Σελίδα 113 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 1363103108109110111112113114115116117118123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.681 έως 1.695 από 2046

Θέμα: Habemus Papam

  1. #1681
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    H απίστευτη ταλαιπωρία είναι να μετακομίζεις καθε τόσο. Αν είσαι μόνος σου, μικρό το κακό. Όταν τραβάς και την οικογένεια μαζί, τα προβλήματα αυξάνονται. Σκέψου τα παιδιά να αλλάζουν πόλη, σχολείο, δασκάλους, φίλους κλπ καθε τόσο. Σκέψου το οικονομικό κόστος. Κι άλλα πολλά.

    Εγώ από την 1η Δημ. μέχρι την 3η Λυκέιου άλλαξα 8 σχολεία, σε 8 διαφορετικές πόλεις, κάποιες φορές και στη μέση της χρονιάς.
    Κι έφυγα για εξωτερικό παλιότερα (και βλακωδως επέστρεψα). Καμία σσχέση.

    Επίσης συνάδελφος που έφυγε για Αυστραλία με την γυναίκα και το παιδί του (για καθαρα ρατσιστικούς λόγους-δουλεια είχε και μάλιστα καλή, η γυναίκα του είναι Τουρκάλα κι εμείς εδω μαλάκες) λέει οτι έκανε την καλύτερη κίνηση της ζωής του.
    Με πρόλαβες.

  2. #1682
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Πράγματι τα προνόμια των στρατιωτικών δεν είναι περισσότερα από άλλων προνομιούχων κοινωνικών ομάδων σε αυτή τη χώρα. Πριν όμως λέγαμε για έναν άνθρωπο που υπηρέτησε στο ναυτικό.
    Αλλά αυτό μας έφερε εδώ. Τα προνόμια κάποιων σε βάρος των υπολοίπων.
    Δεν είναι τυχαίο που ακόμη και τη δεκαετία του 2000 που δεν υπήρχε η κρίση που υπάρχει σήμερα, πέφτανε κορμιά για έναν διορισμό στο δημόσιο είτε μέσω ΑΣΕΠ είτε πλαγίως. Σε καμία χώρα όπου λειτουργεί η ελεύθερη οικονομία δεν είναι τόσο ελκυστική μια θέση στο κράτος γιατί παντού οι μισθοί των κρατικών υπαλλήλων είναι χαμηλότεροι σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα και τα υπόλοιπα δικαιώματα παραπλήσια.
    Πάντως φίλε μου εγώ ακόμα και τότε δεν είχα δει κανέναν απ αυτούς να έχει τη δυνατότητα να ανήκει στη συμπαθή τάξη των συντηρούντων τα μπουζούκια 7 μέρες τη βδομάδα. Αντιθέτως ενώ αυτοί διατήρησαν τη σταθερότητα των προνομίων τους αυτά κατέρρευσαν, αν λέει κάτι αυτό.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #1683
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Οταν ειχα δουλεια δεν με πειραζε τιποτα τωρα τα βλεπω να καθονται και να μην βγαζουν τα εξοδα τους. Ε ναι τωρα σκεφτομαι οτι αν ημουν στο δημοσιο θα επερνα και 800 κατοσταρικα και θα ηταν δικα μου.
    Το θεμα ειναι να υπαρχουν δουλειες και να προχωραμε μπροστα.
    Ολα τ'αλλα ειναι για να μην βλεπουμε το πραγματικο προβλημα και να λεμε κλεφτες γιατρους υδραυλικους ηλεκτρολογους στρατιωτικους.
    Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι μασήσαμε πολύ καλά το παραμύθι, που αποτελεί την μεγαλύτερη επιτυχία του υποβουλιμιαίου σχεδίου των κυβερνήσεων της κρίσης, να στραφούν οι κατηγορίες των εργαζομένων η μια εναντίον της άλλης.

    Όμως μη βαυκαλίζεσαι ότι και με τα 800 θα απολάμβανες τη σταθερότητα. Αυτά τα 800 που πρώτα ήταν 1300 και η σταθερότητα που είχαν στην εισροή τους οδήγησαν τον αποδέκτη να συνάψει ένα μακροπρόθεσμο δάνειο, το οποίο τώρα για να μπορεί να το εξυπηρετεί, απλώς ζει στην ανέχεια όπως και ο επενδυτής των 250.000.

    Και για προλάβω κάποιον που πιθανόν θα μιλήσει για τοξικά δάνεια κλπ, θα προσθέσω ότι η δανειοδότηση αποτελεί μοχλό ανάπτυξης και σε όλες τις υγιείς οικονομίες είναι ατμομηχανή προόδου. Η λελογισμένη συνεπώς χρηματοδότηση των σχεδίων του ιδιώτη που πλέον δεν μπορεί να αποπληρωθεί είναι άδικο να τον καθιστά εξ ορισμού ένοχο.
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 18/04/2015 στις 13:58.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  4. #1684
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι μασήσαμε πολύ καλά το παραμύθι, που αποτελεί την μεγαλύτερη επιτυχία του υποβουλιμιαίου σχεδίου των κυβερνήσεων της κρίσης, να στραφούν οι κατηγορίες των εργαζομένων η μια εναντίων της άλλης.

    Όμως μη βαυκαλίζεσαι ότι και με τα 800 θα απολάμβανες τη σταθερότητα. Αυτά τα 800 που πρώτα ήταν 1300 και η σταθερότητα που είχαν στην εισροή τους οδήγησαν τον αποδέκτη να συνάψει ένα μακροπρόθεσμο δάνειο, το οποίο τώρα για να μπορεί να το εξυπηρετεί, απλώς ζει στην ανέχεια όπως και ο επενδυτής των 250.000.

    Και για προλάβω κάποιον που πιθανόν θα μιλήσει για τοξικά δάνεια κλπ, θα προσθέσω ότι η δανειοδότηση αποτελεί μοχλό ανάπτυξης και σε όλες τις υγιείς οικονομίες είναι ατμομηχανή προόδου. Η λελογισμένη συνεπώς χρηματοδότηση των σχεδίων του ιδιώτη που πλέον δεν μπορεί να αποπληρωθεί είναι άδικο να τον καθιστά εξ ορισμού ένοχο.

    Έχεις τα δίκια σου.
    Και ειδικά για το ότι έχει στραφεί ο ένας απέναντι στον άλλον και τρωγόμαστε μεταξύ μας.

    Και οι δανειοδοτήσεις είναι όπως τις περιγράφεις. Δυστυχώς ή ευτυχώς.
    Απλά, η μεγάλη μαλακία με τα δάνεια, είναι ότι σε μια τελική ανάλυση κάποιος μπορεί να τα βάλει όλα στο ίδιο βαρέλι.
    Δεν είναι έτσι.

    Άλλο το διακοποδάνειο, αυτοκινητοδάνειο, θελωναταφαωστιςτάνεςδάνειο, κι άλλο το στεγαστικό, που για να πεις ότι μένεις σε δικό σου σπίτι, ή πρέπει να το έχεις κληρονομήσει από το σόι σου (ή της γυναίκας), ή να κάνεις οικονομίες και να το αγοράσεις στα 80 σου.

    Τώρα, για το ποιός φταίει και σε τί ποσοστό ο καθένας, που τα δάνεια και οι πιστωτικές παίρνανε φωτιά αέρα πατέρα, τα έχουμε ξαναπεί κι ο καθένας το βλέπει από τη δική του πλευρά.

  5. #1685
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Επίσης συνάδελφος που έφυγε για Αυστραλία με την γυναίκα και το παιδί του (για καθαρα ρατσιστικούς λόγους-δουλεια είχε και μάλιστα καλή, η γυναίκα του είναι Τουρκάλα κι εμείς εδω μαλάκες) λέει οτι έκανε την καλύτερη κίνηση της ζωής του.
    Εμένα η γυναίκα μου είναι Φινλανδέζα και δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα, που να ήταν και τουρκάλα δηλαδή ή μαυρη!!!!

    Ο Jr γύρισε στο γυναικοχώρι και έχω πάρει ανάσα !
    Η καλύτερη κίνηση της ζωής μου (του)

    -αλλά είναι μεγάλο μανίκι η μοναξία... είναι ώρες που μπαλεύεται ρε πστ μου-
    ανανήψαντας

  6. #1686
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Έχεις τα δίκια σου.
    Και ειδικά για το ότι έχει στραφεί ο ένας απέναντι στον άλλον και τρωγόμαστε μεταξύ μας.
    εγώ πάλι ως εγκάθετος, δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το όμορφο παραμύθι της αλληλοκατανόησης και αλληλο-υποστήριξης των εργαζομένων, εφόσον είναι νόμος της αγοράς πως τα συμφέροντα συγκρούονται. Ανέκαθεν και παντού οι εκάστοτε επαγγελματικές συντεχνίες προωθούσαν και προωθούν τα δικά τους επαγγελματικά συμφέροντα "στο όνομα του λαού", και αν μπορούσαν να πηδήξουν το συμφέρον του λαού, (θα) το έκαναν με μεγάλη ευκολία. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, είναι βαθιά νυχτωμένος.

    Sorry κιόλας, αλλά αν εσείς νοιώθετε αλληλέγγυοι στους ΓΕΝΟΠ-ατζήδες, ταξιτζήδες, υδραυλικούς ή στον κάθε τσάτσο που πήδηξε σε μια θεσούλα στον Δήμο εγώ δεν νοιώθω καθόλου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #1687
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι ως εγκάθετος, δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το όμορφο παραμύθι της αλληλοκατανόησης και αλληλο-υποστήριξης των εργαζομένων, εφόσον είναι νόμος της αγοράς πως τα συμφέροντα συγκρούονται. Ανέκαθεν και παντού οι εκάστοτε επαγγελματικές συντεχνίες προωθούσαν και προωθούν τα δικά τους επαγγελματικά συμφέροντα "στο όνομα του λαού", και αν μπορούσαν να πηδήξουν το συμφέρον του λαού, (θα) το έκαναν με μεγάλη ευκολία. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, είναι βαθιά νυχτωμένος.

    Sorry κιόλας, αλλά αν εσείς νοιώθετε αλληλέγγυοι στους ΓΕΝΟΠ-ατζήδες, ταξιτζήδες, υδραυλικούς ή στον κάθε τσάτσο που πήδηξε σε μια θεσούλα στον Δήμο εγώ δεν νοιώθω καθόλου.
    Δεν είμαστε ρε φίλος αλλά εφαρμόζουμε fair play... (και μας πηδάνε ευκαιρίας δοθείσης)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #1688
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι ως εγκάθετος, δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το όμορφο παραμύθι της αλληλοκατανόησης και αλληλο-υποστήριξης των εργαζομένων, εφόσον είναι νόμος της αγοράς πως τα συμφέροντα συγκρούονται. Ανέκαθεν και παντού οι εκάστοτε επαγγελματικές συντεχνίες προωθούσαν και προωθούν τα δικά τους επαγγελματικά συμφέροντα "στο όνομα του λαού", και αν μπορούσαν να πηδήξουν το συμφέρον του λαού, (θα) το έκαναν με μεγάλη ευκολία. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, είναι βαθιά νυχτωμένος.

    Sorry κιόλας, αλλά αν εσείς νοιώθετε αλληλέγγυοι στους ΓΕΝΟΠ-ατζήδες, ταξιτζήδες, υδραυλικούς ή στον κάθε τσάτσο που πήδηξε σε μια θεσούλα στον Δήμο εγώ δεν νοιώθω καθόλου.

    Εμ αφού είσαι εγκάθετος πού να τα πιάσεις τα ψηλά νοήματα του ανθρωπισμού και της αλληλεγγύης

    Δε λέω αυτό Βύρωνα.

    Λες: "Ανέκαθεν και παντού οι εκάστοτε επαγγελματικές συντεχνίες......." κλπ.
    Αυτό το "ανέκαθεν και παντού" έχει μια αρχή. Θα μου πεις "Ναι, χέσε μας, φταίει ο καπιταλισμός, τράβα ζήσε σε κοινόβιο κι άσε μας στην ησυχία μας".

    Αν αφήσουμε στην άκρη την αρχή αυτή καθ'αυτή, υπάρχει ένα σημείο που χειροτέρεψε πολύ το πράγμα.
    Κι αυτό είναι φτιαχτό και βγάζει μάτι.

    Έχουμε φτάσει ο καθένας να κοιτάει να σώσει το τομάρι του, (πάντα έτσι ήταν) αλλά σε πάρα πολύ έντονο βαθμό.
    Δε βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας, ώστε να καταλάβουμε ότι το τομάρι μας εξαρτάται άμεσα σε ένα βαθμό και από το τομάρι του δίπλα.
    Έστω κι εγωιστικά να το πάρουμε, ας είχαμε το μυαλό να δημιουργούμε συμμαχίες κι ας μην ήταν το νοιάξιμο ο νούμερο 1 παράγοντας που θα μας έσπρωχνε στο να σταθούμε στο πλευρό κάποιου.

    Ο Φωτόπουλος κι ο Λυμπερόπουλος δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο των ΔΕΗτζίδων ή των ταριφατζίδων.
    Φυτευτοί είναι και δημιουργήματα της απουσίας της αλληλεγγύης ή έστω συμμαχίας που λέμε.

    Και φυσικά τα κάνουν χειρότερα, και φτάνεις να ακούς "απεργία ταξί" και να φτύνεις τον κόρφο σου.


    Αυτό που περιγράφεις είναι το περιεχόμενο της φράσης μου που παρέθεσες.

    Μας έχουν κάνει να στραφούμε ο ένας απέναντι στον άλλο, γιατί μας μοστράρουν ένα Λυμπερόπουλο για να μη φάει τα σκάγια ο υπουργός Μεταφορών, "κλείνουν τα νοσοκομεία οι αναίσχυντοι γιατροί και νοσοκόμοι" λέει η Τρέμη για να μη φάει τα σκάγια ο Άδωνάκος, και πάει λέγοντας.

    Κι αντί να υπάρχει μια κατάσταση, ας ενώσουμε τους κWλους μας και να κυνηγήσουμε την τσαπού μπας και γλιτώσουμε λίγο γ@μήσι, εμείς το παίζουμε "my ass VS your ass" και η τσαπού ατσαλωμένη χαζεύει και γελάει.

    Ξαναλέω, για να μην αρχίσουν τα "ωραίο το ρομάντζο σου, κοίτα να το εκδώσεις".
    Δεν περιγράφω κανένα μανιφέστο, ούτε "Λαός ενωμένος ποτέ νικημένος" και άλλα τέτοια όμορφα (κυριολεκτικά) αλλά από τα οποία απέχουμε έτη φωτός.

    Άλλο λέω και νομίζω είναι ξεκάθαρο

  9. #1689
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι ως εγκάθετος, δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το όμορφο παραμύθι της αλληλοκατανόησης και αλληλο-υποστήριξης των εργαζομένων, εφόσον είναι νόμος της αγοράς πως τα συμφέροντα συγκρούονται. Ανέκαθεν και παντού οι εκάστοτε επαγγελματικές συντεχνίες προωθούσαν και προωθούν τα δικά τους επαγγελματικά συμφέροντα "στο όνομα του λαού", και αν μπορούσαν να πηδήξουν το συμφέρον του λαού, (θα) το έκαναν με μεγάλη ευκολία. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, είναι βαθιά νυχτωμένος.

    Sorry κιόλας, αλλά αν εσείς νοιώθετε αλληλέγγυοι στους ΓΕΝΟΠ-ατζήδες, ταξιτζήδες, υδραυλικούς ή στον κάθε τσάτσο που πήδηξε σε μια θεσούλα στον Δήμο εγώ δεν νοιώθω καθόλου.
    Οφείλεις να είσαι αλληλέγγυος αλλιώς είσαι εχθρός του λαού.
    Επίσης οφείλεις να διακατέχεσαι από εθνική υπερηφάνεια την ώρα των παρελάσεων.
    Όπως οφείλει ο άνεργος να πληρώνει 1,5 ευρώ τη βενζίνη στο παπάκι του εκ των οποίων τα 1,2 είναι φόροι για να πληρωθεί ο τσάτσος που περιγράφεις.
    Οι υπόλοιποι οφείλουμε να ξενιτευτούμε για να βρούμε δουλειές όξω από τούτο το μαντρί. Να μην ξεχνάμε να στέλνουμε εμβάσματα για να παίρνει ο δεητζής σάντουιτς και καφέ πληρωμένο από τον προϋπολογισμό.

  10. #1690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Εμ αφού είσαι εγκάθετος πού να τα πιάσεις τα ψηλά νοήματα του ανθρωπισμού και της αλληλεγγύης

    Δε λέω αυτό Βύρωνα.

    Λες: "Ανέκαθεν και παντού οι εκάστοτε επαγγελματικές συντεχνίες......." κλπ.
    Αυτό το "ανέκαθεν και παντού" έχει μια αρχή. Θα μου πεις "Ναι, χέσε μας, φταίει ο καπιταλισμός, τράβα ζήσε σε κοινόβιο κι άσε μας στην ησυχία μας".

    Αν αφήσουμε στην άκρη την αρχή αυτή καθ'αυτή, υπάρχει ένα σημείο που χειροτέρεψε πολύ το πράγμα.
    Κι αυτό είναι φτιαχτό και βγάζει μάτι.

    Έχουμε φτάσει ο καθένας να κοιτάει να σώσει το τομάρι του, (πάντα έτσι ήταν) αλλά σε πάρα πολύ έντονο βαθμό.
    Δε βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας, ώστε να καταλάβουμε ότι το τομάρι μας εξαρτάται άμεσα σε ένα βαθμό και από το τομάρι του δίπλα.
    Έστω κι εγωιστικά να το πάρουμε, ας είχαμε το μυαλό να δημιουργούμε συμμαχίες κι ας μην ήταν το νοιάξιμο ο νούμερο 1 παράγοντας που θα μας έσπρωχνε στο να σταθούμε στο πλευρό κάποιου.

    Ο Φωτόπουλος κι ο Λυμπερόπουλος δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο των ΔΕΗτζίδων ή των ταριφατζίδων.
    Φυτευτοί είναι και δημιουργήματα της απουσίας της αλληλεγγύης ή έστω συμμαχίας που λέμε.

    Και φυσικά τα κάνουν χειρότερα, και φτάνεις να ακούς "απεργία ταξί" και να φτύνεις τον κόρφο σου.


    Αυτό που περιγράφεις είναι το περιεχόμενο της φράσης μου που παρέθεσες.

    Μας έχουν κάνει να στραφούμε ο ένας απέναντι στον άλλο, γιατί μας μοστράρουν ένα Λυμπερόπουλο για να μη φάει τα σκάγια ο υπουργός Μεταφορών, "κλείνουν τα νοσοκομεία οι αναίσχυντοι γιατροί και νοσοκόμοι" λέει η Τρέμη για να μη φάει τα σκάγια ο Άδωνάκος, και πάει λέγοντας.

    Κι αντί να υπάρχει μια κατάσταση, ας ενώσουμε τους κWλους μας και να κυνηγήσουμε την τσαπού μπας και γλιτώσουμε λίγο γ@μήσι, εμείς το παίζουμε "my ass VS your ass" και η τσαπού ατσαλωμένη χαζεύει και γελάει.

    Ξαναλέω, για να μην αρχίσουν τα "ωραίο το ρομάντζο σου, κοίτα να το εκδώσεις".
    Δεν περιγράφω κανένα μανιφέστο, ούτε "Λαός ενωμένος ποτέ νικημένος" και άλλα τέτοια όμορφα (κυριολεκτικά) αλλά από τα οποία απέχουμε έτη φωτός.

    Άλλο λέω και νομίζω είναι ξεκάθαρο
    Ρομαντικέ μου moderator, σαφώς και οι Λυμπερόπουλοι και οι Φωτόπουλοι είναι εικόνα και ομοίωση όσων τους εκλέγουν. Σαφώς και ο Μιχαλολιάκος είναι εικόνα και ομοίωση των οπαδών και ψηφοφόρων τους. Και εκλέγονται, όχι επειδή είναι ωραία παιδιά, αλλά γιατί διαχρονικά καταφέρνουν με οποιονδήποτε τρόπο να προωθήσουν τα συμφέροντα της συντεχνίας τους.
    Σαφώς και ο 1255ος υπάλληλος του δήμου πειραιά πχ, είναι οπαδός του μανιάτη δήμαρχου γιατί τον διόρισε και άρα εξυπηρετεί το συμφέρον του. Αν σταματήσει να το κάνει, ή αν φανεί κάποιος που προβάλλει ικανότερος...ο νυν γίνεται πρώην. Και όπως φαντάζεσαι, αυτό έχει ευρύτερη διάσταση...

    Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και οικονομικά συστήματα. Asabiyyah ονομάστηκε από τον Ibn Khaldun πριν 6 αιώνες, και περιέγραψε την έννοια που αφορά την ικανότητα μιας ομάδας (ή κράτους) για ενορχηστρωμένη, συλλογική δράση. Η ομάδα με υψηλή asabyia, θα επιχειρήσει να συνεργαστεί ή να προσαρτήσει ακόμα και με την βία άλλες ομάδες. Στην συνέχεια λόγω της asabyyia που προσδίδει ισχύ οι ομάδες αυτές καταλαμβάνουν την εξουσία και ιδρύουν νεα κοινωνικά συστήματα.
    Σύντομα όμως η απόλυτη εξουσία, η αυταρέσκεια και η χλιδή που την συνοδεύουν υπονομεύουν την asabyyia. Τότε κάποια άλλη ομάδα που έχει αναπτύξει την δική της asabyyia καταλαμβάνει την εξουσία και ο κύκλος αρχίζει ξανα.

    Αρχαιότατη παρατήρηση, που την συναντάμε ακόμα και σε κοινωνίες χιμπατζήδων.

    Sorry που ο ρομαντισμός μου είναι αντίστοιχος της αξιοπιστίας του tuono μου...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #1691
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    ......Asabiyyah ονομάστηκε από τον Ibn Khaldun πριν 6 αιώνες, και περιέγραψε την έννοια που αφορά......
    Πελατειακό Παρακράτος στην νεοελληνική.
    Απλά και αποτελεσματικά.

  12. #1692
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και οικονομικά συστήματα. Asabiyyah ονομάστηκε από τον Ibn Khaldun πριν 6 αιώνες, και περιέγραψε την έννοια που αφορά την ικανότητα μιας ομάδας (ή κράτους) για ενορχηστρωμένη, συλλογική δράση. Η ομάδα με υψηλή asabyia, θα επιχειρήσει να συνεργαστεί ή να προσαρτήσει ακόμα και με την βία άλλες ομάδες. Στην συνέχεια λόγω της asabyyia που προσδίδει ισχύ οι ομάδες αυτές καταλαμβάνουν την εξουσία και ιδρύουν νεα κοινωνικά συστήματα.
    Σύντομα όμως η απόλυτη εξουσία, η αυταρέσκεια και η χλιδή που την συνοδεύουν υπονομεύουν την asabyyia. Τότε κάποια άλλη ομάδα που έχει αναπτύξει την δική της asabyyia καταλαμβάνει την εξουσία και ο κύκλος αρχίζει ξανα.

    Αρχαιότατη παρατήρηση, που την συναντάμε ακόμα και σε κοινωνίες χιμπατζήδων.

    Sorry που ο ρομαντισμός μου είναι αντίστοιχος της αξιοπιστίας του tuono μου...

    Λατρεμένε μου πρώην administrator (τί μλκσμένη προσφώνηση ήταν αυτή ρε?)

    Αναφέρεσαι σε ένα πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα. (το πρώτο σκέλος που δεν το παρέθεσα δεν το σχολιάζω, συμφωνούμε.)
    Η asabiyyah και πολλές προγενέστερες αλλά και μεταγενέστερες παρόμοιες θες θεωρίες, θες ερμηνείες, τέλος πάντων ας τις πούμε "ασαμπίγιες", είναι ο βασικός λόγος που έχω δηλώσει εδώ και χρόνια ότι κατά την ταπεινή μου άποψη in the long term δεν υπάρχει καμία σωτηρία και καμία ελπίδα.

    Πολλά έχουν γραφτεί για τη "φύση" του ανθρώπου, αλλά αρκετά λιγότερα για τη "φύση" των ομάδων.
    Το "Γιατί μια ομάδα είναι καταδικασμένη να οδηγηθεί στην αποτυχία από τη μέρα που γεννιέται" έχει εφαρμογές σε άπειρους τομείς.

    Το ρεζουμέ, και το μόνο "ρομαντικό" της υπόθεσης, είναι το τί μπορεί να κάνει αυτή η ομάδα την περίοδο της ακμής της.

    Τα επί μέρους εμπόδια που αντιμετωπίζει και το πώς τα αντιμετωπίζει θα καθορίσει και το longevity και το έργο της.
    Και αυτό είναι αυτό που κουβεντιάζουμε (ή έστω εγω προσωπικά) κάθε φορά που γίνεται πολιτικοκοινωνική συζήτηση.

  13. #1693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ας τις πούμε "ασαμπίγιες", είναι ο βασικός λόγος που έχω δηλώσει εδώ και χρόνια ότι κατά την ταπεινή μου άποψη in the long term δεν υπάρχει καμία σωτηρία και καμία ελπίδα.


    Το ρεζουμέ, και το μόνο "ρομαντικό" της υπόθεσης, είναι το τί μπορεί να κάνει αυτή η ομάδα την περίοδο της ακμής της.
    Τότε, απομονώνοντας τις δύο παραπάνω προτάσεις, συμπεραίνω πως η εν ισχύ ασαμπίγια, πνέει τα λοίσθια ?

    Μιας και υποψιάζομαι πως την λατρεμένη έννοια της asabyyiah και τον τρόπο που καθορίζει όχι μόνο συμπεριφορές, αλλά την ίδια την ιστορία, δεν θα με χάλαγε να το αναπτύξεις λίγοοοοο περισσότερο.
    Θεωρώ πως η παρούσα κυβέρνηση προσπαθεί να δημιουργήσει, ή νόμιζε πως μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια ασαμπίγια εκτός συνόρων, αλλά ξέχασε μια βασική λεπτομέρεια. Ότι η αντίπαλη ομάδα είναι πολύ πιο ισχυρή, όπως αντίστοιχα ξέχασε μια άλλη βασική λεπτομέρεια της περίφημης θεωρίας παιγνίων που μας τα έκαναν αερόστατα...πως η βασική αρχή της θεωρίας παιγνίων, είναι πως όλοι οι παίχτες είναι ισοδύναμοι.

    Μεγάλη κουβέντα ανοίγουμε, με κίνδυνο να μπλέξουμε τα μπούτια μας, όπως πάνω κάτω έχει μπλέξει τα μπούτια της όλη η Ελλάδα. Από οικονομικά και μεταναστευτικό, μέχρι άσυλο και κοινωνική δικαιοσύνη.
    Βασική καραμέλα των αντι-μνημονιακών δυνάμεων, αφορούσε πχ τις ελάχιστες απολύσεις/μετακινήσεις/διαθεσιμότητα των ΔΥ. Οι οποίοι συχνά πυκνά δικαιώνονται μέσω δικαστικών αποφάσεων, παραβλέποντας το γεγονός πως για τους 1,5 mio απολυμένους ΙΔ ισχύει από δεκαετίες άλλο εργατικό δίκαιο. Κατά συνέπεια η εργατική ανισότητα που ουδόλως ενδιέφερε την Α΄ομάδα, όταν θίχτηκαν τα συμφέροντα της χειραγώγησε την Β' ομάδα που αδυνατούσε να κινήθεί συντεταγμένα με σκοπό την προάσπιση των δικαιωμάτων της, στο όνομα "όλων". Κάνω λάθος?

    Το οτι η ΑΔΕΔΥ στην 1η συνάντηση που είχε με τον νεοεκλεγέντα υπουργό, 4 μέρες μετά τις εκλογές...ζήτησε αυξήσεις μισθών και κατάργηση αξιολόγησης (που κέρδισαν), κάτι που υφίσταται καθημερινά ο ΙΔ, και όχι πχ να δωθούν αυτά τα χρήματα που ίσως κέρδιζαν σε επιδόματα ανέργων ή ευπαθών ομάδων, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "κοινό μέτωπο" των εργαζομένων?

    Δεν με εκπλήσσει το αίτημα τους, κατανοητό είναι λόγω asabyyah ... αλλά εγώ τουλάχιστον δεν συμπάσχω μαζί τους.

    Ave
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #1694
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Ξέχασε και κάτι άλλο η κυβέρνηση...
    Ότι στην Ελλάδα υπάρχουν σκουπίδια που για λίγα λεφτά θα πουλούσαν και τη μάνα τους, που προκειμένου να κάτσουν ξανά στην καρέκλα της εξουσίας είναι ικανοί να κάνουν τα πάντα. Ακόμα και να ισοπεδώσουν τη χώρα.
    Κανένας δεν περίμενε ότι η Ελλάδα θα κάνει τα μούτρα κρέας της Γερμανίας.
    Αν μη τι άλλο όμως μέσα απ αυτή την ιστορία μάθαμε ποιός είναι ποιός και ποιός κάνει τι.
    Όσο αφορά εμένα λοιπόν -το δηλώνω και δημόσια τονίζοντας το εμένα γιατί ούτε ανήκω κάπου ούτε προσπαθώ να πείσω κάποιον-
    Επιστροφή στα προδοτάκια δεν υπάρχει.

    υγ
    Αλληλεγγύη....?
    Όταν έβγαλα το μαγαζί μου το 12 σε σακούλες και το πέταξα στα σκουπίδια περνούσα μπροστά από ένα καφενείο...
    Προς το μεσημέρι ο καφεντζής δάκρυσε και δεν δέχτηκε με τίποτα να πληρώσω τους καφέδες. Θα ήμουν λοιπόν αχάριστος αν έλεγα ότι δεν με αφορά το θέμα.
    Ας αναρωτηθούμε ο καθένας λοιπόν, πριν αποφασίσουμε ότι είμαστε αρκετά "γενναιόδωροι" απέναντι στους άλλος, αν έχουμε δεχτεί εμείς το "δώρο" πρώτοι τότε ας πούμε που φάγαμε σαβούρδα και κάναμε το μηχανάκι πουτάνα ε???

    -χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης απέναντι σε κανένα-
    ανανήψαντας

  15. #1695
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    @ ΜG-KTiNoS

    Αν ρωτήσεις 100 άτομα για το ποιος πιστεύουν πως είναι προδότης, είναι σίγουρο πως θα πάρεις πάνω από καμιά δεκαριά διαφορετικές απαντήσεις.
    Σίγουρα μέσα σε κάποιες από αυτές θα συμπεριλαμβάνεται ο καθένας μας. Εγώ, εσύ, ο Χατζηπετρής κτλ...

    Δεν αφήνουμε λοιπόν το προδοτοπαραμύθι μιας και είναι σίγουρο πως κανένας μας δεν κατέχει την απόλυτη γνώση;
    Είτε δεχόμαστε πως γενικότερα δεν έχουμε προδότες (ή προδοτοσύνολα αν προτιμάς) και απλά υπάρχουν άνθρωποι που διαφωνούν στο πως μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα (και πιθανότατα όλοι κάπου κάνουν λάθος), είτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλοι μας είμαστε προδότες, οπότε καλύτερα να το βουλώσουμε όλοι μαζί.

    Τα υπόλοιπα περί των «εμείς οι Χ είμαστε οι καλοί πατριώτες ενώ οι άλλοι Ψ είναι οι κακοί προδότες» είναι απλά για να σε καταφέρνουν να ψηφίζεις με νεύρα (ή ακόμα καλύτερα να μην ψηφίζεις καν)...
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

Παρόμοια θέματα

  1. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF