Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: μετωπικη με ενα καρο!

  1. #1
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    μετωπικη με ενα καρο!

    τη παρασκευη το πρωι πηγενοντας για δουλεια ειχα ενα ατυχημα που θα μου γινει παθημα!προσπερνοντας ενα ταριφα απο αριστερα που νομιζοντας οτι εχει σταματησει για να αφισει κοσμο (οπως κανουν συνηθως) αυτος ειχε δωσει προτερεοτητα σε ενα ι.χ που εβγενε απο τη γωνια εγω επεσα πανω του..και η ζημια της υποθεσης ειναι ενα κομενο προστηνο συστημα ενα σπασμενο ψυγειο και πολλα σπασμενα πλαστικα.το αυτοκινητο δυστηχος το εκανα καλοκαιρινο και μου φενεται απιστευτη ζημια και για τη μηχανη και για το καρο οταν η ταχυτητα που ειχα το πολυ να ηταν 30χλμ....αυτο που μου εμεινε ειναι κατι πονεμενα κοκκαλα ενα πρησμενο γονατο και οταν βηχω ποναει ολο μου το κορμι μαζι με τα ευαισθητα οργανα που τα κοπανησα στο ντεποζιτο...
    η ερωτησει που θελω να κανω ειναι οτι την αλλη μερα που πηγα στη τροχαια να δηλωσο το συμβαν μια και ο οδηγος του αυτοκηνιτου παρελειψε να καλεσει τροχαια και καλεσε μονο το εκαβ μου ηρθε πολυ γρηγορα μπορω να πω,
    ο υπαστηνομος μου ειπε οτι εχω εγω τη μεγαλυτερη ευθηνη (αυτο βεβαια νομιζω και εγω γιαυτο και δεχθηκα να του κανω δηλωσει εκεινη τη στιγμη) δεν δηλωσαμε το συμβαν γιατι πολυ απλα δεν θελω ουτε εγω αλλα ουτε και ο οδηγως του καρου να τρεχουμε στα δικαστηρια.το κακο ειναι οτι ο ασφαλιστης μου λεει οτι ειναι φταιξιμο δικο του (αυτο μου το ειπε και δικος μου φιλος ζητας) και δεν του κανει δηλωσει.και μαρτυρας που ηταν προστα ειπε το ιδιο..απλα ρωταο τη γνωμη σας γιατη δεν θελω να ριξω τον οδηγω του αυτοκινητου μια και εγω πιστευω οτι εκανα τη μαλακια αλλα αν εχει και αυτος ενα μεριδιο μικρο πως μπορο να ζητησω
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  2. #2
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    2,,

    να γινουν και απο της δυο μεριες δηλωσεις ωστε και εγω να αποζημιωθο μια και η ζημια ειναι μεγαλη για τη τσεπη μου αλλα και ο οδηγος του αυτοκινητου.
    εσυς με τα ματια τα δικα σας πως σας φενεται να εχει υπετιοτητα???????
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Δεν υπαρχουν ουτε "κι απ' τις δυο μεριες δηλωσεις", ουτε "θετικη" ή "αρνητικη" δηλωση.

    Η "Δηλωση συμβαντος" στην ασφαλεια ειναι μια !!
    Καταγραφεις το συμβαν!

    Αν μετα η ασφαλειες αποφασισουν πως εχεις δικιο, τοτε θεωρηται "αρνητικη", που σημαινει οτι ΔΕΝ εχεις τις επιπτωσεις του Malus!

    Και οι δυο λοιπον πρεπει να δηλωσετε στην ασφαλεια σας το γεγονος.

    Απο 'κει και μετα, και συμφωνα με την περιγραφη σου, εσυ εχεις το δικιο, μιας κι αυτος ειναι υποχρεωμενος να ελεγξει τον δρομο ...
    Αν φτασετε ομως σε δικαστηριο και το σημειο που περασες το ταξι δεν ηταν ανεξαρτητη λωριδα, θα σου βγαλει καποια συνυπαιτιοτητα, μιας και εκει που βρισκοσουν ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΩΡΙΔΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ....

    Αυτα ...

    Ελπιζω να βοηθησα λιγο ...

    Και φυσικα ...

    Περαστικα ρε φιλε !!!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    περαστικα ρε θεριο....
    παρε τηλ. για λεπτομεριες.... μηπως βοηθησω
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  5. #5
    Παλιός κάμπιας Το avatar του/της tdaf
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    121
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

    Απο 'κει και μετα, και συμφωνα με την περιγραφη σου, εσυ εχεις το δικιο, μιας κι αυτος ειναι υποχρεωμενος να ελεγξει τον δρομο ...
    Αν φτασετε ομως σε δικαστηριο και το σημειο που περασες το ταξι δεν ηταν ανεξαρτητη λωριδα, θα σου βγαλει καποια συνυπαιτιοτητα, μιας και εκει που βρισκοσουν ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΩΡΙΔΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ....

    Οχι μόνο δεν υπήρχε λωρίδα εκεί που κινούνταν αλλά προσπέρασε όχημα που παραχωρούσε προτεραιότητα σε άλλο και αυτό σύμφωνα με τον ΚΟΚ απαγορεύεται. Τουλάχιστον αυτόν που είχα διαβάσει πριν κάμποσο καιρό. Υπάρχουν και πιο αρμόδιοι να απαντήσουν από εμένα.

    Όπως και να έχει περαστικά φίλε wolfman13.

  6. #6
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Είναι λίγο δύσκολη η περίπτωσή σου και δεν είμαι τόσο ιδικός για να φέρω γνώμη. Έτσι αφήνω τους πιο ιδικούς να μιλήσουν. Σου εύχομαι όμως περαστικά, γρήγορα ξεμπερδέματα και ας είναι το τελευταίο.

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdaf
    Οχι μόνο δεν υπήρχε λωρίδα εκεί που κινούνταν αλλά προσπέρασε όχημα που παραχωρούσε προτεραιότητα σε άλλο και αυτό σύμφωνα με τον ΚΟΚ απαγορεύεται. Τουλάχιστον αυτόν που είχα διαβάσει πριν κάμποσο καιρό.
    ..............
    Ειναι δυσκολο να λεει κατι τετοιο ο ΚΟΚ, μιας και ειναι πολυ πιθανον, εσυ απο τα αριστερα να ΜΗΝ εχεις δει οτι ο Δεξια σου "παραχωρει" προτεραιοτητα ...

    Παντως κι εγω επιφυλασσομαι ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Σε μια αντιστοιχη περιπτωση με τη μανα μου το μηχανακι εχασε στο δικαστηριο.

    Η διαφορα ομως ητανε οτι οταν παραχωρηθηκε προτεραιοτητα στη μανα μου αυτη ηταν απο αριστερα και το μηχανακι προσπερνουσε το σταματημενο οχημα απο δεξια (οπου φυσικα δεν υπηρχε λωριδα)

    Σε καθε περιπτωση νομιζω οτι εφοσον επιτρεποταν η προσπεραση στο σημειο αυτο , αυτος που του παραχωρειται η προτεραιοτητα οφειλει να ελεγχει το δρομο.

    Αρα μαλλον φταιει
    Keep on rocking in a free world !!!

  9. #9
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026

    Re: μετωπικη με ενα καρο!

    αυτος ειχε δωσει προτερεοτητα σε ενα ι.χ που εβγενε απο τη γωνια εγω επεσα πανω του..και η ζημια της υποθεσης ειναι ενα κομενο προστηνο συστημα ενα σπασμενο ψυγειο και πολλα σπασμενα πλαστικα.

    ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΝΤΙΣΕΙ?
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ....

    zoro made in patras
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  10. #10
    ireneepi
    Περαστικα Λυκε, προσεχε το γονατο σου
    και οτ εγινε εγινε..

    Πιο προσεκτικος την επομενη.

  11. #11
    Η παραχώρηση προτεραιότητας είναι πρόθεση και όχι υποχρέωση. Αν ο δρόμος που κινείσαι έχει όπως λες προτεραιότητα, άσχετα τι έκανε ο οποιοσδήποτε, το όχημα πού εισέρχεται σε δρόμο προτεραιότητας οφείλει να προσέχει και να παραχωρεί προτεραιότητα ΚΑΙ στον προσπερνώντα (νομίμως), το σταματημένο όχημα. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά του οδηγού που εισέρχεται στον δρόμο προτεραιότητας.
    Περαστικά πάντως

  12. #12
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Το νομίμως τι εννοεί;
    Οτι αν ήταν ένα όχημα που κάνει προσπέραση βγαίνοντας στην απέναντι λωρίδα (έστω και το μισό) τότε έχει δίκιο ο οδηγός που βγαίνει από το STOP ή αυτός που κάνει την προσπέραση;

    Εξαρτάται από το αν έχει διπλή διαχωριστική; (Και πως το δικαιολογείς αν κάποιος ξέχασε να την ξαναβάψει ή ως συνήθως στην διασταύρωση δεν έχει)

    Μου έχει τύχει ακριβώς η ίδια περίπτωση και στο δικαστήριο εγώ πλήρωσα γιατι το δέχθηκα ως φταίξιμό μου ενώ αυτός επειδή δεν παρουσιάστηκε έφαγε ένα μικρό πρόστιμο από ότι θυμάμαι.

    Βέβαια τον είδα πολύ ανησυχο τότε με το δικαστήριο και πάντα μου υπήρχε η μικρή αμφιβολία αν είχα 100% λάθος δικό μου.

    Όσους και αν ρώτησα δεν γνώριζαν και πολλά αλλά δεν το έψαξα και πολύ.

    Απλά ένα έχω να τονίσω επειδή τότε είχα μαζί μου και ένα κολητό μου που δεν γούσταρε να βάζει κράνος και το έπαιζε σιδεροκέφαλος....Ευτυχώς ήταν κάπως σιδεροκέφαλος και την γλίτωσε μόνο με 4 μέρες πρισμένο κεφάλι και συνέχή ύπνο στο Νικαίας......Τέλος πάντων γιατί τα θυμάμαι και ......ΚΡΑΝΟΣ για αυτόυς τους αφελείς που νομίζουν οτι είναι ο SUPERMAN και ΜΥΑΛΟ να σκέφτεσαι ακόμα και οτι μπορεί να έρθουν και οι εξωγήινοι στο διάβα σου αν θέλεις να φτάνεις στον προορισμό σου (Οσο το δυνατόν περισσότερο γιατι για την ΖΩΗ μας πρόκειται και δεν έχουμε και κανονάκι )

    Κάτι ακόμα αν είσαι πάνω στην διαχωρστική που ορίζεται οτι βρίσκεσαι στην δικιά σου λωρίδα, στην απέναντι ή είσαι περιπλανώμενος κούρδος (χωρίς κακό υπονοούμενο);

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Η παραχώρηση προτεραιότητας είναι πρόθεση και όχι υποχρέωση. Αν ο δρόμος που κινείσαι έχει όπως λες προτεραιότητα, άσχετα τι έκανε ο οποιοσδήποτε, το όχημα πού εισέρχεται σε δρόμο προτεραιότητας οφείλει να προσέχει και να παραχωρεί προτεραιότητα ΚΑΙ στον προσπερνώντα (νομίμως), το σταματημένο όχημα. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά του οδηγού που εισέρχεται στον δρόμο προτεραιότητας.
    Περαστικά πάντως
    kala ta les, ektos apo thn prwth protash pou mou fainetai kapws periergh...

    Prwta prwta... sto arxiko post... ti "paraxwrei proteraiothta" ? Ti m^&*#$ einai auta?

    "paraxwrw proteraiothta", dhladh , exw proteraiothta alla thn "paraxwrw" se allon pou den exei?

    'h

    "paraxwrw proteraiothta", dhladh, DEN exw proteraiothta, opote thn "paraxwrw" se allon pou exei?

    mou thn spaei otan to akouw auto kai mou thn espage otan mou thn elege kai o daskalos, ton opoio skulobrisa gia th frash akribws auth. exei ditth shmasia kai de prepei na xrhsimopoieitai se periptwseis opws auth twra!

    Twra arxizw kai fortwnw pali kai to kobw na arxizw ta g@$!!stavridia alla pali kala pou 20 meres sto kat mou dwsan uperfusikh dunamh kai mporw na sugkrathsw ta neura mou.

    1. An stamathseis otan DEN exeis stop, einai LA8OS (sumfwna me ton kok. ektos apo thn periptwsh pou den exeis dei an eixes stop opote xaneis opoiadhpote proteraiothta pou eixes kai afhneis na perasoun prwta akoma kai oi kampies pou diasxizoun to dromo. An kai na sou pw th gnwmh mou akoma kai auto einai epikinduno giati an o dromos pou pas na mpeis einai monodromos? kai exases to shma? twra pou to 3anaskeftomai, to stop fainetai akoma kai anapoda... alla eisai en kinhsei, opote de koitas pisw... e re mple3imo)

    2. O ta3itzhs, an den eixe stop o idios, ekane MALAKIA pou stamathse kai ftaei AUTOS. ti stamathse? an htan ektakth anagkh, giati den anapse ta alarm?

    3. O allos pou erxetai apo thn ka8eto, an exei stop, exei stop. An akoumphsei otidhpote/opoiondhpote thn wra pou diasxizei to dromo thn G4MH53. (ektos an stamathsei sth mesh. an stamathsei sth mesh, mporei na katsei. Epa8a lastixo re file/mou esbuse! an ton xtuphsei kapoios otan einai akinhtos sth mesh tou dromou exei problhma autos pou epese panw tou)

    twra na sas akousw na me krazete giati de goustarete auta pou sas lew :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    gispy: an akoumpas th lourida, 'h an e3exei kapoio tmhma tou oxhmatos sou de 8ewreitai "pou eisai" 'h kati tetoio. eisai paranomos._

  14. #14
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    περαστικά και να προσέχεις
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  15. #15
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484

    Ρε Θοδωρη...

    ...περαστικα φιλε !!!

    Υγ. Ειπαμε..."κοντρα με τον kosdros", αλλα
    εσυ ρε μεγαλε εχεις παρεκτραπει !!!


    Τεσπα, αντε
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H Ferrari ειναι κοκκινη με ένα αλογο????
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2010, 00:55
  2. Tι ομοιοτητες εχουν ενα σκουφακι με ενα καπελο?
    από AFTER στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 01:51
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 14:28
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 14:27
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF