Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Ψάχνω Fz6 - Τι να προσέξω

  1. #1

    Ψάχνω Fz6 - Τι να προσέξω

    Γεια σας φίλοι. Ψάχνω για μηχανή 600cc και πρώτη επιλογή και πιο πιθανή είναι η FZ6 Naked του 04-06, ή S2 αν φτάσουν τα λεφτά, αλλά δύσκολο.

    Μπορείτε να μου πείτε οι κάτοχοι γενικά τι να προσέξω? Που πάσχει αυτό το μοντέλο?

    -Το 04-06 ήταν όλα με 98 άλογα έτσι?
    -Στα 07+ πως βλέπω αν είναι 78 ή 98 άλογα?
    -Το πρόβλημα με το TPS τι είναι? Πόσο κοστίζει η επισκευή του?
    -Το περίφημο "κόκκινο" κλειδί για ποιο λόγο είναι? Πόσο σημαντικό είναι να το έχει ο ιδοκτήτης?
    Αν δεν το έχει τι προβλήματα μπορεί να έχω? Δε μπορεί η YAMAHA να μου βγάλει άλλο? Με τι κόστος?
    Yamaha FZS 600

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μέχρι το 07 όλα τα fz6 ήταν με 98 άλογα
    όταν πρωτοβγήκε το s2 μάλλον για λόγους στοκ κυκλοφόρησε και ένα μοντέλο με 77 άλογα το οποίο ξαναγίνεται πανεύκολα 98 αφαιρώντας ή στραβώνοντας ένα λαμάκι στο στοπ του γκαζιού.
    Για το TPS προφανώς δεν θα τίθεται θέμα. Όσα είχαν πρόβλημα αρχικά μιλάμε για (04-05 μοντέλα) θα το έχουν ήδη αλλάξει. Αν όχι δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν. Ακόμα και στην περίπτωση που χρειαστεί η Yamaha είχε πεί ότι θα καλύπτει και εκτός εγγύησης το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Το κοκκινο κλειδί είναι σημαντικό γιατί αν χαθούν τα άλλα είναι το μόνο που μπορεί να ξεκλειδώσει το ιμομπιλάιζερ και με βάση αυτό να φτιαχτούν νέα κλειδιά.

    Γενικά δεν υπάρχουν ιδιαίτερα "ύποπτα" σημεία να ψαχτείς (μια ματιά στα ρουλεμάν τιμονιού μόνο) - το μηχανάκι είναι αλεξίσφαιρο. Κοιτάς ότι θα κοίταγες σε οποιοδήποτε μεταχείρω...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Μέχρι το 07 όλα τα fz6 ήταν με 98 άλογα
    όταν πρωτοβγήκε το s2 μάλλον για λόγους στοκ κυκλοφόρησε και ένα μοντέλο με 77 άλογα το οποίο ξαναγίνεται πανεύκολα 98 αφαιρώντας ή στραβώνοντας ένα λαμάκι στο στοπ του γκαζιού.
    Για το TPS προφανώς δεν θα τίθεται θέμα. Όσα είχαν πρόβλημα αρχικά μιλάμε για (04-05 μοντέλα) θα το έχουν ήδη αλλάξει. Αν όχι δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν. Ακόμα και στην περίπτωση που χρειαστεί η Yamaha είχε πεί ότι θα καλύπτει και εκτός εγγύησης το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Το κοκκινο κλειδί είναι σημαντικό γιατί αν χαθούν τα άλλα είναι το μόνο που μπορεί να ξεκλειδώσει το ιμομπιλάιζερ και με βάση αυτό να φτιαχτούν νέα κλειδιά.

    Γενικά δεν υπάρχουν ιδιαίτερα "ύποπτα" σημεία να ψαχτείς (μια ματιά στα ρουλεμάν τιμονιού μόνο) - το μηχανάκι είναι αλεξίσφαιρο. Κοιτάς ότι θα κοίταγες σε οποιοδήποτε μεταχείρω...
    Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Το κόκκινο κλειδί αν δεν το έχει ο ιδιοκτήτης, μπορεί η YAMAHA σε περίπτωση ανάγκης να φτιάξει άλλο(φαντάζομαι με κάποιο μεγάλο κόστος)? Γιατί αν δε μπορεί, τότε να είμαι επιφυλακτικός σε μηχανή που δεν το έχει.

    Αν κοιτάξω για το 07+, πως θα καταλάβω αν είναι το S2 ή το 78άλογα? Υπάρχει κάποιο σημάδι που να τα ξεχωρίζει?
    Yamaha FZS 600

  4. #4
    που στε ρεεεεεεεεεεε! !!!! Το avatar του/της jpag
    Εγγραφή
    01/12/2007
    Μηνύματα
    258
    αν δεν υπαρχει το κοκκινο κλειδη δεν ασχολεσαι αλλο με το μηχανακι το κοστος ειναι μεγαλο (αλλαζεις κλειδαρια και ιμομπιλαιζερ)
    οτι σου πε ο Theod ποιο πανω ισχυει και να προσθεσω για το tps οτι αλλαζετε και εκτος εγγυησης
    χωρις κοστος απο την Yamaha αφου υπαρχει ανακληση και στα παραεισαγωγης μοντελα

  5. #5
    Thanks guys. Οπότε τώρα όποιο FZ6 βλέπω θα ρωτάει για το κόκκινο κλειδί. Αλλιώς τον χαιρετάω!

    Είχα πάει πριν λίγες μέρες να δω ένα και ενώ στο τηλέφωνο ο τύπος έλεγε ότι δεν έχει ούτε γρατζουνιά και έχει και ABS, τελικά δεν είχε ABS και είχε σπάσει η βάση αριστερά που βιδώνει το υποπλαίσιο πάνω στο σκελετο (η τρύπα του σκελετού). Έλεος, τζάμπα έφτασα Πειραιά με το μπετόβλακα.
    Yamaha FZS 600

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κλασικό πρόβλημα των 600αριών ήταν και είναι οι ασφάλειες στα παξιμάδια στο μπροστά γρανάζι κίνησης. Θα μου πεις τώρα πως να το κοιτάξεις.. Αν το πάτε σε μηχανικό πές του να βγάλει το προστατευτικό καπάκι και να ρίξει μια ματιά. Ειναι πρόβλημα επικίνδυνο και ακριβό, αν δε προληφθεί, αλλά επειδή οι περισσότεροι το ξέρανε το έχουν φροντίσει.

    Ενα αλλο θεματάκι που διαβάζω συχνά πυκνά είναι κάποιες αρρυθμίες που κάνει το μηχανάκι συνήθως στα ψηλά και οφείλονται στο σβηστήρι(kill switch). Ελλατωματικό εκ του εργοστασίου πιθανώς, όσοι έχουν πρόβλημα απλά το καταργουν(αποσυνδέουν τα καλωδιά του) και το προβλημα δεν υφίσταται πλέον.

    Επίσης πολλοί ιδιοκτητες έχουν κάνει την πατέντα να ανάβουν ταυτόχρονα και οι δυο οι προβολείς. Πολύ καλό, αν δεν το έχει να το κάνεις ο ίδιος δεν είναι δύσκολο.

    Αναλόγως τα χλμ προσοχή δώσε στις αναρτήσεις, είναι που είναι μαλακές, έχουν την τάση να γίνονται σούπα ιδίως το μπροστινό. Διορθώνεται το πρόβλημα βέβαια, αλλά αν είναι να παζαρέψεις την τιμή.

    Την παπατζιά ότι τα γιαμάχα έχουν εγκέφαλο και καταγράφουν αν η μοτο έχει πέσει μην την πιστεψεις, μηδενίζεται η ένδειξη πανέυκολα. Οπως επίσης και την άλλη την παπατζιά ότι και καλά στα ηλεκτρονικά κοντέρ δε γυρίζονται τα χλμ. Γυρίζονται και υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις αλλά χρειάζεται να λύσεις όλη τη μούρη.

    Καλό ψάξιμο!

  7. #7
    Εξε-ληγμένο Μέλος Το avatar του/της eagleye101
    Εγγραφή
    22/08/2011
    Μηνύματα
    150
    Απ'ο,τι εχω καταλαβει και απο αλλα ποστ σου, μαλλον εχεις κολλησει με το fazer, σωστα;

    Ωραιο μηχανακι, και το εψαχνα κ εγω πριν ενα μηνα περιπου, αλλα τελικα κατεληξα στο gsr.

    Δε θα συγκρινω ποιο μηχανακι ειναι καλυτερο, και τα δυο ειναι τουμπανα, ιδια κυβικα ιδια αλογα περιπου, γιαπωνεζικα μηχανακια, ξερεις τι να περιμενεις αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η διαφορα στη τιμη!

    Το fazer παντα 500-1500 ευρω παραπανω!

    Υπαρχει λογος;

    Εκτος αν ειναι απλα κολλημνα οποτε παω πασο!

    Το S2 για να το ξεχωρισεις, το γραφει πανω στο ντεποζιτο και στα πλαινα πλαστικα της σελας αν δεν κανω λαθος
    One with everything

  8. #8
    Σκεφτόμουν και το gsr και το hornet. To hornet το απέκλισα λόγω καρμπυρατέρ. Τώρα ανάμεσα σε fazer και gsr , μου αρέσει περισσότερο εμφανησιακά το fazer (το γυμνό πάντα).
    Βρήκα ένα πάρα πολύ καλό, πολύ προσεγμένο αλλά είναι πολύ ακριβό ρε γαμώτο. Αν μου ρίξει ελάχιστα την τιμή εκεί που μου φτάνουν τα λεφτά θα το πάρω.

    Προς το παρών έχω και ένα θεματάκι με το καπάκι του φίλτρου λαδιού στο παπί και έχω τα νεύρα μου.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις στο τι να προσέξω. Ότι άλλο σκεφτείτε πείτε το plz!!
    Yamaha FZS 600

  9. #9
    Το κόκκινο κλειδί στα yamaha είναι πολύ σημαντικό
    Αν δεν υπάρχει και χάσεις και τα δύο μαύρα κλειδιά τότε η yamaha σε πάει για αλλαγή κλειδαριάς, εγκεφάλου και immobilizer με κόστος γύρω στο χιλιάρικο!

    Πρακτικά δηλαδή αν βρεις μηχανάκι με ένα μόνο κλειδί τότε είναι δύσκολα τα πράγματα!

    Το καλό είναι ότι υπάρχει λύση! Υπάρχουν κλειδαράδες που με κανά 70άρι ευρώ μπορούν να σου φτιάξουν δεύτερο κλειδί από μαύρο και όχι από κόκκινο κλειδί.

    Τέλος υπάρχει και λύση που βρήκα τυχαία στο car. Εγκέφαλος, κεραία και καινούριο σετ κλειδιών με 350 €. check

    Άρα δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα! Λύσεις υπάρχουν!

    Αν δηλαδή βρεις κάποιο μηχανάκι, το τσεκάρεις σε μηχανικό ότι είναι καθαρό και η τιμή είναι καλή γνώμη μου είναι να μην κολλήσεις στο κόκκινο κλειδί.
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ytPxF...next=1&index=3

  10. #10
    Ότι σου είπε ο THEOD και επιπλέον τσέκαρε τα ηλεκτρικά γιατί διάφοροι για να φορεσουν συναγερμούς, xenon, να γεφυρώσουν για να ανάβουν και τα δυο φώτα κλπ έχουν κάνει διάφορες π@π@ριές!
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για πες αν θες τι έχεις βρεί, μοντέλο χλμ , και πόσα ζητάει ο ιδιοκτήτης.
    Πάντως παιδιά οι καιροί είναι δύσκολοι κι αν έχεις μετρητά στο χέρι, μπορείς να πετύχεις πολλά.
    Αρκεί βέβαια κι ο άλλος να θέλει να πουλήσει κι όχι να βγάλει τα σπασμένα του και να ζητάει ότι να ναι.

    Αν έχεις υπομονή κρατα το χρήμα και μέσα στο χειμώνα θα βρεθούν καλές ευκαιρίες έτσι όπως πανε τα πράματα.

    Το gsr μια χαρά μηχανάκι είναι και θα το προτιμούσα(ή θα στο πρότεινα) αλλά ένα περιστατικό με ένα φίλο που χρειαστηκε ανταλλακτικά αντιπροσωπείας μ έκανε να αναθεωρήσω! Yamaha και πάλι Yamaha, σχεδόν το 80% των ανταλλακτικών είναι πάντα ετοιμοπαράδοτα!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
    Για πες αν θες τι έχεις βρεί, μοντέλο χλμ , και πόσα ζητάει ο ιδιοκτήτης.
    Πάντως παιδιά οι καιροί είναι δύσκολοι κι αν έχεις μετρητά στο χέρι, μπορείς να πετύχεις πολλά.
    Αρκεί βέβαια κι ο άλλος να θέλει να πουλήσει κι όχι να βγάλει τα σπασμένα του και να ζητάει ότι να ναι.

    Αν έχεις υπομονή κρατα το χρήμα και μέσα στο χειμώνα θα βρεθούν καλές ευκαιρίες έτσι όπως πανε τα πράματα.

    Το gsr μια χαρά μηχανάκι είναι και θα το προτιμούσα(ή θα στο πρότεινα) αλλά ένα περιστατικό με ένα φίλο που χρειαστηκε ανταλλακτικά αντιπροσωπείας μ έκανε να αναθεωρήσω! Yamaha και πάλι Yamaha, σχεδόν το 80% των ανταλλακτικών είναι πάντα ετοιμοπαράδοτα!
    Έχω βρει πολλά είναι η αλήθεια, αλλά όλα κάτι έχουν. Ένα βρήκα πολύ καλό με 14000χλμ και γενικά πολύ καθαρό, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν πέφτει κάτω από 3400ευρώ!!
    Πρότινα μέχρι 3200 αλλά δε δέχεται.

    Μετρητά λεφτά θα δώσω, αλλά τόσα λεφτά δεν έχω να δώσω και ούτε θα τα έδινα αυτή την εποχή. Βρίσκω και με κάτω από 3000 αλλά δεν είναι άριστα. Είτε θα έχουν πέσει ή όλο κάτι έχουν. Και τα περισσότερα με 40000+ χλμ.
    Yamaha FZS 600

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    .... Είτε θα έχουν πέσει ή όλο κάτι έχουν. Και τα περισσότερα με 40000+ χλμ.
    ολα πεφτουν.το θεμα ειναι τι αποκομιζουν απο την πτωση.και κατι ακομα.οταν ο μεσος αναβατης κανει 10000 χλμ τον χρονο κατα μ.ο. και εσυ ζητας μηχανακι του 06...μαλλον αν βρεις με κατω απο 40000 καλο θα ειναι να εξετασεις το γιατι ειναι τα χλμ του λιγοτερα (χωρις να ειμαι απολυτος ε!)
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Κάτι που μου ειπαν εμενα οταν εψαχνα fazer (και πηρα), ειναι οτι τα κλειδια ερχονται 3 μαυρα και ενα κοκκινο. Το αγορασα απο οργανο της ταξης και μου ειπε πως εχει παιχτει κλοπη, οπου ο νεος ιδιοκτητης το αγορασε με 2 μαυρα κλειδια και του το ξαναπηραν επειδη ειχαν το 3ο. Το αναφερω σαν ιστορια, δε γνωριζω αν εχει νοημα/ισχυει...
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  15. #15
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    απ οτι καταλαβαινω εισαι κατασταλαγμενος,οποτε τα παρακατω ισως να μην εχουν καμια σημασια.

    ημουν λοιπον κατοχος fz6 του γυμνου πορτοκαλι με μαυρη ριγα και πραγματικα εμφανισιακα ηταν πολυ εντυπωσιακο.εντυπωσιακα μικρες και οι μαζεμενες διαστασεις του.καλη οδικη συμπεριφορα χωρις να προβληματιζει πουθενα ακομα και το φτηνο μπροστινο του...
    στα αρνητικα τωρα.το μοτερ χαμηλα ειναι απο τα πιο αδυναμα που εχω καβαλησει.οι καταβολες απο r6 δεν καλυφτηκαν απο το διαφορετικο φιλτροκουτι και αναφλεξη.για να αποδωσει θελει στροφες ψηλα.εκει ειναι πραγματικα γρηγορο και με ωραιο ηχο αλλα αναλογα αυξανεται και καταναλωση.
    οι εξατμισεις καταλαμβανουν ζωτικο μηχανολογικο χωρο κατω απο την ουρα και ετσι ακομα και απλοι ελεγχοι εχουν μια καποια βαβουρα παραπανω.πχ η μπαταρια ειναι κατω απο το ρεζερβουαρ.οι εξατμισεις θερμαινουν αρκετα την ουρα ενω εχει παρατηρηθει στο γυμνο μοντελο οτι τα καυσαερια στροβιλιζοντε και μυριζουν τα ρουχα του συνεπιβατη.
    αυτα τα ολιγα απο τη δικη μου εμπειρια,καλη αγορα σε οτι αποφασισεις

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?
    από teonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2009, 17:46
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 21:54
  3. τι να προσέξω στην παραλαβή;
    από vthn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 09:51
  4. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ V-strom?
    από kostas_33 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 23:52
  5. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF