Σελίδα 26 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 1621222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 376 έως 390 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #376
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    θεούλης και ο δικός σου...

    για αυτό πάντα ροπόκλειδο και ας με κοροϊδεύει ο φίλτατος eversman, έχω το κεφάλι μου ήσυχο (σχεδόν, γιατί όπως είπαμε σε άλλο νήμα, ακόμα και τα ροπόκλειδα δεν είναι απολύτου εμπιστοσύνης)
    Ο Εversman δεν σε κοροΐδεύει γλυκέ μου Αμυρού. Σε θαυμάζει για την υπομονή και το κουράγιο σου να χρησιμοποιείς ροπόκλειδο, ακόμη και εκεί που ίσως να μην χρειάζεται
    Ά ρε Λόρδε, μόνο εσύ με καταλαβαίνεις

    Υ.Γ.
    Nα δείς να σπάει βίδα κεφαλής μέσα στον κορμό με το ροπόκλειδο/ενδεικνύμενη ροπή και να παθαίνεις 3 εγκεφαλικά και άλλες τόσες συγκοπές. Μή σου τύχει
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  2. #377
    Ο Λόρδος. Η παλιολουμπίνα που πριν καν ακουμπήσει το μηχανάκι έχει φέρει το Haynes ΚΑΙ τα ροπόκλειδα, έχει ανοίξει την σελίδα στο συγκεκριμένο σημείο και κάνει "διαταγή συντήρησης" που λέγανε στο στρατό τα βλαχαδερά το maintenance order... Αυτός ο Λόρδος, το λάμδα με πι;

  3. #378
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Παρακαλώ πολύ, οι κάτοχοι γερμανικών παρταλίων να ανοίξουν δικό τους θέμα για να γελάμε.
    Εδώ μιλάμε για τον ιταλικό θρην. ...έχω θρυλο.


    Το Funduro στο Noale κατασκευαζόταν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #379
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Τώρα που λέτε ροπόκλειδα θυμήθηκα μαστόρι στα εξοχάς που είχα πάει να πάρω αλυσίδα για το αλυσοπρίονο (Παρασκευή μεσημέρι) κι έπεσα πάνω στην παραλαβή του εργαλείου. Τα καντήλια άρχισαν όταν πλήρωσε την αντικαταβολή 35 ολόκληρα ευρώ και βλαστήμαγε τον Αντώνη (βοηθός νεαρός με αρκετές γνώσεις και διάθεση για μάθηση που όμως είχε την ατυχία να δουλεύει στον Μπαρμπα Στέλιο που είναι 600 χρόνια μάστορας).
    Είχα χρόνο και σκέφτηκα να κάτσω να δω την συνέχεια που ήταν πολλά υποσχόμενη.
    Φωνάζει λοιπόν τον μικρό και του λέει "ήρθε η μαλ@κία που με έβαλες να πληρώσω, μη σου ανοίξω το κεφάλι με δαύτηνε. Τι θα την κάνουμε τώρα??"
    Του δείχνει λοιπόν ο πιτσιρικάς πως δουλεύει, βλαστημάει ο μπαρμπαΣτέλιος που δεν βλέπει τους αριθμούς, και πάνε μαζί στον πάγκο. Εκεί υπάρχει λυμένο μοτέρ από φρεζάκι χειρός (μονοκύλινδρο τετράχρονο αερόψυκτο) και πρέπει να τοποθετηθεί η κεφαλή.
    - Να μάστορα με αυτό δεν θα ξανακόψεις βίδες στην κεφαλή και θα γλιτώσουμε τα εργατικά του τόρνου
    - Ρε αϊ στο διάολο μαλακισμένο, οι βίδες κόβονται γιατί τις καίει η θερμοκρασία
    Διάβασα λέει ο μικρός ότι αυτές οι βίδες σφίγγονται με τόσα Nm και ρυθμίζει και κλειδώνει το ροπόκλειδο. Λαδώνει την μία και αρχίζει το σφίξιμο. Κλικ το εργαλείο σταματάει ο μικρός. Δίνει το ροπόκλειδο στον μάστορα να σφίξει τις επόμενες. Σφίγγει ο μάστορας, κλικ το εργαλείο, σταματάει ο μάστορας.
    - Και τώρα τι?? είναι εντάξει??
    - εε ναι αφού έκανε κλικ, είναι οκ
    - @ρχίδια εντάξει είναι, αν φύγει έτσι η φρέζα θα μας την φέρει πάλι την Δευτέρα ο....., θα φύγει η κεφαλή και θα κόβει βόλτες μέσα στο αμπέλι. Ρε μ@λ@κίες που πληρώνω για να σε ακούω, (γυρίζει κοιτάει εμένα και μου λέει "και να φανταστείς πήρα το πιο φτηνό, άλλο ήθελε να πάρουμε ο μερέλας χαχαχαχα).
    Οι βίδες Αντωνάκη θέλουνε καργάρισμα αγόρι μου και όχι χάιδεμα, αλλιώς θα βάζανε πλαστικές με κόλλα χαχχααχα.
    Και όπως ήταν αρχίζει να "καργάρει" τις βίδες.
    Γκάπ κόβεται η πρώτη, καντήλια ο μαστροΣτέλιος, όλοι οι Άγιοι της ορθοδοξίας ήταν λίγοι, πρέπει να εφηύρε και καμιά δεκαριά δικούς του.

    Πήρα την αλυσίδα μου, πλήρωσα κι έφυγα κύριος λέμε, δεν έσκασα ούτε ένα τόσο δα μικρό χαμογελάκι (μπροστά του)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #380
    Λοιπόν... Κάτι είχαμε πει κάποια στιγμή για μιά διαρροούλα ελαίου. Γιατί ένα TRUE ITALIAN WONDERBIKE οφείλει να στάζει λάδι και να λεκιάζει το πάτωμα. Και την μπότα. Και το πατζάκι ενίοτε.


    Νόμιζα ότι έφταιγαν οι γνωστές ροδέλες στο ρακοράκι. Νόμιζα. Αλλά μπήκαν φρέσκιες, σφίχτηκαν επιμελώς και... Μηδέν αποτέλεσμα. Το τεστ με το χαρτί κουζίνας έδειξε ότι το έλαιον ερχόταν από πιο πάνω. Που όμως; Δεν φαίνεται το παραμικρό εκεί μέσα με τα φέρινγκ κλπ.

    Οπότε αφαιρέθηκαν. Και το ντεπόζιτο. Σε πέντε λεπτά γιατί ο γνώστης ο κάτοχος το έχει κάνει τόσες φορές που... Τι λέγαμε; Α ναι, βγήκαν λοιπόν. Και το πλαϊνό ηχομονωτικό του μοτέρ. Ενός λεπτού σιγή για τα σωληνάρια φλαντζόκολλας που ο μάστορας χρησιμοποίησε για να σφραγίσει το ψευτοκάπακο τελευταία φορά που το άνοιξε. Και που πάλι, από κάπου χάνει και είναι tiga στο λάδι η περιοχή. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι στις 100,000 θα πάει σε κάποιον να δει βαλβίδες, οπότε θα μπει νέα φλάντζα κεφαλής κλπ ψιψιψόνια. Δηλαδή σε 6500 χιλιόμετρα, στην επόμενη αλλαγή λαδιών και πως τα κατάφερα έτσι βολικά ο άτιμος

    Το καλό είναι πως τα λεκανάκια κρατάνε αρκετό καύσιμο μέσα, φτάνει για κανένα τρίλεπτο σχεδόν. Βάζω μπροστά.

    Και... Να το πετιέται. Καλά, απλά στάζει δηλαδή.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Clipboard01.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	378220



    Sugamotomichanaki strontzo italiano vafanculo.


    ΣΩΛΗΝΑΚΙ PEGASO 650 AP0256530 διαθεσιμότητα πορτοκαλί ευρώ 39

    Βέβαια, εδώ που τα λέμε, αν θες να το αλλάξεις πρέπει πρώτα να το βγάλεις, δεν πρέπει;

    Δηλαδή πρέπει να ξεβιδώσεις την άλλη πλευρά. Που είναι... στην άλλη πλευρά. Ανάμεσα στην δοκό του πλαισίου και την σωλήνα εξαγωγής αριστερά, πίσω από το ψυγείο. Και τι σκας μωρέ, στο ψυγείο θα κωλώσουμε; Τσακ μπαμ δύο βίδες και σήκωσε και τράβα το στην άκρη. Και ΠΑΛΙ δεν χωράει εργαλείο. Πως το έλεγε ο τριανταπέντες; Λούτσα/Άρτεμις κάτι τις... Μάλιστα. Όμορφα. Μικρός πανικός, μέχρι να περάσει στον εγκέφαλο το "φιλαράκι θα κατεβάσεις μοτέρ".

    Εν τω μεταξύ live report μέσω viber στους γνωστούς αγνώστους κύριο 888 και κάρινγκτον οι οποίοι φυσικά γελάνε ασταμάτητα και το δημιουργικό σπαμ (δούλεμα ψιλό γαζί) δίνει και παίρνει.

    Η ετέρα (και ουχί εταίρα) βίδα είναι εδώ μέσα:

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	53,2 KB 
ID:	378223



    Δηλαδή εδώ πρέπει να μπει εργαλ... μου α χα χα χα χα χα.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	006.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	378224

  6. #381
    Είπαμε, είχα σχεδόν δακρύσει από την συγκίνηση του ότι θα πρέπει να κατέβει το μοτέρ, γιατί οι άνδρες δεν κλαίνε από απελπισία ακόμα και αν έχουν αγγιχτεί από τρυφεροΙταλικό κατασκεύασμα.


    Και μετά δοκίμασα το κλασσικό καρυδάκι με την σπαστή προέκταση και την μακριά προέκταση με αστεία αποτελέσματα. Και μετά κλασσικό γερμανικό πως στο καλό το λένε. Και μετά... Ρε συ...

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	003.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	378226



    TA NTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA (ναι, ο ήχος startup των Win95 ξέρω 'γω τι ήταν).

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	007.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	378227



    Ξεβίδωσε με μηδέν δύναμη, όπως οφείλει πάντα να ξεβιδώνει μιά βίδα καίρια για το λάδι, σφιγμένη από τον mastoras pantognostis o apolitos. Μικρό το κακό θα μου πεις ρε γκρίνια, δεν έτρεχε λάδι από εκεί και άρα καλώς καμωμένη.
    Τα τελευταία χιλιοστά με το χέρι γιατί δεν χωρούσε εργαλείο και ευχαριστώ και πάλι την μαμά και τον μπαμπά για τις XXL παλάμες και τα μακριά δάχτυλα που μου σπάνε τα νεύρα να βρω γάντια ΑΛΛΑ ένα από επάνω μεριά και ένα από κάτω μεριά κάπως στο καλό ξεβίδωσα. Μην ρωτάτε πως θα μπει πάλι, δεν ξέρω και... Θα γελάσουμε μαζί όποτε και αν τέλος πάντων.

    Σωληνάκι ευρώ 39

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	004.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	41,2 KB 
ID:	378229









    προφανώς και θα γίνει φτιαχτό, όχι τόσο για τα 39 (που δεν είναι λίγα δηλαδή), όσο για το 20 μέρες περίμενε.

  7. #382
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Αφού σου γλύτωσε 'φέτος με τα πολλά τα χιόνια και τα
    μεγάλα κρύα, δεν θα το κάψεις ποτέ.......................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #383
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εννοειται φτιαχτο........
    να ξερεις επισης οτι για ολες τις βιδες οπου κι ειναι υπαρχει εργαλειο........
    καλη συνεχεια.......που δεν το βλεπω

  9. #384
    Καμια σχεση με την Αρτ και το γεφυρι της ειπαμε, ε;
    Ρα σφαξε (και ψησε) μια παρθενα γουρουνοπουλα!
    Να περασει ο καημος και να εχεις δυναμεις για την συνεχεια.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #385
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Καμια σχεση με την Αρτ και το γεφυρι της ειπαμε, ε;
    Ρα σφαξε (και ψησε) μια παρθενα γουρουνοπουλα!
    Να περασει ο καημος και να εχεις δυναμεις για την συνεχεια.
    Είσαι ψηλά στην εΧτίμηση μου βρε Γιώργη! Το ίδιο του είπα και γω!

  11. #386
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Καμια σχεση με την Αρτ και το γεφυρι της ειπαμε, ε;
    Ρα σφαξε (και ψησε) μια παρθενα γουρουνοπουλα!
    Να περασει ο καημος και να εχεις δυναμεις για την συνεχεια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Είσαι ψηλά στην εΧτίμηση μου βρε Γιώργη! Το ίδιο του είπα και γω!
    Oso kai na fwnazoyme prokoph de blepw.......

  12. #387
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Moon o pana mastores

    P.S.
    Flatzokola rulezzzz
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  13. #388
    Για πρώτη φορά πιθανώς, δεν έφταιγε μάστορας για την βλάβη. Αυτό να τους το αναγνωρίσω.



    Ανακαλύφθηκε επίσης ότι η μανέτα του φρένου είναι ρυθμιζόμενη! Έχει μιά "σκουληκόβιδα" η οποία είναι τέρμα μέσα και τώρα που το κύκλωμα του φρένου έχει υγρά, η μανέτα πιάνει τόσο μακριά που πέφτει οριακά για τα χέρια μου (πρωτοφανές, χωρίς πλάκα). Βέβαια, δεν θα εκπλαγεί κανείς όταν θα πω ότι το κεφάλι της βίδας κάποιο άπονο χέρι το έχει κάνει ίσιωμα και δεν μπαίνει πλέον κατσαβίδι για να την φέρω πιο κοντά στο γκριπ.

    Επίσης μαζί με όλα τα άλλα, θα ήθελα πιο φαρδιά μαρσπιέ γιατί το #47 παπούτσι δεν βολεύεται και τόσο.



    Για τα λοιπά περί εξολόθρευσης του μπλε θαύματος έχω να πω πως το μεκανάκ παραμένει αγαπημένο διότι ομορφούλι, βολικό και μανιτζέβελο. Αν σκεφτώ ότι με όλα τα ζαβά που είχε και όσα ακόμα υπάρχουν έχω καταφέρει και έχω κάνει 15000+ χιλιόμετρα δεν είναι και άσχημα.

  14. #389
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    . Αν σκεφτώ ότι με όλα τα ζαβά που είχε και όσα ακόμα υπάρχουν έχω καταφέρει και έχω κάνει 15000+ χιλιόμετρα δεν είναι και άσχημα.
    άλλοι πληρωνουν να τους δέρνουν.....
    ανανήψαντας

  15. #390
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Επίσης μαζί με όλα τα άλλα, θα ήθελα πιο φαρδιά μαρσπιέ γιατί το #47 παπούτσι δεν βολεύεται και τόσο.



    Γιαννη ..........μιλαμε η υδρολισθηση στα πεζοδρομια πρεπει να πηγαινει συννεφο ετσι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 26 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 1621222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 13:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF