Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Αφιερωμένο στο μηχανόβιο παρεάκι μου

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    'Υμνος στην μαλακία που μας δέρνει

    Υψόμετρο χίλια οχτακόσια. Ο Σάββας με ξυλιασμένα χέρια γιατί δεν έφερε γάντια. Πάλι. Θέλησα να του θυμίσω τότε που σε μια εντουράδα δεν έβαλε επιγονατίδες και όταν έπεσε χτύπησε μόνο στο γόνατο. Αλλά θα ήμουν εξυπνάκιας και δεν είπα τίποτα. Ο Αργύρης με σκούρα ζελατίνα στο κράνος, και σε λιγότερο από μισάωρο νυχτώνει. Εγώ, χωρίς καθόλου ζελατίνα. Δεν έβρισκα τη μάσκα για το ανοιχτό μου κράνος. Τα κουνούπια παραμονεύουν, ήδη μπήκε ένα στο μάτι του Βαγγέλη. Νέος οδηγός, με σκάρτα δύο χιλιάδες χιλιόμετρα στην πλάτη, τον έχουμε βάλει μπροστά για να καθορίζει το τέμπο. Το μηχανάκι του Σάββα δεν έχει μπροστινό φρένο. Έχει σκάσει μια τσιμούχα στα καλάμια και γέμισαν τα δισκόφρενα με λάδι. Ο Αργύρης οδηγάει συνεχώς με δευτέρα για να είμαστε όλοι κοντά, και η χιλιάρα του έχει ανεβάσει ογδόντα εφτά βαθμούς. Και τέλος υπάρχει και το μηχανάκι μου. Η μάλλον, σχεδόν υπάρχει. Μοντέλο χίλια εννιακόσια ενενήντα τέσσερα. Στα φρεναρίσματα όταν βουλιάζει μπροστά, σβήνει, επειδή το φλοτέρ του καρμπυρατέρ είναι σε λάθος στάθμη. Σε αυτό το υψόμετρο δουλεύει με λάθος μείγμα, και μπορεί να κολλήσει ανά πάσα στιγμή. Και δεν έχω και φώτα. Όποτε θέλουν σβήνουν, και όταν δουλεύουν φωτίζουν σαν ένα κεράκι. Και το μοτέρ είναι άστρωτο γιατί μόλις άλλαξα πιστόνι, επειδή είχε κολλήσει πάλι. Για τέταρτη φορά. Φέτος.

    Κοιτάμε τα βουνά που είναι παντού γύρω μας. Ο ήλιος αρχίζει να κρύβεται πίσω τους. Σταματάμε σε μια στροφή για λίγη ξεκούραση. Βγάζουμε μερικές φωτογραφίες και αστειευόμαστε με την κατάστασή μας. Κάνουμε ένα πρόχειρο συμβούλιο και φοράμε πάλι τα κράνη. Ο Βαγγέλης μπροστά, με τα φλας μου δείχνει μερικές λακκούβες που πρέπει να αποφεύγω. Οδηγώ όσο μπορώ κοντά στην εξάτμισή του για να ζεσταίνομαι από τα καυσαέρια. Το ίδιο κάνει και ο Σάββας πίσω από τα μπουριά του Αργύρη. Όπου έχει σκιά το κρύο είναι έντονο. Δεν έχω καθρέπτες και κοιτάζω πίσω συχνά για να είμαστε όλοι κοντά. Βλέπω τους αγκώνες του Σάββα που ανοιγοκλείνουν ανεξέλεγκτα από το τρέμουλο. Ήθελα να του δώσω τα γάντια μου αλλά δεν θα τα έπαιρνε και έτσι πάλι δεν είπα τίποτα. Με το Σάββα συνεννοούμαστε με ελάχιστες λέξεις.

    Αρχίζουμε να βλέπουμε επιτέλους τα πρώτα σπίτια. Έχει πλέον νυχτώσει τελείως. Δεν έχω φώτα και μπήκα δεύτερος, μπροστά ο Αργύρης με τους δυνατότερους προβολείς και πίσω μου ο Βαγγέλης. Με πλησιάζει όσο μπορεί για να μου φωτίζει το δρόμο. Έχω ήδη φάει ένα μυγάκι στο μάτι και βλέπω χιλιάδες άλλα να περνάνε ξυστά από το κράνος μου. Σταματάμε σε ένα βενζινάδικο. Στις τελευταίες στροφές το μηχανάκι μου έκανε ότι ήθελε. Μία γλιστρούσε και μία πάταγε καλά. Ο Αργύρης ρίχνει μια ματιά στα λάστιχά μου. Το πίσω είναι σκασμένο. Έχουμε ακόμα εξήντα χιλιόμετρα να κάνουμε, οδηγάμε όλη μέρα, έχουμε κάνει πάνω από διακόσια και είμαστε εξαντλημένοι. Παίρνω ένα φαστ από το βενζινάδικο και το αδειάζω μέσα στη σαμπρέλα. Κάνουμε πέντε χιλιόμετρα και ξανακοιτάμε το λάστιχό μου. Τζίφος. Το φαστ δε δούλεψε. Και τώρα ξέρουμε. Θα κάνουμε αυτά τα χιλιόμετρα με ταχύτητα σαλιγκαριού. Είναι σα να τρώμε ξύλο σε αργή κίνηση.

    Τους λέω να φύγουν, θα είμαι εντάξει. Θα πηγαίνω με εξήντα και θα στρίβω με σαράντα. Τους λέω να φύγουν και το εννοώ, αλλά ξέρω ότι δε θα φύγει κανένας. Αυτό το παρεάκι δε χωρίζει ποτέ. Δεν αφήνει κανέναν πίσω. Μαζί ξεκινάμε, μαζί γυρίζουμε. Ούτε πέρυσι χωρίσαμε όταν τρύπησε το ντεπόζιτο στο μηχανάκι του Σάββα και του έσβηνε κάθε πενήντα μέτρα επί σαράντα χιλιόμετρα. Ούτε πρόπερσι που πάλι έμεινα από φώτα μέσα στη νύχτα. Αρκούσε ένας να μου φωτάει αλλά γυρίσαμε όλοι μαζί. Ούτε τώρα, που ο Αργύρης κοντεύει να κουρέψει τη δευτέρα του γιατί δε την έχει αλλάξει καθόλου. Του λέω φύγε, θα το κάψεις, και γνέφει όχι, όλα καλά.

    Κάνουμε την τελευταία στάση στην είσοδο της πόλης. Είμαστε διαλυμένοι, μέχρι και στις λέξεις κάνουμε οικονομία. Πονάμε παντού και νυστάζουμε πολύ. Όμως νιώθουμε εντάξει. Ο καθένας είναι ευγνώμονας στους άλλους για αυτή την εμπειρία. Καληνυχτίζουμε και καβαλάμε τα μηχανάκια. Πριν φύγουμε έχουμε συμφωνήσει όλοι: «θα το ξανακάνουμε».


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	small.jpg 
Προβολές:	910 
Μέγεθος:	75,4 KB 
ID:	234824
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Ρε συ Γιαννάκη, χωρίς παρεξήγηση ...

    Καλύτερα να έβαζες κανένα άλλο τίτλο, σαν π.χ. " 'Υμνος στην μαλακία που μας δέρνει.."
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Καλή ιδέα! Θα έχει και περισσότερα views! Άλλαξέ το Αντώνη!:rotflmao:
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #4
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Πολύ ωραία πράγματα.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Λογικο ειναι να εισαστε διαλυμένοι ρε συ!

    Αφου κανατε πανω απο 200 χλμ


  6. #6
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    818

    Re: 'Υμνος στην μαλακία που μας δέρνει

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Είμαστε διαλυμένοι, μέχρι και στις λέξεις κάνουμε οικονομία. Πονάμε παντού και νυστάζουμε πολύ. Όμως νιώθουμε εντάξει. Ο καθένας είναι ευγνώμονας στους άλλους για αυτή την εμπειρία. Καληνυχτίζουμε και καβαλάμε τα μηχανάκια. Πριν φύγουμε έχουμε συμφωνήσει όλοι: «θα το ξανακάνουμε».
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ειναι καλό να έχεις(ετε) χιούμορ, αλλά σε κάποια φάση θα πρέπει να αναπτύξεις(ετε) και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

    Καλή η πλάκα, αλλά έχετε σκεφτεί οτι αν δεν κάνετε κάτι υπαρχει περίπτωση να μην γυρίσετε όλοι σώοι πίσω από την επόμενη βόλτα?

    Το λέω γιατί παντού στο ποστ επαναλαμβάνεται με αησυχητικό βαθμό η λέξη 'πάλι'.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ρε συ Γιαννάκη, χωρίς παρεξήγηση ...

    Καλύτερα να έβαζες κανένα άλλο τίτλο, σαν π.χ. " 'Υμνος στην μαλακία που μας δέρνει.."
    +990

    Ή κάτι σε "Η μαλακία πάει σύννεφο".

    No offence...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Λογικο ειναι να εισαστε διαλυμένοι ρε συ!

    Αφου κανατε πανω απο 200 χλμ

    260 ηταν τελικα συνολο, δεν ηταν τα χιλιομετρα ομως αλλα οι συνθηκες
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    +990

    Ή κάτι σε "Η μαλακία πάει σύννεφο".

    No offence...
    Να το κάνω 'γαμιεστε ολοι' να τελειωνουμε? no offense!
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    'γαμιεστε ολοι'
    Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Να το κάνω 'γαμιεστε ολοι' να τελειωνουμε? no offense!
    Κάντο όπως γουστάρεις.
    Ποστάρεις όμως μια βόλτα που δεν περιγράφει ΤΙΠΟΤΑ απο το που πήγατε, τι είδατε, τι νοιώσατε....παρά μόνο το πόσο κωλόφαρδοι (μάγκες στο δικό σου το μυαλό) είσαστε που γυρίσατε πίσω ολόκληροι.
    Γαμώ...χωρίς φώτα, χωρίς φρένα, χωρίς λάστιχα αλλά με κάτι @@ νααααα....

    Μη μασας ρε jonhpan απ΄τα δικά μας σχόλια. Κάποια στιγμή θα έρθει η αναγνώριση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Να το κάνω 'γαμιεστε ολοι' να τελειωνουμε? no offense!

    καν το.... "τα θελε ο κωλος μου"!

    No offence



  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Κάντο όπως γουστάρεις.
    Ποστάρεις όμως μια βόλτα που δεν περιγράφει ΤΙΠΟΤΑ απο το που πήγατε, τι είδατε, τι νοιώσατε....παρά μόνο το πόσο κωλόφαρδοι (μάγκες στο δικό σου το μυαλό) είσαστε που γυρίσατε πίσω ολόκληροι.
    Γαμώ...χωρίς φώτα, χωρίς φρένα, χωρίς λάστιχα αλλά με κάτι @@ νααααα....

    Μη μασας ρε jonhpan απ΄τα δικά μας σχόλια. Κάποια στιγμή θα έρθει η αναγνώριση.
    να σαι καλά ρε φιλαράκι με γλύτωσες από πολύ κόπο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    Μη μασάς. Όλοι έχουμε τα νεύρα μας αυτή τη περίοδο. τελείωσαν οι διακοπές και είμαστε καρασπασμένοι.

    Η ειρωνία θα πάει σύνεφο σου λέω....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2007, 20:23
  2. αφιερωμένο εξαιρετικά στο cityfly
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 12:07
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 17:58
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 21:18
  5. τι μου αρεσε στο κυπελο?...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF