Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ....ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ...

  1. #1
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ....ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ...

    Σκοτώνουν τις κότες όταν τελειώσουν τα αβγά!



    Τρεις μεγάλες τράπεζες αποφάσισαν να αλλάξουν τον τρόπο χρέωσης των πελατών εκείνων που χρησιμοποιούν τις πιστωτικές κάρτες τους ως μέσο πληρωμής.

    Τους χρεώνουν, πλέον, με τόκους από την ημερομηνία αγοράς των προϊόντων, ανεξάρτητα από το αν πληρώνουν όλο το ποσό στην ημερομηνία λήξης του μηνιαίου λογαριασμού.

    Αν κάτι μας προβληματίζει είναι το γεγονός ότι οι τράπεζες, προκειμένου να αυξήσουν την κερδοφορία τους, άρχισαν να πυροβολούν τις κότες που τους κάνουνε τα αβγά...

    Το ”κόλπο” με τις κάρτες μοιάζει με εκείνο ενός καινούργιου ψητοπωλείου. Το ψητοπωλείο ανοίγει και χρησιμοποιεί τα καλύτερα κρέατα της αγοράς. Το καταναλωτικό κοινό εκτιμά ιδιαίτερα την ποιότητα του καταστήματος και το δείχνει έμπρακτα.

    Ο έχων το ψητοπωλείο κάνει στη συνέχεια έναν απλό υπολογισμό, προσπαθώντας να αυξήσει τα κέρδη του. Θεωρεί ότι τα έσοδά του θα είναι σταθερά και προσπαθεί να μειώσει το κόστος του, αγοράζοντας πλέον κρέας β΄ και γ΄ ποιότητας.

    Ώσπου το μαγαζί του αδειάζει από κόσμο και εκείνος μένει μόνος και έρημος, αναζητώντας να δει τι έφταιξε...

    Οι τράπεζες, λοιπόν, αποφάσισαν να αυξήσουν τα κέρδη τους με αυτόν τον τρόπο. Προφανώς έχουν εξαντλήσει όλες τις άλλες πηγές και κατέληξαν στην απόφαση να καταστρέψουν ένα προϊόν που με κόπο το καθιέρωσαν στην καχύποπτη ελληνική κοινωνία.

    Και δεν αναφερόμαστε στην πιστωτική κάρτα ως μέσο δανεισμού (πρόκειται για τον απεχθέστερο δανεισμό), αλλά ως μέσο πληρωμής.

    Όταν οι πελάτες της τράπεζας χρησιμοποιούν την κάρτα αντί τα μετρητά για τις καθημερινές συναλλαγές τους, η τράπεζα κερδίζει. Ο πελάτης που χρησιμοποιεί την κάρτα για να μην κουβαλάει μαζί του μετρητά, θα βρει κάποιον άλλο τρόπο να ικανοποιήσει την ανάγκη του.

    Πιθανότατα μία χρεωστική κάρτα. Αυτός που θα έχει χάσει στο τέλος θα είναι η τράπεζα... Αν και οι τράπεζες έχουν ήδη χάσει σε επίπεδο εμπιστοσύνης.

    Ο αιφνιδιασμός του πελάτη δεν είναι το καλύτερο διαπιστευτήριο, όταν αύριο θα θελήσεις να του πουλήσεις κι άλλα προϊόντα...

    Θανάσης Μαυρίδης

    thmavridis@euro2day.gr
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Απ'ό,τι άκουσα δεν είναι έτσι ακριβώς.

    Στην περίπτωση που εξοφλήσεις εμπρόθεσμα όλο το ποσό της κάρτας, τότε δεν χρεώνεσαι καθόλου τόκους, όπως γινόταν πάντα.

    Στην περίπτωση όμως που αφήσεις κάποιο υπόλοιπο, τότε το υπόλοιπο αυτό θ'αρχίσει να τοκίζεται από την ημερομηνία που έγινε η καταχώρηση στην κάρτα και όχι όπως γινόταν μέχρι σήμερα από την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.

    Δηλαδή, αυτό που γίνεται είναι ότι καταργούν τον ένα μήνα "χάριτος" που έδιναν μέχρι σήμερα, όσο δηλαδή έκανε να σου έρθει και να εξοφληθεί ο λογαριασμός.

    Όσο όμως εξοφλάς όλο το ποσό στην ώρα του δεν αλλάζει κάτι.
    Θάνος..

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ 3 ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΡΕ ΧΤΜΠΑΜ????

    Μολις την προηγουμενη εβδομαδα εκανε μεταφορα υπολοιπου στη Πειραιως....

    για πε....

  4. #4
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426

    ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΙΛΕ IDI

    ΑΝ ΜΑΘΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ!!!

    ΘΑΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ SITE ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ!!ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΛΕΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!

    ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΑΝΤΩΣ......

    ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΙ!!!!ΜΑΚΡΥΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΡΟΥΦΑΝΕ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ!!!:a015: :a015: :a57:
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ....ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
    Τους χρεώνουν, πλέον, με τόκους από την ημερομηνία αγοράς των προϊόντων, ανεξάρτητα από το αν πληρώνουν όλο το ποσό στην ημερομηνία λήξης του μηνιαίου λογαριασμού.
    Όχι δεν λέω το ίδιο. Το κείμενο λέει ότι ανεξάρτητα από το αν πληρώνεις όλο το ποσό στην ώρα του, οι τράπεζες σε τοκίζουν για το μήνα αυτό που έμεινε χρεωμένο το ποσό στην κάρτα.

    Εγώ λέω ότι αν εξοφλήσεις όλο το ποσό στην ώρα του, δεν χρεώνεσαι τόκους.

    Εκείνο που αλλάζει είναι στην περίπτωση που αντί να εξοφλήσεις όλο το ποσό, αφήσεις στην κάρτα υπόλοιπο.

    Μέχρι σήμερα το υπόλοιπο ξεκινούσε να τοκίζεται από την ώρα που έληγε ο λογαριασμός. Δηλαδή ένα μήνα μετά τη χρέωση της κάρτας.

    Αν γίνει αυτό, θα αρχίσει να τοκίζεται από την ημερομηνία της αγοράς.

    Αυτά που γράφω τα είπαν στις ειδήσεις.

    Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό, γιατί ούτε τον Θανάση Μαυρίδη ξέρω, αλλά και οι ειδήσεις δεν είναι η πρώτη φορά που θα λένε κάτι λάθος...
    Θάνος..

  6. #6
    Ελπίζω ο Θάνος να έχει δίκιο

    Το να στραφούμε στις χρεωστικές δεν αποτελεί λύση, εφόσον δεν τις δέχονται σε τόσα μέρη, κι επιπλέον θα πρέπει να έχουμε το αντίστοιχο ποσό στην τράπεζα επιτόπου κι όχι με την λήξη του λογαρισμού. (πράγμα που εξυπηρετούσε στο να κάνεις αγορές πριν πληρωθείς π.χ.).

    Αναμένουμε για σαφέστερες ειδήσεις.

  7. #7
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426

    ΕΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΠΡΑΒΟ

    ΕΜΑΘΑ ΠΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ....ΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ....

    Δεν είναι κρατικό μυστικό Εθνική Eurobank και Citibank. Η Εθνική δέχτηκε ήδη
    τα βέλη της ΕΚΠΟΙΖΩ.
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    MOYXAXAXAXAXAXAXA

    H CITIBANK idi ΕΦΑΓΕ ΣΟΥΤ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ


    ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ!


    ΧΟΧΟ ΠΑΡΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


    THANKS XTMPAM

  9. #9
    Παίδες, δεν ξέρω αν αυτό τώρα ξεκίνησε να ισχύει, νομίζω όμως πως ίσχυε πάντα, τουλάχιστον στην Eurobank... Και είναι αυτό που λέει ο Θάνος.
    Ο τοκισμός αφορά το ποσό που μένει απλήρωτο μετά τη λήξη του λογαριασμού (στον οποίο θα μπεί η πληρωμή) να εκκρεμεί στην κάρτα!!!

    Πάντως κι εγώ (το ίδιο...) ένα έχω να πώ
    ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΙ!!!!ΜΑΚΡΥΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  10. #10
    Το λΕπόν

    Ενημερώθηκα, και επανέρχομαι για να διαψεύσω τις ασυναρτησίες που μόλις είπε ο από πάνω

    Ο τοκισμός ΟΝΤΩΣ αφορά όλο το ποσό της αγοράς και θα ξεκινάει από την ημέρα που αυτή έγινε!!!

    Κοινώς, όταν θα σκάει μύτη στο σπίτι η λυπητερή, θα πλΕρώνεις και τόκους υπολογισμένους από την ημέρα που έκανες την αγορά!!!

    Αυτό δεν ισχύει για την Eurobank, για την οποία εξακολουθεί να ισχύει η "περίοδος χάρητος"!!

    Επίσης, Noela, οι χρεωστικές κάρτες είναι πλέον αποδεχτές σχεδόν παντού. Απλώς, πρέπει να μπει ο καταναλωτής στην διαδικασία σκέψης "έχω->πληρώνω->αγοράζω" φεύγοντας από το "αγοράζω->έχω->πληρώνω"!!!


    Κατά τ' άλλα επιμένω ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  11. #11
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    excuse me,τι ποιο απλό από τα ωραιότατα
    μετρητά?
    και μην πεί κανείς ότι φοβάται να κρατά μετρητά πάνω του,γιατί όταν χάνεις την κάρτα σου ,η ψυχούλα σου ξέρει τι περνάς μέχρι να την ακυρώσεις.

    πάντως,κατά την γνώμη μου,καλύτερα είναι έτσι όπως πάνε να το κάνουνε,
    μπάς και ξυπνήσουμε λίγο και δεν αγοράζουμε σαν τα ζώα ασύστολα.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  12. #12
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    παιδες δεν διαφωνω καθολου με την σεξουαλικοτητα των τραπεζων ...ομως ισχυει κατι που δεν αλλαζει και που σιγουρα δεν θα μας αγχωνει και τοσο.........οταν εχεις αγοραζεις ......οταν δεν εχεις δεν αγοραζεις.......μου φαινεται λιγο κουλο να πηγαινεις και να χρεωνεσε ενα σωρο λεφτα για αγορες που σου μπηκαν στο μυαλο και να υπερβενουν κατα πολυ τον μηνιαιο μισθο σου...η να πηγαινω σουπερμαρκετ και να βλεπω τις νοικοκυρες να πληρωνουν με καρτα.....δε λεω μπορει να εχω και αδικο και να μην συμφωνητε με αυτη την αποψη αλλα αυτα εκμεταλευονται οι τραπεζες και μας πινουν το αιμα
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  13. #13
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
    [B]Το λΕπόν


    Αυτό δεν ισχύει για την Eurobank, για την οποία εξακολουθεί να ισχύει η "περίοδος χάρητος"!!

    ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ EUROBANK ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ...

    ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!!

    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.....ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ GST!!
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: ΕΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΠΡΑΒΟ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
    ΕΜΑΘΑ ΠΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ....ΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ....

    Δεν είναι κρατικό μυστικό Εθνική Eurobank και Citibank. Η Εθνική δέχτηκε ήδη
    τα βέλη της ΕΚΠΟΙΖΩ.
    Χεχεχε και από μένα έφαγε σουτ χτες η Εθνική!


Παρόμοια θέματα

  1. Πολύ καλό....ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ!
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2010, 09:03
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ
    από 2wheeler στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2007, 16:08
  3. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 18:43
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ!! το ξαναλεω ΠΡΟΣΟΧΗ!!
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 12:27
  5. Νεοσ Ιοσ - Διαβαστε Με ΠροσοΧη
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF