Σελίδα 118 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1868108113114115116117118119 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.756 έως 1.770 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1756
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Καναμε σέρβις ,αλλαγή αλυσογράναζα, βάλαμε λάστιχα, οκ.

    Έχω έναν ήχο , περιοδικό, σαν συντονισμό που κάπως το νιώθεις και περισσότερο το ακούς , γύρω στα 65-70km/h είναι το περισσότερο.

    Τσεκάραμε με το μηχανικό λάστιχα, γρανάζι - αλυσίδα (μου είπε έβαλε το προτεινόμενο της Yamaha , γύρω στα 150 στοίχισε ) , κλπα , δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα.

    Τα λάστιχα είναι πιο σπορ και μόλις συμπλήρωσαν μια χιλιάδα χλμ.

    Καμιά ιδέα ?

  2. #1757
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τι σχέση έχεις στο κιβώτιο στα 70 km/h που το ακούς; Το ακούς π.χ. με διάφορες σχέσεις, δηλαδή σε διάφορες rpm;

    Κάποιες φουρνιές MT-07 είχαν θέμα με το προστατευτικό της αλυσίδας που χαλάρωνε και είχαν κάνει ανάκληση για να το ενισχύσουν. Το δικό μου δεν ήταν σε τέτοια παρτίδα, αλλά πριν από μερικούς μήνες για πρώτη φορά είδα κατά το πλύσιμο ότι είχε ελάχιστα μπόσικα και το έσφιξα. Επίσης λίγα μπόσικα είχα διαπιστώσει και στο μπροστινό φτερό και το διόρθωσα εύκολα με τσιμούχα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1758
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Νόμιζα οτι το κάνει με 3η, τελικά το κάνει και με 4η και με Ν

    Ο ήχος είναι περιοδικός , δεν έχω δει κάτι περίεργο σε αυτά που αναφέρεις, όλα οκ.

  4. #1759
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Το τσέκαρα σε ένα εξουσιοδοτημένο Yamaha και σε επίσημη αντιπροσωπεία.

    Ο πρώτος εστίασε στο πιο σπορ λάστιχο που φορά πλέον το μηχανάκι , οπότε το "τακούνι" του ελαστικού , η πιο γρήγορη κορώνα , παράγει έναν συντονισμό, έναν θόρυβο παραπάνω.
    Το έψαξε γενικώς, δε βρήκε κάτι, όλα καλά.

    Ο δεύτερος επίσης κατάλαβε απευθείας οτι το λάστιχο "δεν ειναι σαν τα συνήθη τουριστικά" του άρεσε το πιο "γρήγορο προφίλ" του ελαστικού αν και με προειδοποίησε οτι στις υψηλές ταχύτητες μια νευρικότητα θα τη παρατηρήσεις στην ουρά (έχει δίκιο!) τους ήχους τους βρίσκει απολύτως νορμάλ
    (κάτι μου είπε οτι ο ήχος σαν πλαστικό που συντονίζει είναι απο τεντωτήρα? καδένα? κάτι τέτοιο ) έτσι λειτουργούν μου είπε, και ότι όσο κ αν κοίταξε, έσφιξε κλπα, τίποτα περίεργο δε βρήκε.

    Εγώ συνεχίζω να τα αντιλαμβάνομαι , μου έχει φύγει η ανησυχία ότι κάτι κακό συμβαίνει απλά όντως κάτι έχει αλλάξει και δεν ξέρω αν 100% όλα αυτά γίνονται απο το πιο σπορ λάστιχο.
    Σκέφτηκα να πάω και στη Λάρισα στον Παπαργύρη για μια 3η γνώμη αλλά νομίζω το παρακάνω.

    Προσανατολίζομαι στην επόμενη αλλαγή σε κάτι πιο τουριστάδικο , να ταιριάζει καλύτερα στο μηχανάκι.

    ΥΓ υπενθυμίζω : περιοδικός ήχος / συντονισμός στα 70 προερχόμενος απο το σώμα της μηχανής που φεύγει αν πατήσω το συμπλέκτη και ένα πρ πρ ήχος απο μπροστά σαν συντονισμός πλαστικών που γίνεται άνω των 6000 στροφών στις χαμηλές ταχύτητες.

  5. #1760
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τι ελαστικά φοράει τώρα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1761
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Dunlop Qualifier Core

  7. #1762
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Ουσιαστικά με ένα καλύτερο σφιξιμο των πλαστικών , μετά απο την κουβέντα που είχαμε και με τον νεοσσό , ένας συντονισμός εξαφανίστηκε και σαν να μειώθηκε αισθητά
    και ο συντονισμός "πλαισίου" να τον ονομάσω, στα 70km/h , νιώθω πολύ καλύτερα

    Αρκετά για να σκέφτομαι πλέον μια εκ των :

    - Mivv Oval Carbon/Titanium -> https://www.car.gr/parts/view/228807...vv-oval-carbon
    - Mivv Delta Race -> https://www.car.gr/parts/view/228811...-race-st-steel
    - Leovince Underbody -> https://www.car.gr/parts/view/756649...-07-fz-07-2014

    Ιδανικά θα ήθελα μια Termignoni Y104090TV ιδανικά αλλά απο 700Ε πήγε στα 1180Ε , χρήματα που θεωρώ οτι δεν αξίζει πλέον.
    Την ψάχνω και στο εξωτερικό , μήπως τυχόν υπάρχει στοκ κάπου αλλά χλωμό , προς ώρας.

  8. #1763
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    τελείως προσωπική εκτίμηση:
    η carbon oval έχει το πιο καθαρό μπάσο
    η delta το πιο βρώμικο και ίσως πιο δυνατό
    η leovinci το πιο βαρύ με λίγη βρωμιά

    είσαι σε ωραία φάση

  9. #1764
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Αισθητικά και μόνο την πρώτη γιατί δεν μου πολύ αρέσουν οι underbody και θα ξεχωρίζει αρκετά το ΜΤ σου με αυτή.

  10. #1765
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Εγώ βασικά ψάχνω μπάσο ήχο και χωρίς να ξεσηκώνω γειτονιές , τουλάχιστον με το db killer στη θέση του

    Κοινώς, λίγο παραπάνω βαβούρα, όχι πολύ.

    Γι'αυτό κοιτώ την oval που έχει δύο db killer.

    Δεν έχω καταλάβει αν σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις
    https://www.omniaracing.net/mivv-ova...4-p-19195.html
    περιλαμβάνεται και ο καταλύτης. Αναφέρει ότι είναι και για emissions οκ άρα υποθέτω ότι τον έχει τον καταλύτη
    (συνήθως γράφουν ότι προαιρετικά τοποθετείται και ο τάδε καταλύτης)

  11. #1766
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Με ενδιαφερει η αποψη απο κατοχους εαν η πισω αναρτηση ειναι τοσο κακη και θελει αλλαγη.Αν εχουν δει σκουριες σε σκελετό,πλαίσιο,ψαλίδι και κατα ποσο αξιζει σαν μηχανη για αγορα καινουργια.

  12. #1767
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Καινούργια όχι
    Η πίσω ανάρτηση απο ένα έτος και μετά ήταν μια χαρά

    Σκουριές παντού.
    Γκαζιέρα, καθρέπτες, ψαλίδι (αλλαγή στην εγγύηση και ξανά μετά), μπουκάλες αμορτισέρ μπροστά χάλια μαύρα, στο σκελετό σε διάφορα σημεία, ψυγείο ψώριασμα αλουμινίου και σε πολλά άλλα μέρη.

    Μιλάμε για καθημερινή χρήση χειμώνα καλοκαίρι.

    Μεταχειρισμένη σε νορμάλ τιμή <€5000 αξίζει
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #1768
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2017
    Μηνύματα
    30
    Καλησπέρα, κάποιος που έχει βάλει εξάτμιση dominator hp8. Κάνει πολύ θόρυβο; Θα έχω πρόβλημα μέσα στη πόλη;

  14. #1769
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Tο έχω συζητήσει και με άτομο που τις φέρνει Ελλάδα, δεν τις θεωρεί ως ότι πιο ηχηρό κυκλοφορεί αλλά ούτε και ήσυχη.

    Είναι δυνατές οι Dominator, οι db killer δεν κόβουν πολύ και η συγκεκριμένη δεν φαίνεται να πηγαίνει πίσω. 104 db ως ελεύθερη , περίπου 99 με db killer ,για εμένα είναι φωνακλού

    https://www.youtube.com/watch?v=TXOhox9ppzM

  15. #1770
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2017
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Tο έχω συζητήσει και με άτομο που τις φέρνει Ελλάδα, δεν τις θεωρεί ως ότι πιο ηχηρό κυκλοφορεί αλλά ούτε και ήσυχη.

    Είναι δυνατές οι Dominator, οι db killer δεν κόβουν πολύ και η συγκεκριμένη δεν φαίνεται να πηγαίνει πίσω. 104 db ως ελεύθερη , περίπου 99 με db killer ,για εμένα είναι φωνακλού

    https://www.youtube.com/watch?v=TXOhox9ppzM
    Πιο πολύ με ενδιαφέρει στο ρελαντί όταν ζεσταίνω το μηχανάκι για ένα λεπτό να μην ενοχλώ τους γείτονες.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF