Σελίδα 99 από 120 ΠρώτοΠρώτο ... 4989949596979899100101102103104109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.471 έως 1.485 από 1800

Θέμα: Αγγελίες (ευκαιρίες) μοτοσικλετών που βρίσκουμε..

  1. #1471
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Στο μεταχειρισμένο ο καθένας ζητάει ότι θέλει..Το αν ένα μηχανάκι με 30000χλμ είναι φθηνό δεν το κάνει αυτομάτως κακοσυντηρημενο.. Μην είμαστε απόλυτοι..Δεν ξες τι ανάγκες έχει ο καθένας, μιλάμε για μεταχειρισμένο..Ούτε ένα μηχανάκι με 60000 γίνεται αυτομάτως καλοσυντηρημενο,μιλάμε για μεταχειρισμένο...Όταν ψάχνεις μεταχειρισμένο τα χλμ είναι το τελευταίο,ο καθένας ζητάει ότι θέλει..Βρίσκεις καλοσυντηρημενο με πολλά χλμ φθηνά,κ βρισκεις κακοσυντηρημενο με πολλά χλμ ακριβά όπως καλοσυντηρημενο με λίγα χλμ φθηνά κ κακοσυντηρημενο με λίγα χλμ ακριβά..Τέλος πάντων ο καθένας από τις εμπειρίες του ας πράττει όπως νομίζει..Εγώ ψωνίζω μεταχειρισμένα καλοσυντηρημενα με λίγα χλμ κ φθηνά,κ ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα..Κ στην μεταπώληση τα δίνω όσο τα παίρνω η λιγο παραπάνω..
    Κακώς απαντάς σε εμένα. Δεν έγραψα τίποτα από αυτά που λες για να απαντάς στο σχόλιο μου. Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτομάτως ένα με 60.000 χλμ είναι καλοσυντηρημένο και ένα με 30.000 είναι κακοσυντηρημένο, από τα γραπτά μου;

    Η τελευταία σου φράση... θα την απέφευγα.

  2. #1472
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Και εγώ να διευκρινίσω στο σημείο αυτό ως νέος στο φόρουμ ότι γράφω με μοναδικό σκοπό να βοηθήσω τους φίλους που διαβάζουν και δεν είχα-έχω σκοπό το κέρδος μέσα από αγοραπωλησίες μηχανών. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

  3. #1473
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Και εγώ να διευκρινίσω στο σημείο αυτό ως νέος στο φόρουμ ότι γράφω με μοναδικό σκοπό να βοηθήσω τους φίλους που διαβάζουν και δεν είχα-έχω σκοπό το κέρδος μέσα από αγοραπωλησίες μηχανών. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
    Έλα όμως που με αυτά που γράφεις, δεν βοηθάς γιατί πολύ απλά, δεν ξέρεις.
    Περιμένω και το λινκ για την εισαγωγή μοτό από το εξωτερικό.

  4. #1474
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κακώς απαντάς σε εμένα. Δεν έγραψα τίποτα από αυτά που λες για να απαντάς στο σχόλιο μου. Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτομάτως ένα με 60.000 χλμ είναι καλοσυντηρημένο και ένα με 30.000 είναι κακοσυντηρημένο, από τα γραπτά μου;

    Η τελευταία σου φράση... θα την απέφευγα.
    Αν το βρεις σε αυτή τη τιμή δε θα είναι καλοσυντηρημένο γιατί 30.000 χλμ σε πέντε χρόνια σημαίνει πως η μηχανή κάθεται και αφού δε συμπληρώνει χιλιόμετρα -συνήθως όχι πάντα- δεν της κάνουν και την απαραίτητη συντήρηση. Αν της κάνουν, τα είπαμε.... η τιμή δε θα είναι αυτή.
    Από αυτή την φράση σου προφανώς..όταν κάτι δεν είναι καλοσυντηρημενο τι είναι?

  5. #1475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    https://www.mototriti.gr/data/news/p...6838_11987.asp

    Εδώ και το άρθρο που έλεγα

  6. #1476
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53

  7. #1477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    Στο πρώτο λινκ είσαι λάθος, διάβασε το άρθρο του Μοτοτρίτη και θα δεις ότι δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ. Και επίσης, σου ξαναγράφω ότι όταν οι πωλήσεις είναι μικρότερες, αναγκαστικά το ποσοστό κέρδους θα πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερο ώστε να εξισορροπείται ο τζίρος ( ή καλύτερα, το καθαρό κέρδος).
    Στο δεύτερο λινκ, μου περιγράφεις θεωρητικά το κόστος εισαγωγής μιας συγκεκριμένης μοτοσικλέτας (tracer GT). Χωρίς να θέλω να σου πω ότι οι υπολογισμοί σου είναι λάθος (που πιστεύω πως είναι, δεν παίζει με 500-600ε να πας Αγγλία και να έρθεις οδικώς με το μηχανάκι), εξέτασε την περίπτωση που συζητάμε, το vstrom. Άλλο να πεις ότι "ναι, είναι καλή η τιμή αλλά προσωπικά δεν θα αγόραζα μοτοσυκλέτα με τόσα χλμ" και άλλο ότι δεν είναι καλή αγορά, είναι ακριβό και έχει πολλά χλμ και από εισαγωγή θα βρω καλύτερο ή φθηνότερο.
    Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο των αντιπροσωπειών, επίσης πιστεύω ότι για κάποιες περιπτώσεις συμφέρει η εισαγωγή (το έκανα και εγώ). Διακρίνω όμως ότι δεν γνωρίζεις καλά τα πράγματα και γράφεις βάσει θεωριών με σιγουριά.
    Το ότι η ελληνική αγορά μτχ είναι γεμάτη άκυρες τιμές το ξέρω πολύ καλά και σωστά το σχολιάζεις αρνητικά. Ειδικά για αυτό όμως, θα έπρεπε να μπορείς να ξεχωρίσεις μια ευκαιρία μέσα από τον σωρό.

  8. #1478
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Αν το βρεις σε αυτή τη τιμή δε θα είναι καλοσυντηρημένο γιατί 30.000 χλμ σε πέντε χρόνια σημαίνει πως η μηχανή κάθεται και αφού δε συμπληρώνει χιλιόμετρα -συνήθως όχι πάντα- δεν της κάνουν και την απαραίτητη συντήρηση. Αν της κάνουν, τα είπαμε.... η τιμή δε θα είναι αυτή.
    Από αυτή την φράση σου προφανώς..όταν κάτι δεν είναι καλοσυντηρημενο τι είναι?
    Είμαι πολύ προσεκτικός όταν γράφω... πολύ όμως. Αν υπάρχει θετική προδιάθεση αυτό είναι εύκολα αναγνώσιμο. Αν υπάρχει αρνητική προδιάθεση... ότι και να γράψω θα μεταφραστεί όπως να 'ναι. Θα είδες φαντάζομαι πως το όλο κείμενο δένει και με το θέμα "τιμή πώλησης" ή μήπως δεν το είδες; Η λέξη αυτομάτως που χρησιμοποιείς, πως προκύπτει;

    Ας μη το τραβάμε άλλο, το έχεις πάρει πολύ προσωπικά και πρέπει να δικαιωθείς πάση θυσία. Από εμένα έχεις ένα συν στα επιχειρήματα σου και όλα καλά πλέον... νομίζω ή ελπίζω δηλαδή.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 22/08/2020 στις 13:11.

  9. #1479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.352
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Αν το βρεις σε αυτή τη τιμή δε θα είναι καλοσυντηρημένο γιατί 30.000 χλμ σε πέντε χρόνια σημαίνει πως η μηχανή κάθεται και αφού δε συμπληρώνει χιλιόμετρα -συνήθως όχι πάντα- δεν της κάνουν και την απαραίτητη συντήρηση. Αν της κάνουν, τα είπαμε.... η τιμή δε θα είναι αυτή.
    Από αυτή την φράση σου προφανώς..όταν κάτι δεν είναι καλοσυντηρημενο τι είναι?
    Δηλαδή κάποιοι που έχουν παραπάνω από μια μοτοσυκλέτες και δεν τους βάζουν χλμ σημαίνει ότι δεν τις συντηρούν σωστά? Και άντε πες οτι υπάρχει μια μοτοσυκλέτα αλλά δεν χρησιμοποιείται συχνά. Ποια είναι η σωστή συντήρηση για εσένα?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #1480
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή κάποιοι που έχουν παραπάνω από μια μοτοσυκλέτες και δεν τους βάζουν χλμ σημαίνει ότι δεν τις συντηρούν σωστά? Και άντε πες οτι υπάρχει μια μοτοσυκλέτα αλλά δεν χρησιμοποιείται συχνά. Ποια είναι η σωστή συντήρηση για εσένα?
    Έλα ντε....πάω να βάλω φωτιά το μηχανάκι μου,με αυτά που διαβάζω......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #1481
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    https://www.car.gr/29118787-suzuki-sv-1000s-sv1000s

    Τον χαβά μου εγώ...

    Πολύ τίμιο μηχανάκι, χαμηλή μεταπώληση, τυχεροί όσοι τους κάνει σαν μηχανη. Το συγκεκριμένο είναι βελτιωμένο στα σημεία που πάσχει!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #1482
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Είμαι πολύ προσεκτικός όταν γράφω... πολύ όμως. Αν υπάρχει θετική προδιάθεση αυτό είναι εύκολα αναγνώσιμο. Αν υπάρχει αρνητική προδιάθεση... ότι και να γράψω θα μεταφραστεί όπως να 'ναι. Θα είδες φαντάζομαι πως το όλο κείμενο δένει και με το θέμα "τιμή πώλησης" ή μήπως δεν το είδες; Η λέξη αυτομάτως που χρησιμοποιείς, πως προκύπτει;

    Ας μη το τραβάμε άλλο, το έχεις πάρει πολύ προσωπικά και πρέπει να δικαιωθείς πάση θυσία. Από εμένα έχεις ένα συν στα επιχειρήματα σου και όλα καλά πλέον... νομίζω ή ελπίζω δηλαδή.
    Δεν σε γνωρίζω για να πάρω κάτι προσωπικά.. Μάλλον εσύ το έχει πάρει προσωπικά κ πιανεσαι από τις λέξεις..Κ εννοείται πως είδα ότι το θέμα δένει με την τιμή πώλησης..για αυτό αναφέρω αν κάτι με 30000χλμ είναι ΦΘΗΝΟ(το φθηνό δείχνει την τιμή πώλησης)ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου,μην πιανεσαι από τις λέξεις,για να το τονίσω το γράφω) είναι κακοσυντηρημενο..Το κακοσυντηρημενο για μένα δεν ισχύει,αν διαβάσεις τα μνμ σου και τα δικά μου αυτό προσπαθώ ν σου πω αλλά πιανεσαι από τις λέξεις...Στο μεταχειρισμένο ο καθένας ζητάει ότι γούσταρει,δεν υπάρχει κάποιος κανόνας...Κ για αυτό σου έγραψα ότι αγοράζω μηχανές κ τις πουλάω όσο τις πήρα η λίγο παραπάνω,μπας κ καταλάβεις ότι η ίδια μηχανή που κάποτε ήταν η πιο φθηνή δεν θα την κοίταζες καν ενώ τώρα σε μια λογική τιμή θα μπεις στο κόπο να ρίξεις μια ματιά..Όταν πούλησα την πρώτη μηχανή,μπήκα στο car είδα πόσο έχει το πιο φθηνό κ το έβαλα ακόμα πιο φθηνά με την λογική ότι θα φύγει γρήγορα,αμ δε..Οι μισοί με παίρναν τηλέφωνο κ μου λέγαν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα κ άλλοι μισοί μου κάναν παζάρι,αφού πέρασε μίσος χρόνος την έδωσα..Ε από τότε μπαίνω στο car κ την βάζω σε μια μέση τιμή,κ έτσι αποφεύγω τους τζαμπατζιδες κ η μηχανή πουλιέται πιο γρήγορα γιατί ενδιαφέρονται μόνο ψαχμενοι(κ καλά) αγοραστές..
    Τελευταία τροποποίηση από dorso; 22/08/2020 στις 14:37.

  13. #1483
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή κάποιοι που έχουν παραπάνω από μια μοτοσυκλέτες και δεν τους βάζουν χλμ σημαίνει ότι δεν τις συντηρούν σωστά? Και άντε πες οτι υπάρχει μια μοτοσυκλέτα αλλά δεν χρησιμοποιείται συχνά. Ποια είναι η σωστή συντήρηση για εσένα?
    Μάλλον δεν αναφέρεσαι σε μένα... Από αυτό το μνμ οι δύο τελευταίες γραμμές είναι δικές μου..

  14. #1484
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.759
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/29118787-suzuki-sv-1000s-sv1000s

    Τον χαβά μου εγώ...

    Πολύ τίμιο μηχανάκι, χαμηλή μεταπώληση, τυχεροί όσοι τους κάνει σαν μηχανη. Το συγκεκριμένο είναι βελτιωμένο στα σημεία που πάσχει!
    Και μονο γι'αυτο αξιζει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	35,9 KB 
ID:	420276

  15. #1485
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Και μονο γι'αυτο αξιζει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	35,9 KB 
ID:	420276
    Χαχαχαχαχαχα, σωστός! Δεν το παρατήρησα!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2008, 15:55
  2. Οι φώτο που βρίσκουμε στο Internet...
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 10:38
  3. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF