Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Τεχνικό ζήτημα σε τακάκια φρένων ;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912

    Question Τεχνικό ζήτημα σε τακάκια φρένων ;

    Καλησπέρα παιδιά,

    Αν τα πώ πολύ γρήγορα ας πούμε οτι παρέλαβα πακέτο τα ΟΕΜ τακάκια κτλ. και την έφαγα στο τελωνείο με μια καινούργια τροποποίηση δεν ξέρω τι φάση , αλλά και πάλι μου βγήκαν πιο φθηνά απο εδώ.

    Αφού βρήκα χρόνο,είπα να κάτσω να τα κάνω σαν καλός ανερχόμενος μάστορας (με τόσο άγχος σιγα πως και δεν θα είμαι!)

    Λοιπόν όλα καλά υψώνω την μηχανή στο stand μπρός πίσω όλα κομπλέ,ξεκινάω το λύσιμο τις δαγκάνας ιδού πόσο τακάκι είχα,και ΠΟΣΟ ΒΡΩΜΙΑΡΑ ΗΤΑΝ ,δηλαδή ντάξει το είχα πάει πριν καιρό σε μάστορα για αλλαγή τακάκια και καθαρίσμο εμβόλων αλλά πως και δεν και θα ... αμφιβάλλω αν έπρεπε να μαζέψει τόσο πολύ πράγμα,βγήκαν τα τακάκια και μιλάμε δεν κουνιόντουσαν τα έμβολα.

    Ιδού:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140624_190131_788x1050.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	61,0 KB 
ID:	318995

    Τέλος πάντων αφού τα βγάζω ώρα,να επιστρατεύσω τον μεγάλο φίλο μου το "πετρέλαιο" με βούρτσα και υπομονή ο κ!!!!λος γίνεται ... έλα μη βαράτε δεν το είπα.
    Λοιπόν καθάρισα όλα τα έμβολα μιλάμε γίνανε πιπίλα,όπως λέω χιουμοριστικά ,αμ δε όμως... τα 3 έμβολα κουνιόντουσαν με καλή ταχύτητα εξόδου,αλλά το 4ο τίποτα σαν να ήταν σφινωμένο , κρατούσα με τα χέρια τις 3 τίποτα εκείνο σιγά σιγά έβγαινε,στο τέλος έγινε και το θέμα...θα επανέρθω μόλις γράψω το παρακάτω για να καταλάβετε.

    Το λοιπόν,αφού έκανα και τις 2 μέριες απο τις δυσκόπλακες,ναι με έπιασε νύχτα πριν λίγο τελείωσα και είχα ξεκινήσει στης 5... τέλος πάντων.

    Καθώς όμως τις καθάρισα εκείνη η άτιμη η δεξιά που με ζόριζε,επειδή την ξανα πίεσα προς τα μέσα και ξανά έξω κτλ. το ζόρισα παραπάνω και βγήκε το έμβολο, έτρεξαν τα υγρά φρένων,λουκούμι λέω τώρα τζίτζί,τα πρόλαβα όσα μπορούσα πριν πέσει απο πάνω η στάθμη.Όλα καλά την ξανά καθαρίζω και πάλι τίποτα εκεί οι 3 να δουλεύουν τέλεια και η 4η να κολλάει..

    τέλος πάντων κάνω και την άλλη μεριά όπου απο τα 4 τα ,2 πηγαίνανε με ταχύτητα 20χλμ/ώρα και τα άλλα 2 τις κάτω μεριάς πηγαίνανε με 17χλμ/ώρα δηλαδή αργούσαν λίγο.

    Στο δια ταύτα αφού τα έκλεισα όλα και είδα οτι χρειάζομαι υγρά γιατί έτρεξαν στα χέρια μου και έγινα και χάλια,είδα οτι στο δεξί δαγκάνα, έπεσε και η τσιμούχα έξω.

    άρα μετά το σεντόνι.

    1. Αφού θα πάρω που θα πάρω υγρά φρένων αύριο και τα έχω χάσει όλα σχεδόν,να τις ανοίξω τελείως να τις ποτίσω με πετρέλαιο;
    2. Η τσιμούχα ξανά μπαίνει στην θέση της; δεν είχα σκίσιμο ή οτιδήποτε υγρό για χάσιμο κτλ. ήταν και είναι μια χαρά.
    3. Τι μπορεί να φταίει και να κολλάνε απο την δεξιά μεριά το 1 απο τα 4 έμβολα,και απο την αριστερή μεριά της δαγκάνας τα 2 να πηγαίνουν (τα πάνω) με 20 χλμ/ώρα και τα κάτω 2 με 17χλμ/ώρα;
    4. Παίζει ρόλο οτι θα αδειάσω όλο το σύστημα αν και τι πρότεινετε;


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    ανοιγεις τη δαγκανα στα 2
    βγαζεις και τα 4 εμβολα
    καθαριζεις τα παντα (εμβολα, δαγκανες, τσιμουχες)με σπρει καθαρισμου φρενων κι οχι πετρελαιο
    ξανατοποθετεις τα εμβολα αφου λιπανεις τις τσιμουχες με υγρο φρενων
    κλεινεις τη δαγκανα
    γεμιζεις το δοχειο και κανεις εξαερωση

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Εγώ από αυτά που έγραψες θα έλεγα να πας σε συνεργείο καλύτερα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ανοιγεις τη δαγκανα στα 2
    βγαζεις και τα 4 εμβολα
    καθαριζεις τα παντα (εμβολα, δαγκανες, τσιμουχες)με σπρει καθαρισμου φρενων κι οχι πετρελαιο
    ξανατοποθετεις τα εμβολα αφου λιπανεις τις τσιμουχες με υγρο φρενων
    κλεινεις τη δαγκανα
    γεμιζεις το δοχειο και κανεις εξαερωση
    και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω αλλά είπα να το σιγουρέψω 100 %

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ από αυτά που έγραψες θα έλεγα να πας σε συνεργείο καλύτερα.
    για πιο λόγο;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ωχ το πετρελαιο ΜΗΝ το ξαναχρισιμοποιησεις με την καμια.

    επισης αντι σπρει καθαρισμου φρενων μπορεις να χρισιμοποιησεις και τα ιδια τα υγρα φρενων (δεν βλεπω ναχεις βαμενη δαγκανα οποτε αφοβα) αλιως σπρει.

    αν δεν εχεις εμπειρια τεχνικη μηπως να πας σε μαστορα;

    παντως παιζει μια μικρη πιθανοτητα το πετρελαιο να σου φουσκωσε την τσιμουχα οποτε πας για νεα επειγωντος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    και τα υγρα φρενων χρησιμοποιουνται για καθαρισμο αλλα ειναι πολυ διαβρωτικα και τοξικα ενω με ενα σπρει τα λουζεις ολα αφοβα και με σχετικη πιεση καθαριζει τη μουργα και εξατμιζεται αμεσως

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ωχ το πετρελαιο ΜΗΝ το ξαναχρισιμοποιησεις με την καμια.

    επισης αντι σπρει καθαρισμου φρενων μπορεις να χρισιμοποιησεις και τα ιδια τα υγρα φρενων (δεν βλεπω ναχεις βαμενη δαγκανα οποτε αφοβα) αλιως σπρει.

    αν δεν εχεις εμπειρια τεχνικη μηπως να πας σε μαστορα;

    παντως παιζει μια μικρη πιθανοτητα το πετρελαιο να σου φουσκωσε την τσιμουχα οποτε πας για νεα επειγωντος.
    Ντάξει για την τσιμούχα το φαντάστηκα για να έπεσε έξω,ήταν το μοναδικό έμβωλο.
    Απο εκεί και πέρα, αφού μπορώ και υγρά φρένων τότε αυτά που θα μου "στάξουν" όταν θα τις ανοίξω θα τα καθαρίσω με τα ίδια τα ύγρα να είμαι κομπλέ.

    Η ερώτηση γίνεται ρε παιδιά μέσα σε ούτε 8000 χλμ. να έγιναν έτσι τα έμβολα;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    και τα υγρα φρενων χρησιμοποιουνται για καθαρισμο αλλα ειναι πολυ διαβρωτικα και τοξικα ενω με ενα σπρει τα λουζεις ολα αφοβα και με σχετικη πιεση καθαριζει τη μουργα και εξατμιζεται αμεσως
    κομπλέ αύριο πρωί έφυγα να αγοράσω ένα σπρέυ καθαρισμού την πιάνω την λύνω και θα έιμαι κομπλέ πιστεύω θα ακολουθήσω αυτά που είπες,αλλά ήθελα να τα σιγουρέψω κιόλας 100% Για αυτό σας ρώτησα,καλύτερα απο πρίν θα γίνουν :P

    Αλλά έχω κολλήσει,με το οτι μπορεί να μην τα έχει καθαρίσει ποτέ το συνεργείο που είχα αλλάξει τακάκια; γιατί πολύ μπίχλα,όπως και το γιατί κολλάει το 4ο έμβολο τόσο πολύ σε σχέση με τα άλλα...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    κάποιος απάντηση στην ερώτηση περί βρώμας αν όντως γίνεται ;;;;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    η βρωμια στα εμβολα ειναι φυσιολογικη
    μην περιμενεις απο το συνεργειο οταν αλλαζει τακακια να κανει σχολαστικο καθαρισμο
    στην καλυτερη λιγο σπρει σε οτι φαινεται και τελος
    εκτος αν πληρωσεις ξεχωριστα για λυσιμο-καθαρισμα δηλ αυτο που πας να κανεις τωρα

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η βρωμια στα εμβολα ειναι φυσιολογικη
    μην περιμενεις απο το συνεργειο οταν αλλαζει τακακια να κανει σχολαστικο καθαρισμο
    στην καλυτερη λιγο σπρει σε οτι φαινεται και τελος
    εκτος αν πληρωσεις ξεχωριστα για λυσιμο-καθαρισμα δηλ αυτο που πας να κανεις τωρα
    κατάλαβα κομπλέ,χαίρομαι που το κάνω μόνος μου τότε και το κάνω σιγά σιγά χωρίς βιασύνες να τα καθαρίσω όλα

  12. #12
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    συνηθως απλα τα πατανε παλι μεσα...με γκαζοταναλια....κλασικα μαστορια....
    ελεγξε και τις τσιμουχες για "ομπρελιασμα" και βαλτες αναποδα.(εκτος αν εχουν καποιο συγκεκριμενο σχημα και δεν γινεται να μπουν αναποδα)
    δες εδω στο ποστ #13 που λεω για το προβλημα μου.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...87%CE%B5%CF%82

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    συνηθως απλα τα πατανε παλι μεσα...με γκαζοταναλια....κλασικα μαστορια....
    ελεγξε και τις τσιμουχες για "ομπρελιασμα" και βαλτες αναποδα.(εκτος αν εχουν καποιο συγκεκριμενο σχημα και δεν γινεται να μπουν αναποδα)
    δες εδω στο ποστ #13 που λεω για το προβλημα μου.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...87%CE%B5%CF%82
    το διάβασα όλο , αύριο θα κάτσω να ελένξω και θα δώ και για το να τα βάλω ανάποδα κτλ.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Κάπου εδώ μέσα είχε παίξει και βιντεάκι για τον σωστό καθαρισμό των εμβόλων χωρίς να μπαίνεις στην διαδικασία που μπήκες εσύ.
    Βουρτσάκι και σαπουνόνερο θέλει. Το πετρέλαιο δεν κάνει και το καθαριστικό φρένων είναι για άλλη δουλειά. Δεν καθαρίζει την μπίχλα του δρόμου απ' τα έμβολα.
    Ναι 8000 είναι αρκετά για να γίνουν έτσι τα φρένα σου.

    Πέτρο ξέρεις να κάνεις εξαέρωση?




    Το σωστό εργαλείο για την δουλειά που θέλεις να κάνεις. Tepe soft. Made in France όχι κινέζικα σκουπίδια!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	user93538_pic24465_1349537363.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	318999
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Τακακια φρενων?
    από Ilaris στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2012, 09:30
  2. τακακια φρενων
    από kaligoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 10:02
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΤΑΚΑΚΙΑ
    από LIBYKOS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 22:49
  4. Τακάκια ΦΡΈΝΩΝ
    από DUKASII στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 12:59
  5. Τεχνικο ζητημα
    από pipis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF