Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: προβλημα αντλιας ή κατι αλλο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12

    προβλημα αντλιας ή κατι αλλο;

    Γεια χαρα! Λοιπον εχω μια africa "98. Τωρα τελευταια το μηχανακι παιρνει μπροστα κανονικα αλλα ματα απο λιγο κανει σαν μπουκωμενο σα να μην του φτανει η βενζινη κ σβηνει.
    Περιμενω 5 10 λεπτα κ μετα παιρνει παλι, βγαζει ενα παραξενο ηχο, γκαζωνω σκαεη η εξατμιση κ ή θα παρει ή σβησει.. αν παρει,( που παντα παιρνει) δεν εχω κανενα προβλημα, παει κανονικα 100, 200χμ πορεια, βασικα οσα χρειαστουν!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Karamos Προβολή μηνύματος
    σκαεη η εξατμιση κ ή θα παρει ή σβησει.. αν παρει,( που παντα παιρνει) δεν εχω κανενα προβλημα
    πολύ αργα για να καταλάβω με την πρωτη τι διάολο γράφεις εδω

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πολύ αργα για να καταλάβω με την πρωτη τι διάολο γράφεις εδω
    Γαμησε τα..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Στο κάνει και με φουλ γεμάτο τεπόζιτο ? Αν όχι είναι κατά πάσα πιθανότητα η αντλία
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Ε τα κλασικα, ξεκινα να κοιτας...ολο το συστημα τροφοδοσιας (καρμπ, αντλια κτλ) μετα κανα φιλτρο αερα τι παιζει εκει μεσα και τελευταια να δεις φυσικα και τα ρεύματα.

    Απο σερβις μπουζι, ρυθμισμα βαλβιδες κτλ ειμαστε κομπλε ετσι;

    Επισης βενζινη...μηπως τα κολπα αρχισαν ξαφνικα μετα απο καποιο γεμισμα;
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 25/05/2019 στις 12:42.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Αντλία, που έχει την κλασσική ηλεκτρική mitsubishi με τις επαφές που φθείρονται , ένας ύποπτος.
    Εξαέρωση ντεπόζιτου, που καμιά φορά βουλώνει, και δεν μπαίνει αέρας να αντικαταστήσει την βενζίνη, οπότε η ατμοσφαιρική πίεση δεν αφήνει την βενζίνη να τρέξει άλλο, ο δεύτερος ύποπτος.

    Αν όταν σου μείνει, αμέσως πας να ανοίξεις τάπα ντεποζιτου και ακούσεις ένα φσσσσς σαν να ρουφιέται αέρας ξαφνικά, είναι βουλωμένη η εξαέρωση.


    Από κει και μετά, παίζει να είναι και ηλεκτρικό θέμα, π.χ. σύστημα γεννήτριας-ανόρθωσης που υπολειτουργεί και δεν φορτίζει καλά την μπαταρία ΚΑΠΟΙΕΣ φορές. Όταν σου μένει, ΑΜΕΣΩΣ μετά που έμεινε, μιζάρει κανονικά ή ξεψυχάει η μίζα;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Στα καρμπυρατερ μεσα στην θηκη τις βελονας του φλοτερ εχει φιλτρο [σιτα] αν ειναι βρομικα κανει αυτα τα συμπτοματα. Μενει απο βενζινη και μετα και μετα απο λιγο, αφου ξανα γεμησουν τα μπολ λειτουργει κανονικα ωσπου να ξαναμηνει απο βενζινη!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Στο κάνει και με φουλ γεμάτο τεπόζιτο ? Αν όχι είναι κατά πάσα πιθανότητα η αντλία
    Ναι το κανει!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pano kato Προβολή μηνύματος
    Στα καρμπυρατερ μεσα στην θηκη τις βελονας του φλοτερ εχει φιλτρο [σιτα] αν ειναι βρομικα κανει αυτα τα συμπτοματα. Μενει απο βενζινη και μετα και μετα απο λιγο, αφου ξανα γεμησουν τα μπολ λειτουργει κανονικα ωσπου να ξαναμηνει απο βενζινη!

    Ωραια. Το καρμπυρατερ το ειχα ανοιξει πριν 2 χρονια. Οποτε αυτο που λες μου φαινετε λογικο.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ε τα κλασικα, ξεκινα να κοιτας...ολο το συστημα τροφοδοσιας (καρμπ, αντλια κτλ) μετα κανα φιλτρο αερα τι παιζει εκει μεσα και τελευταια να δεις φυσικα και τα ρεύματα.

    Απο σερβις μπουζι, ρυθμισμα βαλβιδες κτλ ειμαστε κομπλε ετσι;

    Επισης βενζινη...μηπως τα κολπα αρχισαν ξαφνικα μετα απο καποιο γεμισμα;

    Μπουζι ενω ειχα κανει καμια 4000χμ τα αλλαξα τωρα παλι, βαλβιδες κ φιλτρο κομπλε.
    Τα ρευματα ειναι πονος! ������
    Δρν παρατηρησα κατι απο καποιο γεμισμα. Δεν εβαλα απο βενζιναδικο που δεν παω συχνα τον τελευταιο καιρο.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αντλία, που έχει την κλασσική ηλεκτρική mitsubishi με τις επαφές που φθείρονται , ένας ύποπτος.
    Εξαέρωση ντεπόζιτου, που καμιά φορά βουλώνει, και δεν μπαίνει αέρας να αντικαταστήσει την βενζίνη, οπότε η ατμοσφαιρική πίεση δεν αφήνει την βενζίνη να τρέξει άλλο, ο δεύτερος ύποπτος.

    Αν όταν σου μείνει, αμέσως πας να ανοίξεις τάπα ντεποζιτου και ακούσεις ένα φσσσσς σαν να ρουφιέται αέρας ξαφνικά, είναι βουλωμένη η εξαέρωση.


    Από κει και μετά, παίζει να είναι και ηλεκτρικό θέμα, π.χ. σύστημα γεννήτριας-ανόρθωσης που υπολειτουργεί και δεν φορτίζει καλά την μπαταρία ΚΑΠΟΙΕΣ φορές. Όταν σου μένει, ΑΜΕΣΩΣ μετά που έμεινε, μιζάρει κανονικά ή ξεψυχάει η μίζα;
    Την αντλια την εχω 2 μηνες τωρα.
    Εξαερωση δενν εχω κανει..
    δεν μου εχει κανει αυτο το φσσς που λες.
    Μιζαρω μια χαρα. Η μιζα δεν κωλονει καθολου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Karamos Προβολή μηνύματος
    Την αντλια την εχω 2 μηνες τωρα.
    Εξαερωση δενν εχω κανει..
    δεν μου εχει κανει αυτο το φσσς που λες.
    Μιζαρω μια χαρα. Η μιζα δεν κωλονει καθολου.

    Είναι γνήσια ή κινέζικο αντίγραφο η αντλία που έχεις δύο μήνες; Οι κινέζικες συχνά δεν κρατάνε...

    Για την εξαέρωση, δεν με κατάλαβες, εννοώ ότι κάθε ντεπόζιτο έχει κάποιο τρόπο να εισάγει αέρα, για να μπορεί να φεύγει η βενζίνη. Είτε κάποιος σωλήνας, που βγαίνει κάπου από κάτω (συνήθως), είτε η ίδια η τάπα, έχει ένα μικρό πέρασμα, με βαλβίδα. Σε κάθε περίπτωση, αν βουλώσει και δεν αφήνει τον αέρα να μπαίνει αυτός ο δρόμος για εξαέρωση που έχει το κάθε ντεπόζιτο, τότε ... μπλοκάρει μετά από λίγο η ροή της βενζίνης. Όλο αυτό, εγκυκλοπαιδικά, μια και αφού ΔΕΝ σου κάνει ρούφηγμα όταν πας να ανοίξεις τάπα, άρα δεν είναι εκεί το θέμα.

    Ωραία για την μίζα, καλό αυτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είναι γνήσια ή κινέζικο αντίγραφο η αντλία που έχεις δύο μήνες; Οι κινέζικες συχνά δεν κρατάνε...

    Για την εξαέρωση, δεν με κατάλαβες, εννοώ ότι κάθε ντεπόζιτο έχει κάποιο τρόπο να εισάγει αέρα, για να μπορεί να φεύγει η βενζίνη. Είτε κάποιος σωλήνας, που βγαίνει κάπου από κάτω (συνήθως), είτε η ίδια η τάπα, έχει ένα μικρό πέρασμα, με βαλβίδα. Σε κάθε περίπτωση, αν βουλώσει και δεν αφήνει τον αέρα να μπαίνει αυτός ο δρόμος για εξαέρωση που έχει το κάθε ντεπόζιτο, τότε ... μπλοκάρει μετά από λίγο η ροή της βενζίνης. Όλο αυτό, εγκυκλοπαιδικά, μια και αφού ΔΕΝ σου κάνει ρούφηγμα όταν πας να ανοίξεις τάπα, άρα δεν είναι εκεί το θέμα.

    Ωραία για την μίζα, καλό αυτό.
    Οκ, θενκς! Τωρα καταλαβα τι εννοεις.
    Κινεζικο αντιγραφο εβαλα. Αλλα ρε συ.. με εχει αφησει απο αντλια και με αφηνε καθε 5 10χμ. Τωρα μονο στην αρχη θα μου το κανει αυτο. Και το απογευμα που θα φυγω απο την δουλεια θα μου το κανει οχι μονο το πρωι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Βγάλε το πλαστικό καπάκι, και δες κατάσταση στις επαφές, θα καταλαβεις ποιές. Εκεί χωλαίνουν συνήθως, τρώγονται στραβά και δεν πετυχαίνουν η μία την άλλη σωστά.

    Εγώ θα πόνταρα την αντλία ως πιο υποψήφια. Δοκίμασε αν έχεις υπομονή, με τελείως γεμάτο ντεπόζιτο, να δεις αν πάλι μένει, με την αντλία ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ, δλδ να βάλεις ένα bypass σωλήνα στην θέση της. Αν πάλι μένει, είναι κάτι άλλο, αν δεν μένει είναι η αντλία. Προσοχή όμως, η δοκιμή να γίνει με ντεπόζιτο γεμάτο, για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Karamos Προβολή μηνύματος
    Ωραια. Το καρμπυρατερ το ειχα ανοιξει πριν 2 χρονια. Οποτε αυτο που λες μου φαινετε λογικο.
    Βασικα ρε σ, αν ηταν αυτο δεν θα με αφηνε σε μερικα χμ;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα μπαταριας η κατι αλλο???
    από vlaxos80 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2017, 04:38
  2. Πρόβλημα με θερμοκρασία ή κάτι άλλο
    από georgemark στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2015, 10:30
  3. προβλημα με πηνια σε cb500 98 ή κατι αλλο?
    από bip-vip στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2015, 12:05
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 21:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 19:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF