Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 109

Θέμα: The new one!

  1. #1

    The new one!

    Πολλές καλησπέρες σε όλους! Είμαι ο Νικόλας και όπως βλέπετε είμαι ολοκαίνουργιος στο φόρουμ!
    Θα σας πω την ιστορία μου λοιπόν για να μοιραστώ κάτι μαζί σας να νιώσω λίγο πιο οικείος!
    Είμαι 25 ετών έχω σπουδάσει νοσηλευτική και το επάγγελμα μου είναι μπαρίστα τα τελευταία 8 χρόνια. Η σχέση μου με τους δύο τροχούς είναι όμοια με αυτή ενός πυραυλοκίνητου αεροσκάφους. Καμία. Ποτέ δεν υπήρξα φαν. Αντιθέτως το θεωρούσα επικίνδυνο σπορ και απέφευγα τους δυο τροχούς όπως ο διάβολος το λιβάνι. Πριν απο 3 χρόνια άρχισα να ασχολούμαι ελαφρός με τη ποδηλασία. Αυτό ήταν ένα μικρό έναυσμα για να αρχίσω να αντιλαμβάνομαι διαφορετικά την αίσθηση της βόλτας-διαδρομής σε δυο τροχούς. Παρόλαυτα ουδέποτε σκέφτηκα να ασχοληθώ με τη μοτοσικλέτα μιας και θεωρούσα πως "δε το είχα μέσα μου"!
    Το χειμώνα αυτό ένας αγαπημένος μου φίλος αποφάσισε να φύγει μετανάστης στην Ολλανδία για τους γνωστούς λόγους που ταλαιπωρούν τη χώρα μας και εμάς τους ίδιους τα τελευταία χρόνια. Ο φίλος μου ο Γιάννης λοιπόν μου άφησε "κληρονομιά" ένα σκούτερ της Piaggio το Hexagon για να το προσέχω και να το κινώ μιας και δεν άξιζε να το πουλήσει. Αυτό ήταν. Μέρα με τη μέρα όσο καβαλούσα το ετοιμόρροπο αυτό σκουτεράκι τόσο ερωτευόμουν τον αέρα που χτυπούσε το πρόσωπο μου τις ηλιόλουστες μέρες που έβγαινα βόλτα. Μέσα σε ένα μήνα (Μάρτιο-Απρίλιο) αποφάσισα πως θα αγοράσω μια μηχανή και πως θα ταξιδέψω όσο περισσότερο μπορώ! Ξεκίνησα αμέσως διαδικασία διπλώματος απεριορίστου και έφτιαξα κουμπαρά για να αγοράσω τη μηχανή που θα με συνόδευε στις νέες μου περιπέτειες. Δύο μήνες μετά, έχω γίνει αρκετά γνώστης του σπόρ και ξέρω τη θέλω και γιατί το θέλω. Για τα γούστα μου ήταν φτιαγμένο το Transalp! 650cc Με πολύ καλή οδική συμπεριφορά και προσιτή τιμή(2-2,500ε). Ενώ λοιπόν έχω μπει σε τελική τροχιά, κλείνει ξαφνικά η επιχείρηση που εργάζομαι χωρίς προειδοποίηση γκρεμίζοντας το όνειρο που είχα πλάσει τόσο καλά όλο αυτό το καιρό. Παρόλαυτα όμως δε το έβαλα κάτω. Αποφάσισα να μη χάσω το καλοκαίρι περιμένοντας να στρώσουν τα πράγματα αλλά να συνεχίσω τα σχέδια μου χαμηλώνοντας το μπάτζετ της μηχανής. Οπότε απο τα 2,5 χιλιάδες έπεσα στα 1-1,5. Άλλωστε είπα μέσα μου(προσπαθώντας να κοροϊδέψω τον εαυτό μου) πρώτη μηχανή είναι, ας πάρω κάτι όχι τόσο και καινούργιο και επώνυμο. Έτσι το Transalp αντικαταστάθικε από άλλες υποψήφιες μηχανές παλαιότερες και λιγότερο διάσημες.

    Ψάχνοντας λοιπόν λίγο κατέληξα στα εξής. Η θα πάρω ένα μηχανάκι καρμπυρατεράτο μοντέλο πριν το 2000 απο κάποια εταιρία όπως Honda Yamaha, ή θα πάρω κάτι λιγότερο επώνυμο σε injection όπως το Pegaso της Aprilia. Η αλήθεια είναι ότι το pegaso μου άρεσε με τη πρώτη ματιά και η τιμή του άκρος προσιτή! Όμως όποιον ρώτησα μου είπε""Μακριά φίλε ούτε καν, καλύτερα πάρε ένα Tenere του 90 παρά Ιταλικό ζημιάρικο"". Μα ποιο το νόημα να πάρεις κάτι που δε θα σου αρέσει οπτικά, που δε θα σε καυλώνει εγκεφαλικά να το οδηγήσεις? Απτην άλλη έψαξα reviews άρθρα και τα λοιπά για το Pegaso και δε βρήκα τίποτα.
    Έτσι και αλλιώς στο ύφος που ζητάω (On-Off Touring) και με τα χρήματα που διαθέτω οι επιλογές είναι πολύ μικρές. ΆΝτε να βρείς καμία BMW F 95' , κανένα Suzuki XF 650 και γενικότερα μηχανάκια 20ετίας που ναι μεν είναι πολύ καλά και σκυλιά αλλά με φοβίζει η κατανάλωση τους και τα σέρβις.

    Γενικά ξέρω πως τα χρήματα δεν είναι πολλά και ζητάω πολλά με λίγα χρήματα. Αλλά δε χάνω τίποτα να μοιραστώ την άποψη μου μαζί σας!
    Το κούρασα πολύ το θέμα όμως
    Άν κανένας άντεξε αν το διαβάσει όλο θα χαρώ να ακούσω την αποψή του πάνω στους προβληματισμούς μου!
    Και πάλι χάρηκα πολύ και καλή συνέχεια να έχω

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Hello, welcome!

    Για αρχή, δε ψάχνεις & για καμιά δουλίτσα, μιας και η σεζόν ακόμα τρέχει; Επίσης αν δώσεις όλα σου τα χρήματα για την αγορά, τότε πως θα αγοράσεις τον εξοπλισμό σου (κράνος, μπουφάν, μπότες) και θα πας και τις βόλτες σου; Τέλος καλύτερα να πάρεις μηχανάκι πιο καινούριο κοντά στα 2000. Κοίτα για Transalp 650 και BMW F650Gs.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος
    Μα ποιο το νόημα να πάρεις κάτι που δε θα σου αρέσει οπτικά, που δε θα σε καυλώνει εγκεφαλικά να το οδηγήσεις?
    Εδώ είναι όλο το νόημα! Αν σου αρέσει μια μηχανή κάνεις όλες τις απαραίτητες θυσίες και στις ξεχρεώνει με το πρώτο κοίταγμα στο γκαράζ ή στο πεζοδρόμιο.
    Να πάρεις αυτή που σου αρέσει και ας μπεις και λίγο μέσα στα οικονομικά σου.
    Είναι δύσκολοι καιροί για να πεις άστο για αργότερα (πόσο αργότερα άραγε?) και νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αρκεί η απόφασή σου να είναι συνειδητή.

    Οι αφορισμοί για τα διάφορα μοντέλα ουδέποτε με άγγιξαν, εάν μια μηχανή είναι καλοσυντηρημένη και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την έχει σεβαστεί, προχώρα. Κανείς δεν υπογράφει συμβόλαιο ότι και η μοτό του κουτιού με τις ζελατίνες δεν θα βγάλει πρόβλημα στα πρώτα μέτρα.

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.671
    καταρχήν καλωσόρισες
    κατά δεύτερον, έχε κατά νου ότι όσο πιο χαμηλά πας στο μπάτζετ, τόσο πιο πίσω πας στη χρονολογία, και λογικά (όχι ότι είναι απόλυτο φυσικά), τόσο μπορεί να αυξηθούν τα "απρόβλεπτα" έξοδα
    καλή επιτυχία στην αναζήτηση του έρωτά σου

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    KorakidisN, καλώς ήρθες και με το καλό να βρεις το δικό σου μέσο μετακίνησης, ταξιδιού και ψυχικής ανάτασης!

    Αρκετές οι επιλογές σου - και σε αυτό το μπάτζετ - αρκεί να μη βιαστείς και να μην πολυ-παραμυθιαστείς.

    Εγώ δε θα σου πως ποιες να δεις και ποιες θα σου κάνουν - θα σου πουν κι άλλα παιδιά εδώ τη γνώμη τους.
    Αυτό που θα σου πω όμως είναι να ψάξεις, να μη βιαστείς και να έχεις υπομονή γιατί το όνειρο κάποια στιγμή θα σε περιμένει just around the corner!
    Από κει και πέρα όπως είπε κι ο MikeG βάλε προτεραιότητες, βλέπε για δουλειά και στο ενδιάμεσο έχε τα μάτια σου ανοιχτά για το "όνειρο", είτε αυτό είναι η transalp, είτε μια τενερε, είτε μια africa twin.
    Σημαντικό να έχεις υπόψιν σου πως μαζί με τη μηχανή θα χρειαστείς και προστατευτικό εξοπλισμό (για αρχή κράνος-μπουφάν-γάντια) κι αν σε συνοδεύει και άλλη ψυχή στα ταξίδια σου, και για κείνη το ίδιο. Μαζί με την αγορά πάνε έξοδα μηχανικού, μεταβίβασης κι ασφάλεια.

    Καλή επιτυχία και όλα θα γίνουν, απλά υπομονή.

  6. #6
    Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Περι δουλειάς είμαι στην αναμονή και περιμένω. Επίσης το μόνο που με κρατάει πλέον εγχώρια (μπορεί ακουστεί υπερβολικό) είναι αυτή η αγορά και η ελπίδα πως θα αλλάξει έστω και λίγο η ποιότητα ζωής μου προς το καλύτερο. Εξοπλισμός υπάρχει ευτυχώς. Όχι δικός μου αλλά μπορώ να έχω για αρκετό καιρό ώσπου αγοράσω το δικό μου. Μόνο στη μηχανή κωλύομαι! Αλήθεια η F650Gs ισχύει ότι έχει ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις γενικότερα?
    Τελευταία τροποποίηση από KorakidisN; 02/07/2013 στις 22:07.

  7. #7
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.930
    Αυτό που ρωτάς για τα σερβις για το bmw θα στο απαντήσει κάποιος κάτοχος που εχει το συγκεκριμένο μοντέλο που σε ενδιαφέρει.Απο κει και πέρα οι απο πάνω καλα τα λενε περι υπομονής
    κοίτα πρώτα να μαζεψεις και ένα ποσό για τον εξοπλισμό,γιατί χωρίς αυτο η μηχανή απο μόνη της πόση ασφάλεια να σου προσφέρει μια χαρά ειναι και τα 2 μοντέλα που κοιτάς αρκετά φιλικα
    για νέους οδηγούς με προδιαγραφές νορμαλ ταξιδιων θα σου έλεγα κυρίως να κοιτάξεις το transalp γιατί θα βρίσκεις και πιο εύκολα ανταλλακτικά αλλα το θεωρώ και μηχανικά πιο αξιόπιστο.
    καλώς μας ήρθες φίλε
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #8
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος
    Η σχέση μου με τους δύο τροχούς είναι όμοια με αυτή ενός πυραυλοκίνητου αεροσκάφους.
    Το διαβασα 3 φορες και καθε φορα διαβαζα "Η σχέση μου με τους δικούς μου είναι όμοια με αυτή ενός πυραυλοκίνητου αεροσκάφους."
    και ελεγα τι λεει ο τρελος, που το παει, σεναριο του φωσκολου θα μας αφηγηθει;

    Ενιγουει!
    Καλωσηρθες και καλο ψαξιμο, εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις τρανσαλπ 600, bmw funduro, ΚΛΕ και ισως αν σου κανει (σαν στυλ) και κανενα ΧΤ600..
    Θα προτεινα και ΤΔΜ 850 αλλα εκτος του οτι δεν ξερω τι προβληματα βγαζουν θα μας παρουν και με τις

  9. #9
    Ασχέτως του τι θα σου πουν to Pegaso είναι τίμιο μηχανάκι και το βρίσκεις σε πολύ χαμηλή τιμή. Το βασικότερο πρόβλημα του είναι ο διακόπτης, που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει επιδιορθωθεί οριστικά απ΄τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

    Αν σου προτείνουν F650 αντί για Pegaso, ας σου εξηγήσουν και το γιατί. Το F650 της BMW κατασκευαζόταν στο εργοστάσιο της Aprilia παρέα με τον Pegaso μέχρι το 2000.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    καλωσορισες φιλαρακο
    εγω με την σειρα μου θα σου προτεινα βαση του μπατζετ σου(και ως πρωην κατοχος)super tenere 750 γαιδουρι με τα ολα του αλλα εχει βαρος και ογκο,σαν αισθηση μολις ξεκινησει ειναι φτερο
    σαν δευτερη επιλογη θα ελεγα το africa twin ποιο εμπορικο απ το τενερε ποιο ευκολα αντ/κα κλπ
    τριτη επιλογη το transalp ειτε σε 650 ειτε σε 600 ακομα μια απο τα ιδια οπως παραπανω-650 ειχα για 5 χρονια ασπαστο!!!!!!!!!
    απο εκει και μετα ισως το f 650 και μετα μαλλον το χαος
    οτι και να παρεις στην τελικη πρωτα να το δοκιμασεις να σου κατσει στο ματι και μαζι ενα κρανακι και ενα μπουφανακι για αρχη,κοιτα και εδω μεσα εχει παααααααααααρα πολλα που θα σε βολεψουν
    αναμενουμε νεα

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    κατ' αρχην καλωσηρθες.
    κατα δευτερον μεταφερομαστε στα γενικα περι μοτοσυκλετας.
    κατα τριτον η μοτοσυκλετα ειναι περιπετεια. θα ταξιδεψεις, θα γνωρισεις ομορφους ανθρωπους και ασχημους ανθρωπους, θα σπρωξεις, θα κρυωσεις, θα ζεσταθεις, θα πεσεις (και μακαρι να μη χτυπησεις), θα στεναχωρεθεις, θα γελασεις και καπου μεσα σ' ολα θα αγορασεις και θα πουλησεις.

    παρε λοιπον τον πηγασο και αν δεν σου αρεσει πουλα τον και δες κατι αλλο. αφου αυτο σου αρεσει δεν καταλαβαινω γιατι να κανεις εκπτωσεις στην βελτιωση της ποιοτητας της ζωης σου. ειναι κοματι της περιπετειας μαν!

    και παλι καλωσηρθες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Και πάλι ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα και τις άμεσες απαντήσεις-συμβουλές! Δυστυχώς το μπάτζετ δε θα ανέβει. Οπότε καταστάλαξα σε F650 ή Pegaso και φυσικά όλο και στο ψάξιμο θα είμαι για καμία καλή ευκαιρία. Θα σας ενημερώσω μόλις προβώ σε αγορά και υιοθετήσω τη πρώτη μου μηχανή!

  13. #13
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος
    απο κάποια εταιρία όπως Honda Yamaha,
    εσένα ρε καρντάσι......σε συμπαθεί κάποιος απ' την πρώτη στιγμή......


    Καλώς ήρθες .......







    Συμβουλή:μην (μας) μιλάς και γράφεις ευγενικά και προσεκτικά.....εδώ μέσα είμαστε όλοι ρεμάλια μηχανάκιδες, αξούριστοι, με μασχαλίλα και βρωμοκοπάει ο στόμας μας μπύρα και παϊδάκια....φεστιβάλ χοληστερίνης ένα πράμα.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    καλωσορισες φιλαρακο
    εγω με την σειρα μου θα σου προτεινα βαση του μπατζετ σου(και ως πρωην κατοχος)super tenere 750 γαιδουρι με τα ολα του αλλα εχει βαρος και ογκο,σαν αισθηση μολις ξεκινησει ειναι φτερο
    σαν δευτερη επιλογη θα ελεγα το africa twin ποιο εμπορικο απ το τενερε ποιο ευκολα αντ/κα κλπ
    τριτη επιλογη το transalp ειτε σε 650 ειτε σε 600 ακομα μια απο τα ιδια οπως παραπανω-650 ειχα για 5 χρονια ασπαστο!!!!!!!!!
    απο εκει και μετα ισως το f 650 και μετα μαλλον το χαος
    οτι και να παρεις στην τελικη πρωτα να το δοκιμασεις να σου κατσει στο ματι και μαζι ενα κρανακι και ενα μπουφανακι για αρχη,κοιτα και εδω μεσα εχει παααααααααααρα πολλα που θα σε βολεψουν
    αναμενουμε νεα
    Ότι είπε παραπάνω, με έμφαση στο τρανσάλπ και το άφρικα λόγο ανταλλακτικών! και φυσικά σκυλιά και τα δύο.

    Κατά τα άλλα άσε τον TROOPER να λέει, αυτός είναι από τους λίγους που μυρίζει μπύρα και παϊδάκια, οι υπόλοιποι μυρίζουμε λουλούδια!


  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anty12 Προβολή μηνύματος
    εσένα ρε καρντάσι......σε συμπαθεί κάποιος απ' την πρώτη στιγμή......


    Καλώς ήρθες .......







    Συμβουλή:μην (μας) μιλάς και γράφεις ευγενικά και προσεκτικά.....εδώ μέσα είμαστε όλοι ρεμάλια μηχανάκιδες, αξούριστοι, με μασχαλίλα και βρωμοκοπάει ο στόμας μας μπύρα και παϊδάκια....φεστιβάλ χοληστερίνης ένα πράμα.....
    8 έτη πίσω απο τη μπάρα έχω μάθει να είμαι ευγενέστατος και χαμογελαστός πάντα και με όλους. Επαγγελματικά κουσούργια μάλλον. Τα περι μπύρας αξουρισιάς και τα λοιπά (πλήν της μασχαλίλας) με εκφράζουν απόλυτα

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. The new one part 2
    από KorakidisN στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2013, 01:52
  2. new one
    από lilith στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 02:41
  3. The new Ducati 1098
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2007, 13:36
  4. tromokratis the new generation
    από ronin1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 08:49
  5. ooo Jesus.....the new Katana???
    από sp71 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF