Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: Με το παρακάτω μπορεί κάποιος να με πεί εθνικιστή;

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Με το παρακάτω μπορεί κάποιος να με πεί εθνικιστή;

    Να τονίσω ότι το παρακάτω δεν είναι παρορμητικό κείμενο. Είναι μια σκεπτόμενη αντίδραση που μου βγαίνει όλο και πιο έντονα τις τελευταίες ημέρες παρακολουθώντας τους γυμνοσάλιαγκες στα ΜΜΕ , ανεξαρτήτως κομματικής παράταξης και χρώματος. Μια αντίδραση που προκύπτει κυρίως από όσα γνωρίζω , έχω διαβάσει αλλά κυρίως απο όσα έχω βιώσει ζώντας σε αυτή την χώρα.
    Αν η στιγμή έρθει και όντως δεν αποδεχτούμε την όποια ονομασία με τον όρο Μακεδονία εντός της, θα είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε το τίμημα;

    Αυτό μπορεί να είναι από διεθνείς απομονωτισμός , μέχρι και πιθανή σύρραξη. Είμαστε έτοιμοι να σταθούμε με το πείσμα των Σέρβων που για πολλοστή φορά μας βάζουν τα γυαλιά όσον αφορά αντιδράσεις τους ή θα υποκύψουμε στις θελήσεις τρίτων; Μιλάμε για Ισλαμικό τόξο με κύριους συντελεστές την Αλβανία και την Τουρκία, ενώ την ίδια στιγμή αρνούμαστε να δημιουργήσουμε το τοπικό αντιστάθμισμα με Σερβία και Ρωσία που μπορούν να γίνουν σύμμαχοι στην χρονική συγκυρία αυτή.
    Τα πράγματα είναι φανερά. Οι ΗΠΑ θέλουν ένα σοβαρό φύλακα στην περιοχή , που θα διαφυλάξει συμφέροντα εδαφικά και ενεργειακά. Θα το πράξουν με ακρίβεια αντίστοιχη της κάθε Αυτοκρατορίας, ανά την ανθρώπινη ιστορία , είτε διά της βίας, είτε διά μια ικανής εξωτερικής πολιτικής που εδώ και 40 χρόνια τώρα διαμορφώνει θύλακες και σφαίρες επιρροής σε επίπεδο χωρών.
    Τα Σκόπια δεν έχουν μέλλον. Μια χώρα χωρίς δικές της δυνάμεις και με ετερόφωτη οικονομία δεν μπορεί να διατηρηθεί απέναντι στις ορέξεις της Αλβανίας αλλά και στον πιθανό περιορισμό από την Ελλάδα. Όσες επιδοτήσεις από Ε.Ε και ΝΑΤΟ να πάρουν. Το μέλλον τους είναι μια διάσπαση μεταξύ Αλβανίας και όποιας άλλης χώρας βάλει πόδι μέσα. Και τότε;

    Η μόνη χώρα που θα έχει ουσιαστικά το αρνητικό αντιστάθμισμα στην κάτω περιοχή των Βαλκανίων και την δύναμη (εως κάποιου σημείου πάντα) να αντισταθεί σε διάφορα σχέδια είναι η Ελλάδα. Επειδή όμως το Εθνικό μας στοιχείο στέκεται ακόμα και μέσα στα ενδότερα της αυτοκρατορίας των ΗΠΑ και μάλιστα σε ειδικές θέσεις κλειδιά, ο δρόμος δεν είναι η βίαιη καταστροφή μας, γιατί κάτι τέτοιο θα είχε σοβαρές και κρίσιμες επιπτώσεις στο εσωτερικό τους.

    Όχι.. ο μόνος δρόμος κατά τον Κissinger σε μια αμφισβητούμενη δήλωση κατά πολλούς είναι να « ξεχάσουν τις ρίζες και την εθνικότητα, ήθη και έθιμα τους. Να ξεχάσουν την Ιστορία και την γλώσσα τους».

    Τα πρώτα βήματα ήδη έχουν γίνει και αρκετοί από τους νεαρότερους δεν γνωρίζουν από πού προέρχονται , όχι από δικό τους λάθος, αλλά γιατί κανείς δεν τους το περνάει σαν μήνυμα. Όταν λοιπόν η επερχόμενη γενιά δεν γνωρίζει τι είναι Έλληνας και από πού προέρχεται , διατηρώντας μια άγνοια και ένα ωχαδερφισμό ατομικού επιπέδου απέναντι στο τι γίνεται και τι είναι το έθνος/χώρα του, είναι αναμενόμενο σε κάποιο σημείο και Τσαμουριά , και Μακεδονία , και Ευρωπαϊκή Τουρκία στην Ξάνθη να φτάσει και στην τελική να μην υπάρξει και σοβαρή αντίδραση.

    Εθνικιστική έξαρση νομίζετε ότι είναι; Καλύτερα να δείτε τι συνέβαινε πριν 10 χρόνια και τι γίνεται τώρα.

    Σε μια παλαιότερη συζήτηση που είχαμε εδώ για την σημαία ,τον συμβολισμό της και τι σημαίνει το να την κρατάς, θυμάμαι ότι κάποιος είχε αναφέρει περί πολέμου ότι θα προσπαθήσει να πάει στο εξωτερικό και να μην μείνει εδώ για να χαθεί κάτω από ένα κομμάτι χρωματιστού πανιού ,επειδή κάποιοι θέλανε επεκτατικό πόλεμο. Εν μέρει κατανοώ το ότι δεν θέλει κάποιος να χαθεί επειδή ηλικιωμένοι ξεκίνησαν ένα παιχνίδι εξουσίας και δύναμης.
    Όμως η ερώτηση είναι ότι και να πας να ζήσεις έξω και να συνεχίσεις την ζωή σου, ως τι θα αυτό-προσδιορίζεσαι αν η χώρα-έθνος σου χαθεί; Σε ένα κόσμο που οι ισχυροί αντίθετα διαφυλάττουν τα σύμβολα και τις χώρες τους ως κόρες οφθαλμού; Εδώ δύο πύργους έριξαν και ήρθε η υδρόγειος άνω κάτω. Σκεφτείτε δηλαδή κάποια στιγμή η Καλιφόρνια π..χ να κινήσει ζήτημα ανεξαρτησίας και απόσχισης λόγω του λατινικού στοιχείου! Νομίζετε ότι θα το άφηναν έτσι;

    Όχι δεν είμαι εθνικιστής!
    όμως παρόλα αυτά, θέλω να πιστεύω ότι μεγάλωσα , με ανατροφή Ελληνικού στοιχείου και ιστορίας και αυτό-προσδιορίζομαι με αυτό τον τρόπο σαν άνθρωπος και σαν προσωπικότητα. Αν κάποιος μου πάρει αυτά τα πράγματα τότε τι θα είμαι; Απλά ένα ζώο που ζεί και περπατάει στην Γή , χωρίς τίποτα διαφορετικό ; χωρίς «χρωματισμό»;

    Και μιας και μιλάμε για ιστορία , τι θα έλεγαν οι πρόγονοι μας σε δυνάμεις κατακτητών που θα ήθελαν να μας αλλάξουν ονομασία, ήθη και έθιμα; Αν για παράδειγμα απέναντι στους Πέρσες , οι Έλληνες δεν νικούσαν στην Σαλαμίνα αλλά δεχόντουσαν το «γή και ύδωρ» σαν τελεσίγραφο; Τι θα γινόταν αν ο λαός μας δεν αντιδρούσε στην Ιταλο-Γερμανική εισβολή; Τι θα γινόταν αν οι Έλληνες δεν διαφύλατταν τα όσα μπορούσαν κατά την διάρκεια της Τουρκοκρατίας; Αυτό που μας προσδιόριζε και μας προσδιορίζει σαν λαό , είναι το φιλότιμο και το πείσμα.
    Στο θέμα των Σκοπίων , το πρώτο απέτυχε! ας κάνουμε χρήση του δεύτερου και στην τελική αν ντε και καλά κάποιοι θέλουν να μας βάλουν στο περιθώριο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Η αληθεια ειναι οτι παρ ολο τις αντικειμενικες και κοντα στην παραγματικοτητα θεσεις σου, δυστυχως, μπορει καποιος να σε χαρακτηρισει εθνικιστη.... και το χειροτερο ειναι πως θα υπαρξουν και πολλοι αλλοι που θα συμφωνησουν μαζι με αυτον.

    Συμφωνω απολυτα σε οσα εγραψες.




  3. #3
    Εγώ δεν θα σε πω Εθνικιστή αλλά αφυπνιστή ναι.Το κακό με το νενοέλληνα είναι πως του πασάρανε την ιδέα του υλισμού και της παγκοσμοιοποίησης ως το καλύτερο επίτευγμα για να αναδειχθεί ως μέλος της κολινωνίας και της αφάλειας πως ότι και αν συμβεί δεν θα πάθει τίποτα αφού τώρα πια τι σημασία έχουν τα σύνορα σε παγκόσμιο επίπεδο.Θα συμβούλευα λοιπόν αυτούς που σκέφτονται αντίστοιχα και δεν δίνουν σημασία για την ιστορία και τις ρίζες του , να κάνει μια βόλτα τώρα στα στενά πίσω από το παλαιό δημαρχείο στην Αθήνα και να δει την πραγματικότηατ της παγκοσμοιοποίησης . Δεν θα πω άλλα μόνο ένα τιμάτε τη χώρα που μεγαλώνουμε και να θυμάστε τους μάρτυρες της ελευθεριάς σας. Την ελευθερία και τη Δημοκρατία ( σε εισαγωγικά κανονικά έπρεπε να γράψω αυτή τη λέξη) που βιώνουμε δεν την αποκτήσαμε έτσι ξαφνικά ξυπνώντας ένα πρωινό . Αν όπως λέει και o Gandalf ξεχάσουμε πως και με τι θυσίες τότε θα είμαστε οι επόμενοι που τριγυρνάμε με άδεια βλέμματα στα πεζοδρόμια μιας άλλης χώρας ή μήπως νομίζουν κάποιοι πως η φυγή σε άλλη χώρα σε περίπτωση σύρραξης θα τους γλυτώσει από τη κατάντια του ξενιτεμένου πρόσφυγα;.'Η μήπως πιστεύουν πως θα ανοίξουν οι Ερωπαίοι και οι Αμερικάνοι τα σαλόνια τους να μας υποδεχτούν και να μας βοηθήσουν όπως το 1821 που και πάλι λίγοι οι γνήσιοι φιλέλληνες και πολλοί οι καιροσκόποι .
    Αχ ρε Gandalf κάτι συζητήσεις που ανοίγεις μεσημεριάτικα ....

  4. #4
    δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σε πει εθνικιστή για αυτές σου τις απόψεις, στα περισσότερα συμφωνώ απλά έχω μια πολύ απαισιόδοξη άποψη για το τι θα γίνει μετά από καμιά 50ρια χρόνια σταδιακά, τόσο απαισιόδοξη που αν την γράψω εδώ θα με πάρουν με τις πέτρες οπότε την κρατώ για τον εαυτό μου και εύχομαι να βγω λάθος.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    τις δηλώσεις του Μίκη Θεοδωράκη τις εχετε ακούσει?


    Νομίζω ότι περιγράφει επακριβως οτι γινεται σημερα.
    πωλειται tank bag μαυρο 30ltτης bagster gia transalp 650
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=52567[url]





  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
    τις δηλώσεις του Μίκη Θεοδωράκη τις εχετε ακούσει?


    Νομίζω ότι περιγράφει επακριβως οτι γινεται σημερα.
    Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των αμερικανικών εκλογών, δηλαδή ανεξάρτητα από το ποιος θα είναι ο μελλοντικός πρόεδρος, η κολοσσιαία πολεμική μηχανή έχει ήδη μπει μπροστά με στόχο την εξόντωση όλων όσων θεωρεί εχθρούς της. Ακόμη και αυτών όπως η Ελλάδα που δεν υπακούνε τυφλά τις εντολές της, Ιράν, Κορέα, Αραβικός κόσμος, μη υποτελείς και φυσικά άμεσα η Ρωσία και στο βάθος η Κίνα.

    Μετά θα έρθει η σειρά των « ατάκτων» της Νοτίου Αμερικής. Ένας άμεσος και θανάσιμος κίνδυνος, πολυπρόσωπος, πολυπλόκαμος σαν χταπόδι κάνει αργά αλλά σταθερά την εμφάνισή του στο προσκήνιο της παγκόσμιας ιστορίας. Σημερινός στοίχος είναι τα Βαλκάνια με κύριο σύμμαχο την «Μεγάλη Αλβανία», ξεκινώντας από το Κόσσοβο με συνεργάτες τους υπεύθυνους για μαζικές δολοφονίες U.C.K.

    Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, γεγονός πρωτοφανές για τη χώρα μας, μερικοί « επιστήμονες» επέλεξαν το αμφιθέατρο του Παντείου Πανεπιστημίου για να αναπτύξουν δημόσια την υποστήριξή τους σε ένα βασικό αίτημα της « Μεγάλης Αλβανίας», την κατάκτηση της Ηπείρου έως την Πρέβεζα, με την δικαιολογία ότι ανήκε στην Αλβανική Τσαμουριά, από όπου τους έδιωξαν με εγκληματικές πράξεις οι Έλληνες.

    Ασφαλώς πρόκειται για οργανωμένη προβοκάτσια των Η.Π.Α, ώστε να μελετηθούν οι δικές μας αντιδράσεις και να προπαρασκευαστεί ψυχολογικά η εδαφική επέκταση της Αλβανίας μετά το Κόσσοβο και σε ένα μεγάλο τμήμα των Αλβανοφώνων των Σκοπίων και ακολούθως και σε δικά μας εδάφη.

    Από την άλλη μεριά η σύμπλευση της Τουρκίας με τις Η.Π.Α στο Κόσσοβο, που έσπευσε πρώτη αυτή να το αναγνωρίσει, προετοιμάζει το έδαφος για πονηρά σχέδια σε βάρος της χώρας μας με βάση όχι μόνον το Αιγαίο και την Κύπρο, αλλά κα τη μουσουλμανική μειονότητα στη Θράκη, που ακολουθώντας το παράδειγμα του Κοσσόβου μπορεί να διεκδικήσει την δική της ανεξαρτησία.

    Η πολιτική ηγεσία των Σκοπίων φαίνεται ότι γνωρίζει από πρώτο χέρι τα σχέδια των Η.Π.Α και για αυτό δείχνει αυτή την αλαζονική αδιαλλαξία.

    Και πράγματι σε αυτή τη φάση συμπορεύονται με την πολιτική που εκθέσαμε. Όμως τι θα κάνουν όταν ξεκινήσει η επόμενη φάση, αυτής της φολοαλβανικής τακτικής, οπότε το κρατίδιό τους θα κοπεί στη μέση, γιατί θα πρέπει να γνωρίζουν τόσο αυτοί, όσο και οι ΗΠΑ, ότι μπορούν να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες, όμως φυλετικά είναι Σλάβοι και ως εκ τούτου κατατάσσονται ουσιαστικά στη χορεία των εχθρών των ΗΠΑ μαζί με την Ρωσία, τη Σερβία αλλά κα τη Βουλγαρία που και αυτή δεν πρέπει να έχει αυταπάτες.

    Έτσι γυρίζοντας σε εμάς τους Έλληνες θα πρέπει να δούμε ότι η κατάσταση όντως εξελίσσεται όπως εξελίσσεται και είναι παραπάνω από τραγική δεδομένου ότι οι Αμερικανοί δεν πείθονται, όσες υποκλίσεις και αν κάνουν απέναντί τους οι ποικιλόμορφες αμερικανόφιλες ηγεσίες, και αυτό γιατί φοβούνται, μισούν τον λαό μας, για τον οποίο είναι βέβαιοι ότι στη μεγάλη του πλειοψηφία απορρίπτει τα φιλοπόλεμα σχέδιά τους, για αυτό θέλει να μας τιμωρήσει με κάθε τρόπο εκτός και αν αποφασίσουμε όλοι μαζί να γονατίσουμε και να φιλήσουμε τα πόδια τους κάνοντας όρκους ότι από δω και στο εξής θάμασε καλά παιδιά και πειθήνια όργανα στην όποια πολιτική τους.

    Όμως αφού το παιχνίδι είναι για μας έτσι και αλλιώς χαμένο, τότε ας πέσουμε με το κεφάλι ψηλά. Ας μην περιμένουμε βοήθεια από πουθενά. Ούτε έχουμε συμμάχους, είμαστε εμείς και εμείς, ας φροντίσουμε λοιπόν να είμαστε τουλάχιστον ωραίοι, περήφανοι και γιατί όχι χαρούμενοι, αφού θα έχουμε πάρει τη μεγάλη απόφαση να γίνουμε όλοι μαζί μια γροθιά ενωμένοι μπροστά στην προδοσία και την ασχήμια που χτυπάει την πόρτα μας.

    Γιατί είναι προδοσία η αναγνώριση του Κοσσόβου χωρίς την έγκριση της διεθνούς κοινότητας του ΟΗΕ, δηλαδή μιας επαρχίας που από αιώνες αποτελεί τμήμα της Σερβίας και τι θα νοιώθαμε εμείς αν μεθαύριο έπαιρναν με το έτσι θέλω τη μισή Κύπρο , την Θράκη ή την Ήπειρο;

    Όπως είναι ασχήμια να ανεχόμαστε να μας περιφρονούν και να μας εξυβρίζουν οχυρωμένοι κάτω από τα σκέλια των Αμερικανών οι Σκοπιανοί και εμείς να τους παρακαλάμε και να ζητάμε μεσολάβηση των Αμερικανών, χάνοντας κάθε μέρα όλο και πιο πολύ την αξιοπρέπειά μας και την υπερηφάνειά μας.

    Ας κλείσουμε τα σύνορα, ας σταματήσουμε τις οικονομικές και διπλωματικές μας σχέσεις και ας τους αφήσουμε να αυτοαποκαλούνται όπως θέλουν, κοροϊδεύοντας τους εαυτούς τους.

    Οφείλουμε να περάσουμε και από αυτή τη νέα δοκιμασία με το κεφάλι ψηλά. Μπορεί να υποφέρουμε, όμως το ζητούμενο για μας είναι να παραμείνουμε Έλληνες και θα παραμείνουμε Έλληνες αν δεν ξεχνάμε από πόσες δοκιμασίες περάσαμε ως τώρα, όμως στο τέλος πάντα βγήκαμε νικητές.

    Το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον.

    Μίκης Θεοδωράκης
    Αθήνα, 23/2/2008
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    @gandalf: σωστός είσαι...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Δεν θα σε χαρακτήριζα εθνικιστή. Νομίζω ότι δικαίως εισάγεις έναν σοβαρό προβληματισμό και δικαίως ανησυχείς για τα τεκταινόμενα στην περιοχή.
    Απλώς νομίζω πως στο τέλος το... πολύ τέλος κάνεις μία έξαρση έτσι υπερπατριωτική με την οποία δεν συμφωνώ. Νομίζω πως κάπου τα γενικεύεις αλλά πάντως όχι εθνικιστή δεν σε έλεγα.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  9. #9
    Και όπως λέει και το γνωστό τραγουδάκι..

    Αχ έλληνα που έλληνα ξεχνάς και στο Σικάγο μέσα ζεις στην ξενυτιά...

    Γιατι την τρελα μου τα ξεπουλάμε όλα τόσο εύκολα??
    Εδώ μας παίρνουν την Μακεδονία και μεις ακόμα ασχολούμαστε με το dvd.

    Και με τέτοιο avatar εμένα κλασικά με έχουν για Εθνικιστή.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Και όπως λέει και το γνωστό τραγουδάκι..

    Αχ έλληνα που έλληνα ξεχνάς και στο Σικάγο μέσα ζεις στην ξενυτιά...

    Γιατι την τρελα μου τα ξεπουλάμε όλα τόσο εύκολα??
    Εδώ μας παίρνουν την Μακεδονία και μεις ακόμα ασχολούμαστε με το dvd.

    Και με τέτοιο avatar εμένα κλασικά με έχουν για Εθνικιστή.

    Εθνικιστή!!!
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  11. #11
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Εγω νομιζα πως τα προβληματα μας τελειώσανε με το που βγαλαμε μακεδόνα πρωθυπουργό, με μακεδόνα καραγκιοζονομάρχη και μακεδονοαθλητή δημαρχο...

    Τι κρίμα....
    Ban 'em all

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Δεν θα σε χαρακτήριζα εθνικιστή. Νομίζω ότι δικαίως εισάγεις έναν σοβαρό προβληματισμό και δικαίως ανησυχείς για τα τεκταινόμενα στην περιοχή.
    Απλώς νομίζω πως στο τέλος το... πολύ τέλος κάνεις μία έξαρση έτσι υπερπατριωτική με την οποία δεν συμφωνώ. Νομίζω πως κάπου τα γενικεύεις αλλά πάντως όχι εθνικιστή δεν σε έλεγα.
    Θα σε στεναχορήσω αλλά αυτό μας έφαγε . Μόλις κάποιος πάει αν εκφράσει με αληθινά γνήσια αισθήματα την αγωνία του για το μέλλον της χώρας του , της Πατρίδας του , αμέσως να τον πούμε υπερπατριώτη . Ας υπήρχε έστω και λίγο η αγάπη για την Ελλάδα στις καρδιές των Νεοελλήνων και ας μην την πληγώνανε με κάθε ευκαιρία που παρουσιάζεται .Η πλειοψηφία των σημερινών Ελλήνων τον καίει αν την παρούσα στιγμή θα βάλει γκολ ο Χ στον Ψ και αν θα βρει το Σαββάτο θέση να πλύνει το κουρσάκι του να γυαλίζει . τα λέω κάπως υπερβολικά θα μου πείτε μα για μένα πιστεύω πως καθόλου δεν υπερβάλλω . Ενα απλό παράδειγμα θα πω για την απαξίωση της φιλοπατρίας του Ελληνα αν και το έχω σε άλλο ποστ ξαναφέρει ως παράδειγμα . Οταν σε μια πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων που ζω συνοικούν 4 οικογένειες με επάγγελμα υπαξιωματικοί και αξιωματικοί και σε κάθε εθνική επέτειο από όλα τα μπαλκόνια αναρτάται μόνο σε ένα η Ελληνική σημαία τότε τι να πεις ;
    Κάποτε θα λέμε στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα αλλά θα είναι αργά ...

  13. #13
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αυτο ακριβώς.
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας..
    Αν και απαισιόδοξος ελπίζω στην ομοψυχία του ΕΛΛΗΝΑ την Υστατη Στιγμή.

  14. #14
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431

    Re: Με το παρακάτω μπορεί κάποιος να με πεί εθνικιστή;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Όχι.. ο μόνος δρόμος κατά τον Κissinger σε μια αμφισβητούμενη δήλωση κατά πολλούς είναι να « ξεχάσουν τις ρίζες και την εθνικότητα, ήθη και έθιμα τους. Να ξεχάσουν την Ιστορία και την γλώσσα τους».
    Όλο το ζουμί για μένα,εδώ είναι και θα προσθέσω και τη μουσική.Όχι πως διαφωνώ στα υπόλοιπα που έγραψες αλλά αυτό το θεωρώ το πιο σημαντικό.
    Δυστυχώς οι περισσότεροι από μάς έχουμε απαξιώσει τη γλώσσα "απλοποιώντας" την,χλευάζουμε τα ήθη και τα έθιμά μας,κολώντας τους το χουντικό"πατρίς-θρησκεία-οικογένεια",δεν ξέρουμε Ιστορία(πρώτος εγώ) όσο για τη μουσική....άσ'τα να παν στο διάολο.

    Αν αναρωτιέστε πάντως γιατί μάς μισούν οι διάφοροι Κίσινγκερ,η απάντηση είναι αυτή.
    Δεν έχουν τίποτα από τα παραπάνω κι αυτό το σκατό στο χάρτη που παρήγαγε πολιτισμό,μουσική και αξίες τα έχει όλα.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  15. #15
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Αν αναρωτιέστε πάντως γιατί μάς μισούν οι διάφοροι Κίσινγκερ,η απάντηση είναι αυτή.
    Δεν έχουν τίποτα από τα παραπάνω κι αυτό το σκατό στο χάρτη που παρήγαγε πολιτισμό,μουσική και αξίες τα έχει όλα.
    Μπα .. .αν ήμασταν στο κέντρο της Ευρώπης... δεκάρα δεν θα έδιναν , πίστεψε με. Είναι η γεωστρατιωτική θέση που έχει η χώρα μας που πονάει συν η νοοτροπία ενάντια σε κάθε προσπάθεια "προβατοποίησης" μας που ενοχλεί.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 22:11
  2. μπορει καποιος να πει ποσο κανει;
    από sotiris68 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2007, 15:02
  3. με τι κάμερα μπορεί κάποιος...
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 17:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF