Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 189

Θέμα: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης (προφόρτιση)

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Ρύθμιση πίσω ανάρτησης (προφόρτιση)

    Πρόσφατα εγκατέστησα μια aftermarket (πίσω) ανάρτηση της Hyperpro στο CBF μου. Έχει προοδευτικό ελατήριο, ρύθμιση προφόρτισης και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς.

    Σήμερα προσπάθησα να ρυθμίσω την προφόρτιση. Η hyperpro προτείνει στατικό sag 12mm +/- 5, και δυναμικό sag περίπου στο 1/3 της διαδρομής της ανάρτησης (125mm / 3 = 41mm).

    Παίζοντας με την προφόρτιση (δύσκολο πράγμα, καθότι ο δακτύλιος ρύθμισης βρίσκεται σε εξαιρετικά άβολη θέση), έφτασα σε σημείο να μετρήσω τα ακόλουθα:

    Προφόρτιση: 22mm ("στο κουτί της" η ανάρτηση είχε προφόρτιση γύρω στα 12mm)
    Στατικό sag: Κάτι πάνω πάνω από 10 mm
    Δυναμικό sag: Κάπου μεταξύ 35 και 40 mm

    Θεωρητικά, οι μετρήσεις αυτές ακούγονται μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον την μοτοσυκλέτα την αισθάνομαι πολύ σκληρή (κοπανάει άσχημα σε λακκούβες και σαμαράκια) και νομίζω πως αναγνωρίζω μια ελαφρώς αυξημένη τάση να διώχνει το πίσω μέρος σε επιτάχυνση υπό κλίση (αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου).

    Κάνω κάτι λάθος? Μήπως οι τιμές αυτές των sag δεν ισχύουν για προοδευτικά ελατήρια? Μήπως απλά έχω συνηθίσει με τις παλιές ρυθμίσεις και πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο για το συνηθίσω?

    Παρατηρήσεις:

    1. Τα sags τα υπολόγισα μετρώντας την βάση (ΒΓ) του ισοσκελούς τριγώνου (ΑΒΓ) που ορίζεται από τον άξονα της ανάρτησης (Α), τον άξονα του τροχού (Β) και ένα σημείο πάνω στα πλαστικά της ουράς (Γ), με ΑΒ = ΑΓ. Πήρα τρεις μετρήσεις της απόστασης ΒΓ: Την πρώτη (Σ1) με την μοτοσυκλέτα στο κεντρικό σταντ, τη δεύτερη (Σ2) με την μοτοσυκλέτα να στέκεται όρθια στους τροχούς της (χωρίς αναβάτη) και την τρίτη (Σ3) με την μοτοσυκλέτα όρθια στους τροχούς της και με αναβάτη. Ως στατικό sag θεώρησα το Σ1 - Σ2 και ως δυναμικό το Σ1 - Σ3. Μετράω, μήπως, κάτι λάθος?

    2. Την απόσβεση επαναφοράς την έθεσα στην προτεινόμενη, από τον κατασκευαστή της ανάρτησης, τιμή (20 κλικ από το μέγιστο).

  2. #2
    Νίκο οι προτεινόμενες τιμές για sag και αυτές που έχεις καταλήξει είναι σωστές αλλά όχι για τους δικούς μας δρόμους με την ελλιπή πρόσφυση και τις αμέτρητες ανωμαλίες που συνανατάς μέσα σε μία στροφή.

    Προχώρα σε ρυθμίσεις εκτός 'θεωρίας'.

    Στον υπολογισμό του sag μάλλον υπερβάλλεις λίγο (όσον αφορά το ισοσκελές τρίγωνο).

    Το σταθερό σημείο πρέπει να είναι ο άξονας του πίσω τροχού και σημείο μέτρησης, κάποιο σημείο πάνω στην ουρά στην προέκταση της καθέτου από το έδαφος.

    Επίσης οι απόσβεση επαναφοράς που προτείνει η Hyperpro είναι συνήθως ολίγον γρήγορη.


    Κατ' εμέ, πρώτα κάνε 2-3 κλικ πιο αργή την επαναφορά (ίσως βρεις ενδιαφέρον ότι η ανάρτηση θα δείχνει λίγο πιο άνετη στη συμπίεση.... ). Οδήγησε το κάποιο διάστημα και μετά δοκίμασε με άλλες ρυθμίσεις προφόρτισης (με περισσότερο sag).

    Έχεις αλλάξει και μπροστινά ελατήρια?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Oπως λεει κι ο Σωτηρης, σωστά τα μέτρησες αν και τα 2 σημεία φτάνουν δεν χρειάζεται τρίγωνο.

    Σφίξε λίγο την απόσβεση και δες πως παει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Πρόσφατα άλλαξα ελατήρια και έκανα επισκευή στην πίσω ανάρτηση στο CBR400 μου και εχω κάνει και εγώ τις ίδιες παρατηρήσεις. Η σκληρότερη ανάρτηση δεν με ενοχλεί εργονομικά. Αν αποφεύγεις τις μεγάλες ανομαλίες (κατι αποχετέυσεις - πηγάδια κλπ.) μου φαίνεται γενικά πιο άνετη αν και σκληρότερη απο πρίν. Αλλα ο πίσω τροχός μου δίνει μια αίσθηση σαν να πλέει στις στροφές και γενικά εχει την τάση να μπλοκάρει ή να σπινιάρει αρκετά πιο έυκολα απο πρίν. Μαλλον πρέπει να μαλακώσω λιγο την πίσω ανάρτηση αλλα θα περιμένω λιγο ακομα για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι απλά θέμα συνήθειας ή οτι πρέπει να στρώσουν τα καινούρια ελατήρια.

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
    Πρόσφατα άλλαξα ελατήρια και έκανα επισκευή στην πίσω ανάρτηση στο CBR400 μου και εχω κάνει και εγώ τις ίδιες παρατηρήσεις. Η σκληρότερη ανάρτηση δεν με ενοχλεί εργονομικά. Αν αποφεύγεις τις μεγάλες ανομαλίες (κατι αποχετέυσεις - πηγάδια κλπ.) μου φαίνεται γενικά πιο άνετη αν και σκληρότερη απο πρίν. Αλλα ο πίσω τροχός μου δίνει μια αίσθηση σαν να πλέει στις στροφές και γενικά εχει την τάση να μπλοκάρει ή να σπινιάρει αρκετά πιο έυκολα απο πρίν. Μαλλον πρέπει να μαλακώσω λιγο την πίσω ανάρτηση αλλα θα περιμένω λιγο ακομα για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι απλά θέμα συνήθειας ή οτι πρέπει να στρώσουν τα καινούρια ελατήρια.
    Πάλι μπλέξαμε με τις αναρτήσεις......

    Εχω την εντύπωση οτι οι ρυθμίσεις των αναρτήσεων σε SS δεν έχουν να κάνουν με την καθημερινή μας μετακίνηση αλλά για το πως συμπεριφέρεται μια μηχανή σε δρόμο.

    Αν ήταν να μιλάμε για αναρτήσεις για μέσα στην πόλη (κι ειδικά στο μπουρδέλο που λέγεται Αθήνα), όλοι μας θα είχαμε ένα motard και θα είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα.

    Όταν λες ότι την σκλήρηνες την ανάρτηση, αναφέρεσαι μόνο στην σκληρότητα του ελατηρίου; Αλλες ρυθμισεις η ανάρτησή σου έχει; Κι αν έχει τι έχεις κάνει με αυτές; Σκληρό πίσω και πλέει ο πισω τροχός; Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Όσα ξέρουμε για τη ρύθμιση του sag , δεν νομίζω πως ισχύουν για προοδευτικά ελατήρια , όπως τα Hyperpro, αλλά μόνο για γραμμικά.

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αφού το SAG είναι εκεί που το προτείνει η εταιρεία είσαι εντάξει από αυτό. Και λίγο λάθος να είσαι εκεί δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Ειδικά με τα προοδευτικά ελατήρια που σημαίνει ότι στην αρχή είναι πιο μαλακά και σκληραίνουν όσο συμπιέζονται περισσότερο. Εαν νομίζεις ότι παραείναι σκληρή η ανάρτηση τότε χαλάρωσε λίγο την προφόρτηση του ελατηρίου ώστε να δουλέψει πιο μαλακά.

    Εαν κοπανάει σε λακούβες σε σχέση με πριν είναι πιθανόν πριν, να είχες ενα πιο μαλακό ελατήριο σε σχέση με αυτό που έβαλες τώρα και να σου φαίνεται έτσι η διαφορά.

    Δεν ξέρω πόσο περιθώριο προφόρτισης έχεις ακόμη αλλά εαν έχεις εξαντλήσει σχεδόν τα περιθώρια προφόρτισης του ελατηρίου σου, τότε έχεις βάλει λάθος ελατήριο και προφορτίζοντάς το αρκετά το κάνεις να δουλεύει στα όριά του που είναι και προς το σκληρό μιας και είναι προοδευτικό.

    Το ότι σου γλυστράει ο πίσω τροχός δεν έχει να κάνει τόσο με την προφόρτιση και το ελατήριο αφού λίγο πολύ είσαι στις προδιαγραφές του SAG αλλά έχει να κάνει με τις αποσβέσεις σου. Οπότε θα πρέπει να δεις λίγο και αυτό το κομμάτι.

  8. #8
    Όταν λες ότι την σκλήρηνες την ανάρτηση, αναφέρεσαι μόνο στην σκληρότητα του ελατηρίου; Αλλες ρυθμισεις η ανάρτησή σου έχει; Κι αν έχει τι έχεις κάνει με αυτές; Σκληρό πίσω και πλέει ο πισω τροχός; Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.....
    Βασικά την προφόρτηση εννοώ. Δεν καβαλάω πολυ καιρό γι'αυτο και δεν έχω την εμπειρία για κάνω μόνος μου ρυθμίσεις. Την απόσβεση επαναφοράς και την προφόρτηση την ρύθμισε ο μάστορας που έκανε και την αλλαγη/επισκευή των αναρτήσεων. Την προφόρτιση απλα του είπα να την κάνει λίγο πιο σκληρή δοκιμαστικά για να δω πως θα είναι (και για να σηκωθεί λίγο το μηχανάκι). Εχω την εντύπωση πως όταν προφορτίζεις τον πίσω τροχο σηκώνεται η ανάρτηση με αποτέλεσμα να μεταφέρεται βάρος μπροστά οπότε είναι ισως λογικό να μειώνεται η πρόσφυσή σου πίσω. Απο την άλλη δεν νομιζω να είναι μόνο αυτό. Μου δίνει γενικά μια περίεργη αίσθηση στο στρίψιμο αν και δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι είναι.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
    ....Εχω την εντύπωση πως όταν προφορτίζεις τον πίσω τροχο σηκώνεται η ανάρτηση με αποτέλεσμα να μεταφέρεται βάρος μπροστά οπότε είναι ισως λογικό να μειώνεται η πρόσφυσή σου πίσω. Απο την άλλη δεν νομιζω να είναι μόνο αυτό. Μου δίνει γενικά μια περίεργη αίσθηση στο στρίψιμο αν και δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι είναι.
    Λάθος εντυπώσεις έχεις.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Npat

    Δοκίμασε επίσης να μαλακώσεις λίγο την απόσβεση συμπίεσης (να την κάνεις πιο γρήγορη) ώστε να μπορεί να βρίσκει κάπως καλύτερη πρόσφυση το πίσω σου λάστιχο και να μην είναι τόσο ξερή η ανάρτησή σου κατά την επιτάχυνση στην έξοδο από την στροφή.


    Διάβασε και αυτό που είναι μια πολύ κατανοητή επεξήγηση του πως λειτουργεί μια ανάρτηση και το πως εξηγούνται κάποια πράγματα.

    http://www.gostar-racing.com/informa...ion_set-up.htm


  11. #11
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Προχώρα σε ρυθμίσεις εκτός 'θεωρίας'.
    Ok, θα ελατώσω την προφόρτιση λίγο (2-3mm) και θα την αφήσω εκεί για λίγο καιρό, να δω τι γίνεται με την απόσβεση επαναφοράς.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Στον υπολογισμό του sag μάλλον υπερβάλλεις λίγο (όσον αφορά το ισοσκελές τρίγωνο).

    Το σταθερό σημείο πρέπει να είναι ο άξονας του πίσω τροχού και σημείο μέτρησης, κάποιο σημείο πάνω στην ουρά στην προέκταση της καθέτου από το έδαφος.
    Χρησιμοποίησα αυτόν το τρόπο μέτρησης απλά επειδή αυτόν πρότεινε η hyperpro στο μάνιουαλ της ανάρτησης. Βέβαια δεν έχει καμιά ουσιαστική διαφορά απ' αυτό που λες---λογικά οι αποκλίσεις που θα δώσουν οι δύο τρόποι μέτρησης πρέπει να είναι πολύ μικρές. Και εγώ τον άξονα του τροχού χρησιμοποιώ ως σταθερό σημείο απλά, με το "ισοσκελές τρίγωνο", βρίσκω το δεύτερο σημείο επάνω στα πλαστικά (αντί να πάρω την κατακόρυφη).

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Έχεις αλλάξει και μπροστινά ελατήρια?
    Ναι. Hyperpro προοδευτικά έχω και μπροστά. Στο μπροστινό, όμως, δυστυχώς δεν έχω καμία δυνατότητα ρύθμισης (εκτός και αν είναι να αρχίσουμε να κόβουμε αποστάτες προφόρτισης, και θα ήθελα να αποφύγω να μπλέξω με αυτά).

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Πόσο περιθώριο για προφόρτιση έχεις ακόμη τελικά? Αφού μειώσεις την προφόρτιση και δεις τι γίνεται, τσέκαρε μετά την απόσβεση συμπίεσης πίσω και μην πειράξεις την απόσβεση επαναφοράς. Είναι πιο πιθανό εαν όπως λες σου γλυστράει ο πίσω τροχός.

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Πόσο περιθώριο για προφόρτιση έχεις ακόμη τελικά? Αφού μειώσεις την προφόρτιση και δεις τι γίνεται, τσέκαρε μετά την απόσβεση συμπίεσης πίσω και μην πειράξεις την απόσβεση επαναφοράς. Είναι πιο πιθανό εαν όπως λες σου γλυστράει ο πίσω τροχός.
    Δεν εχει ρυθμιση απόσβεσης συμπίεσης, μόνο επαναφοράς.

    Νίκο αυτό που εχω παρατηρήσει εγω σε μοτοσυκλέτες με αμορτισέρ σαν αυτό που έβαλες, δηλαδή με ρυθμιση προφόρτισης και απόσβεσης επαναφοράς, ειναι οτι οταν εχω κουνήματα στην έξοδο της στροφής όπου ανοίγω το γκάζι, σφίγγοντας την απόσβεση επαναφοράς εξαφανίζονται τα κουνήματα και ανοίγω πλέον το γκάζι περισσότερο και το μηχανακι κραταει την τροχιά του μια χαρά.

    Ετσι εχω ρυθμίσει και το Hornet900 και ειναι ΟΚ, βέβαια στην πόλη κοπαναει λίγο...

    Τα μπροστινα της Hyperpro μου ειχαν αφήσει πολύ καλή εντύπωση σε προηγούμενη μηχανή που τα είχα βάλει. Δεν ειχα ρύθμιση προφόρτισης και τα ειχα βαλει με 15 λαδι που εδινε η Hyperpro.
    Δίνουν την αίσθηση οτι είναι μαλακά, αλλά όσο συμπιέζονται σφίγγουν
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664


    Σας κόβω όλους φοβερά ευγενικούς που δεν λέτε στον Νικολάκη απλά να χάσει καμιά 20αριά κιλά ...

    (με το να καταφέρουμε - μετά κόπων και βασάνων - να φέρουμε τα sags στα μέτρα μας δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτά (τα "μέτρα" μας ) είναι και σωστά)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το είπα και το ρώτησα από την αρχή γιατί μου φάνηκε ότι για να ρυθμίσει το SAG σωστά έχει εξαντλήσει σχεδόν το περιθώριο προφόρτησης του ελατηρίου του και έτσι το έχει κάνει να δουλεύει στην σκληρή του περιοχή (αφού είναι και προοδευτικό). Πάλι δεν ξέρω πόσο περιθώριο προφόρτισης εχει το συγκεκριμένο αμορτισέρ.

    Αλλά από την άλλη, αφού τώρα το άλλαξε το αμορτισέρ, γιατί δεν έβαλε ενα ελατήριο για τα σωστά του κιλά? Εκτός κι αν δεν του το είπαν όταν του το πούλησαν οπότε φταίει ο πωλητής.

Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρύθμιση ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ανάρτησης (προφόρτιση)
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 00:35
  2. Ρυθμιση πισω αναρτισης
    από Space στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 12:35
  3. αλλαγη ρυθμισης πισω αναρτησης
    από b_bong12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 21:12
  4. Σεταρισμα πισω αναρτησης
    από DrIoannis στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 07:31
  5. Ρύθμιση πίσω ανάρτησης στο ΑΧ-1
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF