Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

  1. #1

    Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

    παλικαρια γεια σας το δηλωνω απο τωρα ειμαι ktmακιας μεχρι αηδιας....
    συγνωμη αλλα τετοια μηχανη παιρνεις γιατι τ γουσταρεις και οχι να την εχεις βιτρινα την ωρα που πινεις το φρεντακι σου στο καφε.....
    Λοιπον πρωτη μου μηχανη στα 21 excf 250 δευτερη μηχανη στα 24 adv 950....
    πρωτη μαλακια που ακουσα οταν πηρα την μηχανη: ktm πηρες να δω πως θα το πουλησεις.....
    οπα φιλαρακι βαστα......πηρα μηχανη για να την πουλησω η για να τ στιψω....???
    εδω μιλαμε για τετοια νιρβανα και τετοιο εξστασιασμο που ακομα και dakar θα πηγαινα....
    και απλα ο φιλος γιαπωνεζος μηχανοβιος σκεφτεται πως θα πουλησει τη μηχανη....
    Ρ να φαμε δεν εχουμε και δινεις τα τελευταια 20γιουρια για ν γεμισεις το θηριο και να νιωσεις για αλλλη μια φορα καννιβαλος....

    Λοιπον οταν ολοι βγαζουν μηχανες με ηλεκτρονικα συστηματα υποβοηθηματα στα φρενα υποβοηθηματα στο στριψιμο ηλεκτρονικα ρυθμιζομενες αναρτησεις και abs και ενα σωρο αλλες μαλακιες τις οποιες πουλανε εγω απλα συνεχιζω να λεω : μ@λ@κιες εχω ενα κινητηρα με δυναμη παντου και παντα προθυμο ν τ βγαλει οπουδηποτε.... ενα καλο συνολο το οποιο ειναι στιβαρο και ανθεκτικο φρενα "αγκυρες" και αναρτησεις οι οποιες απλα απο αλλο πλανητη τοτε τι να τ κανω ολα τ αλλα...
    ρε παρτε το χαμπαρι η αγνη κ@υλα ειναι κ@υλα ολα τ αλλα ειναι σαντιγες και περιτυλυγματα....

    πολυ απλα μηχανημα το οποιο γουσταρει να πηγαινει γρηγορα μπορει και το κανει παντου....ειναι μονοδρομος Adventure ...... thanx ......
    live fast die young...

  2. #2
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    και γω που νομιζα οτι θα κραζαμε τους τουρκους:rotflmao:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  3. #3
    allo thema kathe mera apenanti mou toys exw
    live fast die young...

  4. #4

    Re: Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntantoum


    μ@λ@κιες εχω ενα κινητηρα με δυναμη παντου και παντα προθυμο ν τ βγαλει οπουδηποτε....
    ρε παρτε το χαμπαρι η αγνη κ@υλα ειναι κ@υλα ολα τ αλλα ειναι σαντιγες και περιτυλυγματα....

    πολυ απλα μηχανημα το οποιο γουσταρει να πηγαινει γρηγορα μπορει και το κανει παντου....ειναι μονοδρομος Adventure ...... thanx ......
    σιγα τα μελατα αυγα...χαλαρωστε λιγακι με τα παπια...τι διαολο...τι παθατε αυτες τις μερες ολοι οι κατοχοι μοτερ 100 ιππων και κατω και γινατε ποιητες?


    :rotflmao: :rotflmao:

    υ.γ.ομορφα...κι ελεγα που θα βρω να τσακωνομαι τωρα που ψιλοτελματωσε το θεμα με τα ΤΙ ΝΤΙ ΜΗΗΗΗ...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  5. #5
    Λοιπον, με λενε Νικο και εχω ενα Daytona.

    Οταν ημουνα μικρος λοιπον...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    ρε παιδιά...παράκληση...1 flame post την ημέρα για να τα προλαβαίνουμε......

  7. #7
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553

    Re: Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntantoum

    Λοιπον πρωτη μου μηχανη στα 21 excf 250 δευτερη μηχανη στα 24 adv 950....
    Mε απλά λόγια δηλαδή ........... η τεράστια εμπειρία σου από 2 μηχανές ........... ΚΤΜ και οι δύο ............ σου λέει ότι τα γιαπωνέζικα ............... που ποτέ δεν είχες ............ είναι χάλια .............
    Και τα ευρωπαϊκά όπως Ducati - Aprillia - BMW ............ που ποτέ επίσης δεν είχες ................. είναι κορυφή !!!

    ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ λέμε !!!

    Α !!! Και που'σαι ............ οι μηχανές με ηλεκτρονικα συστηματα υποβοηθηματα στα φρενα υποβοηθηματα στο στριψιμο ηλεκτρονικα ρυθμιζομενες αναρτησεις κ.λ.π. είναι ΣΥΝΗΘΩΣ οι BMW ............. που - κοίτα να δεις τώρα - είναι Ευρωπαϊκές !!!

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    ΓΑΜΑΤΑ ΤΑ ΚΤΜ.................................................













































































    οταν δεν ειναι συνεργειο
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    νταντουμ πινεις καλα πραματα ε???
    νιαου

  10. #10
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos-hyper
    νταντουμ πινεις καλα πραματα ε???
    :rotflmao:

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Re: Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    υ.γ.ομορφα...κι ελεγα που θα βρω να τσακωνομαι τωρα που ψιλοτελματωσε το θεμα με τα ΤΙ ΝΤΙ ΜΗΗΗΗ...

    ε..? τι παθανε τα TDM ? τι παθανε τα KTM ...? τι παθανε τα S&M ?


    παλι σας επιασε το φεγγαρι χαλιαμπαλιες....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos-hyper
    νταντουμ πινεις καλα πραματα ε???
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297

    Re: Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

    Θα το στρωσω που θα παει..

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος...
    Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δε συμφωνώ πως τα ευρωπαϊκά είναι καλύτερα από τα γιαπωνέζικα ή το αντίθετο.Υπάρχουν ευρωπαϊκές μηχανές ΠΟΛΥ καλύτερες από γιαπωνέζικες,όπως και γιαπωνέζικες ΠΟΛΥ καλύτερες από ευρωπαϊκές...Το αν καβαλάς γιαπωνέζικο ή ευρωπαϊκό δε σε κάνει αυτόματα καλύτερο ή χειρότερο χαρακτήρα,άνθρωπο,πιο έξυπνο,δεν ξέρω κι εγώ τι...Ο κάθε άνθρωπος με το μοναδικό του χαρακτηριστικό χαρακτηρίζει ένα μηχανολογικό δημιούργημα,αλίμονο αν μια μοτοσυκλέτα χαρακτήριζε μια ζωντανή οντότητα...Μην μακρυγορώ..επί της ουσίας.

    Προσωπικά είμαι κάτοχος ευρωπαϊκής μοτοσυκλέτας επειδή τα χαρακτηριστικά που ήθελα και η αισθητική της δεν τα έβρισκα σε γιαπωνέζικη.Είμαι της άποψης πως οι Γιαπωνέζοι είναι πολύ καλοί αντιγραφείς, ή μάλλον για να μην παρεξηγούμαι ξεκίνησαν έτσι.Και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε μοτοσυκλέτες....γενικά μιλάω.Δεν έμειναν όμως στην αντιγραφή αλλά εξέλισσαν αυτό που αντέγραφαν σε σημείο να το κάνουν καλύτερο από το πρωτότυπο,να το εξελίσσουν,πολλές φορές ή μάλλον πάντα να το τελειοποιούν.Είναι φοβερά εργατικός λαός και με ιδιαίτερη κουλτούρα και αυτή η κουλτούρα τους κάνει να μη μένουν στην αντιγραφή αλλά να μελετούν το καλό και να το κάνουν καλύτερο,κάλλιστο.Δεν είναι κινέζοι που τους αρκεί να αντιγράψουν μέχρι βίδας και να σταματήσουν εκεί,με υλικά κατώτερα από το πρωτότυπο κυρίως.
    Στη μοτοσυκλέτα τώρα που είναι το θέμα μας.Ιστορικά η πρώτη μοτοσυκλέτα κατασκευάστηκε στην Ευρώπη από τον Gottlieb Daimler και τον Nicolaus Otto. Λογικό λοιπόν η κοιτίδα να είναι η Ευρώπη και να αποκτήσει πρώτη πείρα και μοτοσυκλετιστική κουλτούρα με τα χρόνια.Άρα είχε το know how και την εμπειρία.Αυτό αντέγραψαν οι γιαπωνέζοι...ΔΗΛ:
    -YAMAHA: Μια από τις πρώτες Yamaha,η YD-1 του 57 ήταν αντιγραφή της γερμανικής DKW350 και μάλιστα κατασκευαζόταν με άδειά της στην Ιαπωνία.Επίσης, η πρώτη Yamaha,η ΥΑ-1 έγινε μετά από μελέτη και αντιγραφή της DKW RT125 κυρίως το σασί.Γενικά οι γιαπωνέζοι μελετούσαν πολύ τις γερμανικές μηχανές...Κατά τη διάρκεια του πολέμου,οι καλύτεροι γερμανικοί ελικοφόροι και αεριωθούμενοι κινητήρες αντιγράφηκαν στη Ιαπωνία για να εξελιχθούν τα αεροσκάφη τους...
    -ΚAWASAKI: Αρχικά έφτιαχνε κινητήρες για άλλες εταιρίες,όπως η Meguro η οποία έφτιαχνε μια μοτοσυκλέτα σχεδόν αντίγραφο της BSA A7 και την οποία η Kawa αργότερα αγόρασε.Η πρώτη της επιτυχημένη μοτο ήταν καθολική αντιγραφή της BSA και ονομαζόταν W1.
    -SUZUKI: Το 1961 στη Σουηδία κατά τη διάρκεια αγώνων αυτομολεί ο Ανατολικογερμανός οδηγός Ernst Degner της θρυλικής ΜΖ και παραδίδει προς μελέτη στη Suzuki τα μυστικά και την τεχνογνωσία του θρυλικού Walter Kaaden της ΜΖ...Η πρώτη της νίκη σε αγώνες ήταν απόρροια της αντιγραφής κι εξέλιξης των σχεδίων της ΜΖ.
    -HONDA: Ο θρυλικός ιδρυτής της Soichiro Honda και αναμφισβήτητα ικανότατος μηχανικός και επιχειρηματίας,λέγεται ότι στο Isle of Man μελέτησε επαρκώς τις γερμανικές NSU.Φήμη το ξαναλέω,αλλά αναμφισβήτητο είναι πως μετά την απόσυρση της ιταλικής MV,Gilera και Mondial το 1957 από το Π.Π. αγόρασε τις τελευταίες αγωνιστικές μοτό της Mondial.

    Βέβαια πόσες και πόσες ιστορικές ευρωπαϊκές φίρμες δεν έκλεισαν και πόσες πέρασαν κρίση εξαιτίας των ιαπωνικών μοτοσυκλετών; Παράδειγμα η άλλοτε κραταιά εγγλέζικη μοτοβιομηχανία,πόσες φίρμες δεν έκλεισαν ή αντέχοντας τον ανταγωνισμό; Προφανώς κάτι έφταιγε..΄Δεν κατάφεραν να γιγαντωθούν οι ιαπωνέζοι κατασκευαστές μόνο αντιγράφωντας στυγνά...Κάτι έκαναν καλύτερα..
    Η συμβολή τους για μενα είναι ότι πρόσφεραν ποιοτικές μηχανές και τις έκανα προσιτές σε κοινό που πριν δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει κάποια ευρωπαϊκή.
    Αυτά από εμένα....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879

    Re: Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntantoum


    πολυ απλα μηχανημα το οποιο γουσταρει να πηγαινει γρηγορα μπορει και το κανει παντου....ειναι μονοδρομος Adventure ...... thanx ......



    Ωχ! να τα μας πάλι!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2006, 06:46
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 13:06
  3. Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2005, 00:15
  4. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 13:30
  5. μερικά πράγματα δεν θα τα ξαναδείς...
    από DIT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF