Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Κλοπές και ΕΛ.ΑΣ.

  1. #1

    Κλοπές και ΕΛ.ΑΣ.

    Πριν λίγες βδομάδες πήγα στο ΑΤ της περιοχής μου να πάρω αντίγραφο της δήλωσης για την κλοπή του ΧΤ μου. Ο διάλογος με τον αξ/κό υπηρεσίας:

    - Δεν βρέθηκε ακόμα, ε? Περίεργο, βρίσκουμε πολλά τελευταία, να, τώρα μόλις με πήρανε για μια ανεύρεση.
    - Ε άντε βρείτε και το δικό μου!
    - Μακάρι να βρεθεί. Το σήμα παίζεται στον ασύρματο μέχρι να βρεθεί ένα κλεμμένο (!!) και τα "παιδιά" θέλουν να βρίσκουν κλεμμένα γιατί παίρνουν μια μέρα ρεπό για κάθε ανεύρεση.

    ......

    Χθες βράδυ με σταμάτησαν (για 1η φορά στη.. μοτοσυκλετιστική μου καριέρα) με το CB για έλεγχο, σε μπλόκο πίσω από το Χίλτον. Βρήκα ευκαιρία και άνοιξα πάλι κουβέντα:

    - Μου έκλεψαν ένα ΧΤ πριν ένα μήνα, θα το βρείτε?!
    - Ναι ε? Εχεις μαζί σου την άδειά του?
    (Του τη δίνω, μια και κουβαλάω πάντα όχι μόνο την άδεια αλλά και τα κλειδιά του.. Σημειώνει τον αρ. πλαισίου και ρωτάω: )
    - Το σήμα για τα κλεμμένα για πόσο καιρό παίζει στους ασύρματους?
    - Παίζει τις πρώτες 2-3 μέρες και είμαστε υποχρεωμένοι να τα σημειώνουμε. Αλλά μας δίνουν μόνο πινακίδες, που συνήθως έχουν αλλαχτεί από τους κλέφτες και όχι αριθμό πλαισίου. Αυτόν έπρεπε να δίνουν.. Αν δεν τον έχουν ξύσει κι αυτόν ή βγάλει με κάποιο ειδικό υγρό τότε, αν βρούμε κάποιο κλεμμένο, ειδοποιείται άμεσα ο ιδιοκτήτης. Αν δεν υπάρχει αρ. πλαισίου το μηχανάκι και να βρεθεί μένει στα αστυνομικά τμήματα. Οπότε κάνε καμιά βόλτα να δεις μήπως το βρεις παρατημένο έξω από κανένα τμήμα.


    Αυτά τα ολίγα... έτσι, για να ξέρετε κι εσείς..
    safety doesn't happen by accident

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696


    μ αρεσει που ψαχνουν να βρουν τον Αλεξ...


    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  3. #3
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Στο ίδιο μπλόκο με σταμάτησαν και εμένα χθες (άσχετο).Πάντως είναι καλό να ξέρεις πως κάποιοι ασχολούνται.Και πάλι καλή τύχη στο να βρεις το XTάκι
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  4. #4

  5. #5
    Δυστυχώς έτσι είναι και έτσι ήταν VANDA.

    Πριν χρόνια μου είχαν κλέψει ένα XR200. Παρόλο που αγόρασα ένα XR 350, συνέχισα για μήνες να το ψάχνω. Σε μια από αυτές τις βραδυνές αναζητήσεις μου με σταματάνε σε ένα μεγάλο μπλόκο κάπου στους Αγ. Αναργύρους. Το μπλόκο έιχε και ασφαλίτες μαζί Ζετάδες κλπ.
    Ο αστυνομικός αφού έλεγξε τα χαρτιά μου, έστρίψε το τιμόνι για να δεί τα νούμερα τού σκελετού. Έκανα την αφελή σκέψη «Να οι άνθρωποι ψάχνουν και νούμερα. Μπορεί να βρεθεί και το XRάκι μου έτσι» αλλά συνειδητοποιώ ότι η πλευρά που κοίταγε δεν είχε νόυμερα,αλλά ένα αυτοκολλητάκι της Honda που έγραφε ¨off the road use only¨....

    Μάταια του είπα ότι τα νούμερα ήταν στην άλλη μεριά. Αυτός ήθελε απλά να δείξει σε κάποιον ανώτερο που ήταν εκεί, ότι κάνει αυτό που του είπαν.

    Τέσπα. Εύχομαι το καλύτερο για το XTάκι σου VANDA.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Πρώτο να ενημερώσω το αγαπητό κοινό ότι το Google δε μας στέλνει πλέον στο γνωστό site αν γράψουμε τη γνωστή λέξη


    Τώρα ας παραθέσω από το ΥΔΤ:

    H αστυνομία έχει ως αποστολή:

    * την εξασφάλιση της δημόσιας ειρήνης και ευταξίας και της απρόσκοπτης κοινωνικής διαβίωσης των πολιτών, που περιλαμβάνει την άσκηση της αστυνομίας γενικής αστυνόμευσης και τροχαίας.

    * την πρόληψη και καταστολή του εγκλήματος και την προστασία του Κράτους και του δημοκρατικού πολιτεύματος, στα πλαίσια της συνταγματικής τάξης, που περιλαμβάνει την άσκηση της αστυνομίας δημόσιας και κρατικής ασφάλειας.


    Η Ελληνική Αστυνομία, πάντα κοντά στον πολίτη, ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της εποχής μας, με αναβαθμισμένη εκπαίδευση, με σύγχρονη αντιεγκληματική πολιτική, με αξιοποίηση των επιτευγμάτων της επιστήμης και της τεχνολογίας, αλλά και με διεθνή αστυνομική συνεργασία.
    Having said that, τι πιο απλό και λογικό απ'το να αρχίσουμε να γυρνάμε σε όλα τα αστυνομικά τμήματα της Αθήνας (ή της χωρας) μπας και βρούμε το μηχανάκι..............


    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    εγώ ρε παιδιά αναρωτιέμαι τόσες ασφαλίτικες hayabusa και λοιπά πανάκριβα μοντέλα μήπως τελικά προέρχονται απο κλεμμένα που δεν έχουν βρει ακόμα τον κάτοχό τους???
    και φυσικά δεν θα τον βρουν ποτέ....???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    εγώ ρε παιδιά αναρωτιέμαι τόσες ασφαλίτικες hayabusa και λοιπά πανάκριβα μοντέλα μήπως τελικά προέρχονται απο κλεμμένα που δεν έχουν βρει ακόμα τον κάτοχό τους???
    και φυσικά δεν θα τον βρουν ποτέ....???
    Καλά μην πετάμε και ότι θέλουμε !!! Μπορεί να κατηγορήθεί για πολλές αδυναμίες η ΕΛ.ΑΣ, αλλά μην σαλτάρουμε κι όλας ότι κλέβουν τα μηχανάκια μας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Το ότι γνωρίζουν όμως τα μισά (για να μην πω περισσότερα) κυκλώματα κλοπών και διακίνησης, και τα κάνουν και παρέα, λέει κάτι;

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Καλά μην πετάμε και ότι θέλουμε !!! Μπορεί να κατηγορήθεί για πολλές αδυναμίες η ΕΛ.ΑΣ, αλλά μην σαλτάρουμε κι όλας ότι κλέβουν τα μηχανάκια μας.
    δεν είπα φυσικά ότι τα κλέβουν ....αλλά με τη λογική ότι δεν κοιτάνε αριθμούς πλαισίου αν μια τέτοια μηχανή καταλήξει σε ένα τμήμα και δεν την αναζητήσει κανείς ποιος μου λέει ότι δεν τις απαλλοτροιώνουν για την υπηρεσία???

    πιστεύεις ότι το υπουργείο εγγρίνει τόσο μεγάλα κονδύλια για πολυτελής κορυφαίες μοτοσυκλέτες???
    ή μια εταιρία θα κάνει δωρεά στο υπουργείο μια HAYA....
    συνήθως οι προμήθειες μοτοσυκλετών είναι μαζικές ....κατι XT, FREEWIND , V STROM κτλ....

    δεν ξέρω ερώ το σκέφτομαι και αυτό το ενδεχόμενο...μπορεί να είμαι υπερβολικά καχύποπτος αλλά όταν βλέπω να σαπίζουν μηχανάκια έξω απο τα Α.Τ. ενώ τα κλένε οι ιδιοκτήτες τους πάει να πει ότι δεν ενδιαφέρονται και πολύ να τα επιστρέψουν....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  11. #11
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    ρε παιδιά μη την κάνουμε "λάστιχο" τώρα !!!


    άκου εκεί! ότι χρησιμοποιούν τα ευρεθέντα!


    το πολύ πολύ να παίρνουν τα κατασχεμένα από τον ΟΔΔΥ...



    μη πετάμε ότι θέλουμε!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Το ότι γνωρίζουν όμως τα μισά (για να μην πω περισσότερα) κυκλώματα κλοπών και διακίνησης, και τα κάνουν και παρέα, λέει κάτι;


    +1
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Το ότι γνωρίζουν όμως τα μισά (για να μην πω περισσότερα) κυκλώματα κλοπών και διακίνησης, και τα κάνουν και παρέα, λέει κάτι;

    Λέει πολλά SF. Καταρχήν λέει ότι άσχετα με τα κομψά που υπάρχουν στο site της, εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τις δοκιμασμένες μεθόδους των χαφιέδων. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με τα ναρκωτικά.
    Τελευταία απόδειξη, του ότι αν θέλουν κάτι το βρίσκουν, είναι το χτύπημα στην Αμερικανική πρεσβεία. Απ΄ότι διάβασα, ελέχθηκαν κάποιες χιλιάδες αυτοκίνητα στην περιοχή, ενώ καμμιά 10αριά κρίθηκαν ύποπτα (δλδ. κλεμμένα) και μεταφέρθηκαν για έλεγχο στα εργαστήρια.

    Σαφέστατα δεν κάνουν αυτο που υποτίθεται ότι είναι υποχρεωμένοι. Καμμιά αντίρρηση.

    @ZZR Δεν είπες ότι τα κλέβουν, αλλά βρίσκουν κλεμμένα και το αποκρύπτουν. Τα λίγα Busa που έχω δει, συνήθως (ή αποκλειστικά) τα χρησιμοποιούν για προστασία «υψηλών προσώπων» και δεν θα μου έκανε καμμιά εντύπωση αν χώνουν απίστευτα φράγκα για τέτοιες υπηρεσίες.

    Κάτι παρόμοιο με αυτό που λές είχε γίνει με την ομάδα Σ. Χρησιμοποιούσαν γρήγορα αυτοκίνητα που είχαν όμως κατασχεθεί για χψ λόγους. Αν δεν κάνω λάθος η ομάδα αυτή διαλύθηκε πρόσφατα, λόγω υψηλού κόστους λειτουργίας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Μιας και ανέφερες την "Σ"...

    Ένας ....... έμπορος μεταχειρισμένων ανταλλακτικών που γνώρισα κάποτε όταν συμμάζευα το μηχανάκι μου, έκανε βόλτες με πληρώματα της Σ!!!! Πολύ χωμένος.... Περίεργες καταστάσεις σου λέωωωωωω........
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  15. #15
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931

    Re: Κλοπές και ΕΛ.ΑΣ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Αν δεν τον έχουν ξύσει κι αυτόν ή βγάλει με κάποιο ειδικό υγρό τότε, αν βρούμε κάποιο κλεμμένο, ειδοποιείται άμεσα ο ιδιοκτήτης. Αν δεν υπάρχει αρ. πλαισίου το μηχανάκι και να βρεθεί μένει στα αστυνομικά τμήματα. Οπότε κάνε καμιά βόλτα να δεις μήπως το βρεις παρατημένο έξω από κανένα τμήμα.

    οντως ρε παιδια....

    εξω και απο πισω απο το Α.Τ καλλιθεας υπαρχουν ενα καρο μηχανακια παρατημενα-κατασχεμενα-κλεμμενα....

    σε ολα εχουν σβησει τον αριθμο πλαισιου και δεν μπορουν να βρουν τον ιδιοκτητη...??

    εμενα μου φαινετε οτι μας εχουν γραμμενους και τον παιζουν....

    ελπιζω να βρεθει οπως και ολα τα αλλα...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φάλτσο ΕΛ.ΑΣ. με νυχτομάγαζο
    από dukeandthecity στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 09:38
  2. Με παπάκια στην ΕΛ.ΑΣ (el ass)
    από vaskunito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 22:04
  3. νεες μοτο για την ΕΛ.ΑΣ.
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  4. Εισπράξεις της ΕΛ.ΑΣ
    από fazerakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 15:17
  5. Η ΕΛ.ΑΣ. είναι πάντα δίπλα μας...
    από koula01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 07:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF