για σέρβις και ανταλλακτικά στις επίσημες αντιπροσωπείες, σύμφωνα με τον κ. Μακεδόνα, είναι οι διπλάσιες από αυτές που θα βρει ο ιδιοκτήτης σε έναν ελεύθερο επισκευαστή.

  5. #1355
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    google "αφορμή"
    Είναι πολύ πιο εύκολο και ασφαλές για μια εταιρεία να σου πει "μην πειράζεις τίποτα, γιατί θα χάσεις την εγγύηση" παρά να κάτσει να σου εξηγεί τι μπορείς να πειράξεις και πώς, αναλαμβάνοντας εκείνοι το ρίσκο της δικής σου πράξης. Κι εσύ στη θέση τους το ίδιο θα έκανες.

    Κι εγώ καταναλωτής είμαι, από τη δική σου πλευρά, αλλά να είμαστε και λίγο λογικοί, με κατανόηση. Ολόκληρο μπλέξιμο και συζήτηση για να γλιτώσεις... 20€.
    Life begins at 45°.

  6. #1356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Είναι πολύ πιο εύκολο και ασφαλές για μια εταιρεία να σου πει "μην πειράζεις τίποτα, γιατί θα χάσεις την εγγύηση" παρά να κάτσει να σου εξηγεί τι μπορείς να πειράξεις και πώς, αναλαμβάνοντας εκείνοι το ρίσκο της δικής σου πράξης. Κι εσύ στη θέση τους το ίδιο θα έκανες.

    Κι εγώ καταναλωτής είμαι, από τη δική σου πλευρά, αλλά να είμαστε και λίγο λογικοί, με κατανόηση. Ολόκληρο μπλέξιμο και συζήτηση για να γλιτώσεις... 20€.
    Δεν είναι μόνο €20 αλλά η ταλαιπωρία να πηγαίνω 20-25' διαδρομή να περιμένω να κρυώσει και να επιστρέψω πίσω άλλα 20-25'. ***
    Είναι και η κοροϊδία γιατί όταν ρώτησα για τον ανεμοθώρακα που έβαλα και μου είπε ότι πάλι μπορεί να χάσω την εγγύηση ε απλά ξεκόβω.

    Δεν είμαι 16 χρονών. Αν δε θέλει να μου εξηγήσει ας μή μου λέει μαλακίες.
    Η σωστή απάντηση είναι "Αν η μετατροπή δημιουργήσει το πρόβλημα τότε χάνεις την εγγύηση" που αυτό εννοείται.
    Για το ψυγείο ΟΚ. Το είδα και το έβγαλα αμέσως. Αλλά δε δέχομαι τον εκφοβισμό για να με αναγκάζουν να πηγαίνω να μου ρυθμίζουν και τον καθρέπτη.


    ***Βάλε ότι και το μάνουαλ προτείνει ανα 10.000 οπότε υπάρχει η αμφιβολία ότι πετάω τσάμπα χρήματα/χρόνο και έτσι τα έξτρα €10-20-30 έχουν μεγαλύτερη αξία!

    ΥΓ2. Αν ήταν κάτι πιο πολύπλοκο δε θα το συζητούσα. Θα πλήρωνα έξτρα την τεχνογνωσία του μηχανικού της Yamaha. Αλλά μιλάμε για αλλαγή λαδιών!

    ΥΓ3. Για το φίλτρο λαδιού που δε το αλλάζω το κάνω επειδή υποτίθεται αντέχει 10.000χλμ. Ίσα ίσα θα του αυξήσω τη ζωή με την ενδιάμεση αλλαγή. Το μόνο που με απασχολεί είναι το λάδι που θα μείνει μέσα και θα αναμιχθεί με το νέο. Άντε να το ξεβιδώσω να το αδειάσω και αυτό.

  7. #1357
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Ναι θέλει πολύ γνώση για να ακολουθήσεις 6 βήματα που δίνει το OWNERS MANUAL!!!!!


    Κατα τα άλλα έχεις μείνει στο 2002 (ή κάπου εκεί κοντά που έγινε η ενσωμάτωση στην Ελληνική νομοθεσία!)

    https://www.google.com/search?client...AD%CE%BD%CE%BF

    Να το κάνω και πιο εύκολο

    Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας κ. Νικολόπουλος, ανέφερε επίσης πως: «Το συνεργείο αυτό θα πρέπει να υπογράφει το βιβλίο συντήρησης του αυτοκινήτου και να συρράπτει τα τιμολόγια αγορών, ώστε να προσδιορίζεται η συγκεκριμένη ενέργεια και η συντήρηση του αυτοκινήτου. Και όλα αυτά για να διασφαλιστεί πρώτα ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου», ολοκλήρωσε.
    O Μαστρομήτσος της γειτονιάς σου, θα σφραγίσει-υπογράψει το βιβλίο συντήρησης;

    Oύτε για μαλ@κα να ψάχνεις δλδ

    Νταξει, οκ, μπορείς και μη σου συμβεί κάτι....

    A, αυτά που λες, να τα πεις σε ιδιοκτήτη καινουριου Ducati, αλλά θέλω βίντεο ε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #1358
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Είναι και η κοροϊδία γιατί όταν ρώτησα για τον ανεμοθώρακα που έβαλα και μου είπε ότι πάλι μπορεί να χάσω την εγγύηση ε απλά ξεκόβω.

    Να,αυτά δε μπορώ. Πόσο καραγκιόζης μάστορας μπορεί να εὶναι αυτὸς που το είπε ρε φίλε.....

  9. #1359
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    O Μαστρομήτσος της γειτονιάς σου, θα σφραγίσει-υπογράψει το βιβλίο συντήρησης;

    Oύτε για μαλ@κα να ψάχνεις δλδ

    Νταξει, οκ, μπορείς και μη σου συμβεί κάτι....

    A, αυτά που λες, να τα πεις σε ιδιοκτήτη καινουριου Ducati, αλλά θέλω βίντεο ε;

    Δε θα του το ζητήσω γιατί δεν χρειάζεται.
    Αλλά ναί μπορεί.
    Και αν θέλω μπορεί να ζητήσει την αλλαγή του ψαλιδιού που έχει σκουριάσει μέσα στην εγγύηση. ΔΩΡΕΑΝ (νομίζω μόνο το ανταλλακτικό και όχι η εργασία)

  10. #1360
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δε θα του το ζητήσω γιατί δεν χρειάζεται.
    Αλλά ναί μπορεί.
    Και αν θέλω μπορεί να ζητήσει την αλλαγή του ψαλιδιού που έχει σκουριάσει μέσα στην εγγύηση. ΔΩΡΕΑΝ (νομίζω μόνο το ανταλλακτικό και όχι η εργασία)
    ΟΚ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #1361
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294
    Έχετε πολύ πλάκα όσοι αγοράζετε μότο με ένα Α κόστος συντήρησης και κλαίγεστε για 10-20 ευρώ παραπάνω κάθε 6 μήνες.....ΜΗΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΦΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ.....αν πάλι πρέπει να κάνεις το προηγούμενο βήμα ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ...αν πάλι ο καθένας δεν καταλαβαίνει ότι για 20 ευρώ παίζει να χάσει την εγγύηση του και εστω φλερτάρει με αυτο τοτε.....περαστικά...ο Δαρβίνος πρέπει να είναι περήφανος...

    Όσο για το θέμα....ο κωνωψ απ τη διυλιση κλπ κλπ κλπ....έλεος για μια αλλαγή λαδιών σε μοτέρ τζαπαν δυκιλινδρο που για να το χαλάσεις πρέπει να προσπαθήσεις συνειδητά...
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #1362
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Έδωσα €2000 για παιδική χαρά για τα παιδιά μου που σε 4-5 χρόνια θα είναι άχρηστη. (Έφαγα και 15 απογεύματα μετά τη δουλειά να τη στήσω )
    Στα @@ μου τα €10-20
    Το πού δίνω και το €1 όμως με ενδιαφέρει.

    Απο εκεί και πέρα του χρόνου μπορεί να έχω αλλάξει το ΜΤ.
    Αυτό και το ότι είναι Japan (και καλά - το μισό έχει σκουριάσει ήδη) δεν έχει σημασία με το τι είναι σωστό.
    Πάντα ακολουθούσα το manual. Ας κάνω μία αλλαγή νωρίτερα αφού με "μπρίζωσε" ο BLiTzER. Σιγά τα €25 που θα χάσω.


    Τί έγραψες όμως γιατί ξεχάστηκα?

  13. #1363
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.981
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Η νομοθεσία είναι πάνω απο τα warranty terms
    Ψάξε το λιγάκι αυτό γιατί θα πικραθεις αν σου χρειαστεί κάτι

  14. #1364
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.981
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Έδωσα €2000 για παιδική χαρά για τα παιδιά μου που σε 4-5 χρόνια θα είναι άχρηστη. (Έφαγα και 15 απογεύματα μετά τη δουλειά να τη στήσω )
    Στα @@ μου τα €10-20
    Το πού δίνω και το €1 όμως με ενδιαφέρει.

    Απο εκεί και πέρα του χρόνου μπορεί να έχω αλλάξει το ΜΤ.
    Αυτό και το ότι είναι Japan (και καλά - το μισό έχει σκουριάσει ήδη) δεν έχει σημασία με το τι είναι σωστό.
    Πάντα ακολουθούσα το manual. Ας κάνω μία αλλαγή νωρίτερα αφού με "μπρίζωσε" ο BLiTzER. Σιγά τα €25 που θα χάσω.


    Τί έγραψες όμως γιατί ξεχάστηκα?
    Α, οκ, έχεις λεφτά...


    Άκυρο, μη ψάξεις τίποτα.

  15. #1365
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ψάξε το λιγάκι αυτό γιατί θα πικραθεις αν σου χρειαστεί κάτι
    Το ανέφερα ότι για αυτό ρώτησα αν θα το καταλάβουν στο συνεργείο να γλιτώσω τη φασαρία.
    Δικηγόρο έχω έτοιμο. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και ο συνήγορος του καταναλωτή διαθέσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF