Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    0

    Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Χαιρετώ την κοινότητα σας.

    Είμαι πληροφορικάριος από την Ανατολική Αττική και θέλω να μπω στο κλίμα των δίτροχων.

    Έχω ήδη καταθέσει τα χαρτιά μου για να ξεκινήσω για δίπλωμα μηχανής και μου επιτρέπεται λόγω ηλικίας να βγάλω για απεριόριστα κυβικά.

    Σχετικά με το δίπλωμα μου εξήγησαν από την Σχολή Οδηγών ότι εάν κοπώ στη θεωρία δεν επιβαρύνομαι χρηματικά (ούτως ή άλλως δεν θα κοπώ στην θεωρία τουλάχιστον), ενώ εάν κοπώ στην παράσταση θα πρέπει να ξαναδώσω 100?. Γνωρίζει κανείς ο οποίος έδωσε πρόσφατα εάν ισχύει αυτό;
    Όταν είχα ρωτήσει σχετικά με τις τιμές και επειδή έψαξα γενικότερα σε αρκετές σχολές οι περισσότεροι μου είπαν από 350-400? για τα μαθήματα και μόλις μία σχολή 300?. Φυσικά επέλεξα την τελευταία.

    Στις παραπάνω τιμές ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται +30? παράβολο από την Εθνική Τράπεζα +10? να βγάλω φωτογραφίες διαβατηρίου (περισσεύουν δύο :P) +27? (σύμφωνα με την σχολή) για την παραλαβή του διπλώματος και ισχύουν εφόσον ο μαθητής έχει δίπλωμα αυτοκινήτου. Συνολικά 367?.

    Έχω σκοπό να αγοράσω μηχανή σε 1-1,5 χρόνο και αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμο ένα σκουτεράκι το οποίο οδηγάω μόνο για αποστάσεις λιγότερες των 20-30km.

    Σχετικά με την ασφάλεια θεωρείται νέος οδηγός κάποιος ο οποίος έχει δίπλωμα για λιγότερο από 1 χρόνο ή υπάρχει κάποια διαφορά με την ασφάλεια του αυτοκινήτου;

    Η μηχανή που θα πάρω θα είναι καινούρια SuperSport (σκέφτομαι για R1 αλλά φυσικά μέσα σε 1 χρόνο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά στον τρόπο σκέψης μου) ωστόσο λόγω του ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου κάτι παραπάνω από το σκουτεράκι που ανέφερα, αν και αφού πάρω το δίπλωμα θα κάνω μερικές βόλτες με μηχανές φίλων σε αλάνες, θα ήθελα κάποιες γνώμες επάνω στο θέμα της αγοράς μηχανής.

    Όχι τόσο στο μοντέλο καθώς δεν είναι κάτι που θα το κάνω σύντομα όσο στα κυβικά και στο να την αγοράσω καινούρια ή μεταχειρισμένη. Να σημειωθεί ότι οικονομικά θα μείνω ταπί που λένε εάν αγοράσω SS + εξοπλισμό που θα ψάξω κλπ.

    Τέλος έχω ακούσει ότι τα κράνη έχουν Ημερομηνία Λήξης. Ισχύει αυτό; Αν όχι αξίζει να πάρω ένα καλό κράνος από τώρα κι ας οδηγώ μόνο το σκουτεράκι (στην γειτονιά); Έχω διαθέσιμο ένα απλό κράνος των 40? αλλά αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το μηχανάκι δεν βλέπω τον λόγο να πάρω άλλο.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.927
    Καλώς τον...συγχώρεσέ με που από όλα τα ερωτήματά σου θα επιλέξω να σε διαφωτίσω μόνο σε ένα,αυτό για τα κράνη. Ναί,είναι αλήθεια πως τα κράνη ανάλογα με το υλικό κατασκευής τους έχουν ημερομηνία λήξης. Από ένα κράνος με υλικό κατασκευής πολυκαρμπονάτο ας πούμε προτίμησε ένα καλύτερο με fiber, το οποίο μέσο όρο έχει ημερομηνία λήξης τα 10-12 χρόνια...τα απλά κράνη έχουν μέσο όρο τα 4-5 έτη ημερομηνία λήξης...τώρα για το θέμα κόστους, πληρώνεις όσο κοστολογείς το κεφάλι σου...αν το κεφάλι σου το κοστολογείς 40 ευρώ όσο ένα πλαστικό καθίκι από τα alex pak που το αποκαλούν κράνος...ε ,κυκλοφόρησε με αυτό.

  3. #3

    Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard

    .....Η μηχανή που θα πάρω θα είναι καινούρια SuperSport σκέφτομαι για R1 ....


    ...ωστόσο λόγω του ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου κάτι παραπάνω από το σκουτεράκι που ανέφερα, αν και αφού πάρω το δίπλωμα θα κάνω μερικές βόλτες με μηχανές φίλων σε αλάνες,
    ....

    Αυτό να μην σχολιαστεί λες ?

  4. #4
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard
    Χαιρετώ την κοινότητα σας.

    Είμαι πληροφορικάριος από την Ανατολική Αττική και θέλω να μπω στο κλίμα των δίτροχων.

    Έχω ήδη καταθέσει τα χαρτιά μου για να ξεκινήσω για δίπλωμα μηχανής και μου επιτρέπεται λόγω ηλικίας να βγάλω για απεριόριστα κυβικά.

    Σχετικά με το δίπλωμα μου εξήγησαν από την Σχολή Οδηγών ότι εάν κοπώ στη θεωρία δεν επιβαρύνομαι χρηματικά (ούτως ή άλλως δεν θα κοπώ στην θεωρία τουλάχιστον), ενώ εάν κοπώ στην παράσταση θα πρέπει να ξαναδώσω 100?. Γνωρίζει κανείς ο οποίος έδωσε πρόσφατα εάν ισχύει αυτό;
    Όταν είχα ρωτήσει σχετικά με τις τιμές και επειδή έψαξα γενικότερα σε αρκετές σχολές οι περισσότεροι μου είπαν από 350-400? για τα μαθήματα και μόλις μία σχολή 300?. Φυσικά επέλεξα την τελευταία.

    Στις παραπάνω τιμές ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται +30? παράβολο από την Εθνική Τράπεζα +10? να βγάλω φωτογραφίες διαβατηρίου (περισσεύουν δύο :P) +27? (σύμφωνα με την σχολή) για την παραλαβή του διπλώματος και ισχύουν εφόσον ο μαθητής έχει δίπλωμα αυτοκινήτου. Συνολικά 367?.

    Έχω σκοπό να αγοράσω μηχανή σε 1-1,5 χρόνο και αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμο ένα σκουτεράκι το οποίο οδηγάω μόνο για αποστάσεις λιγότερες των 20-30km.

    Σχετικά με την ασφάλεια θεωρείται νέος οδηγός κάποιος ο οποίος έχει δίπλωμα για λιγότερο από 1 χρόνο ή υπάρχει κάποια διαφορά με την ασφάλεια του αυτοκινήτου;

    Η μηχανή που θα πάρω θα είναι καινούρια SuperSport (σκέφτομαι για R1 αλλά φυσικά μέσα σε 1 χρόνο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά στον τρόπο σκέψης μου) ωστόσο λόγω του ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου κάτι παραπάνω από το σκουτεράκι που ανέφερα, αν και αφού πάρω το δίπλωμα θα κάνω μερικές βόλτες με μηχανές φίλων σε αλάνες, θα ήθελα κάποιες γνώμες επάνω στο θέμα της αγοράς μηχανής.

    Όχι τόσο στο μοντέλο καθώς δεν είναι κάτι που θα το κάνω σύντομα όσο στα κυβικά και στο να την αγοράσω καινούρια ή μεταχειρισμένη. Να σημειωθεί ότι οικονομικά θα μείνω ταπί που λένε εάν αγοράσω SS + εξοπλισμό που θα ψάξω κλπ.

    Τέλος έχω ακούσει ότι τα κράνη έχουν Ημερομηνία Λήξης. Ισχύει αυτό; Αν όχι αξίζει να πάρω ένα καλό κράνος από τώρα κι ας οδηγώ μόνο το σκουτεράκι (στην γειτονιά); Έχω διαθέσιμο ένα απλό κράνος των 40? αλλά αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το μηχανάκι δεν βλέπω τον λόγο να πάρω άλλο.
    ποσο καιρο το σκεφτεσαι το να πασ απο ενα σκουτερ στο ρ1 ρε φιλε ??
    τεσπα στο θεμα μας..
    ρ1 δε μπορεις να παρεις ..εισαι πληροφορικαριος απο ανατολικη αττικη κ αυτη τη χρονια δε δεχομαστε παρα μονο απο β.π μιας κ εχουμε και κατι εξοδα.
    αστο ελα παλι του χρονου αν εχεις μετακομισει Η αν εχεις αλλαξη γνωμη για το τι θες να παρεις.
    εκτος αν το ρ1 το θες για να κανεις γυρω γυρω ολοι σε καμια αλανα οποτες κ κατι θα κανουμε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ποσο καιρο το σκεφτεσαι το να πασ απο ενα σκουτερ στο ρ1 ρε φιλε ??
    τεσπα στο θεμα μας..
    ρ1 δε μπορεις να παρεις ..εισαι πληροφορικαριος απο ανατολικη αττικη κ αυτη τη χρονια δε δεχομαστε παρα μονο απο β.π μιας κ εχουμε και κατι εξοδα.
    αστο ελα παλι του χρονου αν εχεις μετακομισει Η αν εχεις αλλαξη γνωμη για το τι θες να παρεις.
    εκτος αν το ρ1 το θες για να κανεις γυρω γυρω ολοι σε καμια αλανα οποτες κ κατι θα κανουμε.
    Ρε λακαμα ωρες ωρες με κανεις να κυλιεμαι στα πατωματα...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
    ....

    Αυτό να μην σχολιαστεί λες ?
    Αξιζει πιστευεις

  7. #7

    Re: Re: Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Αξιζει πιστευεις
    Οχι? Εγω πάντως για καφέ θα μου άρεσε να είχα το νιντζα ...Γιαααουυααα

  8. #8
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.311
    μα με το σκουτερ δεν εισαι ηδη στον κοσμο των διτροχων?
    καταρχας θα ελεγα να φορεσεις ενα κρανος κανονικο και βαλε αυτο να γενανε οι κοτες. επειτα και αφου εχεις 1-1.5 χρονο μπροστα μεινε στο φορουμ και θα απαντηθουν ολα σιγα σιγα
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  9. #9
    Επειδή πάμε να το απαυτόσουμε το θέμα:
    Για διπλώματα-ασφάλειες δεν έχω τίποτα να σου πω.
    Για το κράνος ο AUFGEBRACHT τα είπε όλα Ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε εξοπλισμό, πάρτο!!!
    Μην πάρεις R1, δοκίμασε πρώτα κάτι πιο απλό και μετά προχωράς. Το γκάζι είναι γλυκό και η μηχανή δαγκώνει. Άμα ψάχνεις για εύκολα μηχανάκια θα βρεις πολλά thread εδώ μέσα.
    ΥΓ Επειδή κάποιος έχει SS δε σημαίνει ότι είναι και doctor. Αρκετοί έχουν το R1 για να πάνε για καφέ στην πλατεία του χωριού τους, αλλά μένει από μπαταρία γιατί τους σβήνει σε κάθε φανάρι και άλλοι έχουν Bandit 600 και πάνε αέρα! Μη μασάς
    ΥΓ Χωρίς παρεξήγηση για τους φίλους με Bandit (πολύ καλό και τίμιο μηχανάκι) και τους φίλους με R1 (πολύ θα ήθελα να είχα κι εγώ!!!)
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Re: Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
    Οχι? Εγω πάντως για καφέ θα μου άρεσε να είχα το νιντζα ...Γιαααουυααα
    ZZR 1400 φιλε... Μου τρεχουν τα σαλια καθε φορα που το βλεπω...
    Κ πας και γρηγορα για καφε...

  11. #11

    Re: Re: Re: Re: Re: Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    ZZR 1400 φιλε. πας και γρηγορα για καφε...
    Εννοεις το συστημα που πινεις καφε μεσα απο το κρανος σε υψηλες ταχυτητες? Πλακα πλακα ψηνεσαι που θα κατεβω Πατρα το καλοκαιρι να φτιαξουμε την πατεντα?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    φιλε μου καλωςηρθες στο κλαμπ των μηχανων...

    η R1 ειναι μια μηχανη που θα πρεπει ο αναβατης να εχει αρκετη εμπειρια για να την ελεγχει,γι αυτο δε σου συνιστω να την παρεις....οχι ακομα τουλαχιστον!(η δευτερα της βγαζει κοντα 200 km/h)....

    αγορασε το πολυ κατι μεχρι 600-650 κυβικα.....που ειναι λιγο πιο φιλικο για το ξεκινημα...οπως V-strom,TDM,GSR,FZ6....κτλ κτλ κτλ

    και αργοτερα αλλαζεις κατηγορια και πας στα 1000αρια SS

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2010
    Μηνύματα
    127
    Πριν συνεχισεις μαθε οτι η μοτοσυκλετα ειναι σαν το αυγο:
    κυλα το αυγο, χτυπα τη πετρα, σπαει το αυγο
    κυλα η πετρα, χτυπα το αυγο, σπαει το αυγοοοο
    Οταν το εμπεδωσεις πραγματικα θα 'χεις κανει πολλα βηματα μπροστα.Εγω ακομα το παλευω
    screw the limits
    FREE 2 RIDE
    roadbook holders

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.373

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
    Πριν συνεχισεις μαθε οτι η μοτοσυκλετα ειναι σαν το αυγο:
    κυλα το αυγο, χτυπα τη πετρα, σπαει το αυγο
    κυλα η πετρα, χτυπα το αυγο, σπαει το αυγοοοο
    Οταν το εμπεδωσεις πραγματικα θα 'χεις κανει πολλα βηματα μπροστα.Εγω ακομα το παλευω
    Ότι καλύτερο έχω ακούσει τελευταία.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf


    αγορασε το πολυ κατι μεχρι 600-650 κυβικα.....που ειναι λιγο πιο φιλικο για το ξεκινημα...οπως V-strom,TDM,GSR,FZ6....κτλ κτλ κτλ

    Όχι ακόμα η άποψή μου.
    Κοίτα φίλε και τα καβασάκια
    kawasaki er 600
    kawasaki ninja 250 αν θέλεις .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλημερα απο ενα νεο μελος!!!
    από illusionist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2012, 09:42
  2. ΕΝΑ ΓΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
    από taisteal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 15:20
  3. Γεια σας από Wroclaw, Πολωνία
    από MikeG στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2009, 23:52
  4. Αλλο ενα νεο μελος
    από Titos2117 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 21:34
  5. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF