Σελίδα 331 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 231281321326327328329330331332333334335336341 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.951 έως 4.965 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #4951
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Ναι... δίνεις το ίδιο φακελάκι
    ξέρεις πόσους Άγγλους γνωρίζω που έχουν αγοράσει σπίτια Ελλάδα και προτιμούν το Ελληνικό σύστημα υγείας απο το NHS?
    Έχει χίλια στραβά αλλά συγκριτικά με άλλων χωρών είμαστε πολύ καλά.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #4952
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ξέρεις πόσους Άγγλους γνωρίζω που έχουν αγοράσει σπίτια Ελλάδα και προτιμούν το Ελληνικό σύστημα υγείας απο το NHS?
    Έχει χίλια στραβά αλλά συγκριτικά με άλλων χωρών είμαστε πολύ καλά.

    Έχοντας σπουδάσει, δουλέψει στο ΗΒ και νοσηλευτεί στο NHS (το 1991), να σας πληροφορήσω ότι ΗΤΑΝ εξαιρετικό, μέχρι που αποφάσισαν να το κάνουν σαν το ΕΣΥ, λόγω οικονομικών λόγων (*).



    (*) Όχι, δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα, κάποιοι ιδιώτες ήθελαν κομμάτι της πίτας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #4953
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Έχοντας σπουδάσει, δουλέψει στο ΗΒ και νοσηλευτεί στο NHS (το 1991), να σας πληροφορήσω ότι ΗΤΑΝ εξαιρετικό, μέχρι που αποφάσισαν να το κάνουν σαν το ΕΣΥ, λόγω οικονομικών λόγων (*).



    (*) Όχι, δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα, κάποιοι ιδιώτες ήθελαν κομμάτι της πίτας.
    το εσυ ειναι επισης εξαιρετικο σε συγκριση με άλλες χωρες. έχουμε πολυ καλο συστημα υγειας αλλα υπαρχει το ιδιο προβλημα. οι ιδιώτες θελουν να τους το χαρισει ο κουλης. θα το κάνει προφανως αλλα τον καθυστερει ο ιος.

  4. #4954
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Καλα οποιος εχει κανει (δυστυχως) τιποτα καλες βολτες απο δημοσια κ ιδιωτικα νοσοκομεια θα καταλαβει πως το ιδιωτικο μονο ανεσεις προσφερει γιατι στα υπολοιπα κλαμα...
    Οταν τα βρουν κ σκουρα σε στελνουν στο δημοσιο.
    Μονο να χρεωνουν τις ασφαλιστικες ειναι καλα κ να γραφει ο λογαριασμος του καθενος απο την χρηση λογω ιδιωτικης ασφαλισης.
    Γιατρους εχουμε κ αξιολογους αλλα απο υποδομες δεν...

    Α δεν το μαθατε πηραμε κ αλλα αυτοκινητα για την αστυνομια.
    Στολος λεμε καναμε...

    Αλλα αν πας στο γεννηματας να κανεις μαγντικη εχει γυρω στις 4 ωρες αναμονη...τι να τα κανεις 2-3 μηχανηματα?
    Ride(s) the wind of change...

  5. #4955
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ειχα νοσηλευτει στο ΑΧΕΠΑ στη Θεσσαλονικη μια βδομαδα στην νευρολογικη κλινικη.Με κανανε κοσκινο σε εξετασεις!Γενικα μου αφησε εντυπωση πως δεν σε παρατανε σε μια γωνια αλλα ασχολουνται μαζι σου και με το προβλημα σου.Πανεπιστημιακο νοσοκομειο γαρ.

  6. #4956
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Καλέσαμε ασθενοφόρο στις 13:45 και ήρθε στις 19:15.
    Καθόλου πιεσμένο το σύστημα υγείας μας.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

  7. #4957
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Η Αγγλία πριν 20χρονια είχε το καλύτερο δημόσιο σύστημα υγείας... γιατί άλλαξε;;;;;
    Όσο για μας θυμάμαι εποχή 80που δούλευα διάφορες δουλειές από Πέραμα μέχρι οικοδομές ...το Σάββατο οι περισσότεροι λέγανε μάστορα δώσε όλα τα λεφτά δεν θέλω ΙΚΑ...εγώ έλεγα ΙΚΑ...σήμερα έχω 36χρονια στα 56που είμαι...τελικά είναι αυτοί οι χαμηλοσυνταξιουχοι...και τελικά παίρνω 400παραπανω από αυτούς ...να γιατί χρειάζεται το σύστημα ότι πληρώσεις παίρνεις...

  8. #4958
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το εσυ ειναι επισης εξαιρετικο σε συγκριση με άλλες χωρες. έχουμε πολυ καλο συστημα υγειας αλλα υπαρχει το ιδιο προβλημα. οι ιδιώτες θελουν να τους το χαρισει ο κουλης. θα το κάνει προφανως αλλα τον καθυστερει ο ιος.
    Ποιό ακριβώς είναι το ιδιωτικό σύστημα υγείας στην Ελλάδα γιατί μου διαφεύγει.
    Οι 3-4 κλινικές στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη με ανύπαρκτες υποδομές πραγματικής νοσηλείας
    που τις χρησιμοποιούν οι μεγαλογιατροί για αισθητικές επεμβάσεις?
    Ιδιώτες δεν υπάρχουν στην υγεία και φυσικά δεν πρόκειται να εμφανιστούν ποτέ γιατί
    δεν υπάρχει κέρδος και το κόστος είναι τεράστιο.

  9. #4959
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ποιό ακριβώς είναι το ιδιωτικό σύστημα υγείας στην Ελλάδα γιατί μου διαφεύγει.
    Οι 3-4 κλινικές στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη με ανύπαρκτες υποδομές πραγματικής νοσηλείας
    που τις χρησιμοποιούν οι μεγαλογιατροί για αισθητικές επεμβάσεις?
    Ιδιώτες δεν υπάρχουν στην υγεία και φυσικά δεν πρόκειται να εμφανιστούν ποτέ γιατί
    δεν υπάρχει κέρδος και το κόστος είναι τεράστιο.
    Αχ καημένε μου, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Οι ιδιωτικές κλινικές κάνουν χρυσές δουλειές όπου υπάρχουν στην Ελλάδα. Αλλά επειδή βλέπουν τους ανθρώπους όχι ως ασθενείς αλλά ως πελάτες είναι γεμάτα κάθε μέρα τα δικαστήρια με υποθέσεις υπερχρεώσεων στα νοσήλια. Υπάρχει δικαστήριο που μια φορά την εβδομάδα, όλη την ημέρα, ασχολείται μόνο με μηνύσεις μιας συγκεκριμένης κλινικής προς τους πελάτες της. Μάντεψε ποιος κερδίζει τις υποθέσεις...

  10. #4960
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οι ιδιωτικες κλινικες κανουν χρυσες δουλειες προσφεροντας υπερτιμολογημενες αχρηστες ιατρικες υπηρεσιες σε περιστατικα ελαφριας η μετριας βαρυτητας
    και ταυτοχρονα κυριλικι και γκλαμουρια......
    πληρωνονται αδρα απο ασφαλιστικες η απο ασθενεις με αφθονο μαυρο χρημα
    τα σοβαρα περιστατικα παλευονται μονο σε δημοσια νοσοκομεια με ολες τις παθογενειες που μπορει να εχουν αυτα
    οποιος πιστευει οτι υπαρχει σοβαρη και επιστημονικη ιδιωτικη υγεια να σκεφτει απλα οτι τα φιρματα νοσοκομεια εδρευουν αποκλειστικα σε βορεια και νοτια προαστια της αθηνας
    και να αναλογιστει ποια ηταν η συνδρομη τους στη μεγαλυτερη κριση της δημοσιας υγειας τα τελευταια 100 χρονια

  11. #4961
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Αχ καημένε μου, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Οι ιδιωτικές κλινικές κάνουν χρυσές δουλειές όπου υπάρχουν στην Ελλάδα. Αλλά επειδή βλέπουν τους ανθρώπους όχι ως ασθενείς αλλά ως πελάτες είναι γεμάτα κάθε μέρα τα δικαστήρια με υποθέσεις υπερχρεώσεων στα νοσήλια. Υπάρχει δικαστήριο που μια φορά την εβδομάδα, όλη την ημέρα, ασχολείται μόνο με μηνύσεις μιας συγκεκριμένης κλινικής προς τους πελάτες της. Μάντεψε ποιος κερδίζει τις υποθέσεις...
    Κάνουν χρυσές δουλειές βάζοντας βυζιά και κάνοντας οποιοδήποτε εργαστηριακό τεστ υπάρχει στη βιβλιογραφία για να διαγνώσουν γρίπη.
    Ουσιαστικά δουλεύουν στο περιθώριο του Δημοσίου συστήματος υγείας.
    Σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να υποκαταστήσουν ή να αντικαταστήσουν το δημόσιο νοσοκομείο.

  12. #4962
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κάνουν χρυσές δουλειές βάζοντας βυζιά και κάνοντας οποιοδήποτε εργαστηριακό τεστ υπάρχει στη βιβλιογραφία για να διαγνώσουν γρίπη.
    Ουσιαστικά δουλεύουν στο περιθώριο του Δημοσίου συστήματος υγείας.
    Σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να υποκαταστήσουν ή να αντικαταστήσουν το δημόσιο νοσοκομείο.
    Συγνώμη, αλλά δεν έχεις ιδέα.

  13. #4963
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ως συνήθως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση και όχι στους sex pistols (στους clash ίσως…).
    Είναι γεγονός ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία χρεώνουν (ειδικά παλαιότερα – τώρα πια οι ασφαλιστικές έχουν ξυπνήσει και δεν τα καταπίνουν αμάσητα) αχρείαστες εξετάσεις προκειμένου να ανεβάσουν τα κέρδη/τζίρους τους. Όπως και είναι γεγονός ότι λειτουργούν μόνο προγραμματισμένα και κατόπιν συμφωνίας οπότε δεν θα περιθάλψουν το έκτακτο περιστατικό, ή τον τραυματία, ή τον άπορο.
    Από την άλλη λόγω ευελιξίας (έστω και κινούμενα με κίνητρο το κέρδος – το δέχομαι αυτό) θα προσελκύσουν με καλύτερες αμοιβές τους γιατρούς που ήδη έχουν διακριθεί στο ΕΣΥ αλλά έχουν βαρεθεί να υποπληρώνονται και δεν θέλουν να λειτουργούν μόνιμα με την λογική του “φακέλλου”.
    Όπως επίσης πάλι λόγω ευελιξίας θα πρωτοστατήσουν στην εισαγωγή νέων ιατρικών τεχνολογιών (πχ ρομποτική) άσχετα αν αυτή τελικά θα απευθυνθεί σε αυτούς που μπορούν να την πληρώσουν.

    Κατά την γνώμη μου το βασικό σύστημα υγείας της χώρας πρέπει να είναι δημόσιο και ποτέ δεν μπορεί/πρέπει να υποκατασταθεί από το ιδιωτικό. Αυτό όμως δεν σημαίνει να ρίξουμε στην πυρά το ιδιωτικό. Χρέος της πολιτείας είναι να βάλει και να επιβλέπει κανόνες που θα επιτρέπουν και στα 2 να λειτουργούν - το καθένα με τον ρόλο του και χωρίς το ένα να υποσκάπτει ή να κερδοσκοπεί εις βάρος του άλλου… Σκεφτείτε το σαν συγκοινωνούντα δοχεία αλλά με δικλείδες ασφαλείας σε κάθε άκρη… Δύσκολη εξίσωση το ξέρω, ειδικά σε μια χώρα σαν την δική μας…

  14. #4964
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Πάντως , προσωπική πείρα με δημόσιο και πιο συγκεκριμένα το Γεννηματά , ο πατέρας μου έκανε εγχείρηση για την αφαίρεση της χολής. Αφού του κάψανε τον χοληδόχο πόρο με αποτέλεσμα η χολή να χύνεται στα σπλάχνα του με κίνδυνο τόσο την σηψαιμία όσο και την παγκρεατίτιδα ο θεράπων γιατρός ήταν σε άδεια και μας έγραψε στα μεζέα του.
    Με τα πολλά πήγε στο 401 και καλά για καλύτερα αλλά για 1 εβδομάδα περιμέναμε αποτελέσματα αξονικής και τελικά στην εβδομάδα πάνω που βγήκα , μαντέψτε , είχαν αλλάξει τα δεδομένα και έπρεπε να ξανακάνει με απόλυτη φυσικά αδιαφορία από όλο το προσωπικό.
    Ο πατέρας μου θα πέθαινε επειδή κάποιοι ξύνουν τα μεζέα τους στο ΕΣΥ.
    Αντιθέτως τα έσκασε μαζεμένα για 2 μήνες νοσηλεία και 3 χειρουργεία σε Ιδιωτικό και τον έχουμε ακόμα κοντά μας.
    Δεν έφτιαξε βυζιά και λοιπες ασυναρτησίες που λένε κάποιοι παραπάνω.
    Καταλήγω πως στην Ελλάδα νομίζουμε ότι έχουμε σύστημα υγείας, ουσιαστικά βασιζόμαστε στο φιλότιμο κάποιων υποπληρωμένων γιατρών και σε τίποτα παραπάνω.
    Ειλικρινά ελπίζω να μην χρειαστεί να νιώσετε την απόγνωση σε ένα τέτοιο μέρος.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #4965
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Είναι γεγονός ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία χρεώνουν (ειδικά παλαιότερα – τώρα πια οι ασφαλιστικές έχουν ξυπνήσει και δεν τα καταπίνουν αμάσητα) αχρείαστες εξετάσεις προκειμένου να ανεβάσουν τα κέρδη/τζίρους τους
    2 σκηνικα στο Υγεια και Μητερα με τον πατερα μου και τον 3 μηνων τοτε γιο μου.

    Στον πατερα μου οκ σχετικα δεν χρεωσαν κατι υπερογκο λογω αμοιβης γιατρου για 4πλο bypass. Moνο 170€ που ομως δεν δικαιολογουσαν τι ηταν . Απλα γραψανε "υπολοιπο νοσηλειας" . Ουτε ποσοτητα ουτε χρεωση υπηρεσιας. Παρανομια κατευθειαν.

    Στον γιο μου τον Μαιο που πηγα...μαλλον επειδη νομιζαν οτι ειχα ιδιωτικη δωρο απο αυτους χρεωσαν 800+ €.
    Δεν αναγνωρισα τις επιπλεον μια και πηγαμε μονο για αιμα-ουρα-καλλιεργεια που ηταν 150€
    Οταν πηγα στο λογιστηριο τους μου εκτυπωσε μια λιστα με την χρεωση μια και εμεινε μεσα απλα για παρακολουθηση το παιδι.
    Υπογραφη για επιπλεον εξετασεις δεν βαλαμε ποτε ουτε εγινε ενημερωση.
    Το λογιστηριο εκτυπωσε λιστα με ποσοτητα αλλα διπλα στο ειδος δεν εβαζε τιμη με φπα .Ηταν κενο.
    Τους λεω οτι δεν ειναι νομιμο αυτο και θελω τιμες και μου λενε οτι ..."Ετσι κανουμε εμεις"
    Τους απαντω οτι "ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ...ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ"

    Εφυγα...τους κατεθεσα σε ενα RF που στειλανε 150€ οσο ηταν για τις εξετασεις και μου ειπανε οτι θα επιληφθει το νομικο τμημα.
    Ευχαριστως τους απαντησα...ετσι θα παρω και αυτα που σας εδωσσα και περισσοτερα.

    Μιλαμε για αλητες μεγαλους

    Καλα απο τεστ κοβιντ και ελεγχο ποιος μπαινει...ουτε λογος. Απλα να πληρωνεις το 60αρι που ηταν τοτε το μοριακο τεστ

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF