Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Πως καταλαβαινεις ποτε θα χασεις το μπροστινο;;;;

  1. #1
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970

    Πως καταλαβαινεις ποτε θα χασεις το μπροστινο;;;;

    Ρε παιδια. Μηπως λεω μηπως, το καταλαβαινεις απο το αν γλυστραει το πισω;;;; Δηλαδη
    να καταλαβω τι πιεση να βαλω στην μανετα απο το αν γλυστρει ή παει να γλυστρησει το πισω ελαστικο;;; Νομιζω οτι καταλαβαινω καλυτερα ποτε παει να γλυστρησει το πισω...και εφαρμοζω την πιεση αναλογα και στο μπροστα.

    Μαλακια εγραψα;;;;;;;;;;;;

    Για τις φαπες απο αριστερα παρακαλω. Με το χαρτακι με τον αυξοντα αριθμο απο το μηχανημα που βρισκεται οπως μπαινουμε δεξια...

    Ευχαριστω...

  2. #2
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217




    Φτανουν η θες κι'αλλες??
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #3
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Δηλαδη δεν εχει καμια βαση αυτο που γραφω;;;


  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Τι θες να σου πουμε δηλαδης?

    Οτι πρεπει να εχεις το μυαλο σου στον δρομο και σε καθε στροφη πως να την ελεγχεις να μην χανεις προσφυση απο το πισω λαστιχο?Καθε στροφη ειναι τελειως διαφορετικη και χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης (τυφλη,ασφαλτος γυαλι,ανοικτη,κλειστη κτλ).Εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις τι και ποτε πρεπει να πατησεις φρενο και να μην ξεπερασεις τα ορια του ελαστικου σου?

    Καταρχην δεν φρεναρουμε μεσα στην στροφη,εχουμε απο πριν την καταλληλη ταχυτητα και καταλληλη σχεση στο κιβωτιο ωστε να μπουμε με φορα και ελαφρα αυξανομενη ταχυτητα προς την εξοδο της.

    Απλα πραγματα δηλάδης!!
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Οχι δεν λεω για στροφη. Για την ευθεια λεω. Απλη επιβραδυνση, η μοτο καθετα στο δρομο.

    Απλα πριν με το κτμ θυμαμαι καταλαβαινα ακριβως που ηταν και τι εκανε το λαστιχο. Με αυτο δεν μπορω. Και ψαχνω να βρω τροπους να το καταλαβω. Θα μου πεις, αλλα μηχανακια, οκ.

    Παταω το μπροστινο αλλα δεν ξερω σχεδον ποτέ, πότε θα μπλοκαρει. Το πισω ξερω.

    Τεσπα μαλακια μου. Θα δοκιμασω αλλον τροπο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    αυτο που λες εχει την εξης βαση: με σταθερη πιεση του πενταλ του πισου φρενου και αυξανομενη πιεση σιγα σιγα στη μανετα θα δεις(τουλαχιστον εγω βλεπω σ’ενα cbr125) οτι στο πολυ φρεναρισμα αρα και στο πολυ μπρουμιτισμα γινεται εντονη μεταφορα βαρους απο πισω μπροστα αρα σε καποια φαση το πισω θα μπλοκαρει. Δεν ειναι αυτο ακριβως που ρωτας αλλα ειναι μια ενδειξη οτι φρεναρεις πολυ εντονα (η χρισημοποιεις πολυ πισω φρένο ), αρα ισως εισαι κοντα στο οριο του μπροστινου.

  7. #7
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Εχω αρκετα προβληματα με το μηχανακι. Το εχω κοντα ενα χρονο και δεν εχω στριψει ακομα. Δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη.

    Ή κουλος ειμαι ή δεν ξερω και εγω τι.....

    Προσπαθω να το μαθω συνεχεια. Ακομα και στην δουλεια που ερχομαι προσπαθω να μαθω. Μια πολυ μικρη διαδρομη, αλλα ειμαι συνεχεια στην τσιτα για πληροφοριες και ενδειξεις απο λαστιχα αναρτησεις και λοιπα....

    Αυτο που εγραψα μου ηρθε αποτομα στο μυαλο καθως φρεναρα οριακα (για μενα) για μια στροφη.
    Οταν εχασα το πισω καταλαβα οτι ειμαι πολυ κοντα στο να χασω και το μπροστα. Εχεις δικιο σε αυτο που λες παντως.

    Μαλλον θελω πολλες ωρες ακομα πανω στο μηχανακι. Ελεγα να παω σε κανα σχολειο αλλα δεν παιζει χρημα ουτε για πλακα.

  8. #8
    twra tha sto pw kai as me giouxaroune...

    tha katalaveis pwte exases to brwstino otan akrivos to xaseis

    me alla logia prepei na xaseis arketes fores to brwstino (kai endexomenos na peseis) gia na arxiseis na sinithizeis to orio tis sigekrimenis mixanis kai twn elastikwn.

    apo tin alli borei apla na exeis mia mixani me stisimo kai lastixa pou den pliroforoun arketa.

    gia tin mixani milame?

  9. #9
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    zxr636.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.792
    Για να καταλάβεις ότι χάνεις το μπροστινό σε αυτές τις μηχανές θέλει πολύ εμπειρία γιατί ότι είναι να γίνει γίνετε πολύ γρήγορα.Θέλει να τη μάθεις καλά τη μηχανή(ZX 636R αν δεν κάνω λάθος).

  11. #11
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Τι θες να σου πουμε δηλαδης?

    Οτι πρεπει να εχεις το μυαλο σου στον δρομο και σε καθε στροφη πως να την ελεγχεις να μην χανεις προσφυση απο το πισω λαστιχο?Καθε στροφη ειναι τελειως διαφορετικη και χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης (τυφλη,ασφαλτος γυαλι,ανοικτη,κλειστη κτλ).Εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις τι και ποτε πρεπει να πατησεις φρενο και να μην ξεπερασεις τα ορια του ελαστικου σου?

    Καταρχην δεν φρεναρουμε μεσα στην στροφη,εχουμε απο πριν την καταλληλη ταχυτητα και καταλληλη σχεση στο κιβωτιο ωστε να μπουμε με φορα και ελαφρα αυξανομενη ταχυτητα προς την εξοδο της.

    Απλα πραγματα δηλάδης!!






    δλδ εσενα δεν σε εχει ξαφνιασει-τρομαξει ποτε το μπροστινο;;;και δεν μιλαω για στροφες αλλα για ευθειες.
    να πηγαινεις σε ευθεια με λιγα χλμ να πατας φρενο και να λες: "τι εγινε τωρα ρε @ουστη μου"
    ειτε γιατι ο αερας ειναι περισσοτερος ή λιγοτερος ειτε γιατι εχουν ζεσταθει τα λαστιχα ειτε για χιλιους δυο λογους που εκεινη την ωρα αγνοεις, και δεν καταλαβα να μιλατε μονο για γρηγορη οδηγηση ή μονο για στοφες.
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  12. #12
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Για να καταλάβεις ότι χάνεις το μπροστινό σε αυτές τις μηχανές θέλει πολύ εμπειρία γιατί ότι είναι να γίνει γίνετε πολύ γρήγορα.Θέλει να τη μάθεις καλά τη μηχανή(ZX 636R αν δεν κάνω λάθος).
    Δεν κανεις λαθος. Αυτο εχω.

    Με τρομαζει πολυ το θεμα του μπροστινου. Το πισω με νοιαζει μεν αλλα στο μυαλο μου υπαρχει το εξης: οτι παιζει να σωθει αν φυγει, πιο ευκολα. Το μπροστα αν φυγει τι κανεις;;

    Αν κανω 20 μετρα ας πουμε να ακινητοποιησω την μοτοσυκλετα αλλα με τα φρενα που εχει μπορω να το κανω και σε 18 (π.χ.) ας πουμε, αυτα τα 2 μετρα μπορει να μου σωσουν την ζωη. (χτυπαω ξυλο)

    Δηλαδη το μηχανακι μπορει να εχει πολλα περιθωρια ακομα στο φρεναρισμα και εγω να μην τα εχω πλησιασει ουτε στο ελαχιστο. Για τις στροφες δεν θα πω τιποτα ειναι για αλλο ποστ.

    Πρεπει να βρω εναν τροπο να φρεναρω με ασφαλεια και να καταλαβω καποια στιγμη ποιο ειναι το οριο του. Πρεπει να βρω χρηματα να παω σε ενα σχολειο δεν βλεπω αλλη λυση. Φιλους με μοτο δεν εχω, οποτε....

    εκτος αν κατσει καμια βολτα εδω στο μοτο και κοιταω και μαθαινω.

  13. #13
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    (ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος αν λέω κάτι λάθος)

    Βάλε ως πρώτη προτεραιότητα πώς να φρενάρεις στη μικροτερη δυνατή απόσταση (ξέχνα για λίγο το άγχος μπλοκαρίσματος του μπροστινού).

    Βοηθάει να πατήσεις πρώτα το πίσω φρένο (λίγο), "φτιάχνοντας" έτσι τη γεωμετρία της μηχανής και ~0,5 sec μετά να αρχίσεις να φρενάρεις και με το μπροστινό. Επίσης, για το μπροστινό, δεν τσαρουχώνουμε τη μενέτα, πιέζουμε ελεγχόμενα (σα να βάζεις προοδευτική δύναμη στα δάχτυλα, ελέγχοντάς τα καθόλη τη διάρκεια της πορείας τους- δε μπορώ να το πω διαφορετικά).

    Εγώ, με αυτόν τον τρόπο, βλέπω αρκετή διαφορά από το να φρενάρω μόνο με το μπροστά. Γενικά, από όσο ξέρω, ιδανική δύναμη φρεναρίσματος είναι ~30% πίσω και 70% μπροστά. Μην εστιάσεις στο μπλοκάρισμα του πίσω τροχού, απλά "παίξε" με το πόσο δυνατά πατάς το μπροστά και το πίσω φρένο (συνδυαστικά) για να επιτύχεις το ταχύτερο φρενάρισμα.

    Φαντάζομαι ότι το μηχανάκι που έχεις έχει πολύ καλά φρένα και μπορείς να το εμπιστευτείς.

    Π.Σ. για το σχολείο δεν το συζητάω, απαραίτητο, έστω το αρχικό (0-300 pre-level). 180 ευρώ δεν είναι και τόσα πολλά, αξίζουν..

  14. #14
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Αυτο το κανω. Παταω πρωτα το πισω και με ελαχιστη διαφορα στο χρονο παταω και το μπροστα. Δεν εστιαζω πισω, μπροστα ειναι ολο μου το μυαλο και προσπαθω να καταλαβω που θα μπλοκαρει.

    Το εχασα μια μερα που εβρεχε πολυ και συρθηκα με μπλοκαρισμενο μπροστινο 2 μετρα. Το επανεφερα, μαλλον επανηλθε μονο του αλλα εγω χεστηκα. Απο εκεινη την μερα προσπαθω να μαθω το φρεναρισμα οσο πιο καλα γινεται.

    Το μηχανακι δεν βυθιζεται, ή εστω δεν βυθιζεται οσο χρειαζομαι εγω για να καταλαβω, που τελειωσαν οι αναρτησεις και ξεκιναει το λαστιχο να τραβαει ζορια.

    Τοσα χρονια εντουρο (crm 250, husqvarna 410 και πολλα αλλα, η παρεα εντουραδων στην χαλκιδα ειναι μεγαλη) και μετα μοταρντ νομιζα οτι βοηθανε. Τελικα ειναι μουφα.

    Ειναι ενα εντελως αλλο πραγμα το SS. Θελει αλλο στησιμο αλλο κολπο. Που αν και το εχω ενα χρονο, δεν εχω μαθει τιποτα.

  15. #15
    Τι να μάθεις ρε παλικάρι ... έχουμε δρόμους στην Ελλάδα για μηχανές άνω τον 250cc ????

    Το κάθε κατιναριό , για να μην βουλώσει ο βόθρος πετάει τα νερά από το πλυντήριο το βραδύ στο δρόμο.

    Ο κάθε μούχλας αγρότης, πρέπει να χάσει όλα τα λάδια από το αγροτικό του για να καταλάβει ότι δεν τα καίει ο κινητήρας !!! .... του φεύγουνε στο δρόμο !!

    Επαρχιακό ατύχημα, Punto εναντίον 106 Rally .... κομμάτια παντού , λάδια παντού , η τροχαία γράφει το συμβάν , και η δημαρχεία δεν ενημερώνετε για να πλύνει το δρόμο ... ο μπάρμπα Μήτσος που είναι εκεί το σπίτι του, πετάει μια χούφτα πριονίδι , και άγιος ο θεός

    Και μετά από όλα αυτά τα ωραία .... μιλάμε για σπορ οδηγική συμπεριφορά και φρενάρισμα εκτάκτου ανάγκης .. ???

    Ξεχάστε τον κάθε ραλίστα , και το μότο GP , στους ελληνικούς δρόμους , χαλαρή οδήγηση , και καμιά γκαζιά , σε καμιά άδεια ευθεία .... αυτό είναι το μεγαλείο της Ελλάδας .. μέχρι εκεί είναι τα όρια .

    Το λέει και ο νέος ΚΟΚ , 250cc +++ Max 130 Kmh ..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποτε θα ματακερδισω το φλουρι ;;
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2008, 16:35
  2. Πότε θα έρθει το νέο Ζ?
    από medieval στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 09:28
  3. Πώς θα σταματήσει το τρίξιμο της ζελατίνας???
    από OdySV στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 12:04
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Ποτε θα γινει το καινουργιο track-day στα Μεγαρα
    από anco στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2005, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF