Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ΑΓΟΡΑ SUZUKI V STROM 650 H 1000?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12

    ΑΓΟΡΑ SUZUKI V STROM 650 H 1000?

    Παίδες σας χαιρετώ .Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη και την διάθεση να με βοηθήσετε.Θα ήθελα να αγοράσω ένα suzuki v strom μεταχειρισμένο αλλά είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να προβώ στην αγορά μοντέλου των 650 κυβικών ή των 1000?Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά στο τι να προσέξω κατά την αγορά της μηχανής.Να ενημερώσω ότι μπορώ να διαθέσω ένα αρκετά ικανοποιητικό χρηματικό πόσο για αγορά μότο γιαυτό και ψάχνω με λεπτομέρεια και προσεκτικά.Δεν θα ήθελα να αγοράσω μια μηχανή με κινητήρα που έχει αρκετά χιλιόμετρα διότι λόγω δουλειάς είμαι αναγκασμένος να διανύω κάποια χιλιόμετρα καθημερινά τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα.Επίσης θα ήθελα η μότο να έχει και κάποια έξτρα.Γιαυτό και όπως προανέφερα είμαι σε θέση να δαπανήσω ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό.Αν έχετε να μου προτείνετε συγκεκριμένες αγγελίες κτλ θα χαρώ πολύ να τις κοιτάξω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα χαρώ πολύ να ακούσω την άποψή σας.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το πιο προσφατο μοντελο 650 που σε παιρνει οικονομικα. Ειδικα το 2017+ ειναι και αρκετα βελτιωμενο σε σχεση με τα παλιοτερα και μπορεις να το πεις και "ομορφη" μηχανη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της TERRAMOTO
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    50
    φίλε αν μιλάς για το 1000 της πρώτης γενιας που εβγαινε μεχρι το 07 θα σου ελεγα οχι (υψηλη καταναλωση,δεν εχει abs )

    αν μιλας για αυτο που εβγαινε απο το 14 κ μετα θα σου ελεγα ναι ,ειναι πολυ καλό ,συγχρονο με abs ,πιο μανιτζεβελο και σε καταναλωση πολυ καλυτερο απο 1ης γενιας (μεχρι 6λτ/100)

    παντως κ το 650 ειναι πολυ αξιοπιστο και μπορει να καλυψει όλες τις αναγκες σου σε πολη ταξιδια,καθημερινη χρηση

    τα αρκετα χλμ μη σε φοβιζουν ,υπαρχουν v strom με 200.000 κμ και δουλευουν ρολοι ,αν συντηρουνται σωστα δεν εχει θεμα το μηχανακι


    όπως και να εχει θα πρεπει να το πας σε μηχανικο που εμπιστευεσαι να κανει τους βασικους ελεγχους

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.Το θέμα είναι ότι ο καθένας αξιολογεί οικονομικά την μοτο όπως ο ίδιος θεωρεί.Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αλλά και οι έμποροι πουλάνε ακριβά τα μοντέλα 2014-15-16 και φυσικά 17 που θεωρείται σχεδόν καινούργιο.Εγώ μπορώ να διαθέσω μέχρι 6000 ευρό.Με αυτά τα χρήματα βρίσκω μοντέλα από το 2008 έως το πολύ το 2013.Για παράδειγμα πως σου φάινεται αυτό το vstom?https://www.car.gr/14197303-suzuki-dl-650-v-strom.Eιναι και κοντά στην περιοχή μου.Εγώ μένω Καβάλα.Αξίζει τα χρήματα που το πουλάει?Δεν θεωρείται ξεπερασμένο μοντέλο πλέον?Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο μέσα στα πλαίσια που προανέφερα τότε ευχαριστως να το δώ.Ευχαριστώ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Να κινηθείς για κάποιο 650, όχι για το 1000.Τα 650 κρατάνε τιμή μεταπώλησης και πράγματι τα δίνουν σε υψηλές σχετικά τιμές.Αυτό σημαίνει ότι και εσύ όταν αποφασίσεις να το δώσεις, θα το δώσεις σε καλούτσικη τιμή.
    Επίσης είναι μοτοσυκλέτα η οποία συχνά έχει προίκα ως μεταχειρισμένη και έχεις καλές πιθανότητες να είναι καλοσυντηρημένη ή έστω μη καγκουροποιημένη.
    Μόνο το vstrom σε ενδιαφέρει ή κοιτάζεις και versys, nc, tracer 700;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny Προβολή μηνύματος
    ....Το θέμα είναι ότι ο καθένας αξιολογεί οικονομικά την μοτο όπως ο ίδιος θεωρεί.Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αλλά και οι έμποροι πουλάνε ακριβά τα μοντέλα 2014-15-16 και φυσικά 17 .....
    Οι παραπάνω φράσεις σου είναι λίγο αντιφατικές.. όπως εσύ ορίζεις κάτι ως ακριβό έτσι και ο κάθε ιδιοκτήτης αξιολογεί ο ίδιος τι αξίζει το μηχανάκι του. Ελεύθεροι είστε και οι δύο να πιστεύετε ότι θελετε.

    Στην θέση σου θα πήγαινα για 650. Με τέτοιο μπάτζετ βρίσκεις αξιόλογο και με προίκα.

    Διαθέτεις πολύ σοβαρό μπάτζετ για μεταχειρισμένο και δεν έχεις λόγο να πας σε παλιό 1000.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για τη απάντηση φίλε....Απλά επεσήμανα το γεγονός ότι πολλές φορές όλοι μας ίσως υπερεκτιμούμε κάποιες καταστάσεις....Κλείνω περισσότερο ως προς 650 και εκεί θα καταλήξω....

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12
    Μ'ενδιαφέρει περισσότερο το vstrom φίλε...Το tracer 700 πολύ καλή καλή μηχανή αλλά ακριβή.Όσες αγγελίες έχω βρει είναι πάνω από 6000.Για το nc δεν έχω άποψη αλλά το kawasaki δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση.Θα καταλήξω σε vstrom μάλλον απλά θα ήθελα να πληρεί ορισμένα στάνταρ ώστε να μην χρειαστεί μετά να ρίξω λεφτά επάνω του..Ευχαριστώ για την απάντηση.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.Το θέμα είναι ότι ο καθένας αξιολογεί οικονομικά την μοτο όπως ο ίδιος θεωρεί.Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αλλά και οι έμποροι πουλάνε ακριβά τα μοντέλα 2014-15-16 και φυσικά 17 που θεωρείται σχεδόν καινούργιο.Εγώ μπορώ να διαθέσω μέχρι 6000 ευρό.Με αυτά τα χρήματα βρίσκω μοντέλα από το 2008 έως το πολύ το 2013.Για παράδειγμα πως σου φάινεται αυτό το vstom?https://www.car.gr/14197303-suzuki-dl-650-v-strom.Eιναι και κοντά στην περιοχή μου.Εγώ μένω Καβάλα.Αξίζει τα χρήματα που το πουλάει?Δεν θεωρείται ξεπερασμένο μοντέλο πλέον?Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο μέσα στα πλαίσια που προανέφερα τότε ευχαριστως να το δώ.Ευχαριστώ.


    για μενα ειναι κοροϊδια να δινεται 5000€ ενα μηχανακι που ειχε πριν 10-12 χρονια 8000€...
    γενικα δλδ η υπερεκτιμηση καποιου μοντελου μου σπαει τα νευρα...και το vstrom ειναι ενα απο αυτα...


    δλδ κοιτα την αντιθεση..εδω ειναι ενα μηχανακι που ειναι το επομενης γενιας μοντελο απο αυτο που εβαλες, εχει ενα καρο εξτρα και δινεται 5500 συζητησιμη...

    επισης τα ολοκαινουργια vstrom (που ειναι 3ης γενιας ουσιαστικα) πουλιουνται 8000€...


    και εσυ εισαι ετοιμος να δωσεις 5-5,5 για το πρωτης γενιας...παραλογο...

    αυτα ισχυουν στο δικο μου μυαλο βεβαια...καποιος αλλος το βλεπει αλλιως...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για μενα ειναι κοροϊδια να δινεται 5000€ ενα μηχανακι που ειχε πριν 10-12 χρονια 8000€...
    γενικα δλδ η υπερεκτιμηση καποιου μοντελου μου σπαει τα νευρα...και το vstrom ειναι ενα απο αυτα...


    δλδ κοιτα την αντιθεση..εδω ειναι ενα μηχανακι που ειναι το επομενης γενιας μοντελο απο αυτο που εβαλες, εχει ενα καρο εξτρα και δινεται 5500 συζητησιμη...

    επισης τα ολοκαινουργια vstrom (που ειναι 3ης γενιας ουσιαστικα) πουλιουνται 8000€...


    και εσυ εισαι ετοιμος να δωσεις 5-5,5 για το πρωτης γενιας...παραλογο...

    αυτα ισχυουν στο δικο μου μυαλο βεβαια...καποιος αλλος το βλεπει αλλιως...
    Όντως μερικές φορές η αγορά και ζήτηση μπορεί να διαμορφώσει τις τιμές σε πολλά μοντέλα με περίεργο τρόπο.
    Το μοντέλο που έβαλες είναι του 2016 και το σπρώχνουν προσφορά με πολλά καλούδια δώρο.
    Η τελευταία σειρά 2017 και μετά έχει... http://www.suzuki.gr/motos/new-dl-650-abs
    Mil. Spec.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για μενα ειναι κοροϊδια να δινεται 5000€ ενα μηχανακι που ειχε πριν 10-12 χρονια 8000€...
    γενικα δλδ η υπερεκτιμηση καποιου μοντελου μου σπαει τα νευρα...και το vstrom ειναι ενα απο αυτα...


    δλδ κοιτα την αντιθεση..εδω ειναι ενα μηχανακι που ειναι το επομενης γενιας μοντελο απο αυτο που εβαλες, εχει ενα καρο εξτρα και δινεται 5500 συζητησιμη...

    επισης τα ολοκαινουργια vstrom (που ειναι 3ης γενιας ουσιαστικα) πουλιουνται 8000€...


    και εσυ εισαι ετοιμος να δωσεις 5-5,5 για το πρωτης γενιας...παραλογο...

    αυτα ισχυουν στο δικο μου μυαλο βεβαια...καποιος αλλος το βλεπει αλλιως...
    Σταυρε, ενα μηχανακι ειναι περιουσιακο στοιχειο, αν ενα συγκεκριμενο μεταχειρισμενο πουλιεται ακριβα, αυτο σημαινει πως οι συμμετεχοντες στην αγοραπωλησια συμφωνουν πως ειναι μια καλη επενδυση. Το παιρνεις ακριβα, αλλα και το δινεις ακριβα. Σαν μια καλη μετοχη περιπου. Αν σκοπευεις να το παντρευτεις, τοτε αλλαζει το πραμα και καλλιτερα να επιλεξεις το καλλιτερο μηχανακι για τα λεφτα του/σου.
    Τωρα, εκει που συμφωνουμε, ειναι πως 1000 φορες να περιμενεις κανα χρονο για ενα 2ο χερι 17ρι στρομ στα 6-7χιλ παρα να δωσεις 6χιλ τωρα για ενα παλιοτερο μοντελο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σταυρε, ενα μηχανακι ειναι περιουσιακο στοιχειο, αν ενα συγκεκριμενο μεταχειρισμενο πουλιεται ακριβα, αυτο σημαινει πως οι συμμετεχοντες στην αγοραπωλησια συμφωνουν πως ειναι μια καλη επενδυση. Το παιρνεις ακριβα, αλλα και το δινεις ακριβα. Σαν μια καλη μετοχη περιπου. Αν σκοπευεις να το παντρευτεις, τοτε αλλαζει το πραμα και καλλιτερα να επιλεξεις το καλλιτερο μηχανακι για τα λεφτα του/σου.
    Τωρα, εκει που συμφωνουμε, ειναι πως 1000 φορες να περιμενεις κανα χρονο για ενα 2ο χερι 17ρι στρομ στα 6-7χιλ παρα να δωσεις 6χιλ τωρα για ενα παλιοτερο μοντελο.


    ρε συ Αγη ξερεις τι δεν δεχομαι?
    την πτωση της αξιας του περιουσιακου αυτου στοιχειου...
    δλδ ηταν γνωστο πως αν παρεις κατι σημερα 10000€ και του βαλεις το κλειδι και κανεις 100 μετρα την επομενη μερα θα το δωσεις 9500€ στην καλυτερη μπορει και πιο κατω...

    ειναι λογικο βεβαια οτι μετα απο καποια χρονια αυτη η πτωση σταματαει να υφισταται και υπαρχει μια καθορισμενη απο την αγορα τιμη...
    δλδ οσο και να ειχαν καινουργια π.χ. καποια μηχανακια 15ετιας πλεον δεν μπορουν να πεσουν κατω απο τα 2000€...
    αλλα και δεν μπορουν να ανεβουν πανω απο 3000€...και καπου εκει βγαινει και ενας μεσος ορος...


    ΑΛΛΑ σε καποια μοντελα αυτοι οι κανονες ΔΕΝ ισχυουν...βλεπεις v-strom πρωτης γενιας και πουλιουνται στα 5-6 χιλιαρικα και γελανε και τα πεζοδρομια...ολα πανε και με το ποσο κοστιζαν καινουργια, ετσι? και υπαρχουν οι λογικοι που πουλανε φυσιολογικα στα 3 χιλιαρικα και καποιοι τρελοι στα 6 για τα ιδια μηχανακια...και καπως ετσι η ψαλιδα ανοιγει πολυ...
    αντιστοιχα tracer 900...βγηκε καινουργιο 10000€..καποιοι τα πηραν με προσφορα στα 9500€...τωρα δεν βρισκεις κατω απο 8500 μηχανακι...και μιλαμε για τριων χρονων μηχανακια με >25000χλμ στην πλατη τους...δεν γινεται μεσα σε 3 χρονια και μετα απο τοσα χλμ να εχουν "χασει" ενα χιλιαρικο μονο απο την τιμη καινουργιου...
    και η πλακα ποια ειναι? οτι η χαμηλοτερη τιμη ειναι στα 8500 και η μεγαλυτερη στα 10000€
    για να καταλαβεις τι λεω...ενα και δυο...

    βεβαια οπως ειπες, αμα υπαρχουν ανθρωποι που πανε και τα δινουν...ειναι λογικο και οι πωλητες να το παιζουν καμποσοι, του στυλ "τοσο και αμα σας αρεσει"...μαλλον εχουν δει κατι που εμεις δεν βλεπουμε...

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.200
    Τα Vstrom του 06-09 κρατάνε υψηλή τιμή και πουλιούνται ακόμα σα ζεστά ψωμιά γιατί οι 9 στους 10 υποψηφίους τα θεωρεί όμορφα ή για να το πω καλύτερα,τα νεότερης γενιάς τα θεωρεί άσχημα,όπως αυτό το πορτοκαλί που έβαλε ο devil.
    Και τι είναι αυτό το μοναδικό που ξεχωρίζει τα 'όμορφα' από τα 'άσχημα' ? Το μπούγιο φυσικά,τίποτε άλλο.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 09/07/2018 στις 12:06.

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε συ Αγη ξερεις τι δεν δεχομαι?
    την πτωση της αξιας του περιουσιακου αυτου στοιχειου...
    δλδ ηταν γνωστο πως αν παρεις κατι σημερα 10000€ και του βαλεις το κλειδι και κανεις 100 μετρα την επομενη μερα θα το δωσεις 9500€ στην καλυτερη μπορει και πιο κατω...

    ειναι λογικο βεβαια οτι μετα απο καποια χρονια αυτη η πτωση σταματαει να υφισταται και υπαρχει μια καθορισμενη απο την αγορα τιμη...
    δλδ οσο και να ειχαν καινουργια π.χ. καποια μηχανακια 15ετιας πλεον δεν μπορουν να πεσουν κατω απο τα 2000€...
    αλλα και δεν μπορουν να ανεβουν πανω απο 3000€...και καπου εκει βγαινει και ενας μεσος ορος...


    ΑΛΛΑ σε καποια μοντελα αυτοι οι κανονες ΔΕΝ ισχυουν...βλεπεις v-strom πρωτης γενιας και πουλιουνται στα 5-6 χιλιαρικα και γελανε και τα πεζοδρομια...ολα πανε και με το ποσο κοστιζαν καινουργια, ετσι? και υπαρχουν οι λογικοι που πουλανε φυσιολογικα στα 3 χιλιαρικα και καποιοι τρελοι στα 6 για τα ιδια μηχανακια...και καπως ετσι η ψαλιδα ανοιγει πολυ...
    αντιστοιχα tracer 900...βγηκε καινουργιο 10000€..καποιοι τα πηραν με προσφορα στα 9500€...τωρα δεν βρισκεις κατω απο 8500 μηχανακι...και μιλαμε για τριων χρονων μηχανακια με >25000χλμ στην πλατη τους...δεν γινεται μεσα σε 3 χρονια και μετα απο τοσα χλμ να εχουν "χασει" ενα χιλιαρικο μονο απο την τιμη καινουργιου...
    και η πλακα ποια ειναι? οτι η χαμηλοτερη τιμη ειναι στα 8500 και η μεγαλυτερη στα 10000€
    για να καταλαβεις τι λεω...ενα και δυο...

    βεβαια οπως ειπες, αμα υπαρχουν ανθρωποι που πανε και τα δινουν...ειναι λογικο και οι πωλητες να το παιζουν καμποσοι, του στυλ "τοσο και αμα σας αρεσει"...μαλλον εχουν δει κατι που εμεις δεν βλεπουμε...
    Δεν εχει νοημα να μη δεχεσαι τους νομους προσφορας και ζητησης και να "συγχιζεσαι". Καλως η κακως ετσι ειναι. Ειναι σα να λες το bitcoin θα επρεπε να ειναι φτηνοτερο κλπ.
    Οσο υπαρχουν ανθρωποι που δινουν αξια σε tracer και vstrom οι μετοχες τους θα ειναι ψηλα. Και καλα κανουν δηλαδη. Επαιξαν και κερδισαν. Αν παρεις καινουργιο 1000ρι πχ ξερεις οτι σε 5 χρονια θα εχει χασει το 50% της αξιας του....και βαλε. Αν παρεις τρεησερ ξερεις πως θα εχει χασει το 30%.... και βγαλε. Ολα αυτα τα ξερεις και πρατεις αναλογα. Ειναι ενα ενδιαφερον και διδακτικο φαινομενο, νο μορ, νο λες. Το αντιστοιχο συμβαινει και με το κυβισμο, τα μεγαλα το πουλο, τα μικρα ομως κρατανε τιμες καλλιτερα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF