Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Κατα-σταση Η Αντι-σταση

  1. #1

    Κατα-σταση Η Αντι-σταση



    Δεν είναι τραγικό να προσπαθείς μια ζωή να αποκτήσεις υποκατάστατα ευτυχίας, και όταν κάποτε γεράσεις και πλησιάζει το τέλος σου, κοιτάξεις πίσω σου και διαπιστώσεις ότι αυτά που έχασες ήταν πολύ περισσότερα από αυτά που νόμιζες ότι κέρδισες, και δεν μπορούν να αντικατασταθούν???

    Τελικά ξέρετε τι πιστεύω, ότι όλος αυτός ο φαύλος κύκλος υπερκατανάλωσης και υπέρ_εργασίας δεν έχει δομηθεί τυχαία. Μιας και ένας άνθρωπος που δεν έχει ελεύθερο χρόνο ελέγχεται ευκολότερα, καταναλώνει περισσότερο και σκέφτεται λιγότερο...................γιατί άραγε να θέλουν να σκεφτόμαστε λιγότερο?
    Ίσως γιατί με την σκέψη αντιλαμβανόμαστε την ΚΑΤΑ-ΣΤΑΣΗ και όταν αντιλαμβανόμαστε την ΚΑΤΑ-ΣΤΑΣΗ μοιραία δημιουργείται μια ΤΑΣΗ η οποία ΤΑΣΗ συσσωρευμένη γεννά την ΑΝΤΙ-ΣΤΑΣΗ……ωχ είπα την απαγορευμένη λέξη ελπίζω να μην με άκουσε κανένας, να μην με έγραψε καμία κάμερα, παρακαλώ μην με μαρτυρήσετε φοβάμαι, ο τελευταίος λαός που αντιστάθηκε ακόμα βομβαρδίζεται…………………………………………συγνώμη δεν θα επαναληφθεί.


    Ξανακλείνω τα μάτια, φοράω το σαμάρι μου και συνεχίζω να τρώω το κουτόχορτο που τόσο απλόχερα μου προσφέρουν.
    Ποιος να αποχώρισε τελικά από το reality……….
    Χώρισε η Τατιανα?......
    Καινούριο τραγούδι η καλομοίρα……
    .......
    ....
    ..

  2. #2
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ΑΑΑχαααα!!!!

    Ώστε τόλμησες και είπες την κακιά λέξη ε??

    Τώρα τίποτα δεν σε γλιτώνει …πρόσεχε …δεν μας κάνουν άνθρωποι που αντιστέκονται μας κάνουν τα καλά παιδιά που δεν μιλάνε καθόλου είναι υπάκουα…

    Να στο πω πιο απλά φίλε μου…
    Όταν είσαι με τους μαλακομανατζερ ψάχνεις ένα κοροΐδο να κάνει την δουλειά και να τον πληρώνεις όσο το δυνατόν λιγότερο, για όσο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα…
    Όταν είσαι με τους εργαζόμενους λες και τι έγινε δικιά μου είναι η δουλειά? Όχι ε δεν πάνε να κουρευτούνε ας πληρώσουν πρώτα και θα δούμε….
    Άρα θες να πληρώνεσαι πολλά και να δουλεύεις λίγο.

    Το λάθος είναι όταν είσαι υπάλληλος και νομίζεις ότι η δουλειά είναι δική σου ή αν είσαι μανατζερ και δουλεύεις αντί για τους υπαλλήλους σου...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    28

    προτεινω..

    λοιπον φιλε ακου τι ειχε πει ενα σοφο ανθρωπακι:μικραινεις τα νιατα σου για να επιμηκηνεις τα γειρατεια σου...ταδε εφη χρονης μισσιος,ΓΑΜΩ τα ατομα αν ενδιαφερεσαι για να διαβασεις κανα βιβλιο του πες το τα εχω ολα.Χωρις πλακα τωρα σου λεω φιλε οτι με αλλαξε σαν ανθρωπο οσο περιεργο κ αστειο κ αν σου φαινεται!Το τυπακι απλα ΓΑΜΑΕΙ!

  4. #4
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    Re: προτεινω..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stukas
    λοιπον φιλε ακου τι ειχε πει ενα σοφο ανθρωπακι:μικραινεις τα νιατα σου για να επιμηκηνεις τα γειρατεια σου...ταδε εφη χρονης μισσιος,ΓΑΜΩ τα ατομα αν ενδιαφερεσαι για να διαβασεις κανα βιβλιο του πες το τα εχω ολα.Χωρις πλακα τωρα σου λεω φιλε οτι με αλλαξε σαν ανθρωπο οσο περιεργο κ αστειο κ αν σου φαινεται!Το τυπακι απλα ΓΑΜΑΕΙ!
    Φίλε stukas
    καλώς ήρθες πρώτα απ όλα..σε αυτόν τον χαβαλέ που λέγεται moto.gr

    Το συγκεκριμένο συγγραφέα δεν τον έχω ακούσει αλλά πρέπει να σου πψ ότι μου κάνει εντύπωση πόσο θερμά τον υποστηρίζεις..
    Θα πρέπει να σε έχει επηρεάσει πάρα πολύ…δεν ξέρω και δεν εκφέρω γνώμη..
    Απλά η δική μου στάση στην ζωή είναι να προσπαθώ να αφομοιώνω ότι συμβαίνει γύρω μου και να βγάζω το δικά μου συμπεράσματα .πολλές φορές αν ακούσω κάτι που μου φαίνεται σωστό θα το λογοκρίνω και μετά μπορεί αν το υιοθετήσω

    Αν θες λοιπόν πες μας μερικά στοιχεία για τον συγγραφέα που αναφέρεις που ξέρεις μπορεί να μιλήσει και σε μας όπως και σε σένα…

    και η ζωή συνεχίζεται...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    28

    o xρονης...

    γεννηθηκε στα ποταμουδια της καβαλας κ μεγαλωσε σε αγροτικο φτωχοσπιτο,απο μικρος ομως ηταν...ατακτος κ εμπλεξε με τους ανταρτες κ σε ηλικια 13 χρονων βρεθηκε να πολεμαει εναντιον των γερμανων,αργοτερα ελαβε μερος στον εμφυλιο κ υστερα βιωσε το καθεστως της μετεμφυλιακης ελλαδας με οτι αυτο συνεπαγοταν για τους ηττημενους....(Βλ. φυλακες,εξορια,βασανιστηρια,κτλ.)Επι τρεις μηνες περιμενε καθε πρωι να τον παρουν για εκτελεση...Αργοτερα στη χουντα παλι τα ιδια...τωρα ζει(σα κοσμοκαλογερος καπου στο καπανδριτη.Αυτα τα ολιγα.Τον ειχα δει σε μια συνεντευξη στο mega,μαλλον κ η μοναδικη...Ομως θελω να κανω σαφες οτι δεν υποστηριζω το κομμα που ηταν ταγμενος,αλλα τον ανθρωπο.Εξαλλου καποια φαση κ αυτος ειδε οτι γενικα τα κομματα οι πολιτικοι τα ειχαν κανει σκατα.Στα τρια πρωτα βιβλια του αναφερεται γενικα σε πολεμους κ εξοριες,στα υπολοιπα 2 ομως,αλλαζει εντελως.Αυτα τα τελευταια βιβλια του λοιπον με εκαναν να αλλαξω,πιστευω προς το καλυτερο(πρεπει ομως να συζητησουμε κ τι σημαινει 'καλυτερο')κ να γινω πιο καλος ανθρωπος.Γενικα εμεινα καταπληκτος απο τα πραγματα που εχει να σου δωσει ενας ανθρωπος που δεν πηγε ποτε του σχολειο,δεν ειναι μορφωμενος,αλλα καλιεργημενος,καταλαβαινεις την διαφορα.Βιβλια του:καλα εσυ σκοτωθηκες νωρις,τα κεραμιδια σταζουν,το κλειδι ειναι κατω απο το γερανι,ντοματα με γευση μπανανας κ καποιο ξεχναω ρε γαμωτ...

  6. #6

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    28

    σωστος!

    ο παικτης.Τα εχεις?αν θες καποιο να διαβασεις πεσ`το.Επισης προτεινω να ανοιψουμε καινουργιο θεμα με αγαπημενους συγραφεις,καλλιτεχνες,τραγουδιστες-σκυλους οπως κ μοντελα-βυζιτουδες!(Αχ βρε κοριτσια,γιατι?)

  8. #8
    Copy από site http://www.geocities.com/altlinks/xronis.htm

    "Υπάρχουν δυο ειδών επαναστάτες. Αυτοί που πιστεύουν σε έναν άλλο πολιτισμό και θέλουν να ανατρέψουν το σύστημα και αυτοί που είναι εκτός του συστήματος και των απολαβών του και θέλουν απλώς να το καταλάβουν για να μετάσχουν κι αυτοί στο παιχνίδι. Φοβούμαι πως η Αριστερά σήμερα κατάντησε να είναι το δεύτερο είδος".
    Μέσα σε δυο προτάσεις του ο Μίσιος δίχνει το κατάντημα της "επίσιμης Αριστεράς". Μιας συμβιβασμένης "αριστεράς" που έχει σπείρει απογοητεύσεις σε αγωνιστές, έχει προδώσει όνειρα και θυσίες έχει στείλει στην ιδιότευση εκατοντάδες δοκιμασμένους στο καμίνι του ταξικού αγώνα επαναστάτες.

    Ο Χρόνης Μίσσιος γεννήθηκε στη Καβάλα το 1930, από γονείς καπνεργάτες, και έζησε τα πρώτα παιδικά του χρόνια στα Ποταμούδια, μια γειτονιά γεμάτη πρόσφυγες, καπνεργάτες από τη Θάσο και παράνομους κομμουνιστές κυνηγημένους από τη δικτατορία του Μεταξά. Αυτή τη περίοδο, η οικογένεια του καταφεύγει στη Θεσσαλονίκη, και ο Χ.Μ δουλεύει μικροπωλητής, με κασελάκι στο λιμάνι. Το σχολείο το σταμάτησε στη δευτέρα δημοτικού. Στη κατοχή, ο Ερυθρός Σταυρός στέλνει αποστολές παιδιών σε αγροτικές περιοχές για να τα σώσει από τη πείνα.

    Ο Χ.Μ βρίσκεται τσομπανόπουλο στα Γιαννιτσά, απ' όπου, με το κοπάδι του, περνάει στους αντάρτες που τον χρησιμοποιούν ως σύνδεσμο. Με την απελευθέρωση επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη, κι από κει και πέρα η ζωή του ακολουθεί τη περιπέτεια της αριστεράς στην Ελλάδα. Οργανώνεται στο Δημοκρατικό στρατό πόλεων, και το 1947, συλλαμβάνεται, βασανίζεται άγρια, και καταδικάζεται σε θάνατο.
    Έζησε εννιά μήνες περιμένοντας κάθε πρωί να τον εκτελέσουν, και γλίτωσε το γεγονός χάρη σ' ένα τυχαίο γεγονός.

    Το 1953 αποφυλακίζεται, παρουσιάζεται στο στρατό και στέλνεται στο Μακρονήσι, κι αργότερα στον Άι-Στράτη, οπού μένει ώς το 1962 που διαλύθηκε το στρατόπεδο, με μικρά διαλείμματα ελεύθερου βίου. Από το 1962 που βγαίνει, δουλεύει ως στέλεχος της Ε.Δ.Α. Η δικτατορία του '67 τον βρίσκει μέλος της πενταμελούς γραμματείας της Δ.Ν. Λαμπράκη, υπεύθυνο για την οργανωτική δουλειά. Περνάει στη παρανομία από τη πρώτη στιγμή, και μαζί με άλλα στελέχη της Δ.Ν. Λαμπράκη ιδρύουν το Π.Α.Μ.

    Το Νοέμβριο του 1967 συλλαμβάνεται και καταδικάζεται από το στρατοδικείο σε δεκαοχτώ χρόνια φυλακή. Και πάλι Αβέρωφ, Κέρκυρα, Κορυδαλλός, ως την αμνηστεία του Παπαδόπουλου, τον Αύγουστο του 1973. Από τότε ζεί ελεύθερος στην Αθήνα.

  9. #9
    Φίλε στουκα με ενδιαφέρει ποιο πολύ το "Καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς" και "Χαμογέλα ρε, τι σου ζητάνε; Από τα οποία διάβασα κάτι αποσπάσματα και μου άρεσαν. Αν είναι θα επικοινωνήσουμε να στα δανειστώ για μια δυο βδομάδες.

  10. #10
    Jesus Fucking Christ!!!!! Το avatar του/της Avapxia
    Εγγραφή
    01/12/2004
    Μηνύματα
    114

    ANTIS Tash

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
    .... Αν είναι θα επικοινωνήσουμε ................

    Sumfwnw me polla, isws ola kai xwraei suzhths' p'leme emeis sto West Coast

    Alla.... peri greeklish 0a ferw antirhseis.... to spoudaio einai na epikoinwnoume kai oxi na sunthroume kapoies nekres glwsses kai dialektous

    Makari na milousame oloi sth gh thn idia glwssa, na eixame oloi anakatw0ei se mia fulh, (gia 0rhskeia de paizw... kammia organwmenh) kai na anebainame oloi se mia Enfield 350 Touring kai na phgainame mexri to Vladivostok gia kafe

    Agwnistika kai endurata


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	arielrh554.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	32,3 KB 
ID:	7367

  11. #11
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Η ιστορία του εμφύλιου και όλης της διαδοχικής εξέλιξης των ιστορικών αυτών γεγονότων είναι κάτι που πονάει όσους δεν συμφέρει να θυμούνται οι κάτοικοι της Ελλάδας τικαι πως έγινε…αλλά και το γιατί.
    Ο καθένας για τους δικούς του λόγους..
    Το αντίστοιχο φαινόμενο έχει συμβεί σε άλλους λαούς όπως στο σημερινό Βιετνάμ (κάνουν ότι δεν έχουν ζήσει όλο αυτόν τον αιματοβαμμένο πόλεμο).

    Εδώ όμως είναι Ελλάδα και οι άνθρωποι δεν ξεχνάνε κρατάν τις ιστορικές μνήμες όσο κι αν συμφέρει κάποιους ονόματα να μην λέμε να τις θάψουν..

    Είναι πολύ σημαντικό να προσπαθούμε από μόνοι μας να ενημερωνόμαστε για όλο αυτό το ιστορικό παιχνίδι που ξεπουλιέται κάθε μέρα της νεότερης Ελληνική ιστορίας…αλλά και της Παγκόσμιας.
    Δές,,

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=5840

    μου έκανε εντύπωση ότι έμεινε ασχολίαστο από τους οικείους μαμελούκους του φόρουμ…..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  12. #12
    ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...
    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ...


    ...ΕΙΠΕ Ο ΜΑΜΕΛΟΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  13. #13
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...
    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ...


    ...ΕΙΠΕ Ο ΜΑΜΕΛΟΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ...
    ντάξει μωρέ ....

    δεν σε είπα και στρητά...

    είπε ο μαμελούκκος και πήρε την Εθνική για επίδαυρο...

    :rotflmao: :rotflmao:
    και η ζωή συνεχίζεται...

  14. #14
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Οι μαμμελουκοι τι είναι ρε παιδιά? Δασολόγοι? Εθνικολογοι?
    Είπε το παγανό και τράβηξε για τα βουνά, γιατί αντίσταση έχει μόνο στα βουνά (και στις παραλίες κινδυνεύεις από τα τσουναμια)
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  15. #15
    Αυτά που γράφονται λίγο παραπάνω για την ζωή και τις ιδέες του Μισσιου είναι copy paste από site στο internet και δεν σημαίνει ότι συμφωνώ πλήρως με αυτά.

    Όσων αφορά τα greeklis. Από την στιγμή που είμαι έλληνας και είμαι περήφανος για αυτό, είμαι περήφανος και για την γλώσσα μου (όποιος θέλει ας το πάμε στις διαμάχες ελληνικά vs greeklish), δεν θα καταντήσω να γράφω σε αυτό το έκτρωμα των 107+ κουμπιών ενός πληκτρολογίου που λέγεται greeklish.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. στάση ροντέο
    από Motoulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 18:25
  2. Στη στάση...
    από athandim στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 15:05
  3. Επιταχύνσεις από στάση...
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 22:34
  4. σταση ροντεο
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2005, 12:24
  5. Στάση Ροντέο
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF