Σελίδα 99 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 4989949596979899100101102103104109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.471 έως 1.485 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1471
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.136
    Δηλαδή νομίζεις ότι με αυτό το άβατρ μπορείς να μας βάλεις σε τάξη;

  2. #1472
    όχι αλλά με ότι άβαταρ, δυο κλικ υπόθεση είναι

  3. #1473
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.136
    Κατάλαβα, σεξ με έρωτα!

  4. #1474
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα, σεξ με έρωτα!
    Μπα, για ασαλιωτο μου κανει.
    Οπως και αυτο με τα ανασφαλιστα. Ασαλιωτο και χωρις φιλτρα.
    Μα οι πλειστοι το εχουν υποστηριξει με λυσσα δα μεσα (και παντου), οποτε ας το ζησουμε κι αυτο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #1475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από κυριακος. Προβολή μηνύματος
    Aγορια μου ηρθε χθες ηλεκτρονικο ραβασακι οτι εχω ανασφαλιστο μοτο,το οποιο εχω πουλησει το 2002!!!!
    Τι γινεται σ αυτη τη περιπτωση??
    Κάποια στιγμή μου είχαν έρθει κλήσεις μια 10ετία μετά για παραβάσεις σε οχήματα που είτε είχα πουλήσει πριν την παράβαση, είτε δεν τα είχα αγοράσει ακόμα όταν έγινε η παράβαση...
    ίδια περίπτωση δεν είναι αλλά είναι διδακτική...
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...%84%CE%BF+2001
    Προφανώς θα πρέπει είτε να έχεις τα χαρτιά αγοραπωλησίας, είτε να κάνεις αίτηση στο υπουργείο να στα δώσουν... Καλά ξεμπερδέματα με τους λαλάκες που μπλέξαμε...

  6. #1476
    Η αν εισαι σαν κι εμενα, 7 μετακομισεις σε 9 χρονια, οπου ολο και κατι χανεις η πετας, επισης ζεις πλεον εκτος της Χωρας του Ποτε, απλα πλΕρωνεις, λες "θεκ γιου γρηκ κοβερμεντ" και πας παρακατω....
    Με αρκετα πιο ελαφρυ πορτοφολι
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #1477
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.212
    Και βέβαια δεν το έχω σε τίποτα, τέλος του χρόνου όλες οι ασφάλειες (πέντε το σύνολο..) σε αναστολή
    και οι πινακίδες κατάθεση.......

    Και στον δρόμο με το 520 να θυμηθούμε τα νιάτα μας, πίσω στα '70-'80.........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #1478
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Όσοι δεν χρωσταγαμε μέχρι και πριν απο δύο χρόνια, λέγαμε "εντάξει, βαστηξαμε, θα περάσει". Σιγά σιγά και συνεχιζόμενης της κατάστασης και της εισπρακτικής πολιτικής, μας κακοφαινοταν που αρχίζαμε και χρωσταγαμε και σκαγαμε και δεν είχαμε ύπνο.

    Πλέον, τα χρέη μας ξεκινούν απο 15Κ (ακους και για 50, 100, 120 Κ) και αυξάνονται και ξέρετε κάτι? Πλεον δεν μας καίγεται καρφί. Όχι γιατί δεν μας ενδιαφέρει. Αλλά γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε κατι άλλο. Το θεωρούμε καθημερινότητα. Και ο κλοιός, κλείνει ολο και περισσότερο, με καινούργια τεχνάσματα και καινούργια μέτρα που φυσικά δεν γίνεται να εισπραχθούν.

    Όσοι δεν χρωστούν ακόμη -λίγοι είναι - θα χρωστούν. Αυτό είναι το σχέδιο -το είπε και ο Γιώργος πιο πάνω -και όσοι νομίζουν ότι θα την βγάλουν καθαρή, είναι βαθιά νυχτωμένοι. Είναι ο άλλος πνιγμένος στα χρέη, πληρώνει κανονικά την ασφάλεια του και ξαφνικά του έρχεται χαμπερι οτι θα πληρώσει πρόστιμο. Πολύ που θα τον νοιάξει. Η που δεν θα το ασφαλισει η που θα καταθέσει πινακίδες και άντε και γ@μηθειτε με τα μέτρα σας και το κ@λοκρατος σας.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  9. #1479
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Ως "μαλάκας που πληρώνει" όλες τις υποχρεώσεις του (όσο με παίρνει ακόμα...), παρά την τσαπατσουλιά με την οποία εφαρμόζεται, είμαι υπέρ του μέτρου. Έχω δύο οχήματα χωρίς πινακίδες, ένα τρίτο σε κυκλοφορία.

    Πριν 1-2 μήνες:
    - Καλά κάνουν και ρίχνουν πρόστιμα, εγώ γιατί πληρώνω; Για να ρίξω μια γρήγορη ματιά και στο ασφαλιστήριο... μια χαρά είμαστε.

    Χθεσινή επίσκεψη στο λογιστή για άσχετο θέμα:
    - Acacius, βλέπω ότι μηχανή σου είναι ανασφάλιστη στο σύστημα
    - Μπα, αν δεν κάνω λάθος έχω μέχρι τον Αύγουστο. Κάποια βλακεία θα έχουν κάνει αλλά θα το κοιτάξω άμεσα.

    Τηλέφωνο στον ασφαλιστή λίγο αργότερα:
    - Επειδή είμαι δεν είμαι σπίτι να κοιτάξω και είναι λίγο φλέγον, μέχρι πότε είναι η ασφάλειά μου;
    - Έληξε το Φεβρουάριο (!!!)

    Ο μαλάκας είχα κάνει εξάμηνη αντί ετήσια και μάλλον πρόσεξα το μήνα έναρξης και όχι λήξης. Με τις υγείες μου λοιπόν και δε μου φταίει και κανείς. Είμαι δε και ευτυχής, διότι δεν έχω κουνήσει τη μηχανή από το Νοέμβριο (τα διπλά καρμπυρατέρ σας μέσα), αλλιώς θα ήμουν στο δρόμο ανασφάλιστος χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι.

  10. #1480
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.136
    Με τι ασφάλειες και ασφαλιστές πάτε και μπλέκετε;

    Εμένα η ασφαλιστική με ειδοποιεί για την ανανέωση του συμβολαίου με e-mail μήνυμα και τηλέφωνο! Κάπου θα τους κάτσω... δεν γίνεται...

  11. #1481
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2017
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RENZ Προβολή μηνύματος
    Μου 'σκασε και 'μένα....
    Μοτοσυκλέτα που για πολλά χρόνια είχε κατατεθημένες πινακίδες στη ΔΟΥ (με ζημιά - όχι σε κυκλοφορία) μεταβιβάστηκε σε 'μένα αφού παραλήφθηκε η πινακίδα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και εκδόθηκε ασφάλεια για ένα μήνα (έληξε 3-5-17).
    Επειδή δεν ήταν σε λειτουργία και δεν μπορούσε να περάσει ΚΤΕΟ εκδόθηκε άδεια κυκλοφορίας που "ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ" και "ΕΠΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΘΕΣΗ ΤΙΤΛΟΥ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ", χωρίς να μου παραδοθεί η πινακίδα από το τμήμα συγκοινωνιών.
    Κατάθεση στη ΔΟΥ για δήλωση ακινησίας δεν μπορούσα να κάνω αφού απαιτούν οπωσδήποτε άδεια κυκλοφορίας ΚΑΙ πινακίδα.
    Η ΔΟΥ μου έδειξε εγκύκλιο του υπ. οικονομικών (ΔΤΕΦΒ'1182154/25-11-2013) σύμφωνα με την οποία η ΔΟΥ δέχεται μόνο κανονική άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα για να θεωρήσει ακινησία.
    Για το υπ. μεταφορών η μοτό είναι σε ακινησία - για τη ΔΟΥ όχι....
    Ο εντοπισμός ανασφάλιστου έγινε 6-6-17....
    Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;
    Ρώτα τον γενικό γραμματέα της ΑΑΔΕ που έκανε τον έλεγχο και τον πρόεδρο του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών που είναι και πρόεδρος της MEGA BROKERS και φώναζε να γίνει ο έλεγχος για να κάνει μερικά συμβολαιάκια παραπάνω η εταιρία του πάνω στη δική σου πλάτη και μερικών ακόμα χιλιάδων που δεν φταινε σε τιποτα !

  12. #1482
    Ευκαιρίας δοθείσης, βλέπω πολλούς που είναι της άποψης «εγώ μαλάκας είμαι και πληρώνω; Πάρτε τώρα οι «έξυπνοι» πρόστιμα/Πληρώστε κι εσείς» κλπ.

    Στ' αλήθεια αισθάνεστε μαλάκες; Αν ναι, γιατί;
    Δεν χαίρεστε δηλαδή που πληρώσατε την ασφάλειά σας, κυκλοφορείτε καλυμμένοι και δίνετε το καλό παράδειγμα; Γιατί κάποιος που κυκλοφορεί ανασφάλιστος και δεν πλήρωσε σας κάνει και αισθάνεστε κορόιδο; Δεν καταλαβαίνετε πως το κορόιδο είναι ο ίδιος;

    Μήπως ζηλεύετε το θράσσος του που μπορεί να πάρει την απόφαση να μην πληρώσει και καταβάθος θα θέλατε το ίδιο; Αν ναι, μιμηθείτε τον, αναλάβετε τις συνέπειες, αλλά μην χαίρεστε που -ενώ δεν ακολουθήσατε το παράδειγμά του- τον τσακώσανε και την έφαγε. Αυτό δείχνει δειλία και μικροψυχία.

    Καλύτερα μια συνειδητή και υπεύθυνη απόφαση, παρά «άλλο θέλω κι άλλο κάνω επειδή φοβάμαι και μετά έχω αποθυμένα».



    Δεν πάει προσωπικά στον Acacius, το ποστ του όμως μου θύμισε πως έχω διαβάσει και ακούσει πολλές φορές το παραπάνω σκεπτικό.

  13. #1483
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Neodammerung Προβολή μηνύματος
    Ευκαιρίας δοθείσης, βλέπω πολλούς που είναι της άποψης «εγώ μαλάκας είμαι και πληρώνω; Πάρτε τώρα οι «έξυπνοι» πρόστιμα/Πληρώστε κι εσείς» κλπ.

    Στ' αλήθεια αισθάνεστε μαλάκες; Αν ναι, γιατί;
    Δεν χαίρεστε δηλαδή που πληρώσατε την ασφάλειά σας, κυκλοφορείτε καλυμμένοι και δίνετε το καλό παράδειγμα; Γιατί κάποιος που κυκλοφορεί ανασφάλιστος και δεν πλήρωσε σας κάνει και αισθάνεστε κορόιδο; Δεν καταλαβαίνετε πως το κορόιδο είναι ο ίδιος;

    Μήπως ζηλεύετε το θράσσος του που μπορεί να πάρει την απόφαση να μην πληρώσει και καταβάθος θα θέλατε το ίδιο; Αν ναι, μιμηθείτε τον, αναλάβετε τις συνέπειες, αλλά μην χαίρεστε που -ενώ δεν ακολουθήσατε το παράδειγμά του- τον τσακώσανε και την έφαγε. Αυτό δείχνει δειλία και μικροψυχία.

    Καλύτερα μια συνειδητή και υπεύθυνη απόφαση, παρά «άλλο θέλω κι άλλο κάνω επειδή φοβάμαι και μετά έχω αποθυμένα».



    Δεν πάει προσωπικά στον Acacius, το ποστ του όμως μου θύμισε πως έχω διαβάσει και ακούσει πολλές φορές το παραπάνω σκεπτικό.
    σε έχει τρακάρει ανασφάλιστο, να πρέπει αν δώσεις απο την τσέπη σου μισθούς ενός χρόνου και μετά να περιμένεις να τα πάρεις από το επικουρικό το 2097?

  14. #1484
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.212
    Kαι γιατί παρακαλώ ΕΜΕΝΑ που είμαι τυπικότατος να με κάνουν να χάσω ένα
    πρωινό γιά να στηθώ στην ουρά της εφορίας γιά να ακυρώσω το πρόστιμο που μου
    έστειλαν γιά ακινητοποιημένο όχημα από το '10;;;;;;;

    Εαν δεν μπορούν να κάνουν σωστά τις διασταυρώσεις όπως απαιτεί η δουλειά τους
    κακό ψόφο να 'χουν, οι άχρηστοι και ανίκανοι που απαρτίζουν αυτή την ΑΡΧΗ(διά).....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #1485
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σε έχει τρακάρει ανασφάλιστο, να πρέπει αν δώσεις απο την τσέπη σου μισθούς ενός χρόνου και μετά να περιμένεις να τα πάρεις από το επικουρικό το 2097?
    Καλά μωρέ πως κάνεις έτσι, αν δεν τα πάρεις εσύ θα τα πάρουν τα παιδιά, εγγόνια... το κράτος από πέρυσι πληρώνει!

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF