Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Βόλτα που σκότωσε δυο...

  1. #1
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640

    Unhappy Βόλτα που σκότωσε δυο...

    το είδατε παιδιά στις ειδήσεις;
    δεν ήταν παιδιά που ξέραμε ε;

    ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ η μηχανή

    και ήταν και με παρέα

    δεν κατάλαβα τι ρέστα ζητούσαν οι παλιομαλάκες οι συχωριανοί του παππού!

    καλά έκανε και οδηγούσε (και σίγουρα χωρίς δίπλωμα) στα 73;

    μήπως και τα παιδιά έτρεχαν; (πιθανότατο - βλέπετε οι επαρχιακοί δρόμοι ΔΕΝ είναι για να δοκιμάσεις το SS σου)

    συγχωρεμένα τώρα

  2. #2

    το είδα...

    Κρίμα για τα παιδιά και για τους ανθρώπους που τους αγαπούν.
    Τόσα χρόνια αυτό το κομμάτι της εθνικής δε λένε να το φτιάξουν.Ντροπή σε αυτούς που είναι υπεύ-(ανεύ)-θυνοι.
    Επειδή κατάγομαι από Λαμία και ταξιδεύω πολύ συχνά τον ξέρω το δρόμο και η αλήθεια είναι πως από Αγ. Κων/νο και μετά οδηγώ πολύ προσεκτικά. Μ.Τετάρτη απόγευμα μετά τη δουλειά θα ανέβω για Πάσχα.
    Το θέμα δεν είναι αν τα παιδιά πηγαίναν με κάποια χλμ παραπάνω αλλά ότι όσοι μένουν σε χωριά παραπλεύρος της εθνικής νομίζουν πως η εθνική είναι σα το δρόμο του χωριού τους.
    Αν και τέτοια ώρα δεν έχει νόημα ούτε να κατηγορούμε μου φαίνεται, παρά μόνο να έχουμε στο μυαλό μας όταν οδηγούμε πως θα πρέπει να προσέχουμε 2 φορές περισσότερο.
    Συγχωρεμένα να είναι τα παιδιά, όπως είπες NLS.

    Προσοχή παιδιά για να μπορούμε να απολαμβάνουμε αυτό που όλοι αγαπάμε!

    Καλήνύχτα!

  3. #3
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΓΜΤ!!!!!!!!

    ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

    ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΛΗΤΗ ΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ!!!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  4. #4
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ναι οκ αλλά για μένα στην συγκεκριμένη περίπτωση ο εργολάβος κλπ. είναι ο ΤΡΙΤΟΣ και μακριάααααα σε ευθύνη σε σχέση με τους πρώτους - πρώτοι είναι οι δυο εμπλεκόμενες πλευρές (ο παππούς και ο συγχωρεμένος)

    σίγουρα έτρεχαν (φαίνεται και από την υπερδιάλυση του... τρακτέρ) και σίγουρα ο γέρος έπρεπε να έχει σταματήσει να οδηγεί προ δεκαετίας το αργότερο μια και ούτε θα τους είδε (ΑΝ φαινόντουσαν και πρόφταινε κάποιος να τους δει) ενώ ούτε θα ήξερε να αντιδράσει κλπ. - από εκεί και πέρα αν ο αγροτικός δρόμος καταλήγει εκεί, μοιραίο είναι να βγει όποιος οδηγεί, εκεί που καταλήγει ο δρόμος

    αλλά μην το πάμε στον εργολάβο (κράτος κλπ.) τώρα - γενικά ναι τα ξέρουμε αυτά είναι κλασικά

    βλέπετε έχουμε ξαναπεί, ο δρόμος είναι Χ, εμείς για Χ δρόμο πρέπει να πάμε... όχι για Ψ, ούτε για πίστα, ούτε τίποτα άλλο!

    είναι μαλακία ο δρόμος ή/και δεν τον ξέρω; ΠΑΩ ΣΑΝ ΚΟΤΑ.-

  5. #5
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Εννοείται πως δεν είναι ο μοναδικός υπαίτιος ο εργολάβος του δρόμου για κάθε ατύχημα που συμβαίνει. Σίγουρα οι πρώτοι είναι οι εμπλεκόμενοι σε αυτό και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Δυστυχώς αυτό που ισχύει τις περισσότερες φορές είναι πως φταίνε και οι δύο μεριές. Στην προκειμένη περίπτωση και οι συγχωρεμένοι και ο γεράκος. Οι μεν γιατί όπως φαίνεται έτρεχαν περισσότερο απ' όσο έπρεπε ο δε γιατί μάλλον πετάχτηκε χωρίς να ελέγξει(?) το δρόμο.

    Νομίζω πως παρόλο ότι είναι κλασσικά τα λεγόμενα περί ευθύνης του κράτους για την κατάσταση των δρόμων και των οδηγών πρέπει να τα λέμε μήπως και κάποια στιγμή αρχίσουμε να κάνουμε κάτι. Τα στραβά και τα ανάποδα σε ότι αφορά το θέμα οδήγηση και την κατάσταση του οδικού δικτύου είναι τόσα πολλά που για να τα αναφέρουμε μόνο θέλουμε πολλές σελίδες.

    Θεωρώ πως αν οι δρόμοι ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε σχεδιάση, χάραξη, υλοποίηση και συντήρηση τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και για τις οδηγικές μας ικανότητες που είναι αντιστρόφως αναλόγες της ηλικίας μας όταν αυτή πιάνει τα δεύτερα προς τρίτα -ηντα.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #6
    Με χάλασε πολύ χθες το βράδυ, όταν γύρισα από τη βόλτα που είχα πάει με τη Λέσχη, η είδηση του χαμού δύο νέων ανθρώπων και μάλιστα μοτοσικλετιστών.
    Απ'ότι έμαθα, η μηχανή που χτύπησε πάνω στο τρακτέρ ήταν ένα GSXR 1000 03. Το ένα παιδί που σκοτώθηκε, έμαθα ότι λεγόταν Γιώργος από το συνεργείο MOTOLIFE στον Πειραιά. Αυτός σύμφωνα με πληροφορίες ήταν και ο οδηγός.
    Πάντως τα παιδιά πρέπει να έτρεχαν πάρα πολύ. Φάνηκε εξάλλου από το ότι δεν έμεινε τίποτε από τη μηχανή ενώ το τρακτέρ κόπηκε στα δύο!!! Οσον αφορά τον οδηγό του τρακτέρ αυτός έπρεπε να έχει σταματήσει να οδηγάει εδώ και χρόνια. Είμαστε σοβαροί? 73 χρονών και βγαίνει με το τρακτέρ στην Εθνική Οδό λες και είναι στο κτήμα του. Σιγά τώρα μην ήταν εντάξει από πλευράς όρασης και αντανακλαστικών ο γέρος.
    Ας όψονται αυτοί που αφήνουν τους δολοφόνους και κυκλοφορούν ελεύθεροι. Σκεφτείται ότι δεν είναι το πρώτο ατύχημα που προκαλλεί ηλικιωμένος οδηγός οχήματος. Εχουν συμβεί πάρα πολλά και όμως ποτέ δεν πάρθηκε κάποιο μέτρο προφύλαξης των υπόλοιπων οδηγών.
    Να σας πω τώρα κάτι που συνέβηκε στη δική μας εκδρομή. Πηγαίναμε από το Μύτικα Αιτολωακαρνανίας προς τον Αστακό. Ο δρόμος είναι πολύ καλός. Οι μοτοσικλετιστές της περιοχής τον ονομάζουν motogp!!! Εχει πολύ καλή άσφαλτο και ανοιχτές στροφές, οπότε σε προδιαθέτει να ανοίξεις τη μηχανή λίγο παραπάνω και να μπεις με πολλά σε στροφές. Σε κάποια φάση και εκεί που όλοι είχαμε πορωθεί, βλέπουμε ξαφνικά μπροστά μας ένα παππού να έχει σηκώσει μια γκλίτσα με τα δυο του χέρια στον ουρανό και να κάθεται στη μέση στο δρόμο. Ξαφνικά μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου και πριν καταλάβουμε τι γίνεται, άρχισαν να κατεβαίνουν από το βουνό εκατοντάδες κατσίκια και να κλείνουν το δρόμο θέλοντας να περάσουν απένταντι!!! Τη πέσαμε στα φρένα πανικόβλητοι. Δυο τρεις από μας που καταλάβαν λίγο αργότερα τι είχε συμβεί, κατάφεραν και σταμάτησαν τις μηχανές μέσα στο κοπάδι, χωρίς ευτυχώς επακόλουθα. Από την άλλη μεριά του δρόμου ήταν η σύζυγος του κυρίου τσοπάνου η οποία έκανε και αυτή το ίδιο ακριβώς με τον άντρα της. Σταματούσε δηλαδή με μια γκλίτσα τα διερχόμενα επί της Εθνικής Οδού οχήματα για να περάσουν το κοπάδι με τα κατσίκια τους απέναντι. Που? Στην Εθνική Οδό! Το έτος 2004! Στη χώρα που θα διοργανώσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες...
    Περιττό να σας πω ότι τον τσοπάνο λίγο έλειψε να τον σουβλίσουμε με τη γκλίτσα του, σαν τον Αθανάσιο Διάκο! Κάποιοι ψύχραιμοι οδηγοί αυτοκινήτων τον έσωσαν από το λυντσάρισμα.
    Παιδιά τα μάτια μας δεκατέσσερις χιλιάδες, ειδικά αυτές τις μέρες που γίνεται χαμός στους δρόμους...
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  7. #7
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    αυτός τι έλεγε;

    (μήπως αύριο δεν θα το ξανακάνει; )

    αυτός το έκανε αυτό ΠΡΙΝ περάσει από εκεί η Εθνική πιθανά...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
    αυτός τι έλεγε;

    (μήπως αύριο δεν θα το ξανακάνει; )

    αυτός το έκανε αυτό ΠΡΙΝ περάσει από εκεί η Εθνική πιθανά...

    ???
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  9. #9
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΑΚΟΥΩ ΤΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ.
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΓΧΟΡΕΘΟΥΝ ΔΥΟ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΛΑΒΑΝ ΝΑ ΑΜΑΡΤΗΣΟΥΝ? ΑΓΓΕΛΟΙ ΕΓΙΝΗΚΑΝ ΚΙ ΟΛΑΣ.
    ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙ.
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  10. #10
    Πραγματικά ΚΡΙΜΑ.........
    Να πω όμως κάτι άλλο ? Στην Ελλάδα ζούμε. Τους κολοδρομους τους ξέρουμε.Ειδικα στην επαρχία και σε χωριά οδηγούν ακόμα και τα πρόβατα.
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου πεταχτεί και καμιά αγελάδα από το πουθενά!.
    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ ????
    Και εγώ κάνω μαλακίες και τρέχω σε μέρη που δεν θα έπρεπε , και προφανώς έχω σταθεί και τυχερός πολλές φορές .Οδηγάμε μηχανή και είμαστε εκτεθειμένοι στα πάντα.Εκτος από την καλή μας οδήγηση πρέπει να προσέχουμε τις μαλακίες των δρόμων , τις μαλακίες των άλλων και φυσικά να υπάρχει πάντα στο μυαλό μας ο αστάθμητος παράγοντας .Γιατί όταν πάω με 200 σε δρόμο που είναι για 60 μπορεί να φταίει νομικά ο άλλος που πετάγεται έτσι αλλά εγώ που πάω ρε με 200!!
    "Κοιτάζω την πανσέληνο, σε σκέφτομαι και κλαίω....

    Μετα το ξανασκέφτομαι, βρε δε γα***έσαι λέω!!!

  11. #11
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ακριβώς - αυτό είπα από την αρχή

    όσο για το σχόλιο της Θεοδώρας, σόρυ θα διαφωνίσω - δεν ξέρω πόσο ήταν (μάλλον δεν ήταν και μικροί), αλλά και 21 να ήταν, εγώ στα 21 μου είχα ΠΑΡΑπρολάβει να αμαρτήσω

  12. #12
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
    ακριβώς - αυτό είπα από την αρχή

    όσο για το σχόλιο της Θεοδώρας, σόρυ θα διαφωνίσω - δεν ξέρω πόσο ήταν (μάλλον δεν ήταν και μικροί), αλλά και 21 να ήταν, εγώ στα 21 μου είχα ΠΑΡΑπρολάβει να αμαρτήσω
    ΝΙΚΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ? ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ "ΦΕΥΓΟΥΝ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΘΕΟΣ. ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ, ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΙΣΩΣ...ΠΟΛΛΑ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΕΝΤΕΛΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 20 ΕΤΩΝ, ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΖΗΣΑΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ...
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  13. #13
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    καλή η θεωρία θοδωρή αλλά εδώ έχουμε απλά να κάνουμε με μαλακία (οκ υπεραπλοποιόντας τα πράγματα)

    και ξέρεις και το άλλο ε;

    "καλά του πιλότου ήρθε η ώρα του - εμένα όμως γιατί να ήρθε;"

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Δυστυχώς

    πάνε τα παιδιά και όλα τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφικές συζητήσεις

    Τώρα, για μας τους υπόλοιπους που ακόμα βρισκόμαστε εδώ:

    1ον. Ζούμε σε μία χώρα όπου κανείς δεν ενδειαφέρεται για το αν ζεις ή αν πέθανες παρά το μόνο που τους νοιάζει είναι πως να στα πάρουν. Ζωντανός ή νεκρός - δεν έχει σημασία...

    2ον. Ο ωχαδερφισμός έχει περάσει παντού

    3ον. Οδηγική παιδεία δεν έχει σχεδόν κανείς. Εμείς λόγω του γεγονότος ότι καβαλάμε μηχανές έχουμε λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους αλλά και πάλι πολύ λιγότερη απ' όσο θα έπρεπε.

    4ον. Οδηγούμε μηχανές και αυτοκίνητα που μπορούν με άνεση να μπούν σε πίστα αλλά το κάνουμε σε δρόμους που κατασκευάστηκαν το 50 και από τότε μόνο συντήρηση κάνουν.

    5ον. Η σήμανση των δρόμων είναι για γέλοια και για κλάματα.

    6ον. Πίστα, ασ' το καλύτερα...

    7ον. Αυτή είναι η κατάσταση και ΕΜΕΙΣ πρέπει να προσαρμόσουμε τον εαυτό μας και την οδήγησή μας σε αυτά. Μπορούμε βεβαίως να κάνουμε πολλά πιέζοντας με την ψήφο μας. Το να βαράς γροθια στο μαχαίρι μάλλον θα κοπείς.

    Δεν ξέρω τις εμπειρίες του καθένα εδώ μέσα από οδήγηση στο Εθνικό δίκτυο (το επαρχιακό είναι μόνο για τα κάρα του Pony Express). Αν πάρεις ένα αυτόκίνητο ή μία μηχανή και βγείς να οδηγήσεις σαν να είσαι στο MotoGP ή F1 τότε το πιθανότερο είναι να καταλήξεις στις ειδήσεις....

    Και εγώ προσωπικά δεν δέχομαι δικαιολογίες του στυλ 1000άρα / Ferrari έχω - που να την πάω.... όταν τα αγοράζουμε ξέρουμε που ζούμε και που οδηγούμε...

    Από κει και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας κάνει ότι θέλει. Το να κόψω όμως τρακτέρ με την μηχανή ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΜΑΛΙΑΚΟ μάλλον δείχνει ότι ο αναβάτης πήγαινε γυρεύοντας...

    Ζωή σε λόγου μας

  15. #15
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ ΑΠΕΧΕΙ ΚΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΗΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βόλτα που έγινε πριν λίγο καιρό
    από sas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 13:50
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2006, 12:42
  3. Που θα πάμε βόλτα το Σάββατο?? 21-05-2005
    από Pokermon στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 20:59
  4. Σχετικα με την βολτα που "σκατωσα" ...
    από crs-k στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 08:54
  5. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF