Σελίδα 13 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617182363 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 1049

Θέμα: συγκριτικο οδηγων αγωνων και αγωνιστικων μοτοσυκλετων ανα τους αιωνες αμην

  1. #181
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    +750
    Δεν ξέρω ποιός είναι καλητερος η ποια εποχή , απλά στα δικό μού μάτια και λογική μού άρεσε η μη αποστηρομενη λογική τού τότε αλλά αυτα είναι προσωπικα γούστα
    Άποψη μού ότι τώρα πια τα τα gp "φόρμουλιζει "
    Ας αφήσουμε τούς πρώτους .....σκεφτείτε στα σημερινα gp πχ τόν μακαρίτη τόν mccoy άσχετα τι θέση που θα επερνε στην σημερινή αποστηρομενη λογική η θα τόν λατρευαν ......η θα τού απαγόρευαν να τρέχει
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  2. #182
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Πολύ άτυχος ο Gary... Όταν ήρθε η ώρα του να πρωταγωνιστίσει (ωριμότητα - ομάδα - μηχανάκι), σακατεύτηκε. Όσοι τον πρόλαβαν πάντως, έχουν να το λένε για το θέαμα που πρόσφερε...

  3. #183
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    άτυχος αλλά και τρελός, ο όρος τού θεαματικού οδηγού και ιδιαίτερα παρατολμου
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  4. #184
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από imitrelos Προβολή μηνύματος
    Ας αφήσουμε τούς πρώτους .....σκεφτείτε στα σημερινα gp πχ τόν μακαρίτη τόν mccoy άσχετα τι θέση που θα επερνε στην σημερινή αποστηρομενη λογική η θα τόν λατρευαν ......η θα τού απαγόρευαν να τρέχει
    Γιατί τον έβγαλες και μακαρίτη τον άνθρωπο?
    Μια χαρά είναι ο άνθρωπος απ΄όσο ξέρω. Ειναι στην Αυστραλία και εχει partnership με την Pirelli.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Πολύ άτυχος ο Gary... Όταν ήρθε η ώρα του να πρωταγωνιστίσει (ωριμότητα - ομάδα - μηχανάκι), σακατεύτηκε. Όσοι τον πρόλαβαν πάντως, έχουν να το λένε για το θέαμα που πρόσφερε...
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Πότε σακατεύτηκε ο άνθρωπος ?
    Πάντως το καλύτερο μηχανάκι πoυ είχε ποτέ σε σύγκριση με το υπόλοιπο grid ήταν σαφέστατα το Red Bull YZR500 της WCM με το οποίο κέρδισε και 3 αγώνες το 2000.

    Η εγω είμαι αλλού, ή εσείς οι δύο!
    Κι εγώ είμαι εδώ από όσο γνωρίζω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #185
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Πότε σακατεύτηκε ο άνθρωπος ?
    Πάντως το καλύτερο μηχανάκι πoυ είχε ποτέ σε σύγκριση με το υπόλοιπο grid ήταν σαφέστατα το Red Bull YZR500 της WCM με το οποίο κέρδισε και 3 αγώνες το 2000.

    Η εγω είμαι αλλού, ή εσείς οι δύο!
    Κι εγώ είμαι εδώ από όσο γνωρίζω.
    Το 2000 ήταν η έκπληξη της χρονιάς, με 3 νίκες. Το 2001, που όλοι περίμεναν να είναι διεκδικητής του τίτλου, έσπασε το χέρι του (καρπό; ) και χρειάστηκε πολύ καιρό για να επανέλθει. Στην αρχή του 2002, έσπασε το πόδι του, αλλά πλέον με δίχρονο μηχανάκι θα ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολα τα πράγματα...

  6. #186
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Το 2000 ήταν η έκπληξη της χρονιάς, με 3 νίκες. Το 2001, που όλοι περίμεναν να είναι διεκδικητής του τίτλου, έσπασε το χέρι του (καρπό; ) και χρειάστηκε πολύ καιρό για να επανέλθει. Στην αρχή του 2002, έσπασε το πόδι του, αλλά πλέον με δίχρονο μηχανάκι θα ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολα τα πράγματα...
    Διεκδικητής του τίτλου το 2001? Με δορυφορικό μηχανάκι?

    Και oι Rossi, Biaggi και τα ρέστα θα κάθονταν να τον κοιτανε? Μα τι λες???

    Επίσης το να σπασει καποιος τον καρπό του η το πόδι του στα GP, δεν είναι σακάτεμα. Ο ΜC Coy ηταν θεαματικότατος, συμπαθής, και σωστός σε όλα.
    Ομως δεν είχε ποτέ την πιθανότητα να πάρειι τίτλο στην μεγαλη κατηγορία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    κ καπου δω πρεπει να μπει αυτο το βιντεο
    http://www.youtube.com/watch?v=Fyv_VyubtzQ

  8. #188
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Είχα την εντύπωση ότι είχε πτώση με ελικόπτερο . Από ότι είδα στό wikipedia είχα λάθος εντύπωση :-P:-P:-P
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  9. #189
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι απλά ότι έχει 9 ΠΠ.
    Αυτό που στο Rossi μετράτε όλα τα πρωταθλήματα ενώ στους άλλους μόνο τη μεγάλη κατηγορία πολύ μ'αρέσει !

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    @pipe smoker: Αν του Lorenzo ήταν καραγκιοζιλίκια, αυτά που έκανε επί χρόνια ο Rossi, πως θα τα χαρακτήριζες;;;

    Αυτό π.χ. έγινε μπροστά μου...
    Ο καραγκιόζης των GP είναι ο Rossi (credits to astroman )


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος

    Αν υπήρχε στο WSBK αναβάτης που θα είχε τόσες δυνατότητες ώστε να ανταγωνιστεί τους Lorenzo, Pedrosa, Rossi, Marquez και Stoner, θα είχε ήδη εργοστασιακό στα Moto GP (πρεστίζ, λεφτά) και θα ξανακάναμε την ίδια συζήτηση και με αυτόν μέσα.
    Δεν είναι και τόσο σίγουρο αυτό.. παίζουν και άλλα ζητήματα, χορηγοί, λεφτά και δεν ξέρω τι. Πχ ο Sykes ή ο Rea (ίσως και ο Davies) θα μπορούσαν να πάνε πολύ καλά, πολύ καλύτερα από τον Smith ας πούμε, δεν υπολείπονται σε κάτι από τον Crutchlow...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Σήμερα με το τράξιον αυτό έχει πάει περίπατο.
    (και όλοι οι παπάρες λένε ότι χρησιμοποιούν λίγα ηλεκτρονικά )
    Nαι βάλε τον Πετρούτσι σε εργοστασιακό να τους δείξει πως γίνεται η δουλειά, που θα τους πεις και παπάρες !
    Give me fuel, Give me fire

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι και τόσο σίγουρο αυτό.. παίζουν και άλλα ζητήματα, χορηγοί, λεφτά και δεν ξέρω τι. Πχ ο Sykes ή ο Rea (ίσως και ο Davies) θα μπορούσαν να πάνε πολύ καλά, πολύ καλύτερα από τον Smith ας πούμε, δεν υπολείπονται σε κάτι από τον Crutchlow...
    Αυτό ακριβώς γράφω κι εγώ στο ποστ, οι γρήγοροι του WSBK είναι αναβάτες επιπέδου Crutchlow. Οι 4-5 πολύ γρήγοροι του Moto GP θα ήταν σε δική τους κατηγορία παντού. Αν βγει κάποιος που να μπορεί να παίξει στα ίσα με αυτούς τους 4-5, θα βρει εργοστασιακό έστω και όχι στην επίσημη ομάδα. Δεν θα είναι και η πρώτη φορά.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #191
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς γράφω κι εγώ στο ποστ, οι γρήγοροι του WSBK είναι αναβάτες επιπέδου Crutchlow. Οι 4-5 πολύ γρήγοροι του Moto GP θα ήταν σε δική τους κατηγορία παντού. Αν βγει κάποιος που να μπορεί να παίξει στα ίσα με αυτούς τους 4-5, θα βρει εργοστασιακό έστω και όχι στην επίσημη ομάδα. Δεν θα είναι και η πρώτη φορά.
    Κατάλαβα και συμφωνώ, ωστόσο πως ξέρεις ποιος θα είναι αυτός; Πχ οι σημερινοί aliens είναι οι χθεσινοί πρωταθλητές 250/moto2, από τα SBK ποιος θα είναι; Ο πρωταθλητής; Ο Biaggi και ο Checa να ξαναπάνε GP? (εδώ βέβαια θα πει κανείς ότι αφού οι 25χρονοι των SBK έμειναν πίσω από Biaggi και Checa ίσως πράγματι είναι ένα σκαλί κάτω από αναβάτες GP... )
    Give me fuel, Give me fire

  12. #192
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    O Biaggi ήταν μισό σκαλί πάνω απο τους άλλους αναβάτες του mgp. Ενα σκαλί -μισό θα έλεγα- ήταν κάτω μόνο απο τον Rossi, o Carlos ήταν ένας κλασικός πολύ καλός αναβάτης mgp που τα κατάφερε καλύτερα στο SBK.
    Οι αναβάτες των SBK είναι στο ίδιο επίπεδο με των mgp, τo ότι οι καλύτεροι απο αυτούς μπορούν και κρατάνε καλύτερα γυρολόγια απο αρκετούς των mgp ίσως και να σημαίνει πως είναι και καλύτεροι.
    Θυμίζω πως και στο SBK οι αναβάτες είναι αθλητές με αυστηρό πρόγραμμα και οι καλύτεροι αμείβονται με μεγάλα ποσά της τάξης των εκατομμυρίων (Biaggi Melandri Checa) αλλά έχει και πολλούς ακόμα καλοπληρωμένους. Κάτι θα ξέρουν οι ομάδες για να τους τα δίνουν. Τα τεράστια ποσά που παίρνουν οι 4Φ αναβάτες του mgp έχουν σχέση με τις δυνατότητές τους φυσικά αλλά και με το πόσο χρήμα κινεί το άθλημα.
    Αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγε απο τα mgp ο Biaggi και ο Melandri, δεν ήταν επειδή δεν είχαν τις οδηγικές δυνατότητες να μείνουν σε κάποια άλλη ομάδα, ήταν επειδή στα SBK πληρώθηκαν καλύτερα.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  13. #193
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που στο Rossi μετράτε όλα τα πρωταθλήματα ενώ στους άλλους μόνο τη μεγάλη κατηγορία πολύ μ'αρέσει !
    Slip of the tongue (ή of the finger πιο σωστα).
    Το βλεπω συνεχεια γραμμενο και μου ξεφευγει κι εμενα.

    Εγω οταν μετραω, μονο τη μεγαλη μετραω.

    Mea culpa λοιπον

  14. #194
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το βλεπω συνεχεια γραμμενο ...

    Αυτό ακριβώς λέω

    Give me fuel, Give me fire

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    πως ξέρεις ποιος θα είναι αυτός; Πχ οι σημερινοί aliens είναι οι χθεσινοί πρωταθλητές 250/moto2,
    Αυτό για μένα είναι κλειδί.
    Δεν πιστεύω πως από το WSBK θα βγει αναβάτης που θα μπορέσει να συναγωνιστεί τους κορυφαίους που θα βγουν από τη moto2.
    Στο περιβάλλον των GP γίνεται πλέον κανονική σφαγή.
    Tο WSBK σε σύγκριση με τα GP είναι φιλική παρεούλα. Γι αυτό και χάθηκαν οι μεγάλοι Αμερικανοί αναβάτες, γιατί τα δικά τους πρωταθλήματα δεν τους προετοιμάζουν για το επίπεδο ανταγωνισμού των GP από μικρή ηλικία.

    ** Δεν αναφέρομαι σε όλους τους αναβάτες που ανεβαίνουν από τη moto2 στα Moto GP, αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που όντως ξεχώρισαν από τους υπόλοιπους της Moto2.
    Για παράδειγμα, οι Marquez και Lorenzo πήραν σχετικά χαλαρά τα πρωταθλήματά τους στη Μοτο2, ενώ οι Pedrosa και Stoner ήταν σε δική τους σχεδόν κατηγορία. Όλοι αυτοί έγιναν οι πρώτοι του Moto GP. Όσοι απλά γίναν πρωταθλητές αλλά χωρίς να διαλύσουν το συναγωνισμό, έγιναν «απλά καλοί» και στα Moto GP. Πχ Dovi και Bradl.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2009, 19:58
  2. H Ελλάδα ανα τους αιώνες...
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2008, 16:50
  3. Ζητειται εισαγωγεας τρακαρισμενων, (και μη) ,μοτοσυκλετων.
    από gcrook στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 16:14
  4. Προς οσους αγορασαν απο την Touratech και πιανει το χερι τους!
    από Vstrommer71 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 00:29
  5. Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας
    από djchech στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 23:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF