Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Αλυσιδογράναζα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    357

    Αλυσιδογράναζα

    Μετά από 18.000κμ και με "κακης ποιότητας" λάδι μάλλον (ο μηχανικός μου έτσι μου είπε), ήρθε η ώρα για αλλαγή αλυσίδας/γρανάζια κτλ.

    Έχουν γίνει ήδη 2 τεντώματα, και δεν έχει άλλο όριο οπότε πρέπει να αλλαχτούν.

    1ον: αν δεν βάλω τα "μαμά" τι άλλο να βάλω?
    2ον: αν δεν βάλω τα μαμα, έχω πρόβλημα με εγγύηση?


    για πείτε...!

    http://boomboomaround.blogspot.com/

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    μα καλά,τόσο νωρίς αλλαγή???
    εγώ κοντεύω 30.000χλμ. και ειναι οκ ακόμα...
    Την καθάριζες καθόλου ανά διαστήματα???

  3. #3
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    εχε το νου σου κ εδω --> http://www.moto.gr/forums/showthread...ED%E1%E6%E9%E1


  4. #4
    Φίλε Kyko εμείς φοράμε 530 αλυσίδα Και αλουμίνιο γρανάζι στα κιλά του Bandit θα χαιρετήσει πολύ πολύ γρήγορα...


    Ζαχαρία ΜΟΝΟ δύο τεντώματα στις 18,000 χιλιόμετρα; Την ψιλοχοντρομάμησες την κακόμοιρη! Από την άλλη, και εγώ που την τεντώνω "τακτικά" δεν βγάζει και πολλά παραπάνω, στις 22-24000 θέλει πέταμα. Τέλος πάντων, με το καλό την επόμενη Εγγύηση στην αλυσίδα δεν παίζει γιατί είναι αναλώσιμο. Ο pektis προτείνει DID με μαμά μπροστινό γρανάζι εμένα μου αρέσει και η Regina αλλά έχει ένα "ζουζούνισμα" όπως γυρίζει, ίσως φταίει και το ότι έχει Xrings και όχι Orings. Γρανάζια έχω βάλει AFAM, JT και τελευταία κάτι άσχετα ιταλικά, δεν έχω δει διαφορά σε ζωή αλυσίδας... Μιά φορά το χρόνο την αλλάζω.


    Πέτρο μα το Θεό δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζετε τόσα και περισσότερα χιλιόμετρα μερικοί. Κάτι κάνω πολύ λάθος...

  5. #5
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Φίλε Kyko εμείς φοράμε 530 αλυσίδα Και αλουμίνιο γρανάζι στα κιλά του Bandit θα χαιρετήσει πολύ πολύ γρήγορα...

    παντως στο fz1 (που ειναι καμμια 10αρια κιλα ελαφρυτερο απ'το bandit) που φοραω τα ιδια γραναζια αλλα σε αλλη διασταση μου εχουν βγαλει μεχρι στιγμης 21k χλμ κ οπως μου ειπε ο μηχανικος μου με πανε μεχρι 30k αααανετα...αλλα μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα

  6. #6
    εγώ δεν ξέρω τίποτα, η Suzuki έβαλε 530 αλυσίδα...

  7. #7
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    εγώ δεν ξέρω τίποτα, η Suzuki έβαλε 530 αλυσίδα...
    βρε κ σε μενα 530 εβαλε η μαμα yamaha...
    απλα σου λεω οτι κ η 520 μια χαρα την κανει τη δουλιτσα της

  8. #8
    Τι να σε πω παλικάρι μ', όσες φορές το είπα σε μάστορα μου είπε ότι οι 520/525 είναι ακριβότερες, δεν κερδίζεις κάτι σε απόδοση, ότι θέλει "conversion kit" που είναι δυσεύρετο και βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα με λιγότερη αξιοπιστία. Βαρέθηκα να το ψάξω περισσότερο...

  9. #9
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Τι να σε πω παλικάρι μ', όσες φορές το είπα σε μάστορα μου είπε ότι οι 520/525 είναι ακριβότερες, δεν κερδίζεις κάτι σε απόδοση, ότι θέλει "conversion kit" που είναι δυσεύρετο και βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα με λιγότερη αξιοπιστία. Βαρέθηκα να το ψάξω περισσότερο...
    τι να σου πω κ γω βρε....κιτ αλυσογραναζα που πηρα απο e-bay αμερικα μου βγηκε 140?..κομπλε...αν τωρα ο μαστορας σου βρισκει πιο φθηνα εδω ελλαδα κ στο πουλαει πιο κατω απο 140? παω πασο...

  10. #10
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.881
    Setaki αλυσιδογραναζα ειχα βαλει με 190ευρω...
    Αλυσιδα did(530 χρυση), γραναζι μπροστινο αντιπροσωπειας και πισω αν θυμαμαι καλα jt...
    Aπο 47 πισω μαμα που φοραει το δικο μου (04 μοντ.) εβαλα 46 για να ειναι λιγο πιο ανετο στα ταξιδια...(30.000χλμ.δοκιμασμενα)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  11. #11
    170 περασμένη. και η αντιπροσωπεία τόσα παίρνει. απλά δεν ξέρω για το αν τα γρανάζια είναι universal και μπαίνουν σε όλες τις ζάντες και σε όλα τα μπροστινά. Αν είναι όντως έτσι, ίσως αξίζει να το ψάξω, αλλά οικονομία από ότι βλέπω δεν γίνεται, απλά ότι κερδίσει κανείς από την ελαφρύτερη αλυσίδα.

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αλλάξεις από 530 σε 525/520 από το να γλυτώσεις βάρος το οποίο σε ενδιαφέρει μόνο εαν μετράς δεκατάκια στην πίστα. Το ίδιο ισχύει και για τα αλουμινένια γρανάζια αλλά σε αυτά κυρίως βλέπεις την διαφορά σε ζωή στα χωμάτινα που πιο συχνά θέλει αλλαγή το γρανάζι παρά η αλυσίδα (O-ring, Xring και όχι οι απλές).

    Στα γρανάζια δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές σε ποιότητα εκτός κι αν παίξετε σε γρανάζια όπως τα Stealth & κάποια Renthal που είναι αλουμινίου το κέντρο (άρα ελαφριά) και ατσάλινα τα δόντια (άρα αντοχής).

    Οι 520/525 σαφώς και έχουν κάποια μικρότερη διάρκεια ζωής από τις 530 μιας και ζορίζονται περισσότερο (ως πιο στενές).

    Οι X-ring αλυσίδες θεωρητικά αντέχουν παραπάνω από τις O-Ring (και κοστίζουν παραπάνω όμως οπότε μια από τα ίδια) λόγω διπλής στεγάνωσης του X-ring και άρα μικρότερη απώλεια λιπαντικού. Το καλό λάδωμα της αλυσίδας έχει επιρροή λιγότερο από το 30% στην ζωή της μιας και οι ουσιαστικές τριβές της αλυσίδας είναι εσωτερικές εκεί που βρίσκεται το ενσωματωμένο λιπαντικό. Η εξωτερική λίπανση απλά δεν επιτρέπει το σκούριασμα και γλυτώνει 2-3 άλογα από τις τριβές με τα γρανάζια.

    Γρανάζια κομπλέ και Ο-ring αλυσίδα βρίσκεις από έξω και με λιγότερα από 120 ευρώ με μεταφορικά (ανάλογα). Τα περαστικά είναι συνήθως 20 ευρώ.

    Τα γρανάζια δεν είναι universal. Συνήθως το μπροστινό είναι σχεδόν universal και ταιριάζει σε πολλά μοντελα αλλά το πίσω εξαρτάται από την ζάντα (αν και εκεί το ίδιο γρανάζι μπαίνει σε πολλά μοντέλα). Η τιμή από το σετάκι δεν αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο ούτως η άλλως.

  13. #13
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.881
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    170 περασμένη. και η αντιπροσωπεία τόσα παίρνει. απλά δεν ξέρω για το αν τα γρανάζια είναι universal και μπαίνουν σε όλες τις ζάντες και σε όλα τα μπροστινά. Αν είναι όντως έτσι, ίσως αξίζει να το ψάξω, αλλά οικονομία από ότι βλέπω δεν γίνεται, απλά ότι κερδίσει κανείς από την ελαφρύτερη αλυσίδα.
    Περασμενη σου λεω και εγω!
    Η αντιπροσωπεια δινει την RK αλλα δεν κραταει πολλα χιλιομετρα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.123
    Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει μονο καινουργια αλυσιδα χωρις καινουργια γραναζια ?

    Ενας φιλος εχει αλλαξει δυο φορες σετ (αλυσιδα-γραναζια) σε ενα Bandit 600 και ειδε οτι
    το παλιο γραναζι δεν ειχε καμια διαφορα με το καινουργιο απο θεμα φθορας.

    Ξερω, οτι το σωστο ειναι να αλλαζονται σετ , αλλα λεω να δοκιμασω να αλλαξω αλυσιδα μονο ετσι για να δω ποσα χιλιομετρα θα βγαλει. Εχω την εντυπωση οτι ισως γινεται να αλλαζονται τα γραναζια καθε δευτερη αλλαγη αλυσιδας.

    Για να μην παρω κανενα στο λαιμο μου αυτο σκεφτομαι εγω και δεν παροτρυνω κανεναν να το κανει.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εγώ είμαι υπέρ αυτού που λες. Τα γρανάζια τα ατσάλινα σε μηχανές δρόμου έχουν ελάχιστη φθορά. Άνετα μπορείς να αλλάξεις 2 αλυσίδες και μετά τα γρανάζια. Σίγουρα η πατούρα που έχουν κάνει τα λίγο φθαρμένα γρανάζια θα σου φθείρει λίγο πιο γρήγορα (εως ενα σημείο) την καινούργια αλυσίδα αλλά όχι και τίποτε τρομερό. Εαν σου κρατήσει 10% λιγότερο από το εαν άλλαζες και γρανάζια μαζί, το έχεις κάνει οικομομία και με το παραπάνω από τα γρανάζια που δεν πλήρωσες.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 10:40
  2. Αλυσιδογραναζα ποια??
    από gskrekos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 00:03
  3. Αλυσιδογράναζα, τοσο μεγαλη διαφορα τιμης?
    από froulis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 16:10
  4. Αλυσιδογράναζα...
    από Maira στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2006, 11:05
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2006, 23:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF