Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ερωτηση για service αναρτησεων

  1. #1
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70

    Ερωτηση για service αναρτησεων

    Εχω ένα 990 adventure 4 χρόνων με ασφάλτινη χρήση και ρωτώ...
    Αρκεί ένα service στα μπροστινά η επιβάλλεται να κάνω και την πίσω ανάρτηση; Το θέμα, όπως καταλαβαίνετε είναι οικονομικό οπότε κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί. Ευχαριστώ!

    :rotflmao:

  2. #2
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    Κάνε στο μπροστά και όταν μπορείς κάνεις και στο πίσω
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  3. #3
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.671
    κανονικα λεει καθε 30000χλμ,εγω στο 950 που ειχα το εκανα στα 55000χλμ και μονο στο μπροστινο για καθαρα λογω κοστους.υποψιν καλο ειναι να καθαριζεις τις μπροστινες τσιμουχες μετα παο χωματινη βολτα η καθε τετραμηνο στην ασφαλτινη.ειναι καθαρα για μακροζοια των τσιμουχων.παντως κανε στο μπροστινο πρψτα και για πισω βλεπεις.το μπροστα τρωει πολυ ζορι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #4
    κανε μια αλλαγη λαδακια στο μπροστα και εισαι κομπλε.

    περισσότερη σημασία έχει τακτικά να το βάζεις στο διπλό σταντ, να σηκωνεις τον εμπρος τροχο στον αερα και να εξαερωνεις τα καλαμια μπροστα. Για να βλεπεις αμεση διαφορα.

  5. #5
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παντως εγω στα 20000χλμ που εκανα service στο μπροστινο(με χρεωση) και στο πισω αμορτισερ(οπου μου αλλαξανε στην εγγυηση ενα κολημενο δαχτυλιδι στο αμορτισερ και εκαναν επισης και πληρη συντηρηση) μετα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Οποτε αν το κοστος δεν ειναι τρομερο,καλο θα ηταν κι ενα λυσιμο-συντηρηση του αμορτισερ για αλλαγη λαδια-αεριο.
    Για μενα αξιζει τον κοπο
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Παντως εγω στα 20000χλμ που εκανα service στο μπροστινο(με χρεωση) και στο πισω αμορτισερ(οπου μου αλλαξανε στην εγγυηση ενα κολημενο δαχτυλιδι στο αμορτισερ και εκαναν επισης και πληρη συντηρηση) μετα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Οποτε αν το κοστος δεν ειναι τρομερο,καλο θα ηταν κι ενα λυσιμο-συντηρηση του αμορτισερ για αλλαγη λαδια-αεριο.
    Για μενα αξιζει τον κοπο
    manari εσυ κανεις χωμα...

  7. #7
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Παντως εγω στα 20000χλμ που εκανα service στο μπροστινο(με χρεωση) και στο πισω αμορτισερ(οπου μου αλλαξανε στην εγγυηση ενα κολημενο δαχτυλιδι στο αμορτισερ και εκαναν επισης και πληρη συντηρηση) μετα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Οποτε αν το κοστος δεν ειναι τρομερο,καλο θα ηταν κι ενα λυσιμο-συντηρηση του αμορτισερ για αλλαγη λαδια-αεριο.
    Για μενα αξιζει τον κοπο
    Το θέμα είναι ότι το κόστος για το πίσω είναι γύρω στα 150 για συντήρηση, αλλαγή λάδια τσιμουχες κτλ. και γι αυτο έκανα και την ερώτηση. Κι εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και ίσως είναι κι ευκαιρία μιας και θα κάνω το μπροστά, αλλα με ζοριζει το κόστος γι αυτο ρώτησα να μου πείτε, αν μπορώ να το αφήσω για τώρα...

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
    Το θέμα είναι ότι το κόστος για το πίσω είναι γύρω στα 150 για συντήρηση, αλλαγή λάδια τσιμουχες κτλ. και γι αυτο έκανα και την ερώτηση. Κι εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και ίσως είναι κι ευκαιρία μιας και θα κάνω το μπροστά, αλλα με ζοριζει το κόστος γι αυτο ρώτησα να μου πείτε, αν μπορώ να το αφήσω για τώρα...
    Πολλα μου ακουγονται τα 150, ρωτησες στον Τασουλη? Πρεπει να χρεωνει περιπου τα μισα απο αυτα που λες.

    Οσο για το μπροστινο, ολα τα adv θελουν πιο σκληρα ελατηρια και revalving, οποτε θα σε συμβουλευα να το καθυστερησεις λιγο αν σε παιρνει ωστε να τα κανεις ολα μαζι με το ανοιγμα.
    Ο Τασουλης περυσι το καλοκαιρι με χρεωσε 80 για ανοιγμα revalving και λαδια. Τα ελατηρια πανε γυρω στα 100.

    Επισης (αν θες) ρωτα την ΚΤΜ για ενα κιτ βελτιωσης που εχει βγαλει, νομιζω ο κωδικος ειναι R1490 (η R1480) το οποιο περιλαμβανει βελτιωμενες γλυστρες teflon στα πηρουνια. Εχει και καποια αλλα κομματια μεσα το κιτ και προοριζεται για close cartridge πηρουνια (το δικο σου δεν ειναι) αλλα οι γλυστρες βελτιωνουν αρκετα την αποδοση. Αν εχεις καινουργιο μοντελο ειναι πολυ πιθανο να μην σου χρειαζονται. Βεβαια και παλιο μοντελο να εχεις παλι μπορει να μη σου χρειαζονται!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.206
    Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
    Το θέμα είναι ότι το κόστος για το πίσω είναι γύρω στα 150 για συντήρηση, αλλαγή λάδια τσιμουχες κτλ. και γι αυτο έκανα και την ερώτηση. Κι εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και ίσως είναι κι ευκαιρία μιας και θα κάνω το μπροστά, αλλα με ζοριζει το κόστος γι αυτο ρώτησα να μου πείτε, αν μπορώ να το αφήσω για τώρα...

    190-200 έουρος μπρος και πίσω service ο Τασούλης. και κανα 30αρι ο μάστορας σου να τα βγάλει για να τα πάς/πάει στο Τασούλη ο οποίος δε λύνει /δένει.


    150 μπροστά μόνο για λάδια μπροστά, σορυ φίλος αλλά κάποιος σε δουλεύει

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μολις προσεξα οτι βρισκεσαι θεσσαλονικη. Ο Τασουλης (αντιπροσωπος της WP) δουλευει και με το ταχυδρομειο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Αυτό ετοιμαζόμουν να πω... Είμαι Θεσσαλονίκη και εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα μιας κι έχουμε μόνο 2 εξουσιοδοτημένα και ο ένας κάνει και WP. Από όσα έχω δει εδώ μέσα, για αρκετά πράγματα έχω πληρώσει πολλά παραπάνω αλλά τι να κάνω..; Αυτό που λες Doctor για το ταχυδρομείο θα το κοιτάξω..thanks

  12. #12
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    εάν πας τη μοτό σε συνεργείο θέλει εργασία λύσε-δέσε μπροστινό και αλλαγή λαδιών από 120 ευρώ και το πίσω από 110 ευρώ=230 σύνολο
    Εάν τα λύσεις μόνος σου (θες σταντ και χώρο και να ξέρεις εννοείται τως πως λύνεις, στηρίζεις κλπ)
    είναι 160 ευρώ + μεταφορικά= 200 ευρώ -και όχι Τασούλη πλέον χάλασε το γλυκό
    μετά από πόσες επιστροφές που στείλαμε το τελευταίο WP competition που έστειλα δεν ανοίχτηκε ποτέ για σέρβις (το έστειλα γιατί τερμάτιζε και κλείδωνε η επαναφορά και το πήρα και τερμάτιζε και κλείδωνε πάλι )

    Πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να πας σε συνεργείο να το αναλάβει και να έχει εξ ολοκλήρου την όλη ευθύνη και επίβλεψη για διαφορά από 30 έως 50 ευρώ

  13. #13
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.206
    Να πάρεις παραμάσχαλα τα λάδια και να πας σε έναν οποιονδήποτε συνεργιατζή αναρτήσεων που μπορείς να συνεννοηθείς. Όποιος έχει ανοίξει και καταλαβαίνει από καλάμια τότε μπορεί να ανοίξει και ένα WP. Λάδια θα αλλάξει και θα καθαρίσει τις τσιμούχες. Σίγα την επιστήμη για αυτούς που κάνουν τη δουλειά.

    Ρώτα και τον DrBig να σου πει για το πόσο λάδι να βάλεις και είσαι οκ.

    Δεν ανοίγεις μοτέρ (ή έστω, το πίσω αμορτισέρ που είναι ομολογουμένως πιο μπελαλίδικο) για να σου πουλήσουν «εξειδίκευση».

  14. #14
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.206
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
    ..........

    -και όχι Τασούλη πλέον χάλασε το γλυκό
    μετά από πόσες επιστροφές που στείλαμε το τελευταίο WP competition που έστειλα δεν ανοίχτηκε ποτέ για σέρβις (το έστειλα γιατί τερμάτιζε και κλείδωνε η επαναφορά και το πήρα και τερμάτιζε και κλείδωνε πάλι )

    .............




    τι λες τώρα.... χάλασε και ο τασούλης ρε συ

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro



    τι λες τώρα.... χάλασε και ο τασούλης ρε συ
    kala μην το δενεις κιολας με ενα γραπτο στο νετ, διχως να θελω να αμφισβητησω τιποτα , ο Τασουλης ειναι απο τους καλους επαγγελματιες του χωρου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για service πηρουνιου
    από FRAGISCOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2009, 23:20
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Service ΣΕ Sym
    από NICKGTS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2009, 10:44
  3. Ερωτηση για service.
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 15:27
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF