Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 73

Θέμα: Μπαταρία Yuasa Japan και διάρκεια ζωής.

  1. #1
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118

    Μπαταρία Yuasa Japan και διάρκεια ζωής.

    Το καλοκαιράκι φεύγει και οι θερμοκρασίες θα αρχίσουν να πέφτουν με άμεσο αντίκτυπο στις επιδόσεις μιας κλασσικής μπαταρίας κλειστού τύπου.
    Το Versys είναι μοντέλο του 09'. Το 12 που το αγόρασα 1ο χέρι ο προηγούμενος είχε ακόμα πάνω την εργοστασιακή και στα 3χρόνια που κλείνω μαζί της δεν έχω αλλάξει επίσης. Σύνολο 6 έτη.
    Προληπτικά πέρυσι τον Σεπτέμβρη έκανα ενα regen με το Ctek MXS 5.0 στο αργό πλήρες πρόγραμμα όπως και φέτος τον Μάιο.
    Την πολυμέτρησα πριν λίγες μέρες και έδειχνε σε άψογη κατάσταση. 12.78 σε ηρεμία, 12.25 σε μιζιά και κανονικά ξανά προς τα βουνά αφού πάρει μπρος η μηχανή.
    ΟΕΜ Yuasa Made in Japan.

    Γράψτε λίγο τις εμπειρίες σας γιατί προτεραιότητα έχουν τα ελαστικά και ένα ενδιάμεσο service.
    Προφανώς μολις θα πέσει η θερμοκρασία καμιά 10αριά βαθμούς θα ξαναβγάλω πολύμετρο, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα χρηστικό ανά 10 μέρες να κάνω αυτή τη δουλειά.

    Δε θα βάλω κινέζικη ή ταϊβανέζικη των 40ευρώ γιατί τις έχω δει να σκάνε και στη βδομάδα επάνω και γενικά με τα ηλεκτρικά ποτέ δε βάζω κινεζιές, οπότε δεν είναι κάτι λίγο έξτρα στο υπόλοιπο σύνολο. Προσανατολίζομαι στις νέου τύπου που κοστίζουν τα διπλά+.

    Περισσότερο θέλω να ακούσω για συμπτώματα προειδοποίησης ή γενικά ένα μέσο όρο ζωής σε Yuasa Japan.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Εάν κινείς την μηχανή σου καθημερινά και φορτήζεται "Ναι" θα έβαζα Yuasa Japan, αλλιώς ψηφίζω κίνα.
    Του αδελφού μου σε CBF 600 η μαμά yuasa κράτησε 6 χρόνια , τελευταίες μέρες τις έπερνε μπορστά δύσκολα και μετά έμεινε 2 φορές, στην φόρτιση δεν έπερνε τίποτα.

    Εγώ στο cbr έβαζα πάντα Yuasa Japan (120-130 ευρώ) και την άλλαζα κάθε 2 χρόνια λόγο ακινησίας (τα έφτυνε).
    Πλέον βάζω κίνα Haijiu κοντά στο 50ρικο και είμαι μια χαρά (μέχρι στιγμής έχει βγάλει 2 χρόνια).

    Οπότε κρίνεις και πράτεις ανάλογα.

    Καλά χιλιόμετρα
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  3. #3
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    εισαι σιγουρος πως εισαι εντος οριων στις μετρησεις? (κοιτα το μανουαλ. νομιζω πρεπει να μετρησεις στις 4000 στροφες ποσα βολτ βγαζει). προτεινω να ξαναβαλεις την ιδια (ιδια μαρκα εχω), ειναι πολυ καλες μπαταριες. μια κινεζικη εχει 30-40 ευρω η οποια πιθανων να μην αντεξει πολυ. βαλε yuasa να εισαι σιγουρος.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από killbill Προβολή μηνύματος
    Εάν κινείς την μηχανή σου καθημερινά και φορτήζεται "Ναι" θα έβαζα Yuasa Japan, αλλιώς ψηφίζω κίνα.
    Του αδελφού μου σε CBF 600 η μαμά yuasa κράτησε 6 χρόνια , τελευταίες μέρες τις έπερνε μπορστά δύσκολα και μετά έμεινε 2 φορές, στην φόρτιση δεν έπερνε τίποτα.

    Εγώ στο cbr έβαζα πάντα Yuasa Japan (120-130 ευρώ) και την άλλαζα κάθε 2 χρόνια λόγο ακινησίας (τα έφτυνε).
    Πλέον βάζω κίνα Haijiu κοντά στο 50ρικο και είμαι μια χαρά (μέχρι στιγμής έχει βγάλει 2 χρόνια).

    Οπότε κρίνεις και πράτεις ανάλογα.

    Καλά χιλιόμετρα

    Η μηχανή είναι το μοναδικό μεταφορικό μέσο και λόγω δουλειάς την κινώ καθημερινά.
    Μια Haijiu των 45ευρώ που έβαλε φίλος στη δικιά του τον άφησε πάνω στη βδομάδα. Απλά νεκρή χωρίς προειδοποίηση. Αλλάχτηκε στην εγγύηση αλλά τι να το κάνεις αν είναι να καλείς οδική και να ταλαιπωριέσαι.
    Καλά χιλιόμετρα και σε σένα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    εισαι σιγουρος πως εισαι εντος οριων στις μετρησεις? (κοιτα το μανουαλ. νομιζω πρεπει να μετρησεις στις 4000 στροφες ποσα βολτ βγαζει). προτεινω να ξαναβαλεις την ιδια (ιδια μαρκα εχω), ειναι πολυ καλες μπαταριες. μια κινεζικη εχει 30-40 ευρω η οποια πιθανων να μην αντεξει πολυ. βαλε yuasa να εισαι σιγουρος.
    Η μέτρηση για τις 4000στροφές είναι για να ελέγχεις αν υπάρχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της μηχανής, π.χ. ανορθωτές, πηνία και όχι με τη μπαταρία μιας και αφού βάλεις μπρος το φορτίο το αναλαμβάνει το κύκλωμα της μηχανής.

    Να πω εδώ οτι η Yuasa πλέον δεν βγάζει Japan made αλλά η καλύτερη ποιότητά της είναι η Taiwan, μετά Korea και μετά China. Ίσως να βάλω Taiwan αλλά ίσως και να κοιτάξω κάποια Ευρωπαϊκή εταιρία. Προς το παρόν είμαι στο ψάξιμο.

  5. #5
    εγώ έχω παρατηρήσει οτι η μπαταρία της αντιπροσωπείας αν και πιο ακριβή είναι πιο αξιοπιστη....

    έτυχε? πέτυχε? δξ/δα
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εγώ έχω παρατηρήσει οτι η μπαταρία της αντιπροσωπείας αν και πιο ακριβή είναι πιο αξιοπιστη....

    έτυχε? πέτυχε? δξ/δα
    σε όλα τα εργοστάσια παραγωγής παίρνουν παρτίδες ανάλογα την ποσότητα και την τιμή της συμφωνίας. Αν δε πετύχουν τη τιμή που θέλουν στην Α' διαλογή μπορούν να ζητήσουν και Β' και Γ' διαλογή
    Προφανώς ο αντιπρόσωπος ή κατασκευαστής που παίρνει parts για να στήσει το σύνολο μιας μηχανής δε μπορεί να παίρνει B και Γ κατηγορία γιατί θα έχει θέματα αξιοπιστίας, φήμης και ανακλήσεων που θα κοστίσουν περισσότερο....αλλά και να πληρώνω την ίδια μπαταρία από 80 στο κατάστημα, 160 στην αντιπροσωπεία επειδή έχει το κουτάκι OEM by Kawasaki....ε όχι

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η μπαταρια σου κραταει τοσο πολυ γιατι κινειται καθημερινα και δεν εχει μεγαλα διαστηματα ακινησιας
    σιγουρα ειναι προς το τελος αλλα κανεις δεν μπορει να πει αν θα γινει σε 1 μηνα ή σε 1 χρονο και αν θα σε προειδοποιησει
    αν συνεχιζεις να κινεις τη μηχανη σου με αυτον το ρυθμο και αντεχεις το κοστος ξαναβαλε την ιδια
    προσωπικα εχω τον ιδιο πολυ καλο φορτιστη με σενα και με αυτον κραταω στη ζωη εδω και 2,5 χρονια μια κινεζικη παμφθηνη των 25 ευρω οταν η αντιστοιχη yuasa εχει 80

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η μπαταρια σου κραταει τοσο πολυ γιατι κινειται καθημερινα και δεν εχει μεγαλα διαστηματα ακινησιας
    σιγουρα ειναι προς το τελος αλλα κανεις δεν μπορει να πει αν θα γινει σε 1 μηνα ή σε 1 χρονο και αν θα σε προειδοποιησει
    αν συνεχιζεις να κινεις τη μηχανη σου με αυτον το ρυθμο και αντεχεις το κοστος ξαναβαλε την ιδια
    προσωπικα εχω τον ιδιο πολυ καλο φορτιστη με σενα και με αυτον κραταω στη ζωη εδω και 2,5 χρονια μια κινεζικη παμφθηνη των 25 ευρω οταν η αντιστοιχη yuasa εχει 80

    Αυτό με τη προειδοποίηση είναι που μαζεύω γνώμες και εμπειρίες. Να δω αν τελικά δω αρχικά ψιλοψόφιες μιζιές να πάω την επόμενη να την αλλάξω.
    Ο Ctek 5.0 είναί όντως φοβερό εργαλείο, αλλά έχω κάνει ήδη 2 πλήρη προγράμματα φόρτισης και δε θέλω να στρεσάρω ξανά 6χρονών κελιά μπαταρίας (έχεις παρατηρήσει μετά το πρόγραμμα για το βράσιμο που προκαλείται και την υποχρεωτική απομόνωση της μπαταρίας σε δροσερό μέρος να ηρεμήσει πριν είναι έτοιμη προς χρήση)
    Οπότε λέω να μην δοκιμάσω και 3ο πλήρες πρόγραμμα προς Οκτώβρη και αν απλά δείξει κάποια αδυναμία να την αλλάξω. Τα βγαλε τα λεφτά της και με το παραπάνω.
    Τις κινέζικες δε τις εμπιστεύομαι για φόρτιση.

  9. #9
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    μιας και πιάσαμε το θέμα μπαταρίας, αν σε ακινητοποιημένη μηχανή η μπαταρία έχει αποσυνδεθεί, τότε μπορεί μετά από πολύ καιρό ακινησίας (αρκετών μηνών) να "επανέλθει" με φόρτιση;

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    μιας και πιάσαμε το θέμα μπαταρίας, αν σε ακινητοποιημένη μηχανή η μπαταρία έχει αποσυνδεθεί, τότε μπορεί μετά από πολύ καιρό ακινησίας (αρκετών μηνών) να "επανέλθει" με φόρτιση;
    ναι μπορεί να επανέλθει στις περισσότερες των περιπτώσεων εκτός αν μιλάμε για μπαταρία που ήταν ήδη σε κακή κατάσταση. Παίζει ρόλο σε τι κατάσταση ήταν όταν έμεινε εκτός. Όσο πιο καλά φορτισμένη και υγιή κελιά έχει τόσο περισσότερο καιρό μπορεί να αποθηκευτεί χωρίς πρόβλημα. Από ένα διάστημα και μετά βέβαια πρέπει να φορτίζεται εκ νέου για να μεγαλώνει το διάστημα αποθήκευσης.

  11. #11
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    ναι μπορεί να επανέλθει στις περισσότερες των περιπτώσεων εκτός αν μιλάμε για μπαταρία που ήταν ήδη σε κακή κατάσταση. Παίζει ρόλο σε τι κατάσταση ήταν όταν έμεινε εκτός. Όσο πιο καλά φορτισμένη και υγιή κελιά έχει τόσο περισσότερο καιρό μπορεί να αποθηκευτεί χωρίς πρόβλημα. Από ένα διάστημα και μετά βέβαια πρέπει να φορτίζεται εκ νέου για να μεγαλώνει το διάστημα αποθήκευσης.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Αφού η μπαταρία σου δεν έχει πρόβλημα και έχεις και καλό φορτιστή, μπορείς να την κρατήσεις.
    Με δύο προληπτικές φορτίσεις ανά έτος (χειμώνα - καλοκαίρι), μην εκπλαγείς αν σου βγάλει δυο - τρια χρονάκια ακόμη.

  13. #13
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αφού η μπαταρία σου δεν έχει πρόβλημα και έχεις και καλό φορτιστή, μπορείς να την κρατήσεις.
    Με δύο προληπτικές φορτίσεις ανά έτος (χειμώνα - καλοκαίρι), μην εκπλαγείς αν σου βγάλει δυο - τρια χρονάκια ακόμη.
    Η απορία μου έχει να κάνει με το πόσες φορτίσεις μπορείς να κάνεις σε μια μπαταρία 6ετών χωρίς να υπάρχει κίνδυνος από το στρεσάρισμα. Προφανώς και δε μιλάμε για μάπα φορτιστή που θα κάνει ζημιά αλλά και πάλι ξέρω οτι τα στοιχεία μιας μπαταρίας κάποια στιγμή απλά δεν παίρνουν άλλη συντήρηση.

  14. #14
    Οπως και πρεπει να ξερεις οτι θεωρητικα η μπαταρια ειναι λαχειο.....

    Οποτε προχωρα και ο θεος μετα σου
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    πτανα κρίση.....λάστιχα προηγούνται. λάδια μπουζί φίλτρα επίσης.
    αν με αφήσει η μπαταρία στο καταχείμωνο θα το γράψω στο "Με είδα" εκτός και αν γράψει κάνας άλλος στο "Σε είδα"....να σμπρώχνεις το καφασάκι.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρκεια ζωης βαλιτσας.....και restoring...
    από Pardalotzatziki στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2012, 10:02
  2. Μπαταρία Yuasa YTX9-BS
    από sakisvolos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 17:56
  3. κινητηρες και διαρκεια ζωης .......
    από zolotas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 21:36
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF