Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2012
    Μηνύματα
    19

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

    Καλησπέρα,

    θα σας ξαναπρήξω λίγο (αλλά ως νέος (οδηγός μόνο :P) δείξτε λιγάκι ανοχή please):

    Σκέφτομαι για αγορά πρώτης μηχανής και έχω σχεδόν καταλήξει σε BMW 650GS (μοντέλα 2000-2004, αναγκαστικά λόγω οικονομικών).
    Βλέπω πολλές αγγελίες (στο car.gr και αλλού) σε λογικές τιμές. Και πολλές (οι περισσότερες) από αυτές αν και αφορούν μηχανάκια 10ετίας και βάλε σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν χιλιόμετρα 20-50.000 μόνο (κάποιες, βέβαια, παραπάνω).

    Η ερώτηση είναι: Πόσο αληθινά μπορεί να είναι αυτά (2-4.000χλμ το χρόνο μόνο)? Πόσο πολύ παίζει το "γύρισμα" του δείκτη (στα ψηφιακά του GS αλλά και στα άλλα γενικά)? Περισσότερο να φοβάμαι τους εμπόρους ή τους ιδιώτες? Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσεις την αλήθεια? Τί κάνετε εσείς γενικά όταν αγοράζετε μεταχειρισμένο?
    Όσες περισσότερες λεπτομέρειες δώσετε τόσο πιο πολύ θα το εκτιμήσω

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angeloslev Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    θα σας ξαναπρήξω λίγο (αλλά ως νέος (οδηγός μόνο :P) δείξτε λιγάκι ανοχή please):

    Σκέφτομαι για αγορά πρώτης μηχανής και έχω σχεδόν καταλήξει σε BMW 650GS (μοντέλα 2000-2004, αναγκαστικά λόγω οικονομικών).
    Βλέπω πολλές αγγελίες (στο car.gr και αλλού) σε λογικές τιμές. Και πολλές (οι περισσότερες) από αυτές αν και αφορούν μηχανάκια 10ετίας και βάλε σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν χιλιόμετρα 20-50.000 μόνο (κάποιες, βέβαια, παραπάνω).

    Η ερώτηση είναι: Πόσο αληθινά μπορεί να είναι αυτά (2-4.000χλμ το χρόνο μόνο)? Πόσο πολύ παίζει το "γύρισμα" του δείκτη (στα ψηφιακά του GS αλλά και στα άλλα γενικά)? Περισσότερο να φοβάμαι τους εμπόρους ή τους ιδιώτες? Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσεις την αλήθεια? Τί κάνετε εσείς γενικά όταν αγοράζετε μεταχειρισμένο?
    Όσες περισσότερες λεπτομέρειες δώσετε τόσο πιο πολύ θα το εκτιμήσω

    Ευχαριστώ.
    1.ολα ειναι δυνατα
    2. θα προτιμουσα ενα "ψημενο" σε ταξιδια μηχανακι , για τα χρονια του (π.χ.35-40000 χλμ) παρα ενα "υποπτο" ή παρατημενο σε ρολο παπιου
    3. ολα κατεβαινουν κΑι τα ψηφικα , με 50-80 ευρω γινεται η δουλεια
    4. ζητας βιβλιο Service , η προσωπικο αρχειο συντηρησης
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    μην τρελαινεσαι, στα BMW ειναι ευκολο να γυρισεις τον χιλιομετρητη να σου δειχνει παρακατω, αλλα δεν σε νοιαζει, το πας στην BMW, το βαζουν στον εγκεφαλο και εκει σου λεει ακριβως ποσα εχει το μηχανακι, ειναι κατι που δεν μπορουν να αλλαξουν.

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rantanplan Προβολή μηνύματος
    μην τρελαινεσαι, στα BMW ειναι ευκολο να γυρισεις τον χιλιομετρητη να σου δειχνει παρακατω, αλλα δεν σε νοιαζει, το πας στην BMW, το βαζουν στον εγκεφαλο και εκει σου λεει ακριβως ποσα εχει το μηχανακι, ειναι κατι που δεν μπορουν να αλλαξουν.
    Όλα αλλάζουν ακόμα ακόμα και η e-eprom που έχει το καταγραφικό της bmw. Πρόσφατα έμαθα ότι μέχρι και το crypton 135 έχει καταγραφικό και καταγράφει μέχρι και τις πτώσεις που έχει το μηχανάκι.

    Αλλά τα χλμ δεν είναι κατά τη γνώμη μου το κύριο κριτήριο αγοράς μοτο. Η γενική της κατάσταση και το πόσο σε πείθει ο πωλητής για την σωστή και προβλεπόμενη συντήρηση, είναι για μένα κυριότερα από τα χιλιόμετρα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2012
    Μηνύματα
    19
    Να φανταστώ ότι αυτό το eprom είναι αυτό που μετράει τα χιλιόμετρα που λέει ο φίλος παραπάνω? Τελικά αλλάζει ή όχι αυτό? Επίσης, άλλος τρόπος υπάρχει να διαπιστώσεις (έστω στο περίπου) πόσα χλμ έχει κάνει?

    Από το βιβλίο service τί ακριβώς καταλαβαίνεις/διαβάζεις (γιατί δεν είμαι και σχετικός)? Εννοώ, δεν μπορεί να γράφει στο βιβλίο μέχρι π.χ. τις 30.000χλμ, μετά να μη γράφει και άρα, να σου πει, ότι έχει π.χ. 32.000χλμ?

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angeloslev Προβολή μηνύματος

    Σκέφτομαι για αγορά πρώτης μηχανής και έχω σχεδόν καταλήξει σε BMW 650GS .........
    εεεεεεελα δε το πιστευω!!!

    καλωσηρθες,καλες αγορες και καλοταξιδος.

    υ.γ.εξοπλισμο ε!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angeloslev Προβολή μηνύματος
    Να φανταστώ ότι αυτό το eprom είναι αυτό που μετράει τα χιλιόμετρα που λέει ο φίλος παραπάνω? Τελικά αλλάζει ή όχι αυτό? Επίσης, άλλος τρόπος υπάρχει να διαπιστώσεις (έστω στο περίπου) πόσα χλμ έχει κάνει?

    Από το βιβλίο service τί ακριβώς καταλαβαίνεις/διαβάζεις (γιατί δεν είμαι και σχετικός)? Εννοώ, δεν μπορεί να γράφει στο βιβλίο μέχρι π.χ. τις 30.000χλμ, μετά να μη γράφει και άρα, να σου πει, ότι έχει π.χ. 32.000χλμ?
    Η eeprom είναι κάτι σαν "αποθήκη δεδομένων" κάτι σαν μόνιμο usb φλασάκι πάνω στην ηλεκτρονική της μοτο. Διαγράφεται και γράφεται με συγκεκριμένο τρόπο, όπως επίσης και προγραμματίζεται. Αν κάποιος θέλει να κάνει ολοκληρωμένη δουλειά στο να σβήσει τα χλμ από ένα μηχανάκι - αυτοκίνητο, επεμβαίνει κι εκεί αλλάζοντας την καταχώρηση. Οι πιο πολλοί βέβαια ασχολούνται μόνον με το κοντέρ μιας και είναι πιο εύκολο, αλλά γίνεται ν' αλλάξουν τα χλμ και στην ecu καθώς και τις υπόλοιπες καταγραφές που κρατιούνται εκεί.

    Από το βιβλίο service βλέπεις αν έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα service στην ώρα τους, που έχουν γίνει και γενικά έχεις μια εικόνα στο τι έχει γίνει πάνω στο μηχανάκι, αν έχει βγάλει βλάβες κλπ.

    Στα χλμ σου είπα μην κολλάς, το δικό μου μηχανάκι είναι του 06 κι έχει πάνω του 16000. Υπάρχουν πάνω από 30 άτομα που γράφουν εδώ μέσα που μπορούν να το βεβαιώσουν, όμως ο οποιοσδήποτε τυχαίος - άγνωστος υποψήφιος αγοραστής με γνώμονα ότι με τα μηχανάκια μας κάνουμε κατά μέσο όρο περίπου 10000 χλμ το χρόνο, θα πει ότι τα χλμ είναι πειραγμένα.

    Καλό θα είναι να βρεις έναν καλό μάστορα που να του έχεις εμπιστοσύνη για να δει όποιο μηχανάκι διαλέξεις.
    Γενικά η αγορά μτχ έχει τα ρίσκα της, αλλά ένα καλό μαστόρι θα σε γλυτώσει από πολλά άγχη.
    Για την ιστορία, ξέρω μηχανάκι που κόλλησε, ο κάτοχος του πέρασε εμβολο-χιτώνιο και ότι άλλο χρειαζόταν για να δείχνει οκ, το πήγε σε έμπορο και το έδωσε ανταλλαγή με καινούριο. Ο μηχανικός του εμπόρου το κοίταξε, το άκουσε και είπε οκ για την ανταλλαγή.
    Το μηχανάκι θα έβγαλε σίγουρα προβλήματα στον επόμενο. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν μπορεί να την πατήσει κάποιος έμπειρος, ευκολότερα μπορείς να την πατήσεις κι εσύ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    +1 και απο μενα να μην κοιτας τοσο τα χλμ.
    και μενα το VFR ειναι του 06 και εχει γραψει 24.000 χλμ (δηλαδη 4Κ το χρονο??)
    με το ρυθμο που παω πλεον, ουτε 2Κ το χρονο δε θα γραφει...
    http://community.webshots.com/user/IliasB

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Ναι όντως στα χιλ να μην κολλάς.. άλλα άμα σου λέει 10ετιας μηχανή με 20.000 να κολλάς.. Και ρωτώ.. Γιατι να κατεβάσει ο άλλος χλμ?
    Όχι.. Εγώ δεν θα αγόραζα μηχανη που πιστεύω ότι εχει κατεβάσει ο αλλος χλμ, διότι για να το κάνει άρα είναι λαμόγιο, άρα και να έχει κατι η μηχανη δεν θα στο πει.
    Τα χλμ κατεβαίνουν πανεύκολα από ότι έμαθα..
    Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που ξέρω που όντως μηχανές χρόνων έχουν κάνει ελάχιστα χλμ. Είχα ένα φίλο που αγόρασε ένα πίστας το κίνησε ένα καλοκαίρι και το παράτησε μετα 5 χρόνια. Ένας μάστορας πάντως βλέποντας την μηχανή, πιθανόν να μπορεί από φθορές να καταλάβει άμα έχουν γυρίσει τα χλμ.
    π.χ. άμα έχει πειραχθεί το κοντέρ (οι βίδες)
    από την κατάσταση αλυσίδας, δίσκων κλπ

  10. #10
    εγώ πάλι πιστεύω οτι σε κάθε περίπτωση, αν δεν είναι καινούργιο το μηχανάκι, η αγορά μεταχειρισμένου είναι λαχείο.... γιατί μέσα στο μοτέρ (αν υποθέσουμε οτι εξωτερικά είναι τζάμι) δεν είναι κανείς....
    το τι βλέπουν τα ματάκια μου και τι ακούνε τα αυτάκια μου τώρα που προσπαθώ να πουλήσω το στρώμα ΔΕΝ λέγεται....

    δεν το λέω αποτρεπτικά, απλά να το έχεις κατά νου.....

  11. #11
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι πιστεύω οτι σε κάθε περίπτωση, αν δεν είναι καινούργιο το μηχανάκι, η αγορά μεταχειρισμένου είναι λαχείο.... γιατί μέσα στο μοτέρ (αν υποθέσουμε οτι εξωτερικά είναι τζάμι) δεν είναι κανείς....
    το τι βλέπουν τα ματάκια μου και τι ακούνε τα αυτάκια μου τώρα που προσπαθώ να πουλήσω το στρώμα ΔΕΝ λέγεται....

    δεν το λέω αποτρεπτικά, απλά να το έχεις κατά νου.....
    Λαχείο είναι όντως απο την άλλη αγοράζεις καινούριο και έχεις φάει 20% απαξίωση την άλλη μέρα.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Δεν ειναι διολου απιθανο να εχει κανεις παλια μηχανη με λιγα χιλιομετρα. Πολλοι εχουν κι αυτοκινητο και δευτερη μηχανη. Το αν ειναι πειραγμενο το κοντερ θα το μυριστεις απο την εντυπωση της μηχανης σα συνολο, αλλα θελει ματι να κοβει.
    Σε καθε περιπτωση μακρια απο μαντρες για λογους που εξηγηθηκαν παραπανω, και (το σημαντικοτερο) ψυχολογισε τον πωλητη. Αυτος που θελει να σε πεισει συνηθως λεει ψεμματα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Οι ''έμπιστοι'' μηχανικοί είναι προνόμιο λίγων. Οι πολλοί αναγκαστικά θα πάνε στα τυφλά.
    Παραδείγματα:
    1) Αγοράζω το 09 v-srtom μεταχείρω. Το τσεκάρει ένας μηχανικός της τάδε γειτονιάς (συνεργείο με πολύ δουλειά) και λέει χαρτί και ''τσάμπα''. Κάτι μου βρόμαγε όμως γιατί είδα ελάχιστες γρατζουνιές στο σίδερο που κρατάει το μπροστά μαρσπιέ. Πάω σε επίσημο Suzi λοιπόν. -Χαρτί και τσάμπα φίλος, πάρτο. -Με ανησυχούν οι γρατζουνιές μάστορα, εσένα δεν σε υποψιάζουν; -Οχι πάρτο. -ΟΚ...
    Σε 3 εβδομάδες το πούλησα γιατί δεν μου έκανε σαν μοτο και μετά απο άλλον 1 μήνα ο αγοραστής με παίρνει τηλ και μου λέει πως απο ασφαλιστική έμαθε πως το μοτο είχε τρακάρει και στοίχισε 4500 γιούρα η ζημιά και άλλα 2 η σωματική ζημιά σε αυτόν που μου το πούλησε...

    2) Δίνω σε έμπορα CBR F4 για να πάρω άλλο και μου λέει αφού και καλά το κοίταξε. -Εχεις πέσει ε; -Ναι, φαίνεται; -Φυσικά νάτο! και μου δείχνει την άβαφη μεριά και όχι την άλλη που ήταν βαμμένη...

    Προσωπικά συμπεράσματα:
    1) Οι έμπορες θέλουν να κάνουν πράξεις δηλαδή τζίρο και μόνο. Αρκετοί θα σου πουλήσουν ψιλομαζεμένο χρέπι που τόχουν αγοράσει τσάμπα.
    2) Ο μηχανικός πρέπει να πληρωθεί για να το κοιτάξει λεπτομερώς ώστε να σου ελαττώσει τον κίνδυνο χωρίς να μπορεί να τον εξαλείψει.

    Και κάτι τελευταίο. Όλα σβήνονται απο την μνήμη, ακόμα και οι πτώσεις. Η πιο ασφαλής επιλογή είναι το ηλ. αρχείο στην αντιπροσωπεία.

  14. #14
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Nα πω και γω τι πιστεύω μετά από αρκετά μεταχείρω...:

    Κατ'αρχήν δες πολλά μηχανάκια,ΠΟΛΛΑ!Διάφορες μάρκες και μοντέλα.Μάζεψε εμπειρίες από τις διάφορες καταστάσεις που θα δεις.
    Καταστάλαξε σε μερικά που σου κάνουν κλικ και ψάξε τι υπάρχει σε όσο γίνεται καλύτερη κατάσταση.Τα χιλιόμετρα δεν έχουν τόσο σημασία -αν ο πρώην ήταν νοικοκύρης-αλλά δε ζητάει όμως και τιμή καινούργιου...Να προτιμήσεις ένα που είναι και εξωτερικά "χαρτί"αλλά και με όσο το δυνατόν πραγματικά κμ,αναλόγως το μοντέλο.
    Δηλαδή: αν το κοντέρ λέει 55000κμ πρέπει και να φαίνονται, πχ.σε Xornet 600 του 05 η σέλλα να έχει αρχίσει να "γυαλίζει",τα γκρίπ αν είναι μαμά ακόμα να έχουν μια σχετική φθορά,οι μπροστινοί δίσκοι δεν πρέπει να έχουν μεγάλη φθορά αλλά ούτε και μηδαμινή που σημαίνει αντικατάσταση για κάποιο λόγο...αν είναι απλά λιωμένοι δεν έχει 55000 αλλά.. 195000 και αμελή ιδιοκτήτη!...με λίγα λόγια με τα χιλιόμετρα που γράφει πρέπει να συμφωνούν όλα πάνω της...οτιδήποτε παράταιρο ή "έξτρα" φωνάζει μαιμουδιά κα προχειρότητα...
    Νά'σαι πάντα καχύποπτος ακόμα και από μηχανάκι που το βλέπεις κάθε μέρα,και ξέρεις μέχρι α' βαθμού συγγένειας τον κάτοχο!!!

    Συνήθως τα μέρη που πάσχουν τα μεταχείρω είναι 2: μοτέρ που απλά κάνουν χιλιόμετρα και (τι άλλο; περιφερειακά)
    Μοτέρ:
    Αφού έχεις κατασταλάξει σε ποιες μοτό θα ψαχτείς,απαίτησε να ακούσεις το μοτέρ σε ΟΛΕΣ! όσο πιο (μηχανικά) άκαπνο και αθόρυβο είναι το μοτέρ,τόσο λιγότερες οι πιθανότητες φθοράς/άμεσης επισκευής...αλλά ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με την τιμή,έτσι;
    Περιφερειακά:
    Προτίμησε μοντέλα όσο το δυνατόν πιο "μαμά",για να μπορείς εσύ ο ίδιος να κρίνεις πόσο πιστό είναι το "κελεπούρι" που σου πουλάνε στο αρχικό μοντέλο...τα έξτραδάκια που βάζουν οι περισσότεροι (εξατμίσεις-λαμπάκια κορδελίτσες κλπ) 9 στα 10 ή είναι κακόγουστα ή κάνουν θόρυβο χωρίς λόγο...
    Τσεκάρεις αναλώσιμα και γενική κατάσταση:Ο σωστός ιδιοκτήτης έχει το μοτόρι του πάντα ετοιμοπόλεμο,λέει λίγα λόγια,και θέλει απλά να αλλάξει ή να ξεφορτωθεί το μηχανάκι για κάποιο σοβαρό λόγο (καψούρα με άλλη,καψούρα με 4 ρόδες,πρόβλημα μέσης,κλπ)όσο πιο γρήγορα.Κουβέντιασέ τον και προσπάθησε να δεις αν αυτά που σου λέει είναι αληθινά ή απλά με ευγένεια κοιτάει να ξεφορτωθεί τον τάφο...
    Να έχεις πάντα υπ'όψιν σου πως ακόμα και σε μερακλή ιδιοκτήτη να πέσεις υπάρχει περίπτωση μια τυχαία μικροαβαρία να μην τη γλυτώσεις,οπότε μη βιαστείς να ξεπαραδιαστείς με τη μία στο κελεπούρι που βρήκες στο Αγρίνιο,και να βιαστείς να γυρίσεις οδικώς μόνο με τις βενζίνες,αλλά κράτα καβάτζα και λεφτά τουλάχιστον για μια οδική για να είσαι εξασφαλισμένος πως θα γυρίσεις σπίτι και δε θα σε μαζεύουν οι κολλητοί από το δρόμο!...τώρα αν στο μήνα το τεφαρίκι σου βαρέσει μπιέλλα ενώ τσεκαρίστηκε από μηχανικούς και μηχανικούς,ε,στο πρόγραμμα είναι κι αυτό...μεταχειρισμένο είναι και όχι καινούργιο,αυτό νομίζω το ξεκαθαρίσαμε...Η αβαρία είναι δεδομένη...και όσο πιο ψαγμένη η μοτό,τόσο πιο ανώδυνη... (η αβαρία ντε)

    Μια άλλη κατηγορία είναι οι μηχανές με ζημιά...συνήθως ή από σκίσιμο/αμέλεια κλπ., το μοτέρ παραδίδει πνεύμα,και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει/έχει να την επισκευάσει και συνήθως τη δίνει για ανταλλακτικά ή κυκλοφορία.Ψάξε να βρεις σε ποια μοντέλα αξίζει η αν συμφέρει η επισκευή τους.Αν μάλιστα είναι σχετικά νέο ή απλό μοντέλο-και αν το δίνει και σε συμβολική τιμή-τότε είναι καλή περίπτωση να βρεθείς με αξιόπιστη μηχανή (αφού θα έχει γίνει γενική επισκευή) εύκολα και οικονομικά.

    Τρακαρισμένα:Συνήθως είναι λεηλατημένες να το πω ευγενικά,και μόνο αν τις αγοράσεις στο 1/100 της αξίας τους έχει νόημα να ασχοληθείς μαζί τους ή να την έχεις για ανταλλακτικά...ο λόγος: ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ κάτω από τα όποια πλαστικά/σκόνη βρωμιά κλπ αν ο σκελετός έχει πάρει,το μοτέρ έχει ραγίσματα (9 στα 10 έχουν...) και τελικά δεν αξίζει ούτε το βάρος της σε μέταλλο...Συνεπώς αν δεν είσαι "της δουλειάς" ή άτομο που πιάνουν τα χέρια σου μην ασχοληθείς με αυτό το άθλημα...

    Αυτά και καλό κυνήγι!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.219
    Θεωρώ σχεδόν αδύνατο να κρυφτούν τα πολλά παραπάνω χιλιόμετρα μιας μηχανής....Υπάρχουν πολλά σημεία τα οποία προδίδουν τα διανυθέντα χιλιόμετρα (αλλά και τον τρόπο που αυτά έχουν γίνει) απλά χρειάζεται έμπειρο μάτι ή μηχανικός εμπιστοσύνης που θα αφιερώσει όμως 5-10 λεπτά...
    Υπάρχει και η περίπτωση να έχει γίνει τόσο καλό "μάζεμα" ώστε να μην ξεχωρίζουν εύκολα, αλλά αυτό είναι σπάνιο γιατί το καλό μάζεμα στοιχίζει - συνήθως γίνεται προχειροδουλειά χωρίς κόστος.

    Η χρονολογία δεν είναι πάντα καθοριστική. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εγώ ας πούμε πλέον το μηχανάκι για διάφορους λόγους το έχω σε αποθήκευση σχεδόν. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω-δεν έχω κάνει 2-3.000 χλμ συνολικά. Αν τυχόν κάποιος πιθανός αγοραστής αφήσει να εννοηθεί ότι είμαι απατεώνας και έχω γυρίσει κοντέρ παίζει και να του το φορέσω κολάρο...

    Από εκεί και πέρα για μένα εκτός από το μηχανάκι το ίδιο πολύτιμες πληροφορίες δίνει ο ιδιοκτήτης. Η συμπεριφορά του και το όλο παρουσιαστικό του συνήθως λένε πολλά...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF