Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: shiver ή versys;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2008
    Μηνύματα
    10

    shiver ή versys;

    Καλησπέρα.
    Είμαι οδηγός μοτο εδώ και 17 χρόνια όπου τα τελευταία 8 χρόνια είμαι κάτοχος ενός kle500.

    Επειδή ήρθε ο καιρός (και τα χρήματα) για να αλλάξω μηχανή, έχω καταλήξει ανάμεσα στο versys (kawa) και στο shiver (aprilia). Την μηχανή την χρησιμοποιώ κυρίως σαν εργαλείο δουλειάς πράγμα το οποίο σημαίνει χρήση 90% εντός Αθήνας (περίπου 60-70 χλμ καθημερινά λόγω δουλειάς, γραφείο-πελάτες κλπ) και 10% για ταξίδι.

    Η λογική λέει versys αλλά το συναίσθημα shiver. Για το aprilia ανησυχώ μήπως λόγω "σκληρής" χρήσης εντός πόλης (σταμάτα ξεκίνα στο κέντρο Αθήνας με καύσωνα κλπ) θα θέλει μια το ένα, μια το άλλο κ.ο.κ.

    Η άποψη σας θα με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ

  2. #2

    Re: shiver ή versys;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
    Η λογική λέει versys αλλά το συναίσθημα shiver. Για το aprilia ανησυχώ μήπως λόγω "σκληρής" χρήσης εντός πόλης (σταμάτα ξεκίνα στο κέντρο Αθήνας με καύσωνα κλπ) θα θέλει μια το ένα, μια το άλλο κ.ο.κ.

    Η άποψη σας θα με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ
    Αυτό γιατι το λές; Λόγω V κινητήρα;

    Υδρόψυκτο είναι. Το πολύ πολύ να δουλεύουν τα βεντιλατέρ
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Eφόσον κατάληξες σε αυτά τα δύο και για τη χρήση που λες ότι θα του κάνεις εγώ θα σου προτίνω το Versys κι ας μην πιάνει μία σε εμφάνιση δίπλα στο πανέμορφο Shiver. Oπωσδήποτε θα είναι πιο βολικό και θα απαιτήσει από σένα λιγότερους συμβιβασμούς για τη χρήση που αναφέρεις πάντα.

    Προσωπικά θα έπαιρνα το Aprilia αλλά τα 17χρόνια πείρας σου σου δείχνουν φαντάζομαι ότι το Shiverάκι θα σε κουράσει λίγο παραπάνω στην καθημερινή μετακίνηση μέσα στην Αθήνα.

    Καλώς ήρθες !

  4. #4
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Προσωπικά για να αγοράσω μια μηχανή μετράει και το συναίσθημα. Και το συναίσθημα ανάμεσα σε αυτές τις 2 λέει με κλειστά τα μάτια SHIVER.

    Σίγουρα μιας και είναι νέο μοντέλο θα σε απασχολήσει πιθανά λίγο πιο πολύ από το versys αλλα δεν νομίζω για σοβαρά πράγματα. Και δεν θα με πείραζε να το προσέχω περισσότερο εαν με εξιτάρει και περισσότερο σε αντάλλαγμα.

  5. #5
    σκεψου να παρεις το versys κ στο πρωτο φαναρι να συναντησεις ενα γυαλιστερο shiveroni!

    τι θα σκεφτεις?

    "ανταλλασουμε φιλε?"

    ....ή κατι τετοιο

    κοιτα εν ετη 2008 ολες οι μηχανες ειναι καλες
    παρε αυτη που σαρεσει περισσοτερο κ μη κολας


    αλλα επειδη ο διαολος εχει πολλα ποδαρια ........

    για δες κ το street triple


    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2008
    Μηνύματα
    10
    Τελικά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αυτό που είπε ο makis206, ότι δηλαδή το shiver μάλλον θα είναι πιο κουραστικό μέσα στην καθημερινή κίνηση της Αθήνας, είδωμεν...

    και 2 ακόμα ερωτήσεις:
    1. Με μία after-market εξάτμιση (τελικό) και φίλτρο αέρος το versys κερδίζει κάτι σε απόδοση? και
    2. Το shiver φοράει συγκεκριμένα για τον πίσω τροχό ελαστικό 180 και τον μήνα κάνω περίπου 1600 με 1800 χλμ πάντα με normal οδήγηση. Μπορείτε να μου πείτε από την εμπερία σας κάθε πότε θα χρειάζομαι αλλαγή πίσω ελαστικού?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2008
    Μηνύματα
    10
    Ξέχασα να αναφερθώ στον φίλο fantacid ο οποίος αναφέρει και το speed triple. Πολύ καλό αλλά με προβληματίζει τόσο το κόστος των σερβις (απ'ότι έχω διαβάσει σε περιοδικά) όσο και το ότι εάν το πάρω σίγουρα θα του βάλω και την arrow οπότε φθάνω αισίως τα 9000+ ευρω. Σίγουρα την κοιτάζω κι αυτή την επιλογή αλλά προσπαθώ να κινηθώ μέσα στο budget μου...οικογενειακές υποχρεώσεις γαρ.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
    2. Το shiver φοράει συγκεκριμένα για τον πίσω τροχό ελαστικό 180 και τον μήνα κάνω περίπου 1600 με 1800 χλμ πάντα με normal οδήγηση. Μπορείτε να μου πείτε από την εμπερία σας κάθε πότε θα χρειάζομαι αλλαγή πίσω ελαστικού?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    φίλε μου, στο ερώτημα σου δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση και σίγουρα δεν έχει να κάνει με την διάσταση. Οι διαφορές στην τιμή του 180 με το 160 πχ δεν είναι σημαντικές.

    Αφού θα κυκλοφορείς μέσα στην πόλη, ένα σχετικά μαλακό λάστιχο (Metzeler Μ3 πχ) μπορεί να σου βγάλει και 10.000 χλμ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
    Ξέχασα να αναφερθώ στον φίλο fantacid ο οποίος αναφέρει και το speed triple. Πολύ καλό αλλά με προβληματίζει τόσο το κόστος των σερβις (απ'ότι έχω διαβάσει σε περιοδικά) ......
    Εάν διάβασες για το speed triple τότε δικαιολογημένα τα service είναι πιο ακριβά, γιατί εσένα σε νοιάζει το street triple!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2008
    Μηνύματα
    10
    Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

    Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

    Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2008
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
    Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

    Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

    Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!

    Οπότε να αλλάξω και τον τίτλο της συζήτησης....

    Shiver, Versys ή Street Triple 675 για μέσα στην πόλη?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
    Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

    Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

    Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!

    Το versys ειναι σαφως πιο ανετο αλλα το shiver ειναι πιο μικροκαμωμενο και φαινεται και πιο χαμηλο.Αποψη μου ειναι να παρεις το versys θα το ευχαριστηθεις και στα ταξιδια-αλλα καλλιτερα να κανεις καμμια δοκιμη-αν γινεται- πριν προχωρισεις σε αγορα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    όπως κατάλαβες φίλε μου εδώ που έμπλεξες σύντομα θα καταντήσεις να ρωτάς μεταξύ καμμιά 10αριά μοντέλων επειδή ο καθένας θα σου προτείνει τον δικό του καημό...


    Μεγάλο παιδί είσαι, άπειρος δεν είσαι, οπότε άκου τι θα κάνεις...

    α) Ξεκαθάρισε μέσα σου μέχρι πιο ποσό θες να διαθέσεις. ειλικρίνια όμως εεεε ???

    β) Με ανώτατο όριο το ποσό αυτό, δες σε ένα περιοδικό ποια μηχανάκια παίζουν μέχρι αυτά τα λεφτά...

    γ) Από αυτά, με βάση το ένστικτό σου (μην φοβάσαι είναι αλάνθαστο...) ξεχώρισε αυτά που πιστεύεις ότι θα ταιριάζουν καλύτερα στην χρήση που θα κάνεις (και όχι στα όνειρά σου...)

    δ) Από αυτά, ξεχώρισε τα 1-2 αίντε 3 που σου κάθονται ωραία στο μάτι...αυτά που γουστάρεις ρε παιδί μου....

    ε) στα ελάχιστα που απομείνανε...κάνεις ένα τέστ-ντραίβ και αποφασίζεις...

    Αλάνθαστη μέθοδος....

  14. #14
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    όπως κατάλαβες φίλε μου εδώ που έμπλεξες σύντομα θα καταντήσεις να ρωτάς μεταξύ καμμιά 10αριά μοντέλων επειδή ο καθένας θα σου προτείνει τον δικό του καημό...


    Μεγάλο παιδί είσαι, άπειρος δεν είσαι, οπότε άκου τι θα κάνεις...

    α) Ξεκαθάρισε μέσα σου μέχρι πιο ποσό θες να διαθέσεις. ειλικρίνια όμως εεεε ???

    β) Με ανώτατο όριο το ποσό αυτό, δες σε ένα περιοδικό ποια μηχανάκια παίζουν μέχρι αυτά τα λεφτά...

    γ) Από αυτά, με βάση το ένστικτό σου (μην φοβάσαι είναι αλάνθαστο...) ξεχώρισε αυτά που πιστεύεις ότι θα ταιριάζουν καλύτερα στην χρήση που θα κάνεις (και όχι στα όνειρά σου...)

    δ) Από αυτά, ξεχώρισε τα 1-2 αίντε 3 που σου κάθονται ωραία στο μάτι...αυτά που γουστάρεις ρε παιδί μου....

    ε) στα ελάχιστα που απομείνανε...κάνεις ένα τέστ-ντραίβ και αποφασίζεις...

    Αλάνθαστη μέθοδος....
    Εγώ θα έκανα ένα toggle μεταξύ γ) και δ)

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2008
    Μηνύματα
    10
    Theod, απλώς θεωρώ ότι το να λέει ο καθένας τον καημό του... την άποψη του ή την εμπειρία του για τις παραπάνω μηχανές είναι λίγο χρήσιμο γιατί όλο και κάποια (μικρά ή μεγάλα) συμπεράσματα μπορούν να βγουν.


    Σε ευχαριστώ πάντως.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Versys Vs Vstrom
    από X_NR750 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 342
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2021, 10:00
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. marzocchi shiver 50mm gia africa
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 16:15
  4. kavasaki versys
    από smlakis στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2007, 16:36
  5. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF