Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 103

Θέμα: Στη Ρουμανία...

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    7η ΗΜΕΡΑ - Επιστροφή στην Ελλάδα. Στάση στην Καβάλα να δούμε κάτι φίλους και μετά πίσω σπίτι.

    1031 km κάναμε και κάμποσες ώρες (εδώ θα θελα να χα το ΖΖR που χα παλιά).

    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...d37.733796!3e0


    Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάτσουμε άλλη μια μέρα ωστε να δούμε την Ανατολική Ροδόπη που μου πρότινε ο matpat. Για λόγους οικογενειακούς αλλά και οικονομικούς έπρεπε να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής.




    Το βράδυ στον Κάρτζαλι έγινε της τρελής από βροχή. Εριχνε τόσο πολύ που ξυπνήσαμε. Το πρωι όμως έκανε μόνο μια ψιχάλα. Μετά από ενα ωραιότατο πρωινό ξεκινήσαμε για τα σύνορα με την Ελλάδα. Η διαδρομή είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ !!! με πολύ καλή άσφαλτο και ωραίες στροφές με ορατότητα στο αντίθετο ρεύμα. Ακόμα και στα σύνορα με την Ελλάδα πετύχαμε ΟΜΙΧΛΗ αν είναι δυνατόν Αυγουστιάτικα

    Περάσαμε γρήγορα στην πατρίδα και πιάσαμε την Εγνατία (που φύσαγε τρελά) με προορισμό την Καβάλα που κάτσαμε για ενα 2ωρο καφεδάκι. Εεε έτσι κι αλλιώς είχαμε σχεδόν φτάσει, η Ανάβυσσος από εκεί δεν είναι ούτε 700km
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 34.jpg‎   35.jpg‎   36.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 04/09/2015 στις 23:04.

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    Και γιατί ο μέρφυ είναι πολύ μυστήριος τύπος, λίγο πριν τα κρατικά διόδια των Μαλγάρων άνοιξαν οι Ουρανοί και έγινε το έλα να δεις. Εριχνε καρέκλες μαζί με την τραπεζαρία αλλά οκ το περάσαμε κι αυτό και τραβήξαμε για τον νότο μπας και βρούμε λίγο ήλιο να ξεμουλιάσουμε και μεις και το άφρικα.

    Την τελευταία βροχή του ταξιδιού την φάγαμε στον Μαλιακό... Το ταξιδάκι μας αν και ασφάλτινο τελικά έγινε τρου αντβέτσουρ

    Από την Λαμία και μετά ο καιρός έφτιαξε και κάπου στις 8 το βράδυ, φτάσαμε ΥΠΕΡΓΕΜΑΤΟΙ στο σπιτάκι μας. Και οι γονείς μπορούν να καταλάβουν πως νιώσαμε όταν πήραμε αγκαλιά τον 7χρονο γιο μας, μετά από 7 ημέρες μακριά του.

    ΤΗΕ ΕΝD

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    ΒΕΝΖΙΝΕΣ

    Λοιπόν κάναμε σύνολο 3635 km, έβαλα 205,55 λίτρα βενζίνης και η μέση κατανάλωση του άφρικα με τουριστικούς ρυθμούς και 2 δόντια πιο μακρύ γρανάζωμα ήταν 5,6 λίτρα στα 100km που την θεωρώ λογική αφού στην Βουλγαρία και στην Ρουμανία κινηθήκαμε κυριως σε επαρχιακούς δρόμους με ταχύτητες μικρές.

    Στην Ρουμανία η βενζίνη έχει περίπου 1,2 Ευρό και στην Βουγαρία περίπου 1,15 Ευρώ.


    ΔΙΑΜΟΝΗ
    Η διαμονή για 6 διανυκτερεύσεις μας κόστισε 160 Ε (και για τις έξι !!!) και μόνο στο Brasov δεν είχε το ξενοδοχείο πρωϊνό.


    ΙΣΟΤΙΜΙΕΣ
    Στην Βουλγαρία το 1 Λεβ είναι 0.51 Ευρώ και στην Ρουμανία το 1 Λευ είναι 0.23 Ευρώ.


    ΝΤΟΠΙΟΙ ΟΔΗΓΟΙ
    Οι Βούλγαροι και οι Ρουμάνοι οδηγοί δεν είναι χειρότεροι από εμάς αλλά δεν μου φάνηκε να χουν υπομονή. Μόνο αυτό με προβλημάτισε σε αρκετές περιπτώσεις, προσπερνάνε με αρκετό ρίσκο. Εγώ όταν κολλούσαν πίσω μου τους άφηναν να φύγουν και όλα πήγαν καλά. Σα να μου φάνηκε ότι πειδή οι περισσότεροι έχουν πάρει καινούργια - σύγχρονα ΙΧ επαθαν ότι είχαμε πάθει και μεις με την πρώτη απόσυρση, με τα πρώτα καταλυτικά. Από τις επιδόσεις των γιούγκο και των φιατ 127 βρεθήκαμε με δυνατά αυτοκίνητα και τα πατάγαμε... Με λίγο παραπάνω προσοχή δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου βόλτα στα βαλκάνια είναι και όχι στην δυτική Ευρώπη.

    Ενα είναι το σίγουρο. Και τις δύο χώρες που επισκεφτήκαμε θέλουμε να τις ξαναδούμε και πάλι. Υπάρχουν ενα σωρό μέρη που δεν είδαμε αλλά το βασικό είναι ότι δοκιμάσαμε και μας αρεσε, μας άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις...


    ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ
    Αλλαξα λάδια και μπουζί, και τα 4 όμως. Εκανα μόνος πολύ προσεκτικό έλεγχο παντού, γράσαρα κέντρα τροχών, ρουλεμάν λαιμού και μοχλικού, τσέκαρα τα ηλεκτρικά, εριξα καθαριστικό καρμπυρατέρ στο ντεπόζιτο και είχα ενα ενισχυτικό βενζίνης μαζί μου. Είχα επίσης μαζί μου:

    -2 λίτρα λάδι μοτέρ για συμπλήρωμα + σπρέυ για την αλυσίδα
    -σαμπρέλες και λεβιέδες + τρόμπα ηλεκτρική + "ενα φάστ"
    -κόλλα - πλαστενίλη εποξική 2 συστατικών
    -εργαλεία για τα πάντα, μωρομάντιλα, δεματικά ενισχυμένα και πιο λεπτά
    -ασφάλειες, ρελέ διάφορα, τρόμπα βενζίνης, σωληνάκια βενζίνης μαμά μαζί με φίλτρο βενζίνης, σωληνάκια με παρελκόμενα για παράκαμψη της αντλίας βενζίνης, ανορθωτή, ηλεκτρονική, μανέτες, βάση συμπλέκτη, όλες τις ντίζες, λάμπες και ενα σετ πίσω τακάκια (προληπτικά, δεν μου έχει χαλάσει ποτέ, τίποτα από αυτά).
    -λάστιχα είχα τα μεταχειρισμένα 501-502 που είχα πάει τον Μάϊο στην Σλοβενία. Το πίσω τετραγώνησε αλλά τα χει φαει πια τα ψωμια του έτσι κι αλλιώς.
    -τράβηξα λίγο πιο πίσω την βάση του top case για να εχουμε περισσότερο χώρο.
    -ξέχασα να πάρω το φαρμακείο, μεγάλη μου βλακεία
    -εξτρα ιμάντες χταπόδια.

    ΒΛΑΒΕΣ
    -τίποτα, και το αφρικανάκι εφτασε αισίως τα 138.000 Km
    -συμπλήρωσα ενα λίτρο λάδι συνολικά σε 4.000 km
    -η αλυσίδα θέλει αλλαγή, ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τις λακούβες. Οι αναρτήσεις είναι οκ δεν εσκασε καμμιά τσιμούχα.

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    -οι πλαϊνές βαλίτσες δεν μου αρέσουν καθόλου στο μάτι αλλά είναι χρήσιμες οι ρουφιάνες. Σκέφτομαι να πάρω ενα σετ. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι κλειδώνουν και ετσι μπορείς να αφήσεις την μοτό σε κάποιο πάρκινγκ για να επισκεφτείς κάτι χωρίς ανησυχία. Επίσης είναι αδιάβροχες και φορτώνονται γρήγορα.
    -στα σαμάρια είχαμε βάλει τα πράγματά μας σε 2πλές σακούλες σκουπιδιών και παρά το πολύ νερό δεν βράχηκε τιποτα, δεν είχαμε κανένα θέμα.
    -την επόμενη φορά θα ανέβω με μπροστινό TKC80 και πίσω heidenau k60scout και νομίζω πως δεν θα ξαναβάλω ποτέ ασφάλτινο λάστιχο. Αφού ταξιδεύω ως τα 140 km/h μια χαρά με καλύπτει ο παραπάνω συνδυασμός.
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 05/09/2015 στις 13:09.

  4. #79
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Τέλεια, ευχαριστούμε που μας προσκάλεσες στο ταξίδι σας !

    Και στο επόμενο με καλό !

    Φύγαμε...

  5. #80
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Xρόνια πολλά και πάντα τέτοια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #81
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    299
    μπραβο παιδια παντα τετοια

  7. #82
    παντα ομορφες βολτες και ταξιδια Κωστα!!!

  8. #83
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    (στις τελευταιες 3 φωτο, η 2η σε ποιο σημειο ειναι?)
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    (στις τελευταιες 3 φωτο, η 2η σε ποιο σημειο ειναι?)
    Είναι στον συνοριακό σταθμό εξοχής, από Βουλγαρία προς Ελλάδα, λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω από την Κομοτηνή, στην Ροδόπη.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μπραβο ρε Κωστη,παντα τετοια

    Ελπιζω να σταματησε η βροχη εκει πανω


  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος


    ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ
    ..... Είχα επίσης μαζί μου:

    -2 λίτρα λάδι μοτέρ για συμπλήρωμα + σπρέυ για την αλυσίδα
    -σαμπρέλες και λεβιέδες + τρόμπα ηλεκτρική + "ενα φάστ"
    -κόλλα - πλαστενίλη εποξική 2 συστατικών
    -εργαλεία για τα πάντα, μωρομάντιλα, δεματικά ενισχυμένα και πιο λεπτά
    -ασφάλειες, ρελέ διάφορα, τρόμπα βενζίνης, σωληνάκια βενζίνης μαμά μαζί με φίλτρο βενζίνης, σωληνάκια με παρελκόμενα για παράκαμψη της αντλίας βενζίνης, ανορθωτή, ηλεκτρονική, μανέτες, βάση συμπλέκτη, όλες τις ντίζες, λάμπες και ενα σετ πίσω τακάκια (προληπτικά, δεν μου έχει χαλάσει ποτέ, τίποτα από αυτά).
    -λάστιχα είχα τα μεταχειρισμένα 501-502 που είχα πάει τον Μάϊο στην Σλοβενία. Το πίσω τετραγώνησε αλλά τα χει φαει πια τα ψωμια του έτσι κι αλλιώς.
    -τράβηξα λίγο πιο πίσω την βάση του top case για να εχουμε περισσότερο χώρο.
    -ξέχασα να πάρω το φαρμακείο, μεγάλη μου βλακεία
    -εξτρα ιμάντες χταπόδια.
    .
    Απιστευτα οργανωμενος......

    Χρονια πολλα με υγεια και να συνεχισετε να ταξιδευετε γεροι και ασφαλεις....
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #87
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Μπράβο ρε φίλε! Πάντα τέτοια όμορφα να ζεις!

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    Απιστευτα οργανωμενος......

    Χρονια πολλα με υγεια και να συνεχισετε να ταξιδευετε γεροι και ασφαλεις....
    με χόντα ταξιδεύει, είναι να πάει χύμα?



    μα το φαρμακείο ξέχασε????




    σωραίος ρε κωστή
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #89
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Είναι στον συνοριακό σταθμό εξοχής, από Βουλγαρία προς Ελλάδα, λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω από την Κομοτηνή, στην Ροδόπη.
    Μια διόρθωση Κωστή ... η Εξοχή είναι στην Δράμα - Νευροκόπι, εσύ βγήκες απο την Makaza (Συνοριακός σταθμός Νυμφαίας – Μακάζα) ...

    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  15. #90
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    γεια σου κωστη με τα ωραια σου
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βαψιμο στη ρουμανια
    από thomas tuning στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2013, 16:54
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 17:01
  3. Βόλτα στη Λευκάδα, τη Κυριακή 21/3
    από parji στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 17:29
  4. Arai RX7-RR4 στη μισή τιμή!!!
    από Wizard13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2003, 14:50
  5. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF